Джерело: Gazeta.ua
Через збільшення вартості газу й нафти українців очікує ріст цін на продукти і комунальні послуги.
Про це розповів кандидат економічних наук, експерт з енергетики Андріан Прокіп в інтерв’ю журналу “Країна”.
“Україна має високий обсягом імпорту. Попри те, що є власні запаси ресурсів, які можна розвивати. Буквально за два місяці гривня послабилася від 26,6 до 28,6 за долар. Всі розрахунки проводяться в валюті. Отже за кожну тонну вугілля, кожен кубометр газу нам доведеться платити більше. Ще й на тих ринках, де ми купуємо ресурси, вони будуть дорожчати. Нафта після кризи 2015-го знову почала дорожчати. Підвищується вартість нафтопродуктів. За грудень-січень їх ціна зросла на 7 відсотків. Отже маємо зростання ціни, девальвацію гривні – це тільки на вході в Україну. А на кожному етапі створення доданої вартості відбувається ще більше подорожчання. Вартість електроенергії і транспортних палив закладена у всьому – від приготування хліба до роботи громадського транспортну. Все це дуже вдарить по громадянах”, – розповів він.
За словами експерта, є чинники, яких можна було уникнути.
“Відбувалася спекуляція з ціною електроенергії. Відома формула “Ротердам плюс” (ціна на вугіллі, яку закладають ТЕС у вартість електроенергії, встановлюється на біржі в Роттердамі. Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що формула становить корупційну загрозу для держав. – Gazeta.ua) і необґрунтоване ціноутворення. Неважливо, де конкретне підприємство бере вугілля. До нього все одно застосовується ця формула і підвищується вартість електроенергії для населення. Ціна на газ тягнеться за вартістю нафти. Не виключено, що протягом року він подорожчає на 10 відсотків”, – вважає Андріан Прокіп.
Крім того, Міжнародний валютний фонд вимагає, аби ціна на газ була приведена до імпортного паритету.
“Уряд з цим не згоден. Але Україна зараз не в тому стані, щоб відмовити. Збільшиться кількість людей, які користуються субсидіями. Підвищення соціальних виплат в умовах недостатнього зростання економіки погіршить добробут кожного. Зарплата кожного формується з доданої вартості, яка створюється в країні. Не може бути так, що економіка зростає на 2 відсотки, а зарплати — на 30. Доходи населення реально можуть зростати лише відповідно до зростання економіки”, – сказав він.
Вам також буде цікаво:
Управління університетами. Експерти обирають спроможність. Слово за статусом.
Володимир Шульмейстер приєднався до Українського інституту майбутнього
Володимир Шульмейстер: «В Європі життя однієї людини оцінюється в 1 млрд. євро»
Зима 2023-2024: енергетичні і політичні виклики для України в умовах війни
Припинення залізничного сполучення з Росією можна розцінювати як відсутність стратегії – Володимир Шульмейстер
Що не так із скаргою “Енергоатому” до АМКУ по “Роттердам+”