Місячний енергетичний дайджест – грудень 2024 р
- Україна призупинила транзит російського газу через закінчення п’ятирічного контракту, укладеного в 2019 році.
- Словаччина погрожує припинити постачання електроенергії в Україну у відповідь на припинення транзиту російського газу
- У грудні Росія здійснила ще дві масштабні атаки на енергетичну інфраструктуру України.
- У 2024 році Україна збільшила видобуток газу на 2,2%.
- У 2024 році Україна збільшила імпорт електроенергії в 5,5 раза до 4,4 млн МВт·год.
- Створено Наглядову раду НЕК “Укренерго”.
Ринок електроенергії
Загальна ситуація в енергосистемі
У першій половині місяця енергосистема відновлювалася після листопадових ударів Росії, серед яких було дві масштабні атаки. Протягом першого тижня деякий час залишалися відключеними деякі зовнішні лінії електропередач, підключені до АЕС. Через вузькі місця у системі передачі, споживання електроенергії довелося обмежити графіками відключень. Три українські АЕС майже відновили виробництво електроенергії після короткого скорочення потужності, спричиненого російськими обстрілами.
Протягом першого тижня грудня імпорт електроенергії залишався низьким, головним чином через високі ціни в сусідніх країнах, які перевищували прайс-кепи на ринку електроенергії України в години пік. Іншими факторами, що впливають на імпорт, були низький попит на імпортовану електроенергію в години непікового навантаження та вузькі місця в системі передачі електроенергії, що обмежує здатність передачі електроенергії.
13 грудня Росія застосувала 93 ракети для 12-го широкомасштабного удару по українській енергетичній інфраструктурі у 2024 році. Росія зокрема атакувала підстанції, які забезпечують імпорт електроенергії. Крім того, значних пошкоджень зазнало обладнання однієї з теплоелектростанцій. Російські війська також атакували чотири підземні сховища газу на заході України. Проте пошкодження були меншими, ніж під час попередніх атак. Системний оператор навіть не запроваджував аварійних відключень, замість цього застосовуючи планові поступові відключення електроенергії, хоча й у ширшому масштабі порівняно з днями, що передували атаці.
У ніч на 25 грудня Росія здійснила чергову масштабну атаку енергетичної інфраструктури України. Основними цілями були теплові та гідроелектростанції, розташовані на лівому березі Дніпра, тоді як підстанції електропередачі зазнали відносно менших пошкоджень. Зокрема постраждали ТЕЦ у Харкові, Дніпрі (ТЕС та ГЕС), одній ТЕС у Донецьку та одній у Львові. Загалом російські війська випустили 70 ракет і задіяли численні безпілотники. Внаслідок цієї атаки півмільйона споживачів у Харківській області залишилися без теплопостачання.
Через пошкодження виникла значна нестача потужностей на лівому березі Дніпра. При зниженні температури передача всього необхідного обсягу електроенергії з правого берега, де розташовані всі наявні АЕС та імпортний інтерфейс, на лівий берег, буде бути неможливою. Зрештою, це означає, що відключення світла на лівому березі триватимуть довше, ніж на правому. Подальші масові страйки можуть погіршити ситуацію.
Імпорт електроенергії після атак значно зріс, щоб покрити більшу частину дефіциту. Обсяг імпорту встановив рекорд з початку жовтня.
Експорт та імпорт
Експорт та імпорт електроенергії протягом місяця
У 2024 році Україна збільшила імпорт електроенергії в 5,5 разів – до 4,4 млн МВт·год.
У грудні 2024 року Україна збільшила імпорт електроенергії в 2,6 раза порівняно з листопадом 2024 року, перевищивши 430 тис. МВт·год.
Імпорт з Угорщини найбільше зріс протягом місяця –в чотири рази до 152 000 МВт·год. Найбільшу частку цього імпорту займає Угорщина – 35%. Друге місце займає Словаччина з 25%. Цього місяця найбільше зріс імпорт з Угорщини, який зріс у чотири рази до 152 000 МВт·год.
У 2024 році Україна збільшила імпорт електроенергії в 5,5 рази порівняно з 2023 роком, який склав 4,4 млн МВт·год. У структурі імпорту за рік на Угорщину припало 39%, на Словаччину – 23%, на Румунію – 18%, на Польщу – 14%, на Молдову – 5%. Пік імпорту цього року припав на червень – 850 тис. МВт·год.
Імпорт електроенергії , за місяць, 2023-2024, МВт·год ( дані агентства ExPro )
У 2024 році експорт електроенергії залишився майже на рівні 2023 року – 366 тис. МВт·год. Найбільший обсяг електроенергії було відпущено в березні, до поатку масштабних ударів агресора – 154 тис. МВт·год.
Словаччина погрожує припинити постачання електроенергії Україні у відповідь на припинення транзиту російського газу.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив припинити постачання електроенергії в Україну у відповідь на припинення транзиту російського газу після закінчення терміну дії відповідного контракту.
Офіційно уряд не може призупинити постачання електроенергії. Приватні незалежні компанії постачають електроенергію разом із незалежним оператором системи передачі, відповідальним за передачу електроенергії в Україну. Єдине юридичне обґрунтування, яке може бути застосоване, це санкції. Однак залишається відкритим питання, чи не почне Єврокомісія суперечку з Братиславою в разі введення санкцій, і яким буде обґрунтування Словаччини.
Якщо словацький оператор систем передачі електроенергії SEPS призупинить передачу електроенергії через політичне рішення, ENTSO-E може почати розслідування для оцінки незалежності оператор. Це може призвести до санкцій, у тому числі до анулювання сертифікації оператора системи передачі. Тому заяви Фіцо можна розцінювати як шантаж.
ENTSO-E також може розподілити міждержавну потужність Словаччини з Україною іншим країнам, гарантуючи, що загальна потужність залишиться на незмінному рівні 2,1 ГВт.
- З початку 2024 року Україна імпортувала зі Словаччини понад 1 млн МВт·год, що становить приблизно 23% від загального обсягу імпорту електроенергії. Словаччина посідає друге місце за часткою після Угорщини.
- З січня по листопад 2024 року Україна витратила на імпорт зі Словаччини понад 135 млн євро, не враховуючи вартість доступу до транскордонних потужностей.
Міністерство енергетики України звернулося до комісара ЄС з енергетики, ENTSO-E та Енергетичного співтовариства. Польські чиновники заявили, що країна готова збільшити постачання електроенергії в Україну в разі потреби. На початку 2025 року міжнародна торгівля електроенергією зі Словаччиною збереглася. Словацький TSO SEPS підтвердив планове продовження поставок в Україну.
Заборгованість і неплатежі
НАЕК «Енергоатом» погасив заборгованість перед Гарантованим покупцем за субсидування тарифів на електроенергію для населення.
ДП «Енергоатом» повністю виконав свої спеціальні зобов’язання щодо забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (Public Service Obligation, PSO). У 2024 році компанія заплатила за послугу ПСО 145 млрд 356 млн грн (з ПДВ). «Енергоатом» у 2024 році сплатив 100% внесків за послугу ПСО на загальну суму 128 млрд 303 млн грн і погасив 17 млрд 53 млн грн боргу за послугу ПСО у 2023 році.
Енергоатом субсидує нижчі за ринкові тарифи на електроенергію для населення, які розраховуються виходячи з собівартості виробництва електроенергії Енергоатомом .
Формування ринку
Україна не досягла мети встановити в 2024 році 1 ГВт газової генерації
Україні не вдалося запустити 1 ГВт електроенергії. За заявами деяких високопосадовців, до кінця 2024 року було реалізовано лише близько 30% запланованої потужності. Крім того, із приблизно 300 МВт нововстановленої потужності лише близько половини — близько 150 МВт — працювало. Державні компанії («Нафтогаз», «Укрнафта», «Укрзалізниця» та «Оператор ГТС») були зобов’язані придбати та встановити обладнання для виробництва електроенергії. Однак їм було важко знайти та придбати обладнання в такий стислий термін. У Міненерго повідомили, що загальна потужність генеруючих установок з розподіленої генерації газу, підключених станом на 31 грудня 2024 року, становила 967 МВт. З них цього року введено в експлуатацію 835 МВт. Ці цифри включають потужність, яку промислові споживачі побудували для своїх потреб (з приєднанням та без приєднання до обʼєднаної енергосистеми України).
Затверджено графік проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки ВДЕ у 2025 році.
Наступного року заплановано чотири зелені аукціони. Кабінет Міністрів затвердив графік: на 33 МВт сонячних фотоелектричних у березні 2025 року; для ВЕС потужністю 100 МВт у квітні 2025 р.; на 47 МВт для інших джерел у травні 2025 р.; ВЕС потужністю 150 МВт у липні 2025 р. Максимальна ціна пропозиції на аукціонах у 2025 р. становитиме 8 євроцентів за кВт/год для сонячних і вітрових електростанцій і 12 євроцентів за кВт/год для інших видів альтернативних джерел енергії.
REMIT: енергорегулятор покращив вимоги до розкриття інсайдерської інформації
НКРЕКП прийняла постанову про затвердження змін до вимог забезпечення доброчесності та прозорості на оптовому ринку електроенергії. Ці зміни стосуються управління інсайдерською інформацією та є частиною впровадження регламенту REMIT. Запровадження норм REMIT є життєво важливим кроком до підвищення прозорості та конкурентоспроможності ринку електроенергії України та його інтеграції з європейським ринком.
Україна та сусідні країни запустили проект локального впровадження, спрямований на інтеграцію енергетичних ринків.
Оператори ринку та оператори систем передачі з України, Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Молдови започаткували Проект локального впровадження (LIP), спрямований на інтеграцію українського спотового ринку в єдиний європейський ринок. Підписано Меморандум про взаєморозуміння між ключовими учасниками з України: (АТ «Оператор ринку», НЕК «Укренерго»), Польщі (PSE, TGE, EPEXSPOT, NordPool ), Угорщини (HUPX, MAVIR), Румунії ( Transelectrica , BRM, OPCOM), Словаччини (OKTE, SEPS) і Молдови ( Moldelectrica , OPEM).
LIP передбачає регіональне співробітництво для підготовки українського ринку на добу наперед (DAM) і внутрішньодобового ринку (IDM) до інтеграції з європейським ринком на добу наперед (SDAC) і внутрішньоденним ринком (SIDC). Проект передбачає обмін інформацією, усунення прогалин у законодавстві та впровадження скоординованих організаційних і технічних рішень для об’єднання ринків.
“Укренерго” провело третій позачерговий аукціон з викупу швидких резервів.
Укренерго провело третій позачерговий аукціон із закупівлі допоміжних послуг з балансування енергосистеми: резервів автоматичного відновлення частоти. Окрім існуючих постачальників, до участі були запрошені інвестори, які мають намір будувати та експлуатувати газопоршневі та газотурбінні установки, електростанції на біомасі та накопичувачі енергії.
Згідно з попередніми результатами, усі прийняті заявки стосуються 55 МВт потужностей завантаження та 1785 МВт продукції симетричного резерву щодня протягом п’яти років. Переможці аукціону укладуть з “Укренерго” договір про надання послуг за фіксованою ціною в євро на п’ять років з відстрочкою на рік з моменту проведення аукціону.
- У вересні Укренерго провело перші два довгострокові аукціони на допоміжні послуги: на закупівлю резерву утримання частоти та резерву автоматичного відновлення частоти. Середньозважена ціна за мегават була приблизно вдвічі нижчою за поточну вартість послуг.
- Близько 90% учасників аукціону були новачками на ринку електроенергії.
- Тендерні ціни були приблизно вдвічі нижчими за реальну вартість цих послуг.
Інші події
Створено наглядову раду НЕК “Укренерго”.
Кабінет Міністрів України затвердив кандидатури членів наглядової ради “Укренерго” від держави – Юрія Бойка, Анатолія Гулея , Олексія Нікітіна.
- Юрій Бойко, нинішній член наглядової ради “Укренерго”, колишній заступник міністра енергетики.
- Олексій Нікітін працював в «Укренерго» начальником департаменту розвитку ринку електроенергії, а також був директором з комерції в «Укргідроенерго».
- Анатолій Гулей був головою правління Ощадбанку , заступником голови правління Альфа-банку, був акціонером Акордбанку . Зараз Гулей значиться в реєстрах як директор ПрАТ «Українська міжбанківська валютна біржа», але на біржі повідомили, що він звільнився у 2023 році, а деякі юридичні моменти не дозволяють внести зміни до реєстру.
Раніше уряд затвердив кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради оператора системи передачі НЕК «Укренерго»: Патріка Грейхена , Луїджі Де Франсісі , Йеппе Кофода та Яна Монтелла.
12 грудня 2024 року відбулося перше засідання новопризначеної наглядової ради Укренерго. Головою новопризначеної наглядової ради НЕК Укренерго став данський політик Єппе Кофод. Заступником голови наглядової ради став представник держави Анатолій Гулей . Наглядова рада створила комітети з питань аудиту, з питань призначення та визначення винагороди, з питань інвестицій та стратегії.
Загалом до складу Наглядової ради ДП «НЕК «Укренерго» входять 7 осіб: чотири незалежні члени, обрані за результатами конкурсу, та три представники держави.
Ринок газу
Транзит газу
Україна офіційно зупинила транзит російського газу.
1 січня 2025 року о 7:00 за київським часом оператор газотранспортної системи України припинив транзит російського газу своєю територією. Зупинка сталася по закінченню п’ятирічного контракту на транзит російського газу, укладеного в 2019 році.
- За п’ять років Україна транспортувала до європейських країн приблизно 148 млрд кубометрів російського газу. Цей обсяг становить майже 66% від зарезервованої потужності, визначеної довгостроковим контрактом, яка становить 225 млрд кубометрів.
- З 2019 по 2024 рік російський газ, що транспортується через Україну, постачався до п’яти країн. Протягом п’ятирічного контракту більша частина російського газу, загальним обсягом 108 млрд кубометрів, була транпортована до Словаччини, на яку припало понад 73% усіх поставок. Угорщина отримала 16,5 млрд кубометрів (11%), Молдова – 12,6 млрд кубометрів (8,5%), Польща – 8,5 млрд кубометрів (5,5
- %), Румунія – 1,7 млрд кубометрів (1,2%).
- У більшості років обсяги транзиту були нижчими за контрактні потужності. Однак у 2021 році обсяги транзиту перевищили заплановані рівні, сягнувши 41,6 млрд кубометрів замість 40. Нафтогаз надавав додаткову потужність на короткострокових аукціонах ОГТСУ для Газпрому, яка коштувала дорожче.
- У 2024 році транзит російського газу через українську ГТС досяг майже 15,43 млрд кубометрів, що на 5,7% більше, ніж у 2023 році, коли обсяг транзиту впав до найнижчого рівня з 1991 року – 14,6 млрд кубометрів.
- Російський “Газпром” перерахував українському “Нафтогазу” приблизно 6,2 мільярда доларів за послуги з транзиту російського газу через Україну в рамках п’ятирічного транзитного контракту. Натомість “Нафтогаз” заплатив близько 5,4 мільярда доларів Оператору ГТС України за здійснення транзиту. Найбільший платіж у 2020 році — понад $1,7 млрд — здійснила Росія через збільшення обсягів зарезервованих газових потужностей.
- Через окупацію Луганської області Україна тимчасово втратила доступ до газовимірювальної станції «Сохранівка» – однієї з двох точок входу в українську газотранспортну систему, через які надходив російський газ. Росія відмовилася перевести обсяг транзиту на іншу точку Суджа, а натомість Газпром знизив обсяги коштів, що сплачувались за транзит. «Нафтогаз України» звернувся до міжнародного арбітражу без жодних публічних деталей одо його перебігу.
За оцінками Bloomberg, у 2024 році «Газпром» продав через Україну газу на суму близько 6 мільярдів доларів. Однак багато економістів і дослідників очікують обмеженого економічного ефекту від втрати цих продажів. За різними оцінками, Росія втратить приблизно 0,2-0,3% ВВП.
Для Росії буде складно перенаправити весь газ, який раніше надходив до Європи через Україну. Збільшений поставок до Китай частково компенсує скорочення поставок до ЄС через Україну. Обсяг поставок до Китаю в 2024 році склав близько 31 млрд кубометрів. Очікується, що до 2025 року він зросте до 38 млрд кубометрів, оскільки газопровід «Сила Сибіру» вийде на повну проектну потужність.
Не виключено, що в майбутньому транзит буде відновлено. Принаймні, Київ висловив готовність здійснювати транзит газу, якщо він не російського походження.
Енергорегулятор підвищив тарифи на транспортування природного газу магістральними трубопроводами.
30 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), прийняла постанову про встановлення нових тарифів на транспортування природного газу для ТОВ «Оператор ГТС України» на 2025-2029 роки. Постанова набрала чинності 1 січня 2025 року .
Відповідно до постанови підвищили тарифи на вхід/вихід до ГТС України:
- з €4,1/тис. куб м до €10,29/тис. куб м для більшості точок входу в українську ГТС;
- з €7,6-8,6/тис. куб м до €14,58-15,74/тис. куб м для більшості точок виходу з української ГТС.
Тарифи на вхід/вихід з ГТС для внутрішніх точок зросли більш ніж у 4 рази:
- з 101,93 грн/тис. куб м до 464,37 грн/тис. куб м для внутрішніх точок входу в ГТС;
- з 124,16 грн/тис. куб м до 501,97 грн/тис. куб м для внутрішніх точок виходу з ГТС.
У тарифи не включені точки входу на кордоні з Росією (Суджа та Сохранівка ) через відсутність інформації про заброньовані для них обсяги. Тарифи також враховують сценарій припинення транзиту російського газу з 2025 року.
Однак частка транспортних витрат у кінцевій ціні невелика, а отже істотно не вплине на неї. Це не вплине на ціни на газ для населення, оскільки тариф є регульованим.
Розвідка, буріння та видобуток
У 2024 році Україна збільшила видобуток газу на 2,2%.
За підсумками 2024 року валовий видобуток природного газу в Україні зріс на 2,2% порівняно з 2023 роком і склав 19,12 млрд кубометрів. Видобуток газу зріс з 18,7 млрд кубометрів у 2023 році до 19,12 млрд кубометрів у 2024 році, незважаючи на триваючу війну та призупинення спеціальних дозволів Smart Energy.
- Темп зростання обсягів видобутку в 2024 році був вищим за попередній рік, коли виробництво зросло на 0,9%. Це також найвище зростання видобутку з 2018 року. Однак обсяги видобутку газу з 2019 по 2022 рік зменшилися.
- внаслідок повномасштабного вторгнення Росії видобуток природного газу в Україні скоротився на 6% .
- У 2023 році Україна нарощувала видобуток газу, насамперед через державні компанії. Ці компанії залишаються основними драйверами зростання видобутку природного газу в Україні у 2024 році, тоді як приватні компанії продовжують демонструвати спад. Однак у другому півріччі 2024 року виробництво приватних компаній також зросло порівняно з попереднім роком.
Інші подіїі
Наглядова рада “Нафтогазу” призначила виконувачем обов’язків голови правління Романа Чумака .
3 грудня голова правління “Нафтогазу” Олексій Чернишов залишив компанію та перейшов до уряду. Наступного дня наглядова рада НАК “Нафтогаз України” обрала Романа Чумака виконувачем обов’язків голови правління.
Наглядова рада погодилася почати відбір нового голови “Нафтогазу”.
- Роман Чумак обіймав посаду фінансового директора Групи Нафтогаз і є членом правління компанії з 28 вересня 2021 року. Він працює в Нафтогазі близько 20 років, обіймаючи різні посади від головного спеціаліста до директора департаменту. До цього він працював у великих банківських установах та приватному секторі.
- У “Нафтогазі” Чумак керував налагодженням відносин між підприємствами групи та банками та фінансовими установами. Він відповідав за залучення фінансування на внутрішніх і міжнародних фінансових ринках, проведення короткострокового планування та балансування ліквідності групи. Він також здійснював операції з цінними паперами та іншу казначейську діяльність для Групи Нафтогаз.
ДТЕК отримав перший танкер із СПГ США.
Український енергетичний холдинг ДТЕК отримав першу партію американського СПГ. 27 грудня танкер Gaslog Savannah доставив приблизно 100 мільйонів кубометрів природного газу з американського заводу зрідження в Луїзіані на грецький LNG-термінал Revithoussa . D. Trading очікує, що цей вантаж стане першим у серії поставок із США, і має на меті розширити свої операції з СПГ на Північну Європу та Балтію.
***
У грудні українська енергосистема зазнала ще двох масштабних атак Росії. Однак пошкодження були менш серйозними, ніж у попередні рази, а обсяг обмежень електропостачання був меншим. Крім того, високі температури призвели до зниження потреби в електроенергії, що призвело до меншої кількості відключень.
Атаки призвели до зростання імпорту в грудні в 2,6 раза порівняно з листопадом 2024 року. Дві хвилі значних атак Росії на енергосистеми України підвищили попит на імпортну електроенергію. Тим часом ціни в сусідніх країнах дещо впали, що зробило імпорт електроенергії комерційно рентабельним. Нові атаки, ймовірно, відбудуться на початку 2025 року, особливо коли температура опуститься нижче нуля.
1 січня 2025 року оператор ГТС України припинив транзит російського газу через свою територію. Ця зупинка була спричинена закінченням п’ятирічного контракту на транзит російського газу, укладеного у 2019 році. Проте ми не виключаємо, що газові контракти колись можуть бути продовжені. У 2024 році українські чиновники неодноразово заявляли, що Київ готовий до транзиту газу, якщо він не російського походження.
Деякі європейські країни, які в минулому отримували вигоду від російського газу, продовжують тиснути на Київ, вимагаючи продовження газових контрактів. Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив припинити постачання електроенергії в Україну у відповідь на припинення транзиту російського газу після закінчення терміну дії відповідного контракту. Однак заяви Фіцо можна розцінити як звичайний шантаж.
Офіційно уряд не може призупинити постачання електроенергії. Ці приватні незалежні компанії постачають електроенергію разом із незалежним оператором системи передачі, відповідальним за передачу електроенергії в Україну. Єдине юридичне виправдання цьому – санкції. Однак залишається відкритим питання, чи буде Єврокомісія мати суперечку з Братиславою в разі введення санкцій. І якщо словацький TSO, SEPS, призупинить передачу електроенергії через політичне рішення, ENTSO-E може розпочати розслідування, щоб оцінити незалежність системного оператора. Це може призвести до санкцій, у тому числі до анулювання сертифікації компанії.
Уряд затвердив кандидатури до складу наглядової ради Національної енергетичної компанії «Укренерго». Рада, до складу якої увійшли досвідчені іноземні фахівці з відмінною репутацією, почала роботу. Це означає, що незабаром Укренерго зможе домовитися з кредиторами про виплати зелених облігацій. У листопаді переговори щодо реструктуризації платежів були припинені, що призвело до зниження довгострокового рейтингу дефолту емітента Укренерго до обмеженого дефолту. Відсутність у компанії наглядової ради сприяла призупиненню переговорів про реструктуризацію.
У 2025 році очікується стабілізація ситуації на ринку електроенергії. Енергоатом погасив заборгованість перед Гарантованим покупцем за субсидування тарифів на електроенергію для населення. Нові тарифи, затверджені енергорегулятором для Укренерго, швидше за все, означатимуть можливість покрити всі витрати в 2025 році. Однак борги минулого року не будуть погашені в 2025 році.
Вам також буде цікаво:
Чем чреват для Украины скандал с Гонтаревой
Дайджест основних військово-політичних подій навколо України (09.09.2024 – 15.09.2024)
Експерт з нацбезпеки Глен Грант приєднався до Українського інституту майбутнього
Скандальний «мюнхенський план»: Якщо свого немає, то з’являться чужі
Спільні патрулі на тимчасово окупованих територіях: важливі акценти
Рамзан Кадиров у 2023 році: менше військових і політичних амбіцій, більше дистанціювання від Москви