1. Ситуація у воєнній сфері (резюме):
Ситуація у воєнній сфері протягом звітного періоду не зазнала принципових змін та характеризується:
наступальними діями наземних угруповань військ РФ на східному напрямку (продовжують мати успіх в просуванні);
продовженням ЗСУ бойових дій на території противника в Курській області;
оборонними та стримуючими діями обох сторін на інших напрямках;
нанесенням СОУ ударів по об’єктах на території РФ та тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ);
нанесенням агресором та систематичних ракетно-авіаційних ударів з акцентом на енергетику та ОПК по об’єктах на всій території України.
Стосовно наземної складової – противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжує стратегічну наступальну операцію на території північно-східних, східних та південно-східних областей України з основним завданнями щодо виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, розширення зони окупації в Харківській області та на півдні з одночасними діями щодо відсічі наступу ЗСУ в Курській області.
Продовжується на високому рівні інтенсивності риторика зацікавлених сторін (Україна, РФ, США/ «колективний» Захід, інші геополітичні гравці) щодо перспектив та умов закінчення війни (припинення воєнних дій), але її тональність залишається переважно в несприятливому для України ракурсі.
Обстановка в смузі угруповання військ для оборони м. Київ змін не зазнала та залишається контрольованою, але продовжують мати вплив чинники активності ЗС РФ на територіях, які прилягають до Чернігівської та Сумської областей, а також щодобового застосування БпЛА по об’єктам регіону, загрози масованих/систематичних ударів високоточними засобами великої дальності.
2. Деталізований виклад інформації стосовно поточної ситуації у воєнній сфері
2.1. Загальна обстановка
В рамках наведеного Сили оборони України ведуть оборонні операції та бойові дії.
Агресор зосереджує зусилля на 10 основних напрямках (включно з напрямком в Курській області, хоча має місце відносне зменшення активності дій на деяких напрямках).
Загалом поточна обстановка залишається складною, має тенденцію до подальшого загострення. Через поступове, але постійне просування противника на основних напрямках, захоплення ним населених пунктів, значні втрати наших військ залишаються актуальними оцінки/прогнози про загрози утримання СОУ лінії фронту на східному напрямку (зокрема, як один з чинників примушення України до переговорів з РФ). Особливістю звітного періоду є активізація дій противника на придніпровському напрямку.
Продовжується активність Сил оборони України щодо ураження цілей в глибині території противника (підтримується тенденція до поступового зростання щодо дальності та інтенсивності) та тимчасово окупованих територіях, відповідних діях ССпО, ГУР, СБУ, проведення кібератак та заходів інформаційного впливу, що надають українській стороні можливості зменшення воєнного та економічного потенціалу держави-агресора та досягти деморалізуючих ефектів впливу на її населення, які мають потенціал набуття рівня стратегічних ефектів.
Триває активне нарощування потенціалу ЗС РФ, зусиль російського ВПК, перекидання з території РФ до районів проведення т.зв. «СВО» військ, озброєння, військової та спеціальної техніки, маневр військами між операційними напрямками, нарощування оборонних спроможностей на тимчасово окупованих українських територіях.
2.2. Дії засобів повітряного нападу противника, основні удари та обстріли
Агресор протягом тижня продовжував авіаційні та ракетні удари по об’єктах на території нашої держави. Основні удари та обстріли:
15.12.2024: 1 ракетний удар із застосуванням 2 ракет, 36 авіаударів, 65 КАБ, більш ніж 4000 обстрілів, з них 170 — із реактивних систем залпового вогню. Уніч з 15 на 16 грудня 2024 року противник атакував Україну 49 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із районів Брянськ, Орел – РФ. Підтверджено збиття 27 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Чернігівській, Сумській, Черкаській, Хмельницькій, Харківській та Дніпропетровській областях. 19 ворожих безпілотників не досягли своїх цілей (локаційно втрачені).
16.12.2024: 24 авіаційних удари, 30 керованих авіабомб, понад 4200 обстрілів, з них 141 – із реактивних систем залпового вогню, 2202 дронів-камікадзе. У ніч p 16 на 17 грудня 2024 року (із 23.00 16 грудня) противник атакував Україну 31м ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із районів Брянськ, Орел – РФ. Підтверджено збиття 20 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській та Черкаській областях. 10 ворожих безпілотників не досягли своїх цілей (локаційно втрачені).
17.12.2024: 1 ракетний удар, застосувавши 4 ракети, 51 авіаудар, 75 КАБ, понад 4300 обстрілів, з них 89 – із реактивних систем залпового вогню, близько 1800 дронів-камікадзе. У ніч з 17 на 18 грудня 2024 року (із 19.00 17 грудня) противник атакував 81 ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із районів Брянськ, Курськ, Міллєрово, Орел – РФ. Підтверджено збиття 51 ударного БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Житомирській, Хмельницькій, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській та Запорізькій областях. 30 ворожих безпілотників локаційно втрачені (без негативних наслідків).
18.12.2024: 3 ракетних удари (3 ракети), 35 авіаційних ударів, 36 КАБ, понад 4250 обстрілів, з них 178 – із реактивних систем залпового вогню. У ніч з 18 на 19 грудня 2024 року (із 20.00 18 грудня) противник завдав удару 2 балістичними ракетами «Іскандер-М» із Криму та Ростовської обл., керованою авіаційною ракетою Х-59/69 із повітряного простору Курської обл. та 85 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із районів Брянськ, Курськ, Міллерово, Орел – РФ. Підтверджено збиття 45 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Хмельницькій, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській та Миколаївській областях. 40 ворожих безпілотників локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ракетного удару пошкоджено приватні, багатоквартирні будинки та муніципальне майно на Сумщині та Дніпропетровщині.
19.12.2024: 3 ракетних удари із застосуванням 4 ракет, 65 авіаударів, 112 КАБ, близько п’яти тисяч обстрілів, зокрема 162 – із реактивних систем залпового вогню, 2234 дрони-камікадзе. У ніч на 20 грудня 2024 року (із 19.00 19 грудня) противник завдав удару балістичною ракетою «Іскандер-М» із Ростовської обл., керованою авіаційною ракетою Х-59/69 із повітряного простору Курської обл. та 65 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із районів Брянськ, Міллерово, Орел, Приморсько-Ахтарськ – РФ. Підтверджено збиття 40 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Курській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Дніпропетровській та Запорізькій областях. 20 ворожих безпілотників локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок нічного ракетного-дронового удару уражено приватні, багатоквартирні будинки, лікувальні заклади, складські приміщення та фермерські господарства у Дніпропетровській, Сумській, Київській та Харківській областях.
20.12.2024: 6 ракетних ударів із застосуванням 19 ракет, 34 авіаційних ударів, 64 керовані авіабомби, близько п’яти тисяч обстрілів, з них 198 із реактивних систем залпового вогню, 2230 дронів-камікадзе. Близько 7.00 20 грудня 2024 противник завдав удару по столиці України 5 балістичними ракетами «Іскандер-М»/KN-23. Пуски здійснювалися із Воронезької та Брянської області РФ. ППО збито 5 балістичних ракет «Іскандер-М»/KN-23. Уламки збитих ракет завдали збитків та руйнувань в п’яти районах столиці, є загиблі та поранені. Унаслідок удару пошкоджено посольства Албанії, Аргентини, Палестини, Північної Македонії, Португалії, Чорногорії. У ніч з 20 на 21 грудня 2024 року (із 19.00 20 грудня) противник здійснив пуск зенітної керованої ракети С-400 із ТОТ Донецької області у напрямку Полтавщини (попередньо без наслідків), атакував 113 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із напрямків Брянськ, Міллерово, Орел, Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Бердянськ. Підтверджено збиття 57 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Хмельницькій, Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях. 56 ворожих безпілотників локаційно втрачені (без негативних наслідків). У Запорізькій та Харківській областях збиті ударні БпЛА пошкодили приватні та багатоквартирні будинки, майно та авто громадян.
21.12.2024: 1 ракетний удар, 37 авіаударів, 70 КАБ, більш як п’ять тисяч обстрілів населених пунктів та позицій наших військ, з них 137 – із реактивних систем залпового вогню. У ніч з 21 на 22 грудня 2024 року (із 09.00 21 грудня) противник, атакував 103 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із напрямків Брянськ, Міллерово, Орел, Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Бердянськ. Також зафіксовано пуск балістичної ракети «Іскандер-М» із ТОТ Криму у напрямку Херсонщини. Підтверджено збиття 52 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Житомирській, Дніпропетровській, Херсонській, Миколаївській та Запорізькій областях. 44 ворожих безпілотники локаційно втрачені (без негативних наслідків), 1 БпЛА полетів у напрямку Білорусі.
Загалом, об’єктами ударів були більшість регіонів держави. Також впродовж тижняартилерійські обстріли та удари тактичними БпЛА наносилися по більшості населених пунктів вздовж державного кордону з РФ та лінії фронту на тактичну глибину.
Протягом звітного періоду для зниження оборонного потенціалу України та впливу на цивільну інфраструктуру агресор застосовував наземний (зокрема, ОТРК «Іскандер» з ракетами «Іскандер-М»/KN-23, С-300/-400) та повітряний компоненти, зокрема ракети Х-59/69, керовані авіаційні бомби, БпЛА типу «Shahed-136/131» та інші, баражуючі боєприпаси типу «Ланцет», а також FPV-дрони.
Авіація противника
Чисельність авіаційного угруповання противника на тимчасово окупованих територіях і довкола України залишається на попередньому рівні, значна частина літальних апаратів передислоковано на аеродроми в глибині території РФ, з яких виконуються бойові польоти. Безпосередньо до ударів може залучатися близько 300 літаків оперативної/тактичної авіації (включаючи орієнтовно до 70 бомбардувальників Су-34) та приблизно аналогічна кількість вертольотів, хоча їх інтенсивність через погодні умови та передислокацію зменшилася.
У бойовому складі ВПС та військ ППО ЗС РБ перебувало 29 бойових літаків та 33 вертольоти (ударних – 19). Також у звітному періоді на території РБ перебувало 4 літаки Су-30СМ оперативно-тактичної авіації РФ.
Особливості та зміни застосування засобів повітряного нападу противника:
- продовжується щоденний ракетно-бомбовий терор по цивільним об’єктам адміністративних центрів (в першу чергу м. Києва, Харкова, Сум, Одеси, Дніпра, Запоріжжя), переважно по енергетиці та ОПК, зокрема з метою розхитування суспільно-політичної обстановки, деморалізуючого інформаційного тиску на цивільне населення, посилення капітулянтських настроїв, примушення до евакуації. Протягом тижня противником застосовано 550 керованих авіаційних бомб, майже 550 ударних дронів і понад 20 різних ракет;
- ракетні удари по Києву 20 грудня балістичними ракетами було здійснено переважно з метою тиску на військово-політичне керівництво України та населення практично без визначення у якості цілей для ураження військових об’єктів;
- триває активне будівництво захисних споруд для літальних апаратів на аеродромах на ТОТ АРК та в прикордонних областях РФ;
- зберігається відносна менша інтенсивність застосування тактичної та армійської авіації в районах наземних бойових дій. Частково наведене пов’язано з несприятливими зимовими погодними умовами, передислокацією авіації в глибину території РФ, все більшим покладанням завдань ударів по наземним цілям на БпЛА різних типів;
- триває щодобово активне застосування БпЛА типу «Шахед» в значній кількості протягом значної частини доби по цілям в глибині території держави, що через постійні повітряні тривоги значно впливає на життєдіяльність населення та роботу економіки;
- російські окупанти в прифронтових районах почали застосовувати fpv-дрони з комбінованою ударною частиною. У якості бойового навантаження використовується ручна осколкова граната та протипіхотні міни ПФМ-1 у кількості 6 одиниць.
2.3. Наземне угруповання противника
У складі об’єднаного угруповання військ (сил) противник утримує кількість особового складу на рівні 600 тис. військовослужбовців. На окупованих територія також розгорнуто угруповання військ «Росгвардії» чисельністю до 35 тисяч військовослужбовців.
На Покровський, Курахівський і Времівський напрямки Донецької області ЗС РФ перекинули 150 тисяч військовослужбовців. Про це 19 грудня повідомив представник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Збройних сил України в ефірі національного телемарафону, який транслював канал “Рада”. Найбільше (майже 70 тис. солдатів) ЗС РФ перемістили на Покровський напрямок, приблизно 36 тис. – на Курахівський і 40 тис. – на Времівський. В наступальних діях на вказаних напрямках беруть участь російські угруповання “Центр”, “Юг” і “Восток”. Ворог на лінії бойового зіткнення переважно застосовує тактику малих штурмових груп – це інфільтрація особового складу ворога та його розосередження, штурмові групи противник підтримує невеликими групами бронетехніки.
2.4. Оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та в морських операційних зонах
Загалом оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій для українських військ залишалася складною та характеризується просуванням росіян у ключових для них секторах/напрямках. Деталізовані дії противника та Сил оборони на кінець звітного періоду (станом на 08.00 22.12.2024) згідно оцінок ГШ ЗСУ:
на території Курської області противник проводить наступальні з метою розгрому угруповання ЗСУ та звільнення територій;
на Харківському напрямку ворог намагався вести наступ в районах Козачої Лопані, Високої Яруги та Вовчанська;
на Куп’янському напрямку Сили оборони відбивали штурмові дії противника біля Петропавлівки та Кругляківки;
на Лиманському напрямку ворог намагався просунутись неподалік Зеленого Гаю, Греківки, Надії, Тернів та Іванівки;
на Сіверському напрямку ворог атакував в напрямку Верхньокам’янського та Білогорівки;
на Краматорському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі Ступочок;
на Торецькому напрямку бойові дії тривають в районі населених пунктів Торецька та Дружби;
на Покровському напрямку ворог намагався просунутись в районі н.п. Миролюбівки, Променя, Лисівки, Зеленого, Нового Труда, Даченського та Нововасилівки;
на Курахівському напрямку противник наступав в районах Старих Тернів, Курахового та Дачного;
на Времівському напрямку противник вів наступальні дії біля Успенівки, Янтарного, Костянтинопольського, Новосілки, Благодатного та в напрямку Розливу і Одрадного;
на Оріхівському напрямку українські позиції були атаковані неподалік Новоандріївки та П’ятихаток;
на Придніпровському напрямку тривали активні дії противника у районі островів. Найбільш активно штурмують острови Козацький та Великий;
на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено. У прикордонних з Україною районах продовжують перебувати підрозділи ЗС Білорусі. Наразі фіксується перебування орієнтовно 4-5 підрозділів батальйонного рівня. На даний час переміщення бойових підрозділів ЗС Росії на територію Білорусі не відмічено;
на кордоні України з РФ (в межах Чернігівської та Сумської областей, поза межами території, яка прилягає до району дій ЗСУ в Курській області) противник зберігає військову присутність, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України;
у Чорноморській та Азовській операційних зонах оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала. Ворог здійснює контроль надводної та повітряної обстановки, насамперед у районах пунктів базування Чорноморського флоту та об’єктів державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз». Противник утримує в готовності кораблі і підводні човни для завдавання ракетних ударів по території України та перешкоджає морській економічній діяльності нашій державі в регіоні. Водночас ворог вдосконалює систему охорони та оборони Керченського мостового переходу.
Моніторингові джерела (зокрема, «DeepState», ISW тощо) свідчать, що станом на:
15.12.2024: Сили Оборони відновили положення біля Колесниківки. Ворог просунувся біля Зеленівки, Сторожевого, Даченського, Часового Яру та в Новому Комарі (орієнтовна втрата території – 8,8 км² за день);
16.12.2024: ворог окупував Ганнівку, а також просунувся біля Кругленького, Дальнього, Успенівки, Піщаного, Сторожевого, Трудового, в Кураховому, Шевченку та Костянтинопольському;
17.12.2024: ворог окупував Сонцівку, а також просунувся біля Новотроїцького, Берестків, Зеленівки, Нового Комара, Сторожевого, в Кураховому, Пушкіному, Даченському та Відродженні (орієнтовна втрата території – 8,3 км² за день);
18.12.2024: ворог окупував Трудове, а також просунувся в Успенівці, Кураховому, біля Піщаного, Новооленівки, Вовкового, Нескучного та Відродження на Донеччині та біля Загризового на Харківщині (орієнтовна втрата території – 28,4 км² за день);
19.12.2024: ворог окупував Костянтинопольське, а також просунувся біля Кругленького, Зорі, Зеленівки та в Новооленівці. (орієнтовна втрата території – 21,9 км² за день);
21.12.2024: геолоковані кадри бойових дій свідчать про просування ЗСУ в південній частині Кам’янського і фактичне звільненняцьогонаселеного пункту під Василівкою на Мелітопольському напрямку. Про це повідомило видання «Акцент» із посиланням на OSINT-аналітиків.
Щотижневі зміни стосовно просування противника:
- 04.11-10.11 – 141 км², або 20 км² в день;
- 11.11-17.11 – 101 км², або 14 км² в день;
- 18.11-24.11 – 227 км², або 32 км² в день.
- 25.11-01.12 – 136 км², або 19 км² в день.
- 02.12-08.12 – 72 км², або 10 км² в день.
- 09.12-15.12 – 119 км², або 17 км² в день.
Щодобова кількість бойових зіткнень протягом тижня:
- 15.12.2024: 228
- 16.12.2024: 245
- 17.12.2024: 199
- 18.12.2024: 250
- 19.12.2024: 191
- 20.12.2024: 211
- 21.12.2024: 186
ГУР МОУ оприлюднила підрахунки противника щодо втрат з числа мобілізованих військовослужбовців. У період з 21 вересня 2022 року по 31 жовтня 2024 року ЗС РФ нарахували втрат мобілізованих солдатів у кількості 98641 одиниць особового складу. Найбільших втрат серед мобілізованих зазнали:
- угруповання військ “Центр” ЗС РФ ― 21710 окупантів;
- угруповання військ “Запад” ЗС РФ ― 20155 окупантів;
- угруповання військ “Восток” ЗС РФ ― 16770 окупантів;
- угруповання військ “Юґ” ЗС РФ ― 16465 окупантів;
- угруповання військ “Днєпр” ЗС РФ ― 10449 окупантів;
- угруповання військ ЗС РФ у Запорізькій області ― 10120 окупантів;
- угруповання військ “Сєвєр” ЗС РФ ― 2972 окупанти.
Примітка: вказана статистика не враховує втрати російських військ з числа контрактників, строковиків, найманців та інших формувань агресора.
Загалом на початок звітного періоду Курахівський та Покровський напрямки залишалися найскладнішим на фронті. Мали місце спроби противника розширити виступ в районі р. Оскол на Куп’янському напрямку. Водночас на зазначеній ділянці мала місце успішна контратака СОУ.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що станом на 17 грудня Сили оборони України вели бойові дії на ділянці фронту загальною протяжністю понад 1170 кілометрів. При цьому окупанти значно посилили тиск на Краматорському, Торецькому та Времівському напрямках. Тривають інтенсивні наступальні дії росіян на території Курської області, щоб витіснити українські підрозділи з РФ. Важка ситуація змусила головнокомандувача ЗСУ заявити, що за нинішніх обставин «усе суспільство має згуртуватися» для підтримки війська.
Триває продовження диверсійних дій РФ в глибині території України, включно з залученням українських громадян: спалення автомобілів Сил оборони, напади на працівників та об’єкти ТЦК та СП, диверсії на об’єктах залізниці тощо. Щодобово фіксується в середньому по 3-5 таких випадків. Також у звітному періоді Служба безпеки України заявила про нейтралізацію агентурної мережі РФ, яка шпигувала за Силами оборони у п’яти регіонах України, зокрема шукала, де базуються винищувачі F-16. Мережа діяла під керівництвом резидента, який перебував у Дніпропетровській області, та використовувала фальшиві документи для конспірації, як-от «посвідчення волонтера» та «активіста-антикорупціонера».
2.5. Удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території
Протягом тижня продовжувалися українські удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території, які в низці випадків досягли успіху. Основні результати:
17.12.2024: У російській столиці ліквідували генерал-лейтенанта РФ Ігоря Кіріллова, який обіймав посаду начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ.
18.12.2024: У ніч з 18 на 19 грудня Ростовська область зазнала атаки безпілотників. Унаслідок понад 40 вибухів на території Новошахтинського нафтопереробного заводу було пошкоджено установку атмосферно-вакуумної перегонки нафти АВТ-6. Це вже другий удар по заводу за останні півроку, перший стався 6 червня цього року. Вибухи мали місце у різних районах області, включаючи Таганрог, Новошахтинськ і Батайськ.
Вночі 18 грудня в Ростові-на-Дону пролунала серія вибухів, які, ймовірно, спричинили пожежу на заводі «Ростсельмаш». Це підприємство займається модернізацією та ремонтом бронетехніки для армії РФ.Зазначену інформацію повідомляють російські медіа та телеграм-канали.
Також ціллю став виробничий майданчик комбінату ФКП «Каменський» у Ростовській області, його основним видом діяльності є виробництво зброї та боєприпасів, у тому числі для РСЗВ. Комбінат займається виробництвом ракетного палива (спеціалізується на виготовленні твердопаливних компонентів для ракетних двигунів, зокрема для реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) і міжконтинентальних балістичних ракет на твердому паливі). Також комбінат займається виготовленням вибухових речовин, компонентів для боєприпасів, а також утилізацією та знешкодженням відпрацьованих ракетних систем.
19.12.2024: Вночі силами та засобами ВМС ЗСУ та СБУ завдано ураження по Новошахтинському заводу нафтопродуктів у Ростовській області РФ. Завод спеціалізується на виробництві мазуту, пічного, судового та дизельного пального, прямогонного бензину. Проєктна потужність переробки сягає 7,5 млн тон нафти на рік. Підтверджується пожежа в районі об’єкту, а саме на установці каталітичного крекінгу ЕЛОУ-АВТ-2.5. Також у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони повідомили про те, що у Новосибірську на території військової частини знищили декілька паливозаправників.
Метою зазначених ударів (спеціальних дій) СОУ є підрив потенціалу російських окупантів.
З цього приводу екс-міністр оборони Великої Британії Тобіас Еллвуд в ефірі «Голосу Америки» заявив , що ліквідація в Москві генерал-лейтенанта ЗС РФ Ігоря Кіріллова – це приниження для президента РФ Владіміра Путіна. При цьому він очікує на відповідь з боку Росії на вбивство генерала. За його словами: «Це стало величезним приниженням для Путіна. Генерал був убитий не на фронті, а в Москві, всього за кілька кілометрів від Кремля. Путін не зможе приховати це. Новина широко висвітлюється в Москві»… Населення РФ і так незадоволене війною в Україні, її масштабами та кількістю жертв. Тому вбивство Кіріллова – це вкрай незручна ситуація для Путіна… Я чекаю ударів у відповідь з боку Росії, але також впевнений, що Україна ще не сказала свого останнього слова. Як я вже зазначав, за місяць до можливих переговорів всі сторони мають свої козирі. Війна стане жорстокішою у найближчі 30 днів».
Наприкінці тижня в низці міст РФ мала місце низка диверсій та інших дій (підпалів тощо) з боку місцевих жителів по відношенні до поліції, об’єктів банківської мережі тощо, які мають ознаки скоординованих дій.
Наведене спричиняє підготовку противником ударів у відповідь та пошуку ним рішень щодо мінімізації спроможностей активних дій ЗСУ по території РФ в прикордонних районах та на великі відстані.
3. Загальний прогноз обстановки на наступний тиждень/короткострокову перспективу
3.1. Загальний прогноз
Керівництво РФ залишає свої стратегічні цілі щодо нашої держави незмінними та продовжує війну на виснаження, розраховуючи на поступове зменшення оборонного потенціалу України (особливо людський потенціал) та надання безпекової підтримки нашої держави зі сторони США/НАТО/ЄС на рівні, який виключає досягнення переваг України на фронтах.
3.2. Прогноз щодо воєнних дій в операційних зонах та районах
Що стосується наземних дій, то противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжить стратегічну наступальну операцію на території східних та південних областей України, зокрема щодо виконання пріоритетного завдання з виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей з одночасними аналогічними діями на південно-східному напрямку. Також продовжаться активні дії з північно-східного напрямку. Одночасно будуть продовжуватися заходи з відбиття українського наступу в Курській області та загального посилення угруповань військ РФ.
Протягом наступного тижня:
1. Існують підстави прогнозувати найближчим часом нові спроби РФ нанести удари по адміністративним центрам і критичній інфраструктурі України, ймовірно в форматі комбінованих/групових ударів (ракети, БпЛА) з акцентом на енергетику, ОПК та транспортну інфраструктуру, а також на аеродроми та визначені міста (в першу чергу м. Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Суми). Противник активно відновлює готовність до чергового масованого ракетно-авіаційного удару, ймовірність його нанесення зростає.
2. ЗС РФ продовжать попередні наступальні дії вздовж всієї лінії бойового зіткнення. Найбільша активність противника буде зберігатися щонайменше на Курщині, Покровському та Курахівському напрямках.
3. В Курській області – продовжаться більш активні спроби противника посилити свій контрнаступ та створити умови для розгрому ЗСУ і відновлення положення щонайменше по державному кордону.
3.3. Прогнози застосування засобів повітряного нападу, стан готовності носіїв високоточної зброї великої дальності:
Рівень загрози:
Зберігається безпосередня загроза продовження ракетних/авіаційних ударів високоточними засобами, включно з балістичними ракетами, БпЛА та керованими авіаційними бомбами по адміністративних та промислових центрах, ОПК, транспортній та енергетичній інфраструктурі держави, місцях зосередження авіації, резервів військ та запасів боєприпасів і пального – по всій території держави (з одночасною постійною зміною їх тактики нанесення).
Стосовно повітряної компоненти:
На початок нового тижня стратегічна/дальня авіація РФ, яка залучається для ударів по цілях в Україні, розосереджена по аеродромах в глибині російської території. Ворог відновлює носії крилатих ракет у готовність до застосування. На окремих аеродромах продовжується спорядження носіїв крилатих ракет та проведення екіпажами літаків тренувань з відпрацюванням виходу у райони пусків ракет. Дислокація літаків на аеродромах та рівень їх операційної готовності постійно змінюється. Очікується продовження польотів літаків МіГ-31К/І, включно з виходом у район застосування авіаційних засобів ураження.
Стосовно морської компоненти:
Ситуація в ПБ «Новоросійськ» – без суттєвих змін, 3 носії ракет «Калібр», які були у звітному періоді на виході в морі, повернулися до пункту базування. Загалом до застосування КРМБ потенційно можуть бути залучені – 2 фрегати “Адмирал Макаров”, “Адмирал Эссен” (по 8 КР), 3 малих ракетних кораблі “Ингушетия”, “Грайворон” (по 8 КР) та “Вышний Волочек” (7 КР), 3 підводних човна проекту 636.3 (по 4 КР).
Станом на ранок 22.12.2024 носії КРМБ на виході в морі були відсутні.
Стосовно загрози ударів балістичними ракетами середньої дальності:
У звітному періоді в мережі Інтернет активно поширювалося відео із ешелоном озброєння та військової техніки з КНДР, ймовірно на території Тюменської області. Візуально ідентифіковано 10 самохідних 170-мм артилерійських установок М1989 «Коксан». На відео можна помітити п’ять одиниць озброєння, щодо яких існують певні підстави вважати, що це самохідні пускові установки балістичних ракет середньої дальності «Pukguksong-2» (назва згідно класифікатора НАТО – «KN-15»). Станом на ранок 22.12.2024 інформації, яка може підтвердити або спростувати наведене, не надходило.
Якщо не брати до уваги версію стосовно заходів противника з введення в оману (що також має сенс як елемент інформаційного тиску), то гіпотетично постачання зазначених комплексів з КНДР має логічне обґрунтування. Для корейської сторони це є можливістю демонструвати свою підтримку російському союзнику, перевірити характеристики комплексу в бойових умовах та отримати додаткові опції для тиску на Південну Корею та її партнерів. Для російської сторони наведене дозволяє отримати додатковий інструмент далекобійних ударів по Україні без їх заходу в зону ураження засобів ЗСУ. За своїми характеристиками щодо діяльності «Pukguksong-2» є певним аналогом комплексу «Орешнік» (останній знаходиться в стадії дослідного зразка в обмеженій кількості) і практично готовим до бойового застосування з боєголовкою у звичайному спорядженні. В контексті недавніх заяв та погроз з боку В.Путіна отримання ЗС РФ додаткових спроможностей для ударів по території України виглядає доцільним.
Довідково: «Pukguksong-2» є твердопаливною двоступеневою ракетою. У різних джерелах дальність пуску ракет комплексу відрізняється, називаються варіанти 1200-1300, 2000 та 3000 км.
Поява комплексу в районах бойового чергування/застосування та його готовості до пусків буде залежати від вибору організаційного варіанту його бойового застосування. Якщо мова йде про перекидання підрозділу армії КНДР з штатними розрахунками, то орієнтовний час може охоплювати 1-3 тижні. У випадку надходження комплексу на озброєння ЗС РФ, то зазначене вимагає більшого часу на опанування ним російськими військовослужбовцями, бойове злагодження підрозділів тощо і може вимагати від 1 до 3 місяців.
Серед інших версій стосовно зразка озброєння на відео експертами називається 240-мм РСЗВ M1991 з дальністю пуску в 40-60 км. Зазначене підтверджує інформація видання « The Financial Times» від 17 листопада 2024 року, а також візуальне порівняння техніки між собою
Висновки:
Загалом передумов для зменшення інтенсивності ракетних та повітряних атак проти України не спостерігається. Вичерпання РФ запасів ракетного озброєння найближчим часом не очікується, з огляду на кількість та інтенсивність поточних ракетних і авіаційних ударів, утримання частини ракет в резерві та поступового зростання темпів їхнього виробництва.
Залишаються ризики ураження наземних об’єктів на території України до м. Київ та обласних центрів північних і західних областей включно. Очікується продовження існуючої інтенсивності практично щодобових ударів керованими авіабомбами, ракетами Х-59/69 та БпЛА типу «Шахед» з спробами охопити максимально більшу територію України.
Прогнозуються нові заходи противника щодо ураження системи ППО держави, активного впливу на авіацію ЗСУ на землі та в повітрі, аеродромну мережу загалом і використання створеного дефіциту потенціалу ЗСУ для подальших масованих (зосереджених) ударів по ключових об’єктах.
4. Питання оборони України, продовження/закінчення війни, середньо- та довгострокові оцінки та прогнози
Експерти Міжнародного валютного фонду оновили негативний прогноз для України, враховуючи можливе продовження війни на більш тривалий період. Війна може тривати до середини 2026 року, йдеться в опублікованому аналізі МВФ. Відповідно, якщо базовий сценарій передбачав завершення конфлікту до кінця 2025 року, то в оновленому прогнозі дефіцит зовнішнього фінансування збільшиться до 177,2 млрд доларів порівняно з попередніми 148 млрд доларів. Загалом, основні макроекономічні показники будуть значно гіршими, з прогнозом на зниження реального ВВП на -2,5% у 2025 році. Особливу увагу в прогнозі МВФ приділено впливу війни на енергетичну інфраструктуру України, що може привести до ще більших руйнувань і перебоїв у постачанні електроенергії, порівняно з базовим сценарієм. У результаті цього сповільниться економічне відновлення, а інфляція залишатиметься на високому рівні. Оновлений прогноз також враховує більш високі потреби в обороні і економічну слабкість, що призведе до зростання бюджетного дефіциту в 2025-2026 роках. Водночас, прогноз щодо інфляції та економічного зростання залишатиметься поміркованим, з тим, що темпи відновлення економіки будуть повільними в порівнянні з оптимістичними оцінками.
Стосовно РФ, то держава-агресор продовжить курс на затягування війни та спроби розширення і утримання тимчасово окупованих територій України, для чого продовжить активні наземні дії, перекидання з глибини території РФ до районів оперативного призначення військ (сил) та інших ресурсів, інтенсивні ракетно-авіаційні удари з одночасним накопиченням крилатих і балістичних ракет та ударних БпЛА. Для забезпечення цих заходів у довгостроковій перспективі в РФ:
- збільшують фінансування воєнних витрат.;
- продовжують формування нових з’єднань і військових частин з метою подальшого застосування у бойових діях на території нашої держави;
- намагаються розширити партнерські відносини з союзниками;
- вживають заходів забезпечення військ (сил) поповненням;
- нарощують постачання ОВТ.
У звітному періоді було проведено розширене засідання колегії МО РФ. Оприлюднена на ній інформація є сигналом з боку керівництва РФ для світової спільноти, хоча її значна частина має ознаки дезінформації. Основні тези виступів:
Президента РФ Володимира Путіна:
Поблизу російських кордонів формуються ударні угруповання військ Альянсу. Так, чисельність американських військовослужбовців у Європі вже перевищила 100 тисяч людей.
Не меншу стурбованість викликає діяльність США щодо створення та підготовки до розміщення в передових зонах високоточних ударних засобів наземного базування з дальністю ураження до 5500 кілометрів. При цьому вже відпрацьовуються перекидання та розгортання цих ракетних систем у Європі та в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
Враховуючи зростання геополітичної напруженості, ми змушені вживати додаткових заходів щодо забезпечення безпеки Росії та наших союзників. Робимо це акуратно та виважено, не втягуючись у повномасштабну гонку озброєнь на шкоду соціально-економічному розвитку нашої країни.
Для скорочення часу на прийняття рішень при управлінні підрозділами на полі бою створено та показало свою ефективність міжвидова система інформаційного обміну на базі мобільних пристроїв. У війська вже поставлено понад шість з половиною тисяч таких систем. Внаслідок їх застосування час на постановку завдань знизився у півтора-два рази. Тепер за рахунок впровадження передових розробок ОПК необхідно якнайшвидше сформувати єдиний інформаційний контур, що поєднує засоби розвідки та ураження на стратегічному, оперативному та тактичному рівнях управління.
Сьогодні щодня кілька тисяч безпілотників різного призначення надходять до військ.
6,3% ВВП ми витрачаємо на підвищення, зміцнення обороноздатності. Для того, щоб усі компоненти в країні, всі складові життєдіяльності держави – економіка, соціальна сфера у найширшому значенні цього слова, наука, освіта, охорона здоров’я – розвивалися, розгойдувати до нескінченності, підвищувати до нескінченності ці витрати ми теж не можемо.
Діяльність Міністерства оборони РФ має бути спрямована на забезпечення повної готовності до можливого військового конфлікту з НАТО протягом найближчого десятиліття.
Рівень витрат за національну оборону досяг показника 6,3% ВВП, що становить 32,5% федерального бюджету.
Пропонується сформувати новий рід військ – війська безпілотних систем.
Міністра оборони Росії Андрія Білоусова:
Міноборони РФ має бути готовим до будь-якого розвитку обстановки, включаючи можливий військовий конфлікт з НАТО в Європі в найближче десятиліття.
Діяльність Міноборони будується з урахуванням спецоперації, а також військової присутності в Центральній Азії та Африці, на Кавказі та Придністров’ї.
Збройні сили РФ мають стати більш гнучкими та сприйнятливими до інновацій, у тому числі у цивільному секторі.
Швидкість просування російських військових зараз становить у середньому близько 30 квадратних кілометрів на добу.
ЗСУ змушені перейти до оборони та задіяти резерви, укомплектованість підрозділів противника на передньому краї не перевищує 45-50%
Загалом за час спеціальної військової операції ЗСУ втратили близько 1 млн осіб, під час курської операції — 40 тисяч.
Російська ППО збила в 2024 році 86 ракет «Storm Shadow» та «SCALP», 215 «ATACMS», 1629 снарядів «HIMARS», понад 27 тисяч безпілотників.
В даний час нашими військами щодобово застосовується понад 3,5 тисячі безпілотників, і ця цифра постійно зростає.
Російські війська у 2024 році звільнили майже 4,5 тис. кв. км територій, зайнятих ЗСУ.
Буде створено інтегроване інформаційне середовище прийняття рішень у тактичній ланці.
Понад 427 тисяч осіб із початку 2024 року поступили на службу за контрактом.
Російські військові порівняно з 2022 роком отримують у 7 разів більше танків, у 3 рази більше за БМП і БТР і у 23 рази більше безпілотників.
На зміну великим базам має прийти ешелонована мережа складів. Необхідно забезпечити захист арсеналів та баз ПММ у зоні досяжності засобів ураження ЗСУ.
Слід сформувати новий рід військ – війська безпілотних систем.
Наступного року до ЗС РФ надійдуть стратегічна АПЧ «Князь Пожарський» та чотири ракетоносці Ту-160М.
Необхідне формування єдиного інформаційного поля. Це потребує розвитку швидкісних та захищених каналів зв’язку. Насамперед – космічних. А також формування єдиних стандартів та протоколів передачі даних автоматизованих систем управління.
Начальника Генерального штабу ЗС РФ Валерія Герасимова:
З початку спеціальної військової операції безповоротні втрати ЗСУ перевищили 365 тисяч осіб, загальні втрати – 977 тисяч, а також близько 20 тисяч танків та бронемашин.
У Курському прикордонні ЗСУ втратили понад 42 тисячі осіб і понад 1 800 танків і бронемашин.
Просування ЗСУ у Курській області зупинено, спроби прориву груп ЗСУ та найманців углиб Росії припинено.
ЗС РФ мають ініціативу і продовжують наступ на всьому фронті, незважаючи на значну допомогу ЗСУ з боку Заходу. Цього року було звільнено понад 190 населених пунктів, під контроль повернулося близько 4500 кв.км.
Переозброєння наземного угруповання стратегічних ядерних сил завершено.
У 2024 році сформовано одну нове з’єднання Повітряно-космічних сил РФ.
У Сухопутних військах cтворено 2 загальновійськові армії, армійський корпус, 16 з’єднань та 2 військові округи/
2025 року ключовою подією підготовки ЗС РФ стануть спільні стратегічні навчання «Захід-2025» з Білорусією.
У 2024 році розпочнеться постачання до військ перших модернізованих ракетоносців Ту-160М.
Сучасне озброєння складає 95% від загальної кількості у стратегічних ядерних силах.
НАТО провокаційно розмістило у Данії пускову установку ракетного комплексу з дальністю 2400 км.
Під час військових навчань «Steadfast Defender» НАТО перемістило до кордонів Росії значну кількість військ, включаючи американські частини.
США планують розробку найбільш руйнівної зброї, для чого вийшли з міжнародних угод щодо контролю над озброєннями.
Завершується формування першого полку, який буде оснащений ЗРС С-500 для виконання завдань стратегічної протиракетної оборони. Основним завданням нового ЗРС С-500 є боротьба з бойовим оснащенням балістичних ракет середньої дальності і міжконтинентальних балістичних ракет на кінцевій ділянці траєкторії.
«Російську Федерацію не влаштує жоден із варіантів заморозки війни в Україні. Також Москва проти участі НАТО у врегулюванні». Про це під час засідання Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй щодо України заявив постійний представник РФ в ООН Василь Нєбєнзя. Він заявив, що будь-які сценарії заморожування війни, про які йшлося під час зустрічі президента України В. Зеленського з Дональдом Трампом та Еммануелем Макроном, неприйнятні для Кремля. Крім того, В.Небензя заявив, що мирні ініціативи Зеленського – це «спроба купити час для посилення боротьби з Росією та отримання нової військової допомоги». За його словами, Росія готова до переговорів, але лише з тими, хто готовий «прийняти реальність і закінчити війну».
Загалом Російська Федерація демонструє готовність до подальшої ескалації війни проти України, публічно відкидаючи можливість компромісів, таких як заморожування лінії фронту або створення демілітаризованих зон.
5. Рішення, плани, заходи української сторони щодо ведення та закінчення війни, які оприлюднені у звітному періоді
Заходи щодо забезпечення обороноздатності держави
Кабінет міністрів України підтримав проєкт постанови від Мінстратегпрому «Зброя Перемоги». Ця постанова, фактично, визначає новий термін «Зброя Перемоги» та перелік пріоритетних зразків озброєння. Про це повідомляє Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості.
Затвердження переліку Зброї перемоги має стати основою для отримання виробниками довгострокових контрактів – на 3/5/10 років, які будуть бустером у розвитку українського ОПК. «Зброя Перемоги» – це перелік пріоритетних зразків озброєння, військової і спеціальної техніки, ракет і боєприпасів, безпілотних систем, засобів радіоелектронної боротьби, роботизованих комплексів вітчизняного виробництва. Державні замовники озброєння і військової техніки повинні будуть враховувати цей перелік під час планування держзакупівель ОВТ. Для цього будуть внесені зміни до постанови Кабінету міністрів України від 11 листопада 2022 р. Nº 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», щодо визначення порядку укладення довгострокових державних контрактів на закупівлю товарів, включених до переліку «Зброя Перемоги».
Постанова «Зброя Перемоги» також затверджує порядок формування переліку пріоритетних зразків ОВТ. Його має сформувати Міністерство оборони на основі потреб, визначених Генштабом та держзамовниками з урахуванням спроможностей українського ОПК, поданих Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості.
Критерії формування переліку:
- зразки озброєння складають основу уніфікованого штату сил оборони та сил безпеки;
- зразки озброєння прийнято на озброєння, кодифіковано та/або допущено до експлуатації;
- потреба в таких зразках озброєння зберігатиметься наступні три, пʼять або десять років;
- випуск (виробництво) зразків озброєння освоєно, здійснюється їх серійне виробництво вітчизняними підприємствами оборонно-промислового комплексу;
- локалізація виробництва зразків озброєння становить не менше 50% виробничої собівартості товару.
Перелік «Зброї Перемоги» буде затверджений Кабінетом міністрів України за поданням Міністерства оборони.
В МО України заявили про внесення змін до порядку здійснення оборонних закупівель під державні гарантії. За інформацією міністра оборони України, відтепер оплата продукції здійснюватиметься за вже відвантажені партії. Це дозволяє підприємствам достроково погашати кредити та отримувати прибуток за фактично поставлений товар. Міністр оборони України Р. Умєров з цього приводу зазначив: «Контракти стали гнучкішими: їх вартість може коригуватися у відповідь на зміни відсоткових ставок за кредитами. Раніше гроші виділялися лише після виконання всього обсягу контракту. Це ускладнювало залучення обігових коштів та стримувало розвиток промисловості. Цього року Міноборони вже законтрактувало українських виробників на понад 6.5 млрд грн під державні гарантії. “Сьогоднішні зміни створюють ще кращі умови для довгострокового планування, інвестицій у модернізацію виробництва та впровадження новітніх технологій. Головне — це гарантує швидке постачання необхідної продукції для Збройних сил України».
Командувач СБС ЗСУ полковник В. Сухаревський заявив, що в України на сьогодні є лазерна зброя «Тризуб»: «Ми можемо констатувати, що сьогодні Україна є, якщо я не помиляюся, п’ятою країною, яка може сказати, що в неї є лазер. На сьогодні ми вже на висоті понад 2 км цим лазером можемо збивати літаки».
Також В.Сухаревський повідомив про розвиток «дронів-маток», які несуть легкі ударні дрони: «Ми сьогодні застосовуємо так звані «дрони-матки», носії FPV, з глибиною занесення понад 70 км. Вони несуть 2 FPV під собою і реально виступають ретранслятором і вражають глибинні об’єкти противника. Як на мене, це справді прорив… У СБС вже є бойові та наукові підрозділи, які закривають компонент повітря, землю і воду».
Президент України 17 липня 2024 року затвердив Стратегію морської безпеки України, а 22 листопада поточного року набув чинності План заходів по реалізації Стратегії. Видання «АрміяInform» підготувало окремий матеріал стосовно змісту цього плану. Основні тези публікації:
Зокрема, серед заходів, передбачених у плані реалізації Стратегії, найбільш важливими є наступні:
- забезпечити потребу Сил оборони у протикорабельних крилатих ракетах «Нептун» зі створенням відповідних військових, оперативних і стратегічних запасів;
- прийняти до складу ВМС швидкісні патрульні катери з ударними спроможностями;
- укласти угоди з провідними західними виробниками та забезпечити спільне виробництво морських безекіпажних та морських безпілотних авіаційних комплексів різного призначення згідно з визначеними потребами.
Розробники плану реалізації Стратегії опирались на досвід вже проведених воєнних дій на морі. Було усвідомлено та проаналізовано виявлену перевагу України над противником завдяки новітнім зразкам ракетної зброї, до яких слід віднести ракетний комплекс «Нептун», та морських роботизованих систем, а саме безекіпажних надводних та безпілотних авіаційних комплексів. Тому в плані реалізації Стратегії наголос зроблено саме на їх розвитку.
Також у цей період передбачено: наростити спроможності оборонно-промислового комплексу України із вироблення продукції для покриття потреб Сил безпеки і оборони у морських озброєннях; здійснення заходів, передбачених Державною цільовою оборонною програмою щодо створення державної інтегрованої інформаційної системи висвітлення надводної та підводної обстановки в акваторії Чорного і Азовського морів та басейнах річок Дніпро і Дунай, зокрема розгорнути та забезпечити стале функціонування на базі Військово-Морських Сил Збройних Сил України відповідної інформаційної системи.
До важливих заходів також слід віднести: проведення консультацій з ЄС та НАТО і прийняття рішень щодо якнайшвидшого започаткування діяльності спільних або скоординованих безпекових місій (морських патрулів) в Азово-Чорноморському басейні.
Упродовж періоду з 2024-го по 2026 рік планом передбачено виконання таких основних заходів:
- підписання контракту та започаткування будівництва ще двох корветів для ВМС, ймовірно, йдеться про кораблі турецького проєкту «Ada» та їх прийняття до складу ВМС до 2030 року;
- виконання 100% спланованих заходів проєкту «Нарощування військово-морських спроможностей України, достатніх для забезпечення оборони морського узбережжя та захисту національних інтересів в акваторії Чорного і Азовського морів та річці Дніпро»;
- запровадження системи забезпечення морської ситуаційної обізнаності (MSA) у ВМС та Морській охороні Держприкордонслужби, а також обмін відповідними даними з НАТО.
У цей же період сплановано: розроблення й ухвалення законопроєкту про територіальне море України в Азовському морі, Керченській протоці та північно-східній частині Чорного моря, а також затвердження плану заходів щодо здійснення розмежування морських просторів у Чорному та Азовському морях і Керченській протоці з рф відповідно до норм міжнародного права; укладання нових угод про співробітництво у сфері безпеки з країнами, які приєдналися до Спільної декларації про підтримку України від 12 липня 2023 р. у м. Вільнюс, а також запровадження ініціативи спільно з керівництвом зацікавлених держав щодо забезпечення безпеки Азово-Чорноморського, Середземноморського регіонів, зокрема безпеки судноплавства, формування міжнародної платформи «Безпечне Чорне море».
Представник ГУР МО України Вадим Скібіцький під час конференції «Європейська оборонна промисловість: перспективи співпраці з українською оборонною промисловістю», яку організував аналітичний центр «We Build Ukraine» назвав доцільні вектори боротьби з ВПК Росії: це вторинні санкції, кінетичний та некінетичний вплив. Основні тези його виступу:
Перший крок, який необхідно зробити, ― це посилення міжнародних санкцій. І ми бачимо, як зменшується саме потік відповідних комплектуючих до РФ. Також дуже сильно б’ють по РФ так звані вторинні санкції. Вторинні санкції спрямовані на постачання через треті країни, компанії та інші непрямі схеми поставок, які використовує росія для отримання іноземних деталей для виробництва озброєнь.
Багато підприємств ВПК агресора зазнавали “кінетичного та некінетичного” впливу. Це і кіберсфера, це інформаційна сфера тощо. Без впливу неможливо зупинити виробництво.
Важливим напрямком роботи також залишається перешкоджання поставкам виготовленої зброї безпосередньо російським окупаційним військам.
ЗМІ повідомили про фактично першу повністю роботизовану операцію на полі бою, яку провела 13 бригада НГУ «Хартія» на харківському напрямку, використовуючи наземні комплекси та БпЛА різних типів.
Рада продовжила податкові та митні пільги на ввезення частин для дронів та снарядів
Верховна Рада проголосувала за зміни у Податковий та Митний кодекси. Вони передбачають продовження на 2025 рік пільг для ввезення запчастин для виробництва снарядів та дронів.
Зокрема, документи передбачають:
- звільнення від митних платежів для складових, які імпортуються для виробництва боєприпасів та снарядів;
- продовження пільг на ввезення БПЛА, приладів нічного бачення, антидронових рушниць тощо;
- розширення пільг на складові для всіх безпілотників – наземних, водних, а не тільки БПЛА;
- відтермінування до 1 січня 2027 року переходу на екостандарти Євро-6 для транспортних засобів (мали запрацювати з 2025 року).
Також в ухвалених законопроєктах йдеться про підтримку благодійників і волонтерів. Зокрема, передбачається можливість неприбутковим організаціям допомагати військовим і їхнім сім’ям без втрати статусу; зібрані волонтерами кошти не оподатковуються ПДФО, якщо передані благодійним фондам; пільги для працівників неприбуткових організацій (до 5% від доходу).
13–15 грудня кластер оборонних технологій «Brave1» провів хакатон «Happy New Fear», покликаний знайти технологічні рішення для знищення ворожого тилу, а також «розумного» мінування шляхів ймовірного підходу противника. У хакатоні взяли участь понад 200 інноваторів, а також представники державних відомств, Сил безпеки і оборони, зокрема Збройних Сил України, компаній-виробників та інших учасників екосистеми оборонних інновацій.
Довідково: На платформі «Brave1» зареєстровано понад 3200 розробок від близько 1400 виробників. Це, зокрема, 800 БпЛА, 280 наземних роботизованих комплексів, 240 засобів РЕБ, 220 боєприпасів для дронів, а також 200 рішень з використанням технологій штучного інтелекту та машинного навчання. Понад 230 розробок були кодифіковані згідно зі стандартами НАТО.
Відбулися панельні дискусії за участі представників Сил безпеки та оборони, відповідальних за стратегічну розвідку та ураження, та виробників рішень для таких операцій. Так, представники Служби безпеки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України та Збройних Сил України розповіли, які ключові технологічні виклики зараз стоять перед військовими, які виконують операції з розвідки та ураження у глибокого тилу противника. Пошук рішень відбувався у нестандартному форматі «Idea Generation Session», де учасники хакатону працювали в групах, створених за напрямками хакатону, самостійно об’єднувалися в команди та разом генерували креативні ідеї та розробляли інноваційні рішення. Під час створення рішень командам допомагали професійні ментори, серед яких військові та експерти у сфері оборонних технологій.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад заявив, що сім областей України мають посилити роботу з будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд. Про це повідомляється на сторінці Головкома у «Facebook». О. Сирський зазначив, що до будівництва фортифікацій залучені 21 обласна військова адміністрація та підрядні організації.
О. Сирський також повідомив, що будівництво інженерно-фортифікаційних споруд розподілене на три етапи. За його словами, наразі триває фінальний етап, у межах якого ЗСУ вже завершують реалізацію поставлених завдань, а Державній спеціальній службі транспорту потрібно прискорити роботу.
Заходи оборонної підтримки України від з держав-партнерів та військово-технічного співробітництва щодо забезпечення Сил оборони України, питання функціонування економіки держави в умовах воєнного стану, зокрема ОПК, забезпечення озброєнням та військової технікою, розвитку інновацій військового призначення, створення та застосування нових зразків ОВТ – відображені в інших оглядах, які оприлюднено на інформаційних ресурсах УІМ
6. Оцінки ситуації та прогнози щодо перспектив ведення та закінчення війни з боку стейк-холдерів та експертного середовища
У звітному періоді мала місце низка заяв, безпекових оцінок та прогнозів щодо перспектив ведення та закінчення війни.
Зокрема, надзвичайний і повноважний посол США в Україні у 2003−2006 роках, директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст дав інтерв’ю «Radio NV» . Основні тези публікації видання:
Пане Гербсте, чи можна зрозуміти обриси американської політики після інавгурації Дональда Трампа щодо України, за тими політиками і заявами цих людей, яких Трамп уже запросив у свою президентську команду?
На мій погляд, напевно, ми побачимо сильну спробу Трампа щодо того, щоб [укласти] перемир’я або, можливо, навіть сприяти справжньому миру між Росією та Україною. На це його надія, і ми бачимо зараз елементи його ініціативи.
Я бачу чотири елементи. Щодо двох… Я б не сказав, [що вони] не в інтересах України, але важкі [для виконання]. Він хоче так званий компроміс за територію. І він також хоче хоча б мовчання щодо можливості вступу України до НАТО на 20 років. Це боляче, це важко для України. Але потім у нього є два елементи, важкі для [російського диктатора Володимира] Путіна, для Кремля. По-перше, щоб у майбутньому запобігти російській агресії проти України, він збирається посилати Україні багато зброї. І він хоче мати якийсь район демілітаризації між українськими та російськими військами, у цей район він пропонує відправляти європейських солдатів.
Ми розуміємо, що це не в інтересах Путіна. Він хоче або знищити Україну, або взяти її під контроль. І він не може це зробити, якщо європейські солдати стоять між його військами та українськими.
На мій погляд, команда Трампа непогана з точки зору американських інтересів і українських інтересів. [Кандидат Трампа на посаду радника з питань держбезпеки Майк] Волтц, [кандидат Трампа на посаду держсекретаря Марко] Рубіо, той самий [кандидат на посаду очільника Міноборони Піт] Гегсет розуміють, що Росія під Путіним становить загрозу американським корінним інтересам. І вони теж розуміють, що російська перемога в Україні — це поразка для Америки. Вони не так голосно говорять про це, бо остерігаються точки зору інших у таборі Трампа, які зовсім не розуміють американські інтереси і загрозу Росії проти Америки. Тому вони не будуть говорити про це, але це їхнє розуміння. Безумовно, це впливає на їхню пораду для нового президента.
Якщо ви не проти, за цими чотирма пунктами дещо потрібно розшифрувати. Якщо йдеться про заморожування війни на тих рубежах, на яких зараз перебувають російська та українська армії, що мається на увазі в можливому плані Трампа під територіальною поступкою Росії? Росія в плані капітуляції України (а це, я вважаю, план капітуляції України, розписаний поетапно), який вони вивалили в березні 2022 року і який називають стамбульськими угодами, вимагає, щоб Україна визнала окуповані території російськими, вони їх навіть до своєї Конституції внесли і прописали. На вашу думку, яка може бути позиція в адміністрації Дональда Трампа щодо цього?
Я поділяю вашу точку зору щодо переговорів у Стамбулі. Звичайно, я не можу відповідати замість Трампа і його команди, але мені здається, що план Трампа, ці чотири елементи, набагато кращі для України, ніж стамбульські переговори. Але ви поставили мені важливе запитання: чи готова Америка або чи вимагає Америка в України визнати російський суверенітет на українських територіях. Мені здається, Трамп не може піти на це.
Я вам скажу, є інформація, відомості, що в команді Трампа говорять про два зовсім [різні] результати переговорів, ініціативи. Одна з можливостей для них прекрасна: Трамп влаштує міцний мир, тому отримає Нобелівську премію, вони цього хочуть. Але [водночас вони] розуміють, якщо Росія візьме Україну під контроль, то для Трампа це буде гірше, ніж вихід з Афганістану для [нинішнього президента США Джо] Байдена — для його репутації, для адміністрації. І мені здається, що це справжня інформація, це правда. І якщо так, Трамп розуміє: якщо влаштувати не міцний мир, [віддати] Путіну Україну, — для нього це катастрофа.
Другий пункт із зазначених вами — це 20-річний мораторій на вступ України до НАТО. У зв’язку з цим чи не бачите ви протиріччя? 20-річний мораторій, який дозволяє Путіну робити з Україною те, що він зараз робить, і водночас запевнення українців «ми вам дамо достатню кількість зброї»?
Я маю спочатку обмовитися: я сам вважаю, що елемент про НАТО не слугує американським інтересам, тому що ми цікавимося міцним миром у Європі. Але я бачу, як план Трампа може принести справжню безпеку Україні. Багато хто в нас і сам Трамп розуміють, що ми повинні розвивати нашу військову промисловість; що ми самі не виробляємо достатньо зброї для себе, своїх партнерів і наших союзників. І якщо ми це робимо, у нас вистачає (можливо, не сьогодні, але через два-три роки) зброї для нас і наших партнерів. І якби ми дивилися уважно на ситуацію, ми посилали б вам, Україні, передову військову техніку в потрібному обсязі, щоб Росія боялася ударів по собі. Росія повинна побоюватися суворої української кампанії, наприклад, проти Криму.
Усе це дуже важко, але я маю додати, це важко для Путіна. [Президент Володимир] Зеленський, на мій погляд, розумно реагував на ці елементи, коли сказав, що готовий піти на територіальний компроміс, хоча він пов’язав це з НАТО. Це теж має сенс. Але поки що ніхто в Росії не говорить, що так, Росія може працювати в рамках цієї пропозиції. [Прессекретар диктатора Дмитро] Пєсков не дуже добре про це говорив, те ж саме з [міністром закордонних справ РФ Сергієм] Лавровим. Тому команда Трампа зараз бачить якусь хорошу відповідь з України, і жахливу, поки що зовсім негативну відповідь з Росії. Це теж впливатиме на його підхід.
Папа Римський Франциск зробив заяву про війну в Україні. Зокрема, він вважає, що лицемірно говорити про мир і озброюватися. Про це Франциск сказав інтерв’ю аргентинському телеканалу «Orbe 21», передає «Vatican News»: «Мене турбує, що численні заклики міжнародних організацій до світу входять до одного вуха і виходять через інше. У цьому є й приховане лицемірство: ми говоримо про мир, але озброюємо війну».
Головне із заяви понтифіка:
- лицемірно говорити про мир і озброюватися
- один із найбільших доходів від інвестицій у Європі отримують збройові заводи
- є необхідність різдвяного перемир’я в Україні
Він також заявив, що бачить загальну тенденцію самознищення через війну: «Терміново необхідний мирний договір, але коли йдеться про мир, починають танцювати менует з другорядними речами… Дуже стурбований відправкою на фронт молодих українців… Так вийшло, що в них мало чоловіків, у той час як у Росії їх багато».
Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні на зустрічі лідерів Італії, Швеції і Греції, а також глави зовнішньополітичного відомства ЄС, на якій обговорювали безпеку на півночі Європи і в Середземномор’ї заявила, що загроза безпеці ЄС з боку Росії чи інших країн не припиниться після завершення війни в Україні. І Євросоюз має бути готовим до цього: «Ми повинні розуміти, що загроза набагато ширша, ніж ми собі уявляємо… Загроза безпеці ЄС з боку Росії чи інших країн не припиниться після завершення війни в Україні. Тому країни ЄС мають бути готовими до цього… “Йдеться про нашу демократію, про вплив на нашу громадську думку, про те, що відбувається в Африці, про сировину, про інструменталізацію міграції. Ми повинні знати, що це дуже широке поняття безпеки».
7. Загрози застосування зброї масового ураження, ядерна безпека, радіаційна обстановка та ситуація навколо ЗАЕС
Ймовірність застосування ядерної та хімічної зброї по території України залишається загалом на попередньому рівні.
Ризик ядерної ескалації Росією залишається низьким.
Стратегічні ядерні сили (СЯС) ЗС РФ визначеним складом знаходяться на бойовому чергуванні, зміни в характері їх дій не спостерігається (згідно відкритих оцінок розвідувальних органів, аналізу супутникових знімків, інформації від профільних ОSINT-спільнот та власного моніторингу УІМ).
Частина носіїв ядерної зброї стратегічного призначення залучена до ударів по території України ракетами в звичайному (неядерному) спорядженні.
«Ядерна ескалація» потенційно можлива у разі загрози втрати РФ значної частини власної території та тимчасово окупованих територій України, які вона незаконно включила до свого складу.
Радіаційна ситуація на території України
Радіаційна ситуація на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень, а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП “НАЕК “Енергоатом” та ДСП “Екоцентр”, залишалася стабільною. Радіаційний фон складає від 0.09 до 0.12 мкЗв/год (допустимий рівень радіаційного фону становить до 0.30 мкЗв/год згідно Норм радіаційної безпеки України).
Залишається актуальною можливість руйнувань об’єктів атомної та хімічної промисловості, що є загрозою регіонального/місцевого масштабу.
Запорізька АЕС (м. Енергодар) працює з ризиками порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Радіаційний фон складає 0.11 мкЗв/год. Викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень. Реактори №1-6 станції перебувають в режимі холодної зупинки. Стан енергоблоків – стабільний. Станція отримує живлення від основної зовнішньої повітряної лінії електропередачі ПЛ-750 кВ “Дніпровська” та резервної ПЛ-330 кВ “Феросплавна-1”. Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС стабільний. Територія ЗАЕС активно використовується окупаційними військами для ведення вогню зі ствольної та реактивної артилерії. У звітному періоді мало місце відключення станції від зовнішнього електроживлення.
Вірогідним сценарієм радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС продовжує вважатися аварія з втратою живлення циркуляційних насосів, що призведе до припинення охолодження активної зони реактора.
Слід також звернути увагу на потенційні загрози в регіоні в контексті бойових дій в Курській області, в якій розташовано Курську АЕС. Не виключаються провокації з боку РФ з метою висунення звинувачень Україні «за протиправні дії у відношенні АЕС».
Аварій та обстрілів хімічно небезпечних об’єктів не зафіксовано.
Продовжується застосування ЗС РФ хімічних боєприпасів в районах ведення бойових дій.
8. Примітки:
Структура та загальні тенденції в огляді можуть повторювати окрему інформацію/висновки з попередніх звітів у випадку, якщо вони не зазнали принципових/значних змін.
Питання, пов’язані з економічними, політичними, зовнішньополітичними, інформаційними тощо аспектами російсько-української війни, які загалом є складовими сфери оборони, в даному документі, як правило, не розглядаються, оскільки вони відображені в інших тижневих оглядах, дайджестах УІМ;
В огляді використані виключно відкриті джерела та інформація, яка була оприлюднена протягом звітного періоду (тижня). В деяких випадках може мати місце використання та цитування інформації, яка була оприлюднена раніше та не була включена до попередніх оглядів, але зберігає свою актуальність у звітному періоді.
Команда УІМ по замовчуванню не ставить під сумнів достовірність інформації від офіційних джерел (державних органів) України. В будь-якому випадку відповідальність за достовірність інформації лежить на першоджерелах її походження;
Відповідальність за достовірність інформації з власних джерел та оцінки експертів УІМ несе УІМ.
Кількісно-якісні та інші характеристики тих чи інших подій можуть відрізнятися від інформації з інших джерел, різниця обумовлена якістю вхідної інформації, методами збору, обробки та експертного оцінювання.
В огляді використані усталені словосполучення, скорочення та абревіатури, наприклад, ЗСУ, ОПК, ОВТ, КАБ тощо.
Вам також буде цікаво:
Пророцтво у «Візії України 2030» та завдання для Уряду
Новий Верховний Суд: хто буде виправдовувати очікування українців?
Експерти UIF долучились до розробки правок до законопроєкту «Про управління відходами»
Чи зможуть нові санкції зупинити Північний потік 2?
Енергетична безпека України: як за п’ять років перетворитися на енергетичного тигра
Як довго Росія “дружитиме” з ОПЕК?