Директор економічних програм UIF Анатолій Амелін, розповів про економічний аспект подій у ПАРЄ, пов’язаних з поверненням права голосу Росії. За його словами, економічна складова – одна з найголовніших причин останніх подій. Читайте, чому НАСПРАВДІ Європа йде на поступки Росії та ЯК Україна може виграти цей бій, застосувавши економічну зброю.
Економічна складова була основною причиною цих подій і для цього було кілька підстав. По – перше, це членські внески Росії, які вона платить в ПАРЄ, а друга – це зняття санкцій, яке відкриває для європейців ринок, тому що санкції введені як Росією так і Європою, а Європа у свою чергу, має потребу у поліпшенні своїх фінансів. А Росія – це не просто країна з ВВП в півтора трильйонів дол., а ще й споживчий ринок, який приносить 300 млрд дол., з яких 150 млрд це – продукти харчування. Зрозуміло, не всі росіяни можуть дозволити собі європейські продукти, але деякі представники середнього класу купують цю продукцію. Відповідно, десятки мільярдів доларів від поставок європейської продукції в Росію, практично гарантовані Європі після зняття санкцій.
Україна – країна з ВВП 130 млрд дол. і у нас немає того споживчого ринку, за який європейці готові боротися. І насправді це – не проблема європейців, а проблема України. Ми не маємо ані своєї стратегії розвитку, ані плану дій, ми впроваджуємо реформи, але ці реформи нагадують радянські хрущовки, які ми приватизували з часом, але продовжуємо в них жити: штукатуримо стіни, міняємо дроти, підфарбовуємо під’їзд, але ми не будуємо новий енергозберігаючий інноваційний будинок, в якому комфортно жити. Тому Україна – економічно слабка країна.
Повторюся: у нас ВВП – 130 млрд дол., у Росії – 1,5 трильйонів дол.
Тому поки Україна економічно не буде цікава європейцям, ми не зможемо з ними ефективно вести переговори щодо партнерства з протидії Росії, як агресору. Європа наразі не сприймає Росію як агресора, а розглядає її як економічно вигідний потенційний ресурс. Ми не змогли зацікавити Європу економічно, ми не працюємо з європейськими інвестиціями, у нас немає спільних проектів (інфраструктурних, енергетичних, міждержавних), яких насправді потенційно дуже багато. Тому ми отримали дзвінкого ляпаса, але звинувачувати ми можемо тільки себе.
Припустимо, на шальках терезів була б Польща і Україна, а не Росія і Україна. До Польщі Європа інвестувала величезні гроші, а загальні інвестиції з моменту вступу Польщі в ЄС перевищують 250 млрд євро, причому 100 млрд євро від Європи Польща отримала безповоротної допомоги, плюс до всього це – члени ЄС. Україна також має доступ до європейських ринків збуту, але з моменту підписання угод з ЄС, ми не зробили ставку на спільні проекти. Європа потребує ефективного виробництва недорогої, але якісної продукції, а Україна не створила для цього умов. Але найголовніше, (про що і говорить Український інститут майбутнього) – це те, що Україна не має стратегії, яка відповідала б на важливі для країни питання:
– Які сектори економіки є пріоритетними для України?
– У чому Україна може співпрацювати з європейцями?
– У чому Європі може бути вигідна Україна?
В Україні не було лідерів з концептуальним розумінням стратегії. У нас всі лідери були тактиками, які розробляли реформи, але ніхто не хотів перезапускати країну і поки я цієї риторики не чую.
Щоб шалька терезів у економічних питаннях була на нашому боці, нам треба самим зрозуміти, яке місце ми повинні зайняти на європейському і світовому економічному просторі. Де ми сильні, де ми можемо зайняти суттєві ніші і з цим розумінням нам потрібно розробляти стратегію, а потім пропонувати її інвесторам, показуючи чому інвесторам це вигідно та гарантуючи їм безпеку, за умови завершення судової реформи.
Вам також буде цікаво:
Мировая рецессия может ударить по доходам украинцев
Understanding Belarusians: how not to look foolish trying to influence political processes in Belarus
Глен Грант про проблеми та перспективи української армії
Конструювання української ідентичності. Базові поняття та український контекст
КАЛЕНДАР КЛЮЧОВИХ ЕКОНОМІЧНИХ ПОДІЙ
Морська авантюра Турчинова