» Новини » Одна доба без запобіжного заходу. Що далі?

Одна доба без запобіжного заходу. Що далі?

Фото: Українська правда

Перший раунд політичної гри «арешт Порошенка» виграв Порошенко.

Так виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко прокоментував перенесення засідання Печерського суду, який обирає запобіжний захід Петру Порошенку за підозрою у державній зраді та сприянні терористичним організаціям.

За словами Денисенка, далі «карнавал» буде замінений рутиною, яка буде помножена на високий рівень тривожності в суспільстві та поступовий вихід цього самого суспільства з політичної апатії. Зокрема, він зазначив, що про жодні «майдани» мова наразі не йде, і це прекрасно розуміють всі сторони конфлікту. Але вихід з апатії — це не обов’язково Майдан.

 Тож що буде відбуватися в найближчі тижні у справі Порошенка?

«Передумови і стартові позиції

  1. Влада, після невдалої спроби вручити повістку Порошенку наприкінці 2021 року, зосередила весь свій інформаційний удар на двох темах: Порошенко злякався і втік; Порошенко «подєльнік» Медведчука. Перша тема була сьогодні знищена, і в цьому питанні Порошенко обіграв всіх. Щодо теми Медведчука, то вона, в принципі, не знизила рівень підтримки Порошенка. Тема настільки недотягнута в інформпросторі (про правдивість чи брехливість, на жаль, взагалі не доводиться говорити), що вона просто поки не працює. Є ситуація, яку можна описати терміном «слово на слово» без будь-якої доказової бази і інформпідтримки цієі самої доказової бази.
  2. Влада виходить з позиції, що новорічне турне Порошенка по країнам Заходу провалене, і його ніхто активно підтримувати не буде. В цьому, очевидно, є велика доля правди, але ключовими тут будуть не стільки фактори підтримки/непідтримки Порошенка, скільки те, з якими ініціативами по деескалації конфлікту з РФ буде виходити Зеленський. Поки про ці ініціативи ми не знаємо нічого. А тому, заява ЄС про скликання позачергової сесії Ради саме з безпекових питань – це, очевидно, спроба зіграти на випередження і завдати контрудар. Гра, з однієї сторони, дуже ризикована, але, з іншої, довгоочікувана великою частиною суспільства, яка хоче отримати хоч якісь орієнтири. Зараз склалася така ситуація, що велика частина суспільства чекає на когось, хто візьме нас за ручку і переведе через дорогу, як малих дітей. Власне, традиційно, ми чекаємо чуда. Але є й достатньо велика частина суспільства, яка хоче почути: ми будемо захищатися не лише на словах. І власне цю частину буде акумулювати Порошенко. Щодо першої частини, то ці люди все ще з надією дивляться на Зеленського.
  3. Щодо ресурсів, то єдиний можливий варіант для політичної нейтралізації Порошенка – арешт. Інші варіанти, в тому числі і домашній арешт, взагалі не вирішують жодного із питань влади: бізнес працює, канали працюють, арешт майна не стосується задекларованої готівки. Іншими словами, для вирішення поставлених задач, владі, як мінімум, потрібно закривати телеканали, що в цей момент виглядає малоімовірно.Домашній арешт, за цих умов, не зменшує інформаційної присутності Порошенка в інформаційному просторі взагалі. Тому будь-які варіанти, крім арешту, не вирішують задачу політичної нейтралізації Порошенка.
  4. «В час, коли ворог стоїть біля воріт, неможна воювати всередині» – саме цю тему проґавив Офіс Президента. Спроба влади у відповідь сказати, що немає ніяких політичних переслідувань, а є виключно кримінальне провадження – є доволі слабкою.

Наслідки і ризики

  1. Нинішня ситуація призведе до певного зростання рейтингу Порошенка та ЄС (поки складно спрогнозувати, але можна допустити зростання в районі 2-3% по місяцю). На рейтинги Зеленського ця історія особливо не вплине.
  2. Порошенко та ЄС будуть пробувати качати історію «Ми єдина опозиція», але в нинішній ситуаціі навряд чи їм вдасться це здійснити в середньостроковій перспективі (занадто великий антирейтинг). Проте неуміння переступити через самих себе всіх лідерів опозиції може ще зіграти з ними злий жарт: поки Порошенко випереджає їх на крок.
  3. В країні буде збільшуватися поляризація суспільства. Зараз ми почали виходити з суспільно-політичної апатії, яка тривала весь минулий рік. І можна з великою долею імовірності говорити про зростання настроїв «Все задобало», при чому незалежно від політичних поглядів (ці настрої будуть і в прихилтників Зеленського, тільки вони будуть каналізувати свій негатив на противників Президента).
  4. У нас домінуватимуть три різновекторні тенденції: бажання захищатися і посилювати державу, бажання пересидіти проблемний період десь так, щоб ніхто не знайшов і бажання піти на всі поступки РФ. Власне від домінування однієї з цих трьох тенденцій буде залежати майбутнє України.
  5. І останнє. На жаль, ми не можемо не пам‘ятати: хід історії змінюють не лише герої. Але й зрадники. В усій цій історії переможе той, у кого буде менше продажних людей в команді», – пояснив Денисенко.