Український інститут майбутнього представив проєкт “Наркотична та алкогольна залежність, безпека суспільства, захист неповнолітніх та психічне здоров’я”.
Проєкт представили його співавтори — громадський діяч, автор проєкту “Соціальний діалог”, содиректор проєкту “Наркотична та алкогольна залежність” UIF Анна Мішенко та Вікторія Мозгова, помічник-консультант голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, содиректор проєкту “Залежність” UIF.
Так, Анна Міщенко заявила, що вона запустила цей проєкт, через те, що її брат 20 років є наркозалежною особою.
Вона додала, що ринок послуг з реабілітації від наркотичної залежності в Україні орієнтовано на людей, які мають гроші.
“Якщо ми говоримо про клініки, що існують на державному рівні — вони фінансуються частково”, — розповіла громадський діяч.
За її словами, у держави немає інструментарію для захисту суспільства від агресії людей, які знаходяться у стані алкогольної та наркотичної залежності.
Міщенко підкреслила, що місією проєкту є побудова простих, ефективних механізмів з попередження наркозалежності, надання належних, доступних і своєчасних медичних послуг соціально-психологічної реабілітації особам з залежністю в інтересах охорони дитинства, особистої та громадської безпеки.
Вона додала, що проєкт включає в себе низку дій, спрямованих на пошук варіантів вирішення питання алкогольної та наркотичної залежності через всебічне висвітлення цього соціального явища і його наслідків та інтеграцію політики держави через напрацювання дієвих алгоритмів чітких дій.
Міщенко також підкреслила, що проєкт є виключно соціальним та не є лобістським.
Крім того, на основі даної ініціативи Вікторія Мозгова представила законодавчу ініціативу щодо внесення змін до Кримінального, Кримінально-процесуального кодексів України щодо лікування та реабілітації осіб із залежністю від психоактивних речовин (ПАР).
Так, вілповідно до законопроєкту, у законодавство вводиться поняття “Особа, яка вчинила правопорушення у звʼязку із наявністю у неї розладу внаслідок зловживання ПАР.
Також документ передбачає психіатричний огляд підозрюваного або обвинуваченого:
- за згодою особи;
- за рішенням слідчого судді або суду;
- з метою встановлення наявності або відсутності відповілного розладу психіки або поведінки.
Також законопроєкт регулює особливості застосування кримінальної відповідальності при:
- звільненні від кримінальної відповідальності;
- звільненні від відбуівання покарання;
- застосування покарань, не повʼязаних із позбавленням волі.
Крім того, у ньому передбачена можливість для залежної особи знаходитися під домашнім арештом за місцем проходження лікування або реабілітації.
Мозгова підкреслила, що зміни до кримінального законодавства є частиною більш комплексної законотворчої роботи, яка ведеться в межах проєкту і передбачає підготовку змін, які також стосуються профілактики залежності у дітей, забезпечення права на доступне якісне лікування та реабілітацію для кожної особи.
Вам також буде цікаво:
Шеньчжень – дзеркало китайських реформ
Надії на Росію не виправдались: яким бачать своє майбутнє мешканці окупованого Донбасу
Микола Скиба про критерії вибору ВНЗ: розумні починають, а хто виграє?
Ігор Тишкевич: Влада має створювати умови, а не витрачати гроші
Зауваження до законопроєкту “Про відновлення дії окремих положень Закону України “Про запобігання корупції” та Кримінального кодексу України”
Ринок землі принесе Україні $50 млрд за п’ять років