Дослідження було проведене аналітичним центром Український інститут майбутнього спільно із Асоціацією виробників цементу України “Укрцемент”
Автори: Володимир Шульмейстер, Ярослав Пилипчук, Павло Качур, Людмила Кріпка
У дослідженні проведена економічна оцінка вартості цементобетонних та асфальтобетонних доріг з урахуванням терміну експлуатації, здійснені розрахунки макроекономічних ефектів в залежності від вартості імпортних та національних сировинних матеріалів, проаналізовані додаткові галузеві та економічні ефекти.
Дослідження має за мету розвіяти міфи, які існують щодо будівництва цементобетонних доріг та надати конструктивні пропозиції щодо стратегічних та тактичних рішень впровадження цементобетонних доріг в Україні.
Міф 1. “Цементобетонні дороги значно дорожчі”. Існує хибна думка, що цементобетонні дороги значно дорожчі, на сьогодні 1 м2 дороги I-II категорії з цементобетонним покриттям за розрахунками становить близько 1,4–1,6 тис. грн, тоді як, наприклад, при будівництві автомобільної дороги з асфальтобетонного покриття I-II категорії вартість 1 м2 покриття становила близько 1,8–2,2 тис. грн.
Враховуючи це, життєвий цикл бетонної дороги становить 20-25 років, а асфальтобетонної — до 10 років, загальна вартість цементобетонних доріг протягом 20 років в 2-2,5 рази менша в порівнянні з асфальтобетонними автомобільними дорогами (враховуючи витрати на нове будівництво, середні поточні ремонти та капітальні ремонти).
Міф 2. “Цементна промисловість не має потужностей для випуску належного обсягу дорожнього цементу”. Цементні підприємства України готові випускати дорожній цемент в кількості, необхідній економіці України, і в якості, яка відповідає європейським стандартам.
Запас виробничих потужностей цементної промисловості становить 32,6% і це в змозі забезпечити будівництво цементобетонних доріг в Україні. Розглядаючи географічне розташування виробників цементу та інших будівельних матеріалів, можна забезпечити будівництво цементобетонних доріг в будь-якому регіоні України.
Міф 3. “Бетонні дороги нема кому будувати, нема кому обслуговувати”. Українські компанії будують аеропорти, злітні смуги, використовуючи сучасне обладнання та кращі світові технології не тільки на території України, а й за кордоном. Аналогічні технології використовуються і для доріг. В Україні достатньо кваліфікованих кадрів для реалізації проектів автомобільних доріг на основі цементобетонних покриттів.
Міф 4. “Будівництво цементобетонних доріг не матиме жодного економічного ефекту для держави”. За оцінками UIF, при будівництві 1000 км в рік цементобетонні дороги можуть забезпечити зростання ВВП до 2030 року від 8,5 до 19,4 млрд. дол. через збільшення обсягів інвестицій, ефектів суміжних галузей та відсутності імпортної складової. Через 20 років ефект буде становити до 31 млрд. дол. зростання ВВП.
За прогнозом, економічний ефект від будівництва асфальтобетонних автомобільних доріг до 2030 року буде в 6 разів меншим. При будівництві асфальтобетонних доріг основну вартісну частину складає імпортний бітум. Відповідно, при будівництві доріг знижується показник “чистого експорту” у структурі ВВП. У той самий час будівництво цементних доріг повністю забезпечується сировиною, виробленою в Україні. Це значний потенціал для економічного розвитку держави та зростання транзитного потенціалу.
Вам також буде цікаво:
Америка на перекрестке
Доповідь: “Як Україні підготуватися до кризи?”
Вежі Кремля. Хто буде ділити спадок Путіна?
Доповідь: Міжнародний кримінальний суд як одна із загроз для України у гібридній війні
Боротьба за людей: Україна програла битву, але має виграти війну
Доповідь: Міністерство розвитку економіки майбутнього