Наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бин Салман договорился с Пакистаном о развертывании на территории саудовской столицы отрядов спецназначения. Эти пакистанские подразделения уже окрестили «преторианской гвардией» по аналогии со стражами императоров древнего Рима. К уже существующим 800 пакистанским военным советникам прибавят еще определенное количество бойцов элитных сил, хотя точных цифр ни пакистанские, ни саудовские источники не публикуют. Решение направить военных в Эр-Рияд приняли после целой серии визитов начальника Генштаба ВС Пакистана генерала Камара Джаведа Баджви в Саудовскую Аравию. Что же означает этот поворот?
Далее — текст на украинском языке.
По-перше, це відродження давньої традиції, коли у Саудівській Аравії стояв цілий гарнізон пакистанських військ і саудівських солдатів, тренованих пакистанцями, який захищав саудівську королівську родину. Ще у 1982 році король Саудівської Аравії Фагд бін Абдель-Азіз Ас-Сауд попросив тодішнього президента Пакистану генерала Зія Уль-Хака направити елітні війська до Ер-Ріяда. Вони прибули до саудівської столиці і розташовувалися біля містечка Табук на північному заході країни. На основі цих пакистанців сформували 12-у незалежну механізовану дивізію, основне завдання якої полягало у захисті короля та його родини від зовнішніх і внутрішніх ворогів. Згодом Пакистан забрав військових після смерті короля та погіршення відносин з саудитами. Зараз Ер-Ріяд знову повертає боєздатних пакистанців.
По-друге, це свідчить про посилення зв’язків між Саудівською Аравією і Пакистаном. Відносини між двома країнами завжди були сильними, враховуючи що обидві держави населені переважно мусульманами-сунітами. Спільна релігійна ідентичність зближувала їх, а участь у спільних проектах під егідою США закріпила їхній альянс. Але по мірі того, як Пакистан розвивав стосунки з Іраном і Китаєм, його пріоритети трохи змінилися. У 2015 році офіційний Ісламабад відмовився брати участь у війні в Ємені на боці Саудівської Аравії. Парламент Пакистану тоді проголосував проти участі в арабській коаліції, а прем’єр-міністр Наваз Шаріф заявив, що не хоче опинитися у центрі сунітсько-шиїтського протистояння. У Пакистані значна кількість шиїтів, тому був ризик дестабілізації ситуації. До того ж, пакистанське керівництво справедливо вважало план саудитів у Ємені «недоробленим» і ризикованим. Після цього відносини обох країн трохи похитнулися, але зараз із поверненням елітних сил до Ер-Ріяда довіра між ними може зрости.
По-третє, це погані новини для інвесторів, адже запит саудитів не іноземні війська свідчить про недовіру до власних сил безпеки. Крім того, очевидно, що раптова потреба у захисті королівської родини (а насамперед йдеться про принца Мухаммеда бін Сальмана) зумовлена непопулярними реформами, які намагається провести саудівське керівництво в особі принца. Після масштабних арештів його опонентів минулого року та наступу на консервативне духовенство, принц Мухаммед почав боятися за своє життя, а війська з Пакистану підсилюють цю тезу. Для інвесторів це поганий знак, оскільки такий крок демонструє внутрішньополітичну нестабільність у Саудівській Аравії, надто – всередині самої королівської родини. Варто зазначити, що в Саудівській Аравії вже існує Королівська гвардія – елітний підрозділ, який охороняє короля та його родину вже багато десятиліть. Але останнім часом цю структуру неформально контролював принц Мітааб бін Абдалла Ас-Сауд, якого також арештували разом з іншими у листопаді минулого року. Відтак, у чинного принца існують серйозні сумніви щодо лояльності Королівської гвардії і він віддав перевагу пакистанцям, які історично мають зв’язки з саудитами.
По-четверте, розміщення пакистанських військових може вдарити по самому Пакистану. Частина опозиції обурилася цим рішенням, адже вважає, що ці сили використають для війни у Ємені. А це порушує рішення парламенту 2015 року. Тому в Пакистані вже найближчим часом можуть пройти слухання у парламенті щодо цього рішення і розпочнеться новий шквал критики убік прем’єр-міністра.
Розгортання пакистанських елітних військ у Саудівській Аравії для захисту принца Мухаммеда бін Сальмана призведе до формування його власної кишенькової армії і ще більше посилить відчуття невизначеності щодо подальших саудівських реформ. А це ускладнить процес переговорів принца з потенційними інвесторами для його багатомільярдних амбітних проектів.
Вам також буде цікаво:
Youyquake и шансы на тектонические изменения в образовании
Прогноз UIF “2018: вызовы и возможности” представили в Днепре
Предложения к Плану первоочередных действий по развитию промышленности Украины
Северный поток-2 и Украина: эксперты UIF презентуют доклад в США
Как «RABское» регулирование отразится на украинцах. Часть 2.
Акции протеста под Радой прокомментировали эксперты UIF