У відповідь на інцидент захоплення трьох кораблів ВМСУ Росією 26 листопада, кілька днів тому секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що збирається відправити чергову ескадру разом з іноземними спостерігачами на борту через Керченську протоку. А також планує запросити кораблі НАТО в Азовське море для стримування російської агресії. Які сценарії розвитку подій передбачає така заява?
Перший. Росія пропускає українські кораблі зі спостерігачами, показуючи, що вона чесно дотримується всіх конвенцій і домовленостей – і продовжує затримувати інші, на яких спостерігачів немає. Не варто розраховувати, що це хоч трохи вплине на ситуацію з блокадою торгового флоту в Керченській протоці і на відновлення безперешкодного курсування наших кораблів Керченською протокою.
Другий. Росія затримує і заарештовує кораблі з усіма їхніми екіпажами (включно з міжнародними представниками) на підступах до Керченської протоки, а потім звинувачує українську сторону в черговому порушенні чого б то не було.
В результаті цього Україна знову втрачає нові кораблі і військовослужбовців. А разом з ними й імідж – з урахуванням того, що під час затримання наших кораблів, ми, швидше за все, не зробимо жодного пострілу за наказом Києва. Як це було і 26 листопада.
Очікувати від міжнародного співтовариства будь-яких рішучих дій в зв’язку з цим не варто. У кращому випадку на Росію чекає новий пакет несерйозних санкцій.
Окреме питання – бажання країн НАТО брати участь у цій авантюрі. Всупереч домовленостям із західними партнерами Україна ініціювала похід трьох кораблів ВМСУ 26 листопада, не заручившись жодною підтримкою, і навіть не проконсультувавшись. Це підірвало довіру між нами як партнерами і, природно, викликало невдоволення Заходу. Зазначу, що в момент проходу кораблів «Донбас А500» та «Корець» через Керченську протоку їх прикривали два винищувачі США.
експерт з національної безпеки та оборони Українського інституту майбутнього
Повний матеріал читайте на Новое время
Вам також буде цікаво:
За крок до прірви беззаконня
Конкурс для студентів від Українського інституту майбутнього “Моя Україна 2030”
Механізм акредитації навчальних програм як тест на майбутнє Нової української школи
Щодо можливих позовів окупантів проти України
Розібратися в білорусах: в UIF презентували доповідь щодо особливостей білоруського суспільства
10 кроків, щоб стати суддею Верховного Суду