Найкритичніша ситуація для України – це Донбас. Зараз він постає як окремий макрорегіон країни. У ньому мешканці мають відмінні від середньоукраїнської позиції у політичних, соціальних та психологічних питаннях. Про це свідчать результати національного соціологічного дослідження «Хто ми: портрет українців очима українців», проведеного Українським інститутом майбутнього (UIF) спільно з «Нью Імідж Маркетинг Груп» серед 5000 респондентів з 17 липня по 1 серпня 2021 року по всій Україні.
Найбільш показовим індикатором стали відповіді на питання «Який політик приніс найбільше шкоди Україні за останні 30 років?». Серед мешканців Заходу лідирує Віктор Янукович – його відмітили 37% опитаних, друге місце в цьому регіоні має Петро Порошенко – 11%. Серед мешканців Донбасу ситуація дзеркальна: 39% назвали прізвище Петра Порошенка, і 11% – Віктора Януковича.
Крім того, мешканці Донбасу більш традиціоналістські, консервативні та прагматичні. У шкалі вибору між можливостями та гарантіями вони більш схильні до отримання гарантій і захисту від держави. Тобто сучасна «українська мрія» для 65% жителів цього макрорегіону означає життя в країні з гідною зарплатнею, а для 61% – життя в країні з гідним забезпеченням пенсіонерів. Також 60% вважають «українською мрією» життя у мирній країні. Це найвищі показники по країні. Власне, у жителів цього макрорегіону досить сильно відрізняються оцінки сучасних політичних процесів, тлумачення історії та пріоритетність у наборі цінностей.
Отже, концепція «плавильного котла» в Україні не спрацювала. Залишається досить численна група громадян із відмінними ціннісними установками та політичними поглядами. Мешканцям Донбасу притаманний патріотизм, проте їх бачення майбутнього країни значно відрізняється від поглядів інших громадян України. Тому загроза сепаратизму на Донбасі різко зросла. Наразі все залежить від грамотної політики держави.
Вам також буде цікаво:
Святкуй майбутнє: команда UIF відзначила першу річницю програмування країни
Соціологічне дослідження щодо політичної ситуації в Україні: 2021 рік
Законопроєкт «Про медіацію» потребує точності формулювань та професійних підходів при формуванні нової законодавчої бази
Санкції та економічні втрати Білорусі у разі воєнного вторгнення в Україну
Доброчесність в українській освіті: рівняння з багатьма невідомими
Референдум о выходе Великобритании из Евросоюза: позиция Верховного Суда