» Новини » Загрози та прогнози створення Державного бюро розслідувань

Загрози та прогнози створення Державного бюро розслідувань

Бекграунд ідеї створення Державного бюро розслідувань.

Спроби створити Державне бюро розслідувань почались в України ще у 1997 році. Тоді була проста ідея створення аналога американського ФБР – Національного бюро розслідувань України – державного правоохоронного органу спеціального призначення боротьби з організованою злочинністю і корупцією. Завданням бюро було визначено «проведення досудового слідства та оперативно-розшукових заходів у особливо складних кримінальних справах про злочини, які становлять підвищену суспільну небезпеку» (Указ Президента України «Про Національне бюро розслідувань України» від 24.04.1997). Проте, Конституційний суд України у своєму рішенні від 06.06.1998 визнав більшу частину Указу Президента неконституційною на підставі того, що бюро намагались створити підзаконним актом, а не законом. Фактично, створення Національного бюро розслідувань тоді стало заручником політичного конфлікту, коли проекти законів щодо функціонування Національного бюро розслідувань, ініційовані Президентом України Л.Кучмою, були провалені Верховною Радою України.

Виклики та загрози сьогодення.

Сьогодні існує спеціальний закон «Про Державне бюро розслідувань», прийнятий 12.11.2015 року. Його завдання не такі, як планувались у далекому 1997 році і зовсім інші, ніж були закладені у первинному проекті цього закону. Державне бюро розслідувань знову стало заручником політичних ігор: під час голосування по закону з голосу, без обговорення були виключені основні повноваження ДБР щодо розкриття і розслідування злочинів, пов’язаних з діяльністю організованих груп та злочинних організацій, а також особливо тяжких насильницьких злочинів, за які Кримінальним кодексом України передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі.

Проте, навіть із залишеними повноваженнями ДБР буде потужним правоохоронним органом. Тим більше, останнім часом все частіше звучать заклики повернути втрачені повноваження ДБР. Але це, очевидно, буде залежати від особи майбутнього Директора Державного бюро розслідувань. Судячи з законодавчих баталій навколо повноважень ДБР, саме відсутність у політиків чіткого розуміння, хто конкретно очолить ДБР, змусило їх суттєво обмежити повноваження самого ДБР. Провладні сили не готові вручати централізовані повноваження по боротьбі з організованою злочинністю не визначеному суб’єкту.

Місія обрання Директора ДБР покладена на конкурсну комісію, яка сформована за квотним принципом – по три представники від Президента, Уряду та парламенту. Очевидно, що в складі конкурсної комісії також відбились різні погляди на майбутнє ДБР. Ось, зокрема, чому за квотою від Верховної Ради України було обрано трьох депутатів (в одного з яких, як виявилось, відсутня юридична освіта), а не, наприклад, співавтора проекту закону про ДБР Миколу Хавронюка.

Сьогодні Конкурсна комісія знаходиться на етапі проведення тестування 65 кандидатів, допущених до участі у конкурсі.

Прогнози щодо строків обрання Директора ДБР та формування ДБР.

У разі відсутності нових загроз діяльності комісії з середини листопада цього року завершиться тестування кандидатів (на знання законодавства та загальні здібності) і комісія приступить до проведення співбесід з кандидатами. Враховуючи вкрай низький прохідний бал для тестування на знання законодавства (65 балів із 100 можливих) та відсутність прохідного балу для тестування загальних здібностей, можна стверджувати, що більшість із 65 кандидатів успішно пройдуть всі тестування. Відповідно, комісія буде проводити співбесіди з майже усіма кандидатами і проводити відбір шляхом суб’єктивного голосування (кандидату потрібно буде набрати п’ять або більше голосів членів комісії), а не шляхом об’єктивного відбору за результатами тестування. Зважаючи на складність постійного забезпечення кворуму для засідання комісії, співбесіди затягнуться, щонайменше, до кінця листопада.

Після цього, відібрані кандидати проходитимуть спеціальну перевірку, передбачену Законами “Про запобігання корупції” та “Про очищення влади”, перевірку на благонадійність (психологічне тестування), а також проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа. Все це займе не менше одного місяця.

Таким чином, повторна співбесіда з відібраними кандидати зможе відбутись орієнтовно в середині січня 2017 року. А директора ДБР може бути обрано не пізніше січня того ж року. Процес проходження подання Конкурсної комісії до Прем’єр-міністра України, і, згодом, відповідного подання до Президента України, а також видання Указу Президента про призначення директора ДБР також займе певний час. Отже, прогнозований строк призначення першого директора ДБР – кінець січня-початок лютого місяця 2017 року.

Решта структури ДБР для можливості початку діяльності має бути сформована до набрання чинності норм Кримінального процесуального кодексу України про підслідність ДБР (не пізніше 20 листопада 2017 року).

Будемо сподіватися, що Конкурсна комісія справиться з покладеними на неї функціями держави вчасно і якісно та обере достойного Директора Державного бюро розслідувань.

Джерело: http://censor.net.ua/b4046