У аналітичному центрі Український інститут майбутнього відбулася дискусія щодо нової системи добору суддів у місцеві (окружні) суди України та проблем, із якими стикаються кандидати.
Участь у обговоренні взяли представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, представники Адміністрації Президента та кандидати на посаду суддів, а також адвокати та експерти.
Станом на лютий кількість кандидатів на конкурс у місцеві судді перевищує 5 тисяч осіб, і більшість із них — досвідчені кваліфіковані юристи. Про це повідомила Тетяна Шилова, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
“Вища кваліфікаційна комісія і законодавець зробили так, щоб у четвертий етап добору потрапили не тільки ті, хто хоче тільки увійти в професію, але й ті, які вже пройшли відповідне навчання. Більше 5 тисяч кандидатів увійшли до цього добору. Усі вони – юристи, адвокати, прокурори, юрисконсульти. Я вважаю, що усі вони гідні того, щоб одразу прийти у професію, сісти в суддівське крісло і виконувати роботу судді. Але законодавець зробив так, щоб ми якомога швидше заповнили вакансії. Для цього було ухвалене нове правило: помічники суддів можуть швидше пройти навчання”, — зауважила Шилова.
Присутні кандидати у місцеві судді розповіли про реальні складнощі, із якими вони зіткнулися під час навчання та іспитів. Історії кандидатів у місцеві судді доступні на відеозаписі у Facebook та Youtube.
Кандидати у місцеві судді розповілі реальні історії з побуту дорослих “студентів”
“По-перше, хочу подякувати учасникам обговорення. Раніше ми і подумати не могли, що таке можливо: кандидати публічно ставлять “незручні” питання представникам Вищої кваліфікаційної комісії суддів!”, — зауважила експерт програми реформування правоохоронної та судової систем Тетяна Ющенко.
Експерт зробила змістовний екскурс в історію добору та призначення суддів в Україні і розповіла про суддів, які були призначені зокрема за часів Януковича.
“Законодавство змінювалося дуже швидкоплинно, разом зі зміною влади. Кожна влада, проте, використовувала резерв, який був, зокрема, резерв Януковича. Хоча я відповідально заявляю, що більшість з тих, хто тоді обійняв свої посади і зараз працюють суддями, пройшли через відкриті конкурси. Те, що були зловживання — це проблеми тому, що законодавець дозволив це зробити. Тепер наше завдання – врахувати всі помилки минулого та попередити їх у майбутньому, з тим, щоб кожен суддя, який прийде на посаду, був призначений виключно в чесний та зрозумілий спосіб. Незалежність суду розпочинається з незалежності кандидата на посаду судді”, — наголосила Ющенко.
Нагадаємо, що у рамках судової реформи було ухвалено рішення про зміну системи відбору суддів, що передбачає, зокрема, спеціальний іспит від Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) на визначення рівня кваліфікації і доброчесності.
Повний склад учасників дискусії та назви їхніх посад — у публікації “Суддівська мантія: хто? де? коли?”
Дивіться відеозапис дискусії “Суддівська мантія: хто? де? коли?” на YouTube.
Сторінка події у Facebook.
Вам також буде цікаво:
ЄС і візи в російські паспорти кримчан
Підсумки-2021 та прогнози-2022
Як Лукашенко “закручує гайки” воїнам “руського миру”
How long will Yevgeny Prigozhin last?
Выиграть войну и не проиграть мир: о целях Украины
Уряд Румунії врятований, ВВП збільшується, проте опозиція невдоволена