» Дайджести, Енергетичні, Новини » Перебіг подій в українському енергетичному секторі

Перебіг подій в українському енергетичному секторі

Місячний енергетичний дайджест – січень 2025 р

  • В умовах аномально теплої січневої погоди енергосистема України працювала в штатному режимі. Однак зниження температури в лютому змінить ситуацію.
  • Росія почала атакувати газову інфраструктуру України.
  • ДТЕК інвестує ще €450 млн у будівництво Тилігульської вітрової електростанції, яка стане найбільшою у Східній Європі.

Міжнародна співпраця

Меморандум про взаєморозуміння щодо водневого коридору Україна-ЄС підписано.

Оператор ГТС України разом із Stadtwerke München, Wien Energie, Open Grid Europe, Bayernets GmbH, NET4GAS, Eustream, CWP Europe, Hydrogen Ukraine, UDPR Hydrogen та кількома іншими організаціями та компаніями підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо створення та підтримки впровадження водневого коридору Україна-ЄС .

Ініціатива спрямована на розвиток відновлюваної енергетики та виробництва водню в Україні, одночасно сприяючи його транспортуванню через трубопроводи до Словаччини, Чехії, Австрії та Німеччини для використання в цих країнах після 2030 року. Вироблений в Україні відновлюваний водень планується транспортувати існуючою мережею магістральних газопроводів, частина якої буде модернізована для водню.

Ринок електроенергії

Загальна ситуація в енергосистемі

Незвично тепла погода січня позитивно вплинула на роботу енергосистеми. Середня температура в січні 2025 року була приблизно на 5°C вищою, ніж у січні минулого року. Середнє пікове навантаження було на 11% нижчим ніж рік тому, а обсяги імпорту майже незмінними. Січень 2024 року був найхолоднішим місяцем цього року, температура опустилася до -10°C. У січні 2025 графіки відключення електроенергії не застосовувались. Екстрені відключення застосувались лише коли росія атакувала енергетичні об’єкти 15 січня. Але цього разу ціллю була газова інфраструктура.

Тепла погода водночас зумовила незначні обсяги експорту електроенергії, насамперед у нічний час. З початком року Молдова законтрактувала додатковий імпорт електроенергії. Це було спричинено закінченням транзиту природного газу через Україну в тому числі до сепаратистського Придністров’я Молдови, яке виробляє значну частку електроенергії в країні.

Очікується, що лютий буде найхолоднішим місяцем нинішньої зими, температура опускатиметься до -10°C протягом тривалого періоду. Крім того, енергосистема зіткнеться з дефіцитом потужностей, і ймовірно, доведеться запровадити заходи з обмеження споживання.

Експорт та імпорт

Експорт електроенергії (- мінус) та імпорт (+ плюс) протягом місяця

У січні 2025 року Україна скоротила імпорт електроенергії на 56% порівняно з груднем 2024 року – до майже 189 тис. МВт·год. Найбільше електроенергії надходило з Польщі – 30%. На Польщу припадало 30% поставок, на Угорщину – 25,5%, на Словаччину – майже 25%. Загалом імпорт зменшився за всіма напрямками.

Імпорт електроенергії , за місяць, 2023-2025, МВт·год (дані зібрані ExPro )

Порівняно з січнем 2024 року імпорт електроенергії зріс на понад 50%.

Борги й неплатежі

Рівень оплати за «зеленим» тарифом у 2024 році сягнув майже 80%.

За минулий рік розрахунки Гарантованого покупця за закуплену протягом 2021-2024 років електроенергію, вироблену з ВДЕ, склали 57,95 млрд грн . Виробники ВДЕ отримали найбільші виплати за електроенергію, вироблену у 2024 році – 39,35 млрд грн, а за електроенергію, вироблену у 2023 році, було сплачено 17,47 млрд грн. Загалом у 2024 році за «зеленим» тарифом було закуплено 7 260 тис. МВт·год, з них понад 80% – СЕС.

Станом на кінець 2024 року рівень оплати за «зеленим» тарифом протягом року становив 79,6%, за поставки у 2023 році – 93,3%, за 2022 рік – 62,2%, за поставки 2021 року – 99,7%. Для порівняння, станом на 1 серпня рівень оплати за «зеленим» тарифом становив 63,4% за поставками 2024 року, 90,5% за поставлену енергію ВДЕ у 2023 році, 61,2% за 2022 рік і 99,7% за постачання 2021 року.

Верховна Рада проголосувала за виділення Укренерго коштів на погашення боргу

Верховна Рада прийняла закон про внесення змін до деяких законів у сфері енергетики та теплопостачання (законопроект №9381), яким, зокрема, передбачено розподіл надлишку коштів НЕК «Укренерго», отриманих від діяльності з диспетчерського управління, на виплату боргів балансуючому ринку у 2023-2024 роках, на виплату підтримки промисловій ВДЕ генерації та побутовим СЕС.

Ці кошти Укренерго розподілить таким чином: 45% спрямують на погашення заборгованості Укренерго на балансуючому ринку, 45% – на погашення заборгованості перед ДП «Гарантований покупець» для розрахунку з промисловими ВДЕ, 10% – на погашення заборгованості перед постачальниками універсальних послуг за розрахунками домогосподарствами власниками СЕС.

Прайс-кепи

У 2024 році погодинні ціни на добу наперед досягли своїх граничних цін протягом 22% розрахункових періодів.

У 2024 році погодинні ціни на ринку на добу наперед в Україні досягали верхньої межі прайс-кепів протягом 1960 розрахункових періодів, що становить 22% усіх годин. Цінові обмеження найчастіше досягалися в травні та липні.

У грудні 2024 року ціни на електроенергію на ринку на добу наперед (РДН) досягли рекордного рівня. Середньозважений показник на РДН в ОЕС зріс до 5 965 грн/МВт·год, що на 45% більше, ніж у грудні 2023 року. Загалом у 2024 році на РДН було продано 25 млн МВт·год електроенергії, що на 21% перевищує обсяг попереднього року.

Атомна енергетика

Колишнього міністра енергетики Литви призначили головою наглядової ради “Енергоатому”.

Перше засідання Наглядової ради АТ «Енергоатом» відбулося 17 січня 2025 року, через півроку після призначення членів. Головою на цьому засіданні був обраний колишній міністр енергетики Литви Ярек Неверович .

Майкл Елліотт Кірст був обраний заступником голови. Наглядова рада також створила Комітет з аудиту, який очолить Майкл Елліотт Кірст. Одночасно було оголошено, що один із раніше обраних незалежних членів Тімоті Джон Стоун, незалежний директор Horizon Nuclear Power і голова Асоціації ядерної промисловості Великої Британії, подав у відставку.

Відновлювана енергетика

Ще €450 млн ДТЕК інвестує в будівництво Тилігульської вітрової електростанції.

ДТЕК оприлюднив плани збільшити потужність Тилігульської ВЕС на 450 млн євро після досягнення угоди з кредиторами про фінансування закупівлі 64 вітрових турбін Vestas. Згідно з умовами угоди, банки, включаючи Danske Bank, нададуть 370 мільйонів євро кредиту, забезпеченого гарантіями від Експортно-інвестиційного фонду Данії, більшість з яких буде використано для фінансування турбін Vestas EnVentus V162-6,0 МВт. Решту вартості проекту ДТЕК профінансує власним коштом.

Компанія планує завершити будівництво до кінця 2026 року. Кількість турбін розширеної ВЕС збільшиться з 19 до 83, а потужність зросте в чотири рази – зі 114 до 500 МВт. Завдяки такому розширенню вітроелектростанція стане найбільшою у Східній Європі.

Ринок газу

Транзиту газу

1 січня 2025 року о 7:00 за київським часом оператор ГТС України припинив транзит російського газу через закінчення терміну дії відповідного двостороннього контракту. Газотранспортна система України працювала стабільно в січні без транзиту російського газу.

Відновлювані гази

Українські виробники закачали в підземні сховища газу 1 млн кубометрів біометану.

Українські виробники закачали в підземні газові сховища 1 млн кубометрів біометану станом на кінець місяця. Закачуванням біометану в сховища здіснюють дві компанії – Вітагро та Галс Агро. Vitagro накопичила в сховищах майже 0,8 млн кубометрів природного газу, а Галс Агро – понад 0,2 млн кубометрів.

Біометан не експортувався у січні, оскільки виробники повинні були забезпечити

створення запасу ресурсу. Перші дві компанії почали експортувати біометан у лютому.

Нафтовий сектор

Видобуток нафти

У 2024 році “Укрнафта” збільшила видобуток газу на 6,5%, нафти – на 0,6%.

«Укрнафта» другий рік поспіль збільшує видобуток вуглеводнів. У 2024 році видобуток газу держкомпанією зріс на 6,5% до 1 170 млрд кубометрів проти 1 097 млрд кубометрів у 2023 році. Крім того, торік «Укрнафта» видобула 1 418 млн тон нафти, що на 0,6% більше 1 410 млн тон, видобутих у 2023 році.

У 2025 році «Укрнафта» має на меті продовжити буріння нових свердловин, оновити обладнання шляхом заміни застарілої радянської техніки сучасними технологіями та наростити видобуток.

Ціни

Національний банк України очікує зростання цін на пальне на 13% і зниження націнки АЗС у 2025 році.

НБУ очікує прискорення зростання цін на паливо до понад 13% у поточному році через підвищення акцизів. До кінця 2024 року імпорт палива також зріс, щоб накопичити відповідні резерви перед наступним етапом підвищення акцизів на початку 2025 року. Це дещо обмежить зростання цін на пальне протягом наступних кількох місяців, хоча цей вплив буде короткочасним.

Ситуація з націоналізованими активами та санкції

Regal Petroleum з групи Smart Energy змушена знову зупинити виробництво.

23 січня Regal Petroleum Corporation Limited, що належить Enwell Energy і входить до Smart Energy Group, розпочало роботи з припинення видобутку вуглеводнів на Мехедівсько-Голотовщинському та Свиридівському родовищах у Полтавській області.

Зупинка виробництва пов’язана з декількома суперечливими рішеннями різних судів після рішення РНБО про запровадження санкцій проти власників компанії.

Безвідносно до санкцій, рішення про припинення видобутку суттєво впливає на газовий баланс України, в той час як країна потребує газу в умовах російського енергетичного терору.

Інші події

Російські атаки на енергетичну інфраструктуру

15 січня Росія здійснила масштабну атаку на енергосистему України. Проте цього разу об’єкти об’єднаної енергосистеми не постраждали, а лише деякі об’єкти газової інфраструктури.

***

Після нормальної роботи енергосистеми в січні, у лютому вона може зіткнутися з проблемами. Очікувані низькі температури в лютому спричинять дефіцит потужностей з виробництва електроенергії, що може призвести до планових і екстрених відключень електроенергії по всій країні. Велика ймовірність масових відключень на лівому березі Дніпра, де дефіцит потужностей суттєвіший, порівняно із правобережжям.

росія почала нову хвилю кампанії енергетичного терору, націлившись на газову інфраструктуру, включно з газовидобувними об’єктами. Це призведе до падіння внутрішнього видобутку газу в лютому, що вимагатиме імпорту газу за високими цінами протягом місяця. Ситуацію ускладнить низька температура, яка очікується протягом лютого. У той же час країни, які підтримують постачання російського газу через Україну, можуть використати це для тиску на Київ з метою відновлення транзиту.

Загалом, починаючи з лютого 2025 року, очікується покращення ситуації із врегулюванням боргів на ринку електроенергії. За минулий рік розрахунки Гарантованого покупця за закуплену протягом 2021-2024 років електроенергію, вироблену з ВДЕ, склали 57,95 млрд грн. Станом на кінець 2024 року рівень оплати за «зеленим» тарифом становив 79,6%, за поставками енергії з ВДЕ у 2023 році – 93,3%, за 2022 рік – 62,2%, за поставками 2021 року – 99,7%. Для порівняння, станом на 1 серпня рівень оплати за «зеленим» тарифом становив 63,4% за поставками 2024 року, 90,5% за поставками у 2023 році, 61,2% за 2022 рік і 99,7% за постачання 2021 року. У січні Верховна Рада проголосувала за розподіл надлишку коштів НЕК «Укренерго», отриманих від діяльності диспетчерського управління, на виплату боргів балансуючому ринку у 2023-2024 роках, на виплату підтримки промисловій ВДЕ генерацію та побутовим СЕС.