» Новини » У МВС представили законопроєкт, який дозволить знизити злочинність на грунті наркозалежності в 4-5 разів

У МВС представили законопроєкт, який дозволить знизити злочинність на грунті наркозалежності в 4-5 разів

Держава повинна фінансувати лікування та реабілітацію осіб, які страждають алкогольною чи наркотичною залежністю, в спеціальних центрах. Це дозволить знизити злочинність залежних осіб в 4-5 разів.

Про це заявив заступник Міністра внутрішніх справ та співзасновник Українського інституту майбутнього Антон Геращенко на конференції “Наркотична й алкогольна залежність: безпека суспільства, захист неповнолітніх, психічне здоров’я”.

“Залежність, що викликається психоактивними речовинами — наркотиками, алкоголем — це бич сьогоднішнього не тільки українського суспільства, а й усього світу. Мільйони людей зловживають алкоголем, використовують наркотичні засоби для того, щоб, як вони вважають, тимчасово поліпшити своє життя, або, так би мовити, змінити умови свого життя, не звертаючи уваги на сувору реальність. У результаті все це закінчується тим, що в нашій країні погіршується ситуація з демографічним балансом. Люди, що вживають психоактивні речовини, погіршують життя собі, а через створення постійних конфліктів в сім’ї — і своїм рідним”, — зазначив Геращенко.

Він додав, що залежність особи часто виступає криміногенним фактором.

“Залежна особа в пошуках грошей на придбання наркотичних засобів або алкоголю йде на злочин. За статистикою поліцейських, кожний третій майновий злочин — крадіжки, грабежі, розбої, — обумовлені тим, що людина, яка їх здійснює, є особою залежною — їй хочеться спожити наркотики і вона для цього йде на злочин”.

Заступник Міністра розповів про те, що сьогодні робить держава, щоб допомагати людям, які потрапили в залежність від психоактивних речовин.

“Що на сьогодні робить держава, щоб допомагати людям, які потрапили в психічну залежність від психоактивних речовин? Нічого! На сьогоднішній момент поліція затримує людину, яка в десятий або п’ятнадцятий раз вкрала щось з полиці в супермаркеті, або пограбувала якийсь дачний будиночок, або вкрала велосипед”, — сказав Геращенко.

Далі, за його словами, поліція направляє таку людину в суд, якій суддя обирає запобіжний захід.

“Як правило, цей запобіжний захід не пов’язаний з утриманням під вартою: це особисте зобов’язання або нічний домашній арешт, або якісь інші дрібні запобіжні заходи. Після цього особа, яка все одно хоче вживати наркотики — вона йде і робить знову і знову злочин. Таким, чином каральна система держави — вона абсолютно не вирішує залежності, вона абсолютно не знижує злочинності, і вихід, який ми бачимо в Міністерстві внутрішніх справ та напрацьовуємо разом з громадськими організаціями Анни Міщенко та Українським інститутом майбутнього — це ввести в законодавство можливості для судів, для правоохоронних органів в кримінальному процесі направляти людей, які вчинили злочини через залежність, за рішенням суду, на соціально-психологічну реабілітацію”, — зазначив чиновник.

Геращенко додав, що на сьогоднішній момент розроблено відповідний законопроект, який спрямований до цілого ряд громадських і правозахисних організацій, Уповноваженого з прав людини, в Міністерство юстиції, Офіс Генерального прокуратура та інші органи “для узгодження і вичитки його в деталях”, після чого він буде запропонований Верховній Раді і Президенту.

“Сенс цього законопроєкту полягає в тому, щоб держава нарешті взяла на себе вирішення цієї надзвичайно серйозної соціальної та кримінальної проблеми, щоб держава виділяла гроші на фінансування реабілітації та лікування залежних осіб. У загальних рисах це могло б виглядати таким чином: після прийняття цього законопроєкту до державного бюджету по лінії соціально-психологічної реабілітації закладалися гроші на оплату лікування осіб, які страждають від залежності. Далі, якщо особа вчинила правопорушення і встановлюється факт, що злочин вчинено через те, що у така особа психологічно залежною від вживання алкоголю або наркотиків, то суд може, крім запобіжного заходу, направити її на обов’язкову соціально-психологічну реабілітацію в систему недержавних центрів, які б перебували на обліку в Міністерстві соціальної політики, які б відповідали державним стандартам, і в яких би люди, які вже мають досвід такої залежності, і які її перебороли, могли б, ділившись таким досвідом, зупиняти людей на порозі від загибелі, повертати їх і соціалізувати в суспільство”, — розповів заступник Міністра.

Він зазначив, що такі центри вже існують в Україні.

“Але держава абсолютно не несе за це відповідальності, не допомагає таким центрам і вони існують фактично, поза рамками правового поля — це теж неправильно. Тому спільне завдання, яке ми ставимо в Міністерстві внутрішніх справ, співпрацюючи з громадськими організаціями в справі боротьби із залежностями — це знижуючи рівень залежності від психічно активних речовин — алкоголю, наркотиків — ми таким чином зберігаємо життя і здоров’я людей, ми таким чином запобігаємо злочинам”, — розповів Геращенко.

Він також розповів, що близько 20 років тому познайомився з людиною з тріщиною в черепі.

“У якого одне око було нижче за інше на два міліметри. У нього було спотворене обличчя. Я запитав його: що з тобою трапилося? Він сказав мені: “кілька років тому на мене напали двоє наркотично залежних осіб, які побили мене обрізками металевої труби і забрали нещасні 300 гривень””, — розповів Геращенко.

За словами заступника Міністра, вони були спіймані, засуджені і отримали тривалі терміни позбавлення волі.

“Але ця людина стала жертвою тих людей, які були залежні від наркотиків, на все життя у нього будуть на обличчі і на голові сліди цих страшних побоїв, які йому завдали люди, які грабували його, бажаючи знайти гроші, щоб вжити наркотики. Тому на цьому яскравому трагічному прикладі я можу сказати, що величезна кількість людей гине від рук залежних осіб, величезна кількість людей втрачає свою власність, має поганий настрій через те, що хтось у них щось вкрав”, — сказав заступник голови МВС.

Геращенко наголосив, що Україні потрібно вивчати світовий досвід з тих випадків, коли особа ще не встигла вчинити правопорушення, але при цьому є явно залежною і страждає від такої залежності.

“Є випадок, коли в місті Ірпінь Київської області в минулому році неодноразово були виклики сусідів, тому що син б’є свою матір. Приїжджали патрульні поліцейські, мати повідомляла, що син її б’є, але вона його любить і тому не хоче писати заяву. Син був наркотично залежною особою, він постійно вибивав з матері гроші на покупку наркотиків і коли, в черговий раз, вона йому відмовила, він зарізав її ножем. Так, він зараз знаходиться під вартою, так, за вбивство матері він отримає значний термін, але це сталося, в тому числі тому, що держава нічого не зробила, щоб попереджати такі випадки, нічого не зробила для того, щоб таку особу спробувати через соціально-психологічну реабілітацію відвернути від вживання наркотиків і тоді дві долі людських пішли б зовсім іншим шляхом: мати залишилася б жива, а син не сидів би зараз в слідчому ізоляторі, а займався б суспільно корисними справами”, — зазначив Геращенко.

Він підсумував, що держава Україна повинна взяти на себе відповідальність за соціально-психологічну реабілітацію психологічно залежних осіб: як в інтересах збереження здоров’я нації, як в питаннях збереження демографічного балансу, так і в питаннях зниження кримінальної залежності.

“Ми розраховуємо, що якщо такий закон буде прийнятий, і держава візьме на себе фінансування лікування та реабілітації психологічно залежних осіб, то ми протягом чотирьох-п’яти років зможемо отримати результат у вигляді зниження злочинності, обумовленої залежністю винних осіб”, — резюмував заступник Міністра внутрішніх справ.