У четвер, 22 лютого, експертка економічних програм UIF Яна Лаврик та директор економічних програм UIF Анатолій Амелін презентували концепцію Ліберальної реформи податкової системи в Україні та економічні ефекти від її реалізації. Спікери наголосили, що дана концепція є відповіддю на затверджену урядом Національну стратегію доходів. Експерти переконані, що Україна потребує нових підходів до відновлення економіки та відносин між платниками податків, зокрема бізнесом, і державою. Реформа, запропонована Інститутом, має усі інструменти для цього.
«Основна ідея Ліберальної податкової реформи з’явилася приблизно 2 роки тому. Проте експерти Інституту ще більше вдосконалили її та адаптували під умови, в яких знаходиться Україна сьогодні», – зазначив Анатолій Амелін.
Експерти пояснили, що результатом недієвої податкової системи в Україні є велика частка тіньової економіки та низька якість державних послуг. Це супроводжується деіндустріалізацією, відтоком людей закордон та зростанням імпортозалежності країни.
Своєю чергою Ліберальна податкова реформа здатна покращити економіку України та запустити її поступове зростання.
Запропонована концепція передбачає зниження податкового навантаження: 10% – податок з роздрібних продажів (замість 20% ПДВ); зниження до 10% – ПДФО (з 18%); 10% – податок на розподілений прибуток (замість 18% податку на прибуток). Водночас передбачається ліквідація ПДВ, податку на прибуток, військового збору (після завершення війни) та інших дрібних податків після війни. Також передбачене зниження ЄСВ з 22% до 10%.
Головними інструментами даної реформи є заміна податку на прибуток податком на розподілений прибуток (ПнРП), заміна податку на додану вартість (ПДВ) на податок з роздрібного продажу (ПРП), брутизація зарплат. Концепція реформи передбачає включення в податок на доходи фізосіб (ПДФО) соціальних зобов’язань, як компенсатора ліквідованих податків з поступовим зниженням ставки.
Крім того, експерти пропонують модифікувати спрощену систему оподаткування з 4-х груп до 2-х: 1 група – це мікробізнес, який як податок сплачує фіксовану суму патенту, та 2 група – це решта бізнесу (до фіксованого рівня обороту), яка сплачує лише податок із продажу.
З очікуваними ефектами від реформи можна ознайомитись у презентації нижче.
Вам також буде цікаво:
Диверсифікація джерел електроенергії дозволяє знизити ціни для споживачів та підприємств
Для чого (пере) винаходити університет?
Why have the US, Great Britain, Canada, New Zealand, Australia and Japan not imposed sanctions against some Russian defence enterprises?
Молдова з парламентом, але без коаліції
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (08.10-14.10)
Как Путин помог Украине и как не упустить новые выгоды