Система, у яку ми здаємо електронну декларацію, написана неякісно. Вона дуже тяжка з точки зору надмірного і не потрібного надзахисту даних . Тобто, сервер на якому працює система достатньо потужний, але враховуючи те, що забагато уваги приділено захисту, вона не здатна витримати навантаження, яке є зараз через подання електронних декларацій.
Я про це попереджав ще півроку назад, що гарантовано система ляже. Вона була погана навіть тоді, коли декларації здавали 100 тисяч чиновників, а коли тепер здають біля мільйону – вона не здатна витримати навантаження.
Хто винний?
Я впевнений, що немає злого умислу зі сторони держави, щоб ця система не працювала. Проблема у недолугому менеджменті й тотальній плутанині.
Мені відомо про декілька помилок під час створення цієї системи. По-перше, був обраний слабий розробник (компанія Miranda), потім сайт переробляла державна компанія “Українські спеціальні системи”, що намагалася врятувати авторитет держави. По-друге, у технічному завданні не була прописана система захисту. По-третє – була неправильно написана архітектура системи. Третє – ціна покупки в постачальника (97 тис. долларів) суттєво нижче оцінки системи експертами – півмільйона доларів.
Що робити у ситуації, що склалася зараз?
Ухвалити закон, що дозволить продовжити термін подання електронних декларацій ще як мінімум на два місяці у зв’язку із повільною роботою системи. Аби точніше вирахувати необхідний термін треба знати кількість запитів, що їх обробляє система у певний проміжок часу зараз – тоді можливо вирахувати необхідний час продовження подання декларацій.
Паралельно – терміново переписати систему на нормальній платформі, зробити її швидкою і, зрозуміло, із захистом.
Потрібно провести серйозну дискусію із професіоналами на тему того – а чи є сенс настільки серйозно і жорстко захищати систему. Образно кажучи, зараз сайт схожий на автомобіль, який власник прикував ланцюгами, аби його не вкрали – проте й їхати так неможливо!
Крім того, потрібно призначити Digital – Міністра (CIO) із повноваженнями віце-премєр міністра, який мав би можливість координувати розробки ІТ систем для держави. Відсутність СІО обходяться державі дуже дорого.
Вам також буде цікаво:
Державному бюро розслідувань Порошенко приділив 0,4% від щорічного послання до Ради
“Це надихає”: Прогноз на 2018 рік приніс UIF популярність і винагороду
Володимир Шульмейстер про Qatar Airways в Україні: вони вивчали Україну задовго до скандалу з Ryanair
Про гроші Януковича та англійський суд
Завершальний акорд німецько-американських домовленостей щодо “Північного потоку-2”: Що означає візит американського дипломата до Києва та Варшави
Верховний Суд: З Україною чи без?