Сьогодні, 21 квітня, Український інститут майбутнього представив результати соціологічного дослідження щодо ставлення українського суспільства до ескалації конфлікту на Донбасі.
Отримані дані свідчать, що 64% українців вважає, що на Сході України відбувається війна між Україною та Росією. Респонденти з Заходу частіше за інших надавали дану відповідь (77% проти загального показника 64%), зі Сходу та Півдня – рідше за інших (по 47% проти загального показника 64%). Респонденти зі Сходу та Півдня дещо частіше за інших відмічали, що за їхньою особистою трактовкою, на Сході України відбувається збройний конфлікт між владою України і самопроголошеними республіками (Л/ДНР), які підтримує влада Росії – 24% та 25% відповідно проти загального показника 17%.Крім того, 70% респондентів головною причиною, яка заважає припиненню війни на Донбасі, відмічають небажання з боку влади Російської Федерації закінчити цей конфлікт.
Також 45% опитуваних вважають, що нарощування сили з боку РФ на кордонах з Україною свідчить про існування реальної та серйозної загрози нападу Росії чи введення російських військ на територію України.
Якщо ж уявити, що Росія введе війська в Україну, то майже третина респондентів зазначають, що очікується тривалий військовий конфлікт, в результаті якого Росія зазнає поразки. Чоловіки майже у 2 рази частіше за жінок надавали дану відповідь. Водночас респонденти зі Сходу та Півдня рідше за інших обирали цю альтернативу, при цьому опитані у цих регіонах дещо частіше за інших обирали наступну відповідь – «Буде тривалий військовий конфлікт, в результаті якого Україна зазнає поразки».
У випадку гіпотетичного підтягування російських військ на кордони та загрозу вторгнення, найкращим рішенням з боку влади України, більше половини опитаних (51%) вважає посилення наших кордонів військовим контингентом, повну мілітаризацію, мобілізацію, активізацію створення територіальної оборони та підготовку до відбиття нападу. Також у цій ситуації 48% вважає за потрібне шукати партнерів і військової допомоги на Заході, 38% відзначили варіант посилення пошуків дипломатичних шляхів вирішення конфлікту, ініціювання нового переговорного процесу, метою якого має стати посилення тиску на Росію та 23% обрали активізацію переговорних процесів безпосередньо з Росією для пошуку можливих компромісів.
Що ж до санкцій Заходу проти Росії, то 42% вважають їх ефективними, але недостатньо, щоб стримати агресію Росії проти України і 32% – малоефективними, адже Росія не реагує на них і змінювати свою політику щодо України не збирається. Водночас надання автономії Л/ДНР вважають за потрібне лише 7% респондентів.
Загалом 64% цілком або скоріше підтримують ідею про вступ України в НАТО, хоча сам вступ респонденти розглядають достатньо скептично і 14% з них вважає, що у найближчий час він є малоймовірним.
Нижче наведений докладний розподіл відповідей у графіках.
Загальна інформація про дослідження
- Мета: Оцінка ставлення українців до останніх новин/подій. Ставлення українського суспільства до ескалації конфлікту на Донбасі
- Географія: Україна (крім тимчасово непідконтрольних територій частини Донецької та Луганської області, окупованої АР Крим) (національний проект)
- Обсяг вибірки: 1148 респондентів
- Терміни проведення: 04.2021-19.04.2021
- Методологія: онлайн-опитування по інтерактивній структурованій анкеті, посилання на яку відправлялося потенційним респондентам з бази даних
- Дизайн вибірки: багатоступенева, комбінована — пропорційно стратифікована за регіонами, з квотним скринінгом на щаблі відбору респондента. Вибірка репрезентує доросле населення України інтернет-користувачів віком 18 років та старше*. Статистична похибка з ймовірністю 0.95 не перевищує 3,5%**
*Дані Банку даних Державної служби статистики України за 2020 рік: database.ukrcensus.gov.ua/MULT/Dialog/statfile.asp?
**Теоретична похибка без урахування вибіркового дизайн-ефекту
Основні результати
Розподіл відповідей на питання:
Наскільки регулярно Ви стежите за новинами на тему конфлікту України і Росії?
Тема конфлікту України і Росії залишається актуальною для більшості респондентів: 6% опитаних зазначили, що практично «не вилазять» з новин на цю тему, 36% – відстежують дані новини декілька разів на день та 33% – один раз на день.
- Як і очікувалося, чоловіки більше зацікавлені у даній тематиці та частіше за жінок стежать за новинами на цю тему.
- З підвищенням віку респондентів зростає кількість тих, хто стежить за новинами на тему конфлікту України і Росії один раз на день та більше.
Як Ви для себе особисто трактуєте ситуацію на Сході України?
- На Сході України відбувається збройний конфлікт/війна між Україною та Росією – відмічають 64% респондентів. Респонденти з Заходу частіше за інших надавали дану відповідь (77% проти загального показника 64%), зі Сходу та Півдня – рідше за інших (по 47% проти загального показника 64%).
- Респонденти зі Сходу та Півдня дещо частіше за інших відмічали, що за їхньою особистою трактовкою, на Сході України відбувається збройний конфлікт між владою України і самопроголошеними республіками (Л/ДНР), які підтримує влада Росії – 24% та 25% відповідно проти загального показника 17%.
На Вашу думку, збройний конфлікт/війна на Сході України не припиняється…?
- 70% респондентів головною причиною, яка заважає припиненню збройного конфлікту/війни на Донбасі, відмічають небажання з боку влади Російської Федерації закінчити конфлікт. Респонденти з Заходу частіше за інших надавали дану відповідь, зі Сходу – рідше за інших.
- Небажання з боку зацікавлених осіб з країн Заходу як причину, яка заважає припиненню збройного конфлікту/війни на Сході України, опитані з Півдня відмічали частіше за інших (30% проти загального показника 21%).
- Жінки набагато частіше за чоловіків не могли надати відповідь на це запитання.
Чи чули Ви новину про те, що Російська Федерація нарощує сили на кордонах з Україною?
- Новину про те, що Російська Федерація нарощує сили на кордонах з Україною, чула переважна більшість респондентів – 81%, ще 14% – чули новину, але не обізнані щодо деталей, лише 5% – не чули взагалі даної новини.
- Рівень обізнаності щодо запропонованої новини вищий у чоловіків та серед респондентів з обласних центрів, також він зростає з підвищенням віку респондентів.
Як Ви ставитесь до новини про те, що Російська Федерація нарощує сили на кордонах з Україною?
- 45% респондентів відмічають, що нарощування сили з боку РФ на кордонах з Україною свідчить про існування реальної та серйозної загрози нападу Росії/введення російських військ на територію України. Респонденти з Заходу та Півночі надавали дану відповідь частіше за інших, Сходу та м. Київ – рідше за інших.
- Також відповідь щодо існування реальної загрози нападу з боку РФ частіше зазначали респонденти з сільської місцевості, жінки та респонденти віком 18-27 років.
На вашу думку, основна причина стягування військ з боку російської влади це…?
- 50% респондентів зазначає, що основна причина стягування військ з боку влади РФ – це бажання анексувати більшу частину України, із захопленням Північно-Кримський каналу для можливості подачі води в окупований Крим. Респонденти зі Сходу рідше за інших надавали дану відповідь (34%).
Якщо уявити, що Росія введе війська в Україну, то яким може бути результат військових дій?
- Майже третина респондентів зазначають, що у разі введення Росією військ в Україну, очікується тривалий військовий конфлікт, в результаті якого Росія зазнає поразки.
- Чоловіки майже у 2 рази частіше за жінок надавали дану відповідь. При цьому респонденти зі Сходу та Півдня рідше за інших обирали цю альтернативу, при цьому опитані у даних регіонах дещо частіше за інших обирали наступну відповідь – «Буде тривалий військовий конфлікт, в результаті якого Україна зазнає поразки».
У даній ситуації (ескалації/підтягування військ на кордони та загрози вторгнення), найкращим рішенням з боку влади України, може бути…?
Наскільки ефективними Ви вважаєте санкції Заходу щодо Росії і як це відбивається на відношенні її до України?
Як Ви ставитеся до умови Росії, щодо визнання Л/ДНР частиною України, як автономії з правом мати свої поліцію і суди?
Чи підтримуєте Ви ідею про вступ України в НАТО?
Наскільки ймовірно, на Вашу думку, вступ України в НАТО, найближчим часом (до року)?
Вам також буде цікаво:
Професії та навички майбутнього
Конкурс на Директора ДБР вийшов на фінішну пряму
На скільки вистачить грошей у Росії?
Реєстрацію для отримання електронної версії доповіді “Майбутнє українських олігархів” відкрито
Як подолати проблему управління відходами у металургійній галузі?
Трамп, Путін, Сі: ключові гравці та їхній вплив на завершення війни в Україні