» Доповіді, Новини » Квадратні метри: що варто знати власникам житла

Квадратні метри: що варто знати власникам житла


Ольга Онищук, керівниця програми “Правова безпека власності” UIF та засновниця волонтерського проєкту “Поверни своє” у своїй статті для Interfax Україна про юридичні нюанси, пов’язані з площею житла.


“Жила”, “житлова”, “корисна”, “загальна” – ці характеристики площі використовуються не лише в побуті, але й у законодавстві та мають важливе значення для різних правових ситуацій. Наприклад, у двокімнатній квартирі загальна площа може становити 60 м², а житлова – лише 29 м². Різниця не тільки в метрах, але й у юридичних наслідках.

Експертка розглядає 4 ключові аспекти:

📌 Реєстрація нерухомості
Для проведення державної реєстрації прав на житло інформація про житлову площу не є обов’язковою. Відомості про загальну площу є основним параметром під час реєстрації​.

📌 Компенсація за зруйноване під час війни житло
Відповідно до чинних норм, при визначенні суми компенсації враховується загальна площа житла, а не лише житлова. Це критично важливо для тих, хто постраждав від війни, оскільки помилки у даних можуть призвести до значного заниження виплат.

📌 Оподаткування нерухомості
Податок на нерухомість також базується саме на загальній площі. Власники житла, що перевищує певні розміри (60 м² для квартир, 120 м² для будинків), мають щорічно сплачувати податок.

📌 Субсидії та державна підтримка
Для отримання субсидій також береться до уваги загальна площа житла. Наприклад, сім’ї, що проживають у квартирах понад 130 м² чи будинках понад 230 м², не можуть претендувати на державну допомогу. Встановлена соціальна норма житла для надання житлової субсидії на одну особу —  48,87 кв. м. (13,65 кв. м. загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м на домогосподарство), але не більше наявної площі житла.

Розуміння юридичних тонкощів площі житла допоможе власникам нерухомості уникнути непорозумінь при реєстрації, розрахунку податків чи отриманні компенсацій.

📌 Читайте повну статтю Ольги Онищук, щоб дізнатися більше про правові нюанси власності та механізми захисту своїх прав за посиланням: https://interfax.com.ua/news/blog/1046279.html