Система, у яку ми здаємо електронну декларацію, написана неякісно. Вона дуже тяжка з точки зору надмірного і не потрібного надзахисту даних . Тобто, сервер на якому працює система достатньо потужний, але враховуючи те, що забагато уваги приділено захисту, вона не здатна витримати навантаження, яке є зараз через подання електронних декларацій.
Я про це попереджав ще півроку назад, що гарантовано система ляже. Вона була погана навіть тоді, коли декларації здавали 100 тисяч чиновників, а коли тепер здають біля мільйону – вона не здатна витримати навантаження.
Хто винний?
Я впевнений, що немає злого умислу зі сторони держави, щоб ця система не працювала. Проблема у недолугому менеджменті й тотальній плутанині.
Мені відомо про декілька помилок під час створення цієї системи. По-перше, був обраний слабий розробник (компанія Miranda), потім сайт переробляла державна компанія “Українські спеціальні системи”, що намагалася врятувати авторитет держави. По-друге, у технічному завданні не була прописана система захисту. По-третє – була неправильно написана архітектура системи. Третє – ціна покупки в постачальника (97 тис. долларів) суттєво нижче оцінки системи експертами – півмільйона доларів.
Що робити у ситуації, що склалася зараз?
Ухвалити закон, що дозволить продовжити термін подання електронних декларацій ще як мінімум на два місяці у зв’язку із повільною роботою системи. Аби точніше вирахувати необхідний термін треба знати кількість запитів, що їх обробляє система у певний проміжок часу зараз – тоді можливо вирахувати необхідний час продовження подання декларацій.
Паралельно – терміново переписати систему на нормальній платформі, зробити її швидкою і, зрозуміло, із захистом.
Потрібно провести серйозну дискусію із професіоналами на тему того – а чи є сенс настільки серйозно і жорстко захищати систему. Образно кажучи, зараз сайт схожий на автомобіль, який власник прикував ланцюгами, аби його не вкрали – проте й їхати так неможливо!
Крім того, потрібно призначити Digital – Міністра (CIO) із повноваженнями віце-премєр міністра, який мав би можливість координувати розробки ІТ систем для держави. Відсутність СІО обходяться державі дуже дорого.
Вам також буде цікаво:
Igar Tyshkevich on demographic crisis in Ukraine: figures of official statistics are overestimated
THE STATE LOSES TO SHADY BUSINESS: WHAT TO DO?
Why member of parliament shouldn’t control the profit of “Naftogaz” (uk)
MOLDOVAN PARTIES IN THE ELECTORAL RACE: WHAT DID PRO-EUROPEAN AND PRO-RUSSIAN FORCES COME OUT FOR?
EXPERTS TOLD WHETHER THE REFORM OF THE UN SECURITY COUNCIL IS POSSIBLE NOW
HOW THE REVENGE OF THE DEMOCRATS IN THE MIDTERM ELECTIONS IN THE US WILL AFFECT THE FOREIGN POLICY OF WASHINGTON?