Обговорення слів Міністра культури України Євгена Нищука традиційно вийшло в площину оцінювання правдивості слів і рівня завданої жителям окремого регіону образи. При цьому повністю випала лінія дискурсу, “що робити з жителями Донбасу” і як трансформувати державну політику країни (передусім інформаційну), щоб не доводилося констатувати “провал українізації” регіону.
Фраза та історія
У мережі бурхливо обговорюють слова Міністра культури України Євгена Нищука про “генетику Донбасу”. Думки, як завжди, розділилися, чиновник змушений був просити вибачення. Одна якщо подивитися відео, було сказано таке:
“Ситуація, що склалася на Сході і Півдні, – прірва свідомості. Більше того, коли ми говорили про генетику в Запоріжжі, на Донбасі, то це міста завезені. Немає там генетики, це свідомо завезені [регіони]. … Це була технологія Радянського Союзу”.
Міністр, звісно, зробив величезну помилку (якщо не сказати трохи різкіше) – розділив громадян країни на “завезених і не завезених”. Зробив і ще одну помилку, посилаючись на досвід СРСР. Адже, за великим рахунком, зміна демографічної картини території була властива будь-якій державі, яка цю територію отримала. Іноді це йшло “природним шляхом” через приїзд управлінців із метрополії з їхніми сім’ями. Іноді це було проявом державної політики.
За прикладами далеко ходити не треба. Ті ж часи СРСР і Крим, що став частиною України. Після депортації кримських татар півострів заселявся росіянами і, в 50-60-х роках, українцями. Історична правда, яку важко запідозрити в підіграванні Москві – в статті про передачу Криму один із прикладів пожвавлення сільського господарства супроводжує фразою “Найрішучішім заходом, виявляється, стало переселення в Крим працьовитих українських селян“.
Вам також буде цікаво:
Про несподівано теплу зустріч Путіна і Макрона та рецепт для України
ЯК ДОСЯГТИ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ?
В UIF відбувся круглий стіл на тему: «Стан виконання судових рішень в Україні: проблематика та методи вирішення»
Житлова нерухомість стає новою “бульбашкою”
Ілія Куса: Найближчі тижні стануть доленосними для Сирії
Про що домовилися Порошенко і Трамп