За умови експортно-орієнтованої моделі розвитку – залізничні перевезення є важливою умовою економічного зростання. Економіка України більшу частину валютних надходжень отримує від експорту аграрної продукції, руд, металопрокату. Без залізничного транспорту процес перевезення продукції буде набагато дорожчим та незручним. Ріст ВВП формує додатковий попит на вантажні перевезення. І якщо залізничний транспорт не в змозі забезпечити його, це означатиме неможливість для бізнесу перевозити товари й поступову переорієнтацію на інші види транспорту в майбутньому. Подальше необхідне підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення призведе до зменшення привабливості залізничного транспорту та переорієнтацію вантажів на автомобільний та річковий транспорт до 2030 року.
Проведено дослідження основних викликів для залізничного транспорту (у сфері модернізації інфраструктури, вантажних та пасажирських перевезень, тарифів, персоналу та ін.) до 2030 року та оцінено їх наслідки для економіки України. Найбільшим викликом вважається критичний знос інфраструктури, що вже до 2025 року може стати масштабною проблемою для всієї держави і «точкою неповернення» для залізничного транспорту.
Дослідження UIF показує: виклики для залізничного транспорту будуть безпосередньо впливати на економіку України та бізнес до 2030 року.
Презентація:
Вам також буде цікаво:
Аналіз стану української економіки
Ескалація на Донбасі: що має робити держава Україна
Децентралізація 2.0. Якими будуть відносини центру і регіонів після війни?
Іван Віссаріонович Путін. Як працює історична машина РФ
Гібридний мир. Майбутні сценарії війни на Донбасі.
Українсько-китайські відносини: що означає нове перезавантаження