Фінляндія офіційно стала 31 країною-членом НАТО. На практиці це не вплине на ситуацію в Україні у найближчий час. Утім, вступ Фінляндії до Альянсу матиме вплив глобально на декілька важливих аспектів.
Перше. Завершилася епоха нейтралітету Фінляндії, того самого, який у 1947 році дозволив фінам зберегти незалежність та включитися у новий повоєнний статус-кво у Європі, між Заходом і СРСР. Після 1991 року Фінляндія не стала відмовлятися від цієї функції, і їхній нейтралітет лишався важливим принципом зовнішньої політики, який зберігав певний баланс сил у Європі, але тепер уже між Заходом і пострадянською Росією. Відмова від нейтралітету завершує цілу епоху, і суттєво змінює геополітичний баланс між РФ та Заходом на користь останнього.
Друге. Вступ Фінляндії до НАТО призводить до переформатування старої архітектури безпеки у Європі, заснованої на домовленостях 1980-2000-х років. Фінський нейтралітет був одночасно спадком «холодної війни» та намаганнями сторін розбудувати новий баланс з Росією після 1991 року. Відтепер, можна сміливо говорити про «смерть» старої архітектури безпеки, і початок процесу докорінної зміни балансу сил: проміжного посилення країн НАТО та остаточної ліквідації «буферних зон», які відділяли Росію та Захід.
Третє. Вступ Фінляндії до НАТО загострює ситуацію в Арктиці, де між Росією і Заходом триває суперечка щодо розподілення місцевих ресурсів та побудови нової логістики через Північний Льодовитий океан. Фактично, після вступу Швеції до НАТО у РФ не залишиться нейтральних держав у цьому регіоні, що звужує для Кремля можливості маневрування та простір для переговорів, а відтак веде до загострення конкуренції за Арктику.
Четверте. Розширення НАТО фактично додало Альянсу нового-старого сенсу існування, новий функціонал, який відтепер актуалізував роль НАТО як західної інституції у системі глобальної безпеки. Це також дозволить США розвивати Альянс на глобальному рівні, користуючись протистоянням із РФ, зокрема розширюючи кількість країн, інтегрованих із НАТО у тій чи іншій формі, у тому числі за межами Європи.
Для України розширення НАТО за рахунок Фінляндії не створює негайних наслідків для війни з Росією. У довготерміновій перспективі, утім, посилення НАТО за рахунок послаблення Росії дозволить Україні зміцнити свої позиції у Східній Європі та загалом на пострадянському просторі, який поступово переходить у постросійський простір.
Ілія Куса, експерт Українського інституту майбутнього
Вам також буде цікаво:
Росія детально: події та тренди в РФ за минулий тиждень (22.10 – 28.10)
Круглий стіл “Якісне регулювання – запорука прогресу країни”
Розвиток дитини до 3-х років: потрібно створити насичене середовище і підтримати інтерес
Склад батьківських комітетів має змінюватися через загрозу маніпуляцій
Странам Евразийского экономического союза остались считанные дни, чтобы выйти из войны против Украины
Гуманітарний план Маршалла: як перебудувати освіту, науку та культуру