Український інститут майбутнього презентує результати національного дослідження щодо проблеми наркотичної залежності.
Кожен десятий українець зустрічався з наркотичною залежністю серед свого ближнього кола – сім’ї, родичів, друзів, сусідів або колег по роботі. Кожен п’ятий стикався серед ближнього кола з алкогольною залежністю.
Чи є серед Ваших членів сім’ї, родичів, друзів, сусідів або колег по роботі особи з залежністю?
Молодь 18-24 роки вдвічі частіше за середній показник по країні зустрічалася з наркотичною залежністю – 10%.
Серед різних макрорегіонів та типів населених пунктів немає суттєвих розбіжностей щодо цих показників. Можна виділити лише Схід, де сукупна частка тих, хто має близьких та знайомих з наркотичною залежністю складає 14%.
Найчастіше ті, хто стикався у своєму ближньому оточенні з наркотичною залежністю, згадували такі речовини як канабіс (31%) та амфетаміни (18%). Ці два наркотики звучать набагато частіше за інші.
Втім, значна частина назвала також такі важкі наркотики, як дизайнерські наркотики або «солі» (8%), макова соломка (7%), а також метадон і спайси (по 6%).
Якщо є особи з наркотичною залежністю, то від яких саме речовин?
Абсолютна більшість (65%) молоді 18-24 роки має родичів, друзів або знайомих залежних від вживання канабісу, що вдвічі перевищує показник по країні.
Кожен третій (30%) з цієї ж вікової групи має людей з близького кола з залежністю від амфетамінів, що перевищує показник по країні майже вдвічі.
Кожен п’ятий (26%) опитаний до 24 років заявив, що має людей з ближнього кола, які вживають «солі» – що втричі перевищує аналогічний показник по країні.
Серед молоді 18-24 роки в чотири рази більше тих, хто має родичів, друзів або знайомих, які вживають героїн (17% проти 4% по країні) та ідентична ситуація з кокаїном (17% проти 4% по країні).
9% молоді до 24 років мають близьких або знайомих з залежністю від первитину або «вінта» (показник 1% по країні).
Лише 13% молодих людей 18-24 роки, які стикалися з проблемою наркоманії серед близьких та знайомих, не змогли визначитися про які речовини йдеться, тоді як серед людей старшого віку (55+) ця частка є найбільшою – 55%.
Серед регіональних особливостей, слід виділити, що на Сході та в Центрі набагато частіше згадували про залежність від амфетамінів порівняно з жителями Заходу та Півдня: відповідно 29% та 27% проти 5% та 6%.
На Заході більше людей, у яких близькі або знайомі мають залежність від макової соломки (13% проти 7% по країні), кокаїну (10% проти 4% по країні), а також близько 3% згадують залежність від такого важкого наркотика як дезоморфін, який через характерні прояви на тілі залежних ще називають «крокодил».
У Центрі вдвічі частіше, аніж в середньому, згадують метадон (13% проти 6%) та бутират (4% проти 1% по країні).
Більше половини громадян (53%), які стикалися з проблемою наркоманії серед свої близьких або знайомих, відповідають, що їм відомі випадки, коли ці люди були небезпечними: для самих себе (19%), для оточуючих (14%) або одночасно для себе та оточуючих (20%).
При цьому 45% відповіли, що їм невідомі такі випадки.
Чи відомі Вам випадки, коли ці особи були?
Опитані, які мають близьких або знайомих з проблемою наркозалежності, називають цілу низку дій, які ті вчиняли по відношенню до власних рідних та оточуючих. По відношенню до родини – на першому місці це виніс речей з дому без дозволу з метою продажу – 35%, також крадіжки грошей у рідних (23%) і ще 15% повідомили про вчинення домашнього насильства.
Потерпають від цих осіб, за словами респондентів, і їхні друзі, сусіди, колеги та просто знайомі: 18% опитаних пригадали крадіжки у них речей з метою продажу, ще 12% розповіли про крадіжки грошей і 8% про насильницькі дії наркозалежних стосовно оточуючих.
9% респондентів, з числа тих, хто має близьких або знайомих з наркозалежністю, знають про їхні спроби зашкодити собі чи скоїти самогубство.
Чи скоювали ці особи щось з переліченого?
Лише третина громадян, у яких є близькі або знайомі з наркозалежністю, знають про випадки, коли ті зверталися до спеціалізованих закладів: 20% розповіли про звернення цих людей до державних закладів допомоги наркозалежним і 14% про звернення до приватних закладів.
При цьому, в більшості випадків, за твердженням опитаних, це або не дало результатів (40%) або мало лише короткостроковий ефект (44%). Про повну зміну людини внаслідок звернення до спеціалізованого закладу заявили лише 12%.
Натомість половина громадян, які стикалися з наркозалежністю у свої родичів, друзів або знайомих, розповіли, що ті не зверталися по допомогу.
Головними перепонами для цього респонденти назвали небажання самих наркозалежних (36%), відсутність віри у результат (23%) та відсутність грошей для оплати лікування (15%).
Чи зверталися ці особи або їхні рідні за допомогою для лікування наркотичної залежності?
Якщо зверталися, то який був результат?
Якщо не зверталися, то чому?
Близько половини (46%) громадян країни вважають, що, за бажання, дістати наркотичні речовини було б легко або скоріше легко. Протилежної думки усього 14% опитаних. Ще близько сорока відсотків не можуть визначитися.
Наскільки легко, на Вашу думку, за бажання, було б дістати наркотичні речовини на «чорному ринку» у Вашому населеному пункті?
Молодь до 24 років найчастіше з усіх вікових когорт відповідає, що, за бажання, можна легко або скоріше легко дістати необхідні речовини – 54%. Зі зростанням віку респондентів ця впевненість падає і становить лише 38% серед осіб віком за 55 років.
На Півдні та Сході набагато частіше відповідають, що у їхньому населеному пункті легко або дуже легко дістати наркотики – відповідно 56% та 54% проти 34% на Заході.
13% респондентів заявили, що знають про одну чи навіть кілька точок нелегального продажу наркотиків, неподалік від своєї оселі.
Понад три чверті опитаних заявили, що таких місць не знають.
Чи є відомі Вам нелегальні точки продажу наркотичних речовин, неподалік від Вашої оселі?
Вища частка впевнених у легкості доступу до нелегальних речовин серед жителів Півдня та Сходу корелює з їхніми відповідями щодо знання про конкретні точки збуту наркотиків поблизу їхніх осель: 18% та 14% відповіли, що знають одну чи кілька таких точок. Тоді як на Заході відповідний показник – 10%.
Більше половини (53%) населення вважає, що ситуацію може виправити посилення кримінальної відповідальності за збут і розповсюдження наркотиків. Трохи більше третини виступають за примусове лікування від наркоманії і ще третина хоче посилення антинаркотичної пропаганди серед молоді.
Які зміни, на Вашу думку, можуть покращити допомогу особам з наркотичною залежністю?
Вам також буде цікаво:
У протистоянні Саакашвілі та Порошенка ставки підвищуються — Тишкевич
Відповідь на критику Податку на виведений капітал
Проблемні питання спадкування зруйнованої нерухомості та житлових сертифікатів
Газ за $220 за 1000 кубів: Аналіз Державного бюджету України 2022 року
Другий етап медичної реформи: теорія і практика
«Основи російської державності» як нова ідеологія Росії на «після Путіна»