Джерело: Велика Ідея
Український інститут майбутнього (UIF) представив аналітичний прогноз “2018: виклики та можливості”. Велика Ідея пропонує основні тези доповіді Юрія Романенка, співзасновника та директора напряму внутрішньої та міжнародної політики аналітичного центру UIF.
Модернізація і зменшення корупційної ренти
2018 рік буде спокійнішим, більш консервативним, без «циркових політичних шоу». Але він також буде дуже важливим, оскільки все чіткіше проявлятимуться три фактори, яких ще не було в новітній історії України. Перший – це демографія. За офіційними даними, кількість населення нашої країни, починаючи з 90-х, щороку зменшується на 0,4 %. Реально на території України сьогодні проживає близько 35 млн людей. І цей фактор – визначний у дисбалансі в політиці та економіці. Лише близько 6-8 млн із цих тридцяти п’яти – це ті, хто формує додаткову вартість. Крім того, саме із цього вузького кола працездатних найчастіше стають трудовими мігрантами. На сьогодні відтік проходить в західному напрямку: в країни ЄС, а особливо в Польщу.
Що це означає? Якщо ми не зупиняємо міграційний та демографічний колапс – країна залишиться без ресурсів для розвитку. Вперше в новітній історії України проблема людини стає ключовою. Немає людини – немає економіки.
Український бізнес може відповісти на цю проблему кількома способами. Перший – збільшення вартості робочої сили. За словами віце-прем’єр-міністра Геннадія Зубко, мінімальний рівень прибутку українців повинен вирости до 16-17 тисяч грн. Це умовна формула «зарплата Польщі мінус 200 євро», де 200 євро – це сума, яку витрачають українці на проживання й харчування у цій країні. Таким способом ми зможемо зменшити відтік працездатного населення. Перерозподіл робочої сили та боротьба за людський капітал буде одним із ключових трендів, що визначатиме подальшу долю європейського регіону і не лише наступного року. Але перед реалізацією цього способу одразу постає питання – за рахунок яких ресурсів його можна реалізувати? Якщо ми збільшуємо вартість робочої сили – автоматично дорожчає експорт і наша конкурентна здатність на зовнішніх ринках падає. А оскільки збільшення заробітної плати неминуче повинно відбутися, то нам потрібно добитися зменшення корупційної ренти, що на сьогодні складає 15-20 млрд доларів. І це – другий спосіб, який тісно пов’язаний з першим. Якщо ми подивимося на українську економіку, перед нами постане два умовних кола – білий сектор і сірий сектор, який займатиме рівно стільки, скільки половина першого. За результатами соціологічного дослідження Українського інституту майбутнього, лише 35 % дорослого населення відповіли, що працюють. Тому розмови про те, що у тіньовій економіці України 40-50 млрд доларів, це, ймовірніше, реальність, а не вигадка. І зменшення корупційної ренти стає стратегічним завданням, мотивацією виживання для українського бізнесу. Третій спосіб – модернізація. Тут потрібні великі інвестиції, оскільки наш бізнес серйозно закредитований. Проте це хороший шлях для того, щоб уникнути удару від демографічного фактору. І цього просто неможливо уникнути в сучасному світі. До прикладу, один комбінат у Шанхаї виробляє 40 млн тонн сталі, а для нас це навіть більший показник ніж те, що виробила українська металургія впродовж 2014-го року.
|