Відродження і відбудова країни — це завдання не на «після перемоги», це те, що потрібно робити вже сьогодні. І такий процес вже розпочато.
Влада ще у перший місяць повномасштабного військового вторгнення росії задекларувала намір здійснити інвентаризацію руйнацій, завданих інфраструктурним і житловим об’єктам. Це надзвичайно чутливе соціальне питання, яке турбує мільйони громадян, чиє майно було понівечено внаслідок ворожих обстрілів чи мародерства окупантів.
Оцінити реальний масштаб збитків, завданих агресором власникам нерухомості, дуже складно, адже активні бойові дії продовжуються, і кількість постраждалих від російських обстрілів та ракетних атак зростає мало не щогодини. За попередніми підрахунками, для відновлення і модернізації житла та інфраструктури регіонів нашої держави потрібно 150-250 млрд доларів.
Поки що шанси на добровільну виплату росією репарацій Україні виглядають досить примарними, тож обговорюють різні варіанти, зокрема, й ідею створення міжнародного компенсаційного механізму за «кувейтським» сценарієм. Йдеться про досвід роботи Компенсаційної комісії ООН, яка опікувалася питаннями виплати компенсацій за втрати та збитки, завдані Кувейту внаслідок іракського військового вторгнення та окупації.
Попри тривалість і складність такого компенсаційного процесу він міг стати оптимальним варіантом здійснення гарантованих виплат постраждалим від російського військового вторгнення в Україні. Втім, наявність у рф реальних важелів впливу в системі колективної світової безпеки унеможливлює застосування під егідою Радбезу ООН компенсаційного механізму за «кувейтським» варіантом.
Наразі на міжнародній арені триває складний процес перемовин задля пошуку можливих джерел фінансування і механізмів для відновлення нашої держави. Проте, незалежно від того, скільки триватимуть такі дипломатичні консультації і якими будуть результати роботи наших політиків у цьому напрямі, Україні вже зараз потрібно створити національний механізм виплати компенсацій за зруйновану ворогом нерухомість.
Український інститут майбутнього у межах програми «Правова безпека власності» презентує доповідь «Моя країна — не руїна: як створити ефективний компенсаційний механізм для відновлення України?». Це експертна аналітика, присвячена дослідженню міжнародної практики застосування компенсаційних механізмів і можливості використання подібних інструментів в Україні, аналізу проблемних зон, білих плям та гострих кутів національної нормативної бази, а також стратегічне бачення щодо мінімізації майбутніх ризиків для процедури відшкодування збитків.
Вам також буде цікаво:
Скорочення витрат Держбюджету України
Курська операція. Чи має вона стосунок до транзиту російського газу?
Dark clouds hang over #UkraineRenewableSector
Санкції та економічні втрати Білорусі у разі воєнного вторгнення в Україну
RAB-регулювання однозначно призведе до зростання тарифів для споживачів
Празднование 80-летия Сталинградской битвы: верит ли Путин в захват Киева?