Перед вами третя доповідь Українського інституту майбутнього, присвячена вивченню контрабанди. Це частина великого дворічного проєкту, в рамках якого ми поставили собі за мету вивчити економіку цього явища, його впливу на соціальну, політичну сферу життя українського суспільства та специфіку роботи схем переправлення товарів через кордон.
На основі отриманих даних, аналізу ми розробляємо рекомендації, які пропонуємо владі, суспільству, місцевому самоврядуванню.
Як ви зрозуміли з назви, доповідь є спробою подивитися на контрабанду через призму інтересів населення прикордонних регіонів. І навпаки − оцінити вплив прикордонної торгівлі, контрабандних потоків на життя місцевих спільнот. Вже перші кроки наших досліджень дали підстави стверджувати, що це явище не тільки економічне, але багато в чому й соціальне. Ігнорування цього факту і спроба вирішити проблему шляхом посилення відповідальності, точкових замін виконавців навряд чи може принести користь. Найчастіше такі кроки викликають відповідну політичну реакцію суспільства.
В якості найяскравішого прикладу можна навести рух євробляхерів. Явище, яке народилося як спосіб уникнути сплати митних платежів при імпорті автомобілів, породило цілу галузь економіки (звісно ж, тіньової), створило точки напруги в суспільстві і стало фактором, що впливає на політику. З одного боку, ми побачили реальну шкоду у вигляді недоотриманих податків від масового завезення іномарок, з іншого − по-новому поглянули на шлях розвитку вітчизняного автопрому і змогли поставити собі запитання: наскільки обрана політика стимулювала розвиток галузі?
На сьогодні аналогічна ситуація, але із застосуванням інших схем доставки товарів електроніки, частково побутової хімії, одягу і навіть продуктів харчування. При цьому населення, розуміючи загальну шкоду від контрабанди, часто готове віддавати таким товарам перевагу, оскільки вони приваблюють співвідношенням ціна/якість. Обсяги потоків товарів, які проходять без належного митного оформлення, зростають щороку.
Завантажити доповідь у PDF
Вам також буде цікаво:
Несколько алгоритмов борьбы с демографической проблемой
After Blinken: three scenarios for the development of Ukraine–US relations
Розвиток математичної грамотності в Україні та світі
7 головних питань і відповідей після підриву Каховської ГЕС
Децентралізація 2.0. Якими будуть відносини центру і регіонів після війни?
Якою бути українській енергетиці