МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ
Методика: CATI (Computer Assisted Telephone Interview) — телефонне опитування по інтерактивній̆ структурованій̆ анкеті за допомогою спеціального програмного забезпечення для проведення соціологічних опитувань. Lemur CATI — додаток, який встановлюється на комп’ютери / ноутбуки для проведення телефонних інтерв’ю.
Вибірка: Обсяг вибіркової сукупності становить 1200 респондентів (генеральна сукупність — усе доросле населення рф). Вибірка є пропорційно стратифікованою за територіальними ознаками (ФО та міські / сільські за типом населені пункти), на етапі відбору респондентів застосовано статево-вікові квоти — чоловіки / жінки в 5 вікових групах (18-24, 25-34, 35-44, 45-59 і 60 років і старше). Таким чином вибірка відтворює географічні параметри та статево-вікові пропорції генеральної̈ сукупності — всіх дорослих (18 років і старше) жителів росії. Дані офіційної статистики про чисельність населення рф та статево-віковий склад населення взято з відкритих офіційних інтернет-джерел. Статистична похибка з ймовірністю 0.95 не перевищує 2.8%.
Терміни проведення польового етапу: 28.04.2024 – 18.05.2024
Кількість знятих трубок – 32906
Анкет заповнених – 1200
Відмови та невідповідність квотам – 31028
Відкладені на передзвін дзвінки –660
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ
- Попри низку резонансних подій (вибори, затоплення міст та сіл, теракт в Крокус-сіті) ситуація в рф навесні 2024 року характеризується низькою динамікою.
- В травні 2024 року закріпилася тенденція до стабілізації (рутинізації) ситуації в рф та розмивання уваги до так званої СВО. Хоча росіяни у більшості схвально ставляться до завершення СВО, більша частина не вважає її безглуздою і занадто затратною в економічному сенсі. Росіяни переважно починають вважати захоплені території своїми і варіант повернення до кордонів 2022 року програє теперішньому стану речей.
- Потенціал соціального напруження також не зріс попри ряд важливих подій – повені та теракт. Наслідки повені списали на природу та на місцеву владу.
- Якість життя в країні не змінилася, прибутки впали тільки у п’ятої частини населення, а в 32% навіть підросли. 61% роботу не шукають. При цьому лише у чверті опитаних заощаджень вистачило б більше ніж на півроку. У більшості взагалі немає заощаджень і це нормально, якість товарів в цілому нормальна, однак продукти харчування все частіше зустрічаються не дуже якісні.
- В оцінках СВО є певний розкол по цифрам, бо 39% вважає, що СВО досягло своїх результатів, а 46% – ні. При цьому на 6% (з 34 до 40) виросла впевненість, що окуповані території треба утримувати, і, відповідно, на 4% (з 50 до 46) зменшилася кількість тих, хто вважає, що припинити бойові дії важливіше. І загалом підтримка завершення війни впала з 77% до 71%.
- Дещо змінилася ситуація зі сприйняттям смертності на СВО. У весняній хвилі зменшилося відчуття того, що смерті стало більше в найближчому оточенні (з 24% до 19%), проте збільшилося відчуття загальних втрат – з 20% до 28% виросла кількість тих, хто вважає, що кількість загиблих росіян стала більше ніж 100к. Це напевно найбільша відмінність цієї хвилі.
- Мобілізацію «бачать» 40%, а 50% не помічає. Серед тих, хто підлягає мобілізації, більшість вважає, що це їх громадянський обов’язок, а не особиста трагедія.
- Також залишився запит на справедливість по відношенню до мобілізованих – на 1% зросла кількість тих, хто вважає обґрунтованими або радше обґрунтованими вимоги дружин мобілізованих – з 56% у жовтні, до 64% у березні, і 65% зараз. При цьому обізнаність щодо того, які саме жіночі рухи та організації відстоюють право на демобілізацію дуже низька. Найбільш відомими є досить загальні «Ради дружин та матерів».
- Дослідження також підтверджує припущення, що путіну трохи приписали голосів на виборах, зокрема від Даванкова. Але 80% своїх він має. Також кидається в очі смиренність росіян, для яких вибори президента за важливістю події програють повені чи теракту.
- Також слід відзначити, що попри низький респонс-рейт дані нашого опитування достатньо точні, якщо брати порівняння результатів виборів, їх оцінки та нашого дослідження.
Нижче вибіркова статистика (мовою опитування)
Вам також буде цікаво:
Презентація дослідження “Реформи ринку електроенергії в Україні” в науковому центрі ім. В. Вілсона
Вплив ПДВ на економіку України: Аналіз за останні роки
Введення мита США на металопродукти небезпезчно для України
Stop парковці без правил
Перемога Рютте в Нідерландах – добрий знак для України
Лобіювання та лобістська діяльність в Україні: легалізована корупція чи інструмент ефективного діалогу суспільства з владою?