Щорічно Світова рада з енергетики (World Energy Council) публікує результати оцінки ефективності реалізації енергетичної політики країнами світу – The Energy Trilemma Index. Індекс базується на аналізі трьох ключових груп показників:
- -енергетична безпека;
- -розподіл енергетичних ресурсів;
- -екологічність (енергетична сталість).
У 2016 році провідні позиції посіли такі енергоефективні країни, як:
- 1.Данія
- 2.Швейцарія
- 3.Швеція
- 4.Нідерланди
- 5.Німеччина
Ключова мета цих країн – зменшення залежності від традиційних джерел енергії та пріоритезація на альтернативній енергетиці. Наприклад, уряд Данії розробив стратегію енергетичної ефективності до 2050 року, відповідно до якої країна перейде на 100% використання відновлюваних джерел енергії. Для такого переходу до альтернативної енергетики заплановано значні інвестиції у розвиток енергоефективності, відновлюваних джерел енергії, та загальну енергетичну систему країни.
Джерело: World Energy Council
Рис. 1 Конкурентний профіль України, Польщі та Грузії
Україна перевагою, відповідно у 2016 році покращила свої позиції на 2 пункти та посідає 63 місце. Конкурентною перевагою, відповідно до рейтингу, є енергетична безпека – 28 місце, слабка позиція України у розрізі екологічної складової – 108 місце (у 2015 – 111).
Енергоефективність України стримує значна частка імпорту палива, зокрема природнього газу та нафти. З точки зору екологічного фактору – висока інтенсивність викидів CO2, яка забезпечена застарілими технологіями очищення на промислових підприємствах, зокрема галузі важкої промисловості. Також стримуючим чинником є енергетична інфраструктура, яка вимагає серйозних інвестицій для її модернізації.
Позитивними є тенденції щодо диверсифікації джерел енергії, яка пов’язана з відмовою від російського природнього газу, шляхом збільшення видобутку української нафти та газу, а також розвиток ядерної енергетики.
Крім того, існує необхідність посилення законодавства в галузі енергоефективності, зокрема щодо використання відновлюваних джерел енергії в країні, наприклад, розвиток технологій видобутку біогазу.
За даними Світової ради енергетики, у розрізі генерування енергії, найбільша частка припадає на теплоенергетику та атомну енергетику, щодо запасу корисних копалин – вугілля. Загальні запаси первісної енергії найбільше диверсифіковані, однак значна частка припадає на вугілля, природній газ та атомну енергетику.
Джерело: World Energy Council
Джерело: World Energy Council
Джерело: World Energy Council
Для формування енергоефективності Україні необхідно:
- 1.Розробити короткострокову стратегію з імпортозаміщення паливних ресурсів до 2020 року, з урахуванням з урахуванням необхідних щорічних інвестицій в обсязі 800 млн. дол.;
- 2.Розробити та прийняти довгострокову енергетичну стратегію до 2050 року, основним пріоритетом якої буде переорієнтація на альтернативні джерела енергії;
- 3.Поступова модернізація енергетичної інфраструктури та енергетичних мереж;
Формування культури енергоощадливості через місцеві громади
Вам також буде цікаво:
Другий тур виборів у Франції: чи піде Марін Ле Пен шляхом свого батька
Місцеві вибори в Угорщині: що означає поразка партії Віктора Орбана?
Наздогнати та обігнати Америку: навіщо Росія знову повертається в Афганістан
Конфлікт між США та Іраном: Сторони не поспішають закопувати сокиру війни
Польські судді плачуть через маленьку зарплату, а вчителі живуть “у целібаті”. Дайджест новин
Один проти Путіна, двоє проти ЄС: підсумки президентських дебатів у Франції