12 вересня у приміщенні Українського інституту майбутнього (УІМ) відбувся брифінг із Джоном Гербстом, колишнім послом США в Україні та нинішнім головою Євразійського центру ім. Діну Патрічіу при Атлантичній Раді США. Зустріч модерували Тарас Березовець, політтехнолог, директор програми національна безпека УІМ, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу «Berta Communications»; та Надія Коваль, експерт з національної безпеки УІМ. Темою зустрічі стали вибори у США та сценарії, які напишуть для Європи і, зокрема, України, результи цих виборів.
Джон Гербст почав зустріч радше з позиції колишнього посла США в Україні, аніж просто з позиції незалежного експерта з міжнародної політики. Його аналіз ситуації в Україні видавав глибоке розуміння проблем та навіть співпереживання. “На жаль, досі ще не всі лідери усвідомили серйозність російської агресії по відношенню до України. — заявляє Джон Гербст. — З 2014 року Захід впроваджував санкції щодо Росії через анексію Криму. Але це були не досить потужні санкції. Щодо війни ж на сході, наприкінці червня 2014 року західні лідери звертались до Порошенка, закликаючи його дотримуватись перемир’я, якого не дотримувалась Росія. Європа барилась із санкціями, поки не було збито малазійський лайнер. І навіть зараз важко знайти західного лідера, який відверто говорив би, що Росія веде війну з Україною. І це ми говоримо тільки про Захід. Багато інших великих країн узагалі не усвідомлюють цю проблему. До речі, навіть у Вашингтоні не охоче дивляться у вічі проблемі російської агресії. Загалом я не дуже схильний критикувати зовнішню політику Обами, він зробив чимало доброго. Але він досить наївно ставиться до російської політики. Кілька разів він заявляв, що криза в Україні — регіональна.На мою думку, коли країна, друга у світі за військовою потужністю, нападає на сусіда — це глобальна криза. І вимагає втручання глобальних лідерів, у т.ч. американських. Трохи запізніле втручання таки трапилось: у лютому цього року Адміністрація Обами у своєму бюджеті передбачила значну суму на розгортання озброєних батальйонів у країнах Балтії. Це було свідченням чіткого визнання того, що Москва становить серйозну загрозу цілісності і згуртованості НАТО”. Пан Гербст також визнає, що Україна зробила надзвичайно багато у протистоянні російській агресії, цю заслугу мають визнати усі західні країни. Він називає українську лінію оборони досить потужною і зазначає, що Росії буде важко її розбити, якщо вона буде намагатись продовжувати “приховану війну”.
Джон Гербст також оцінив внутрішню ситуацію в Україні: “Війна в Україні дуже дає про себе знати, але вона, хоч і важливий, проте не єдиний фактор впливу на внутрішню політику, про який я хочу сказати. Україна зробила значний поступ у сфері реформ. Як на мене, в Україні таки сталися серйозні зміни за останні два роки. Дуже важливою реформою було підвищення цін на газ. Хоча багато людей без субсидій не можуть собі його дозволити. Проте це була царина корупції в Україні. Окрім того, Росія мала можливість маніпулювати монополією на газ із самого моменту здобуття незалежності Україною. Ця реформа позбавила Україну залежності від російського газу. Також я бачу зміни у сфері державних закупівель, і відзначаю, як позитивне, призначення хороших економістів на міністерські посади. Реформи йдуть повільніше, ніж хотілося б і ніж треба було б. Але загалом Україна рухається у правильному напрямку”.
У другій частині виступу Джона Гербста, присвяченій безпосередньо виборам у Штатах, можна виділити два ключових меседжі. Перший полягає у тому, що точно спрогнозувати переможця виборів наразі неможливо. Трамп і Гіларі йдуть рука об руку у своїх рейтингах. І кому вдасться обігнати суперника — покаже тільки день виборів. Другий посил — при будь-якому розкладі Україні не варто хвилюватись. Печальні наслідки, які може начебто потягти за собою перемога Трампа дещо перебільшені. Колишній посол не вважає, що Трамп обов’язково піде шляхом відмови від санкцій і тим самим підтримає Росію.
“Дональд Трамп говорив багато речей, які можуть викликати занепокоєння. Зокрема, у розмові з американським ведучим Джорджем Стефанопулусом він заявив, що в Україні немає російських військ”, — розповідає Джон Гербст. Подібних заяв, не тільки стосовно України, що часом ображають когось або є не толерантними, у послужному списку Трампа досить багато. Необдумані заяви не йдуть на користь сприйняттю Трампа в американському суспільстві: “Позиція Трампа у рейтингах посилилась, коли він став прислухатись до своїх консультантів і перестав імпровізувати”. Риторика Трампа постійно змінюється. Джон Гербст наводить приклад: “На одній з конференцій ЄС, на якій був присутній і я, Трамп звертався до учасників по скайпу. Ця промова була простою і зрозумілою. У ній кандидат говорив правильні речі про боротьбу із російською агресією. Тож ніхто не знає точно, що робитиме Трамп, якщо переможе”.
На прохання слухачів, Джон Гербст подає найгірший і найкращий сценарій розвитку подій для України, якщо Трамп сяде у президентське крісло: “Найгірший – Трамп не підтримає санкції. Найкращий – Адміністрація Трампа продовжить політику Адміністрації Обами, а Росія спровокує США на радикальні дії, як це було з літаком у Турції. Якщо Трамп відчує, що Путін кидає йому виклик, він готовий буде стати його найгіршим ворогом”.
Щодо Гіларі Клінтон, то у її проукраїнській позиції немає ніяких сумнівів. Адміністрація Клінтон буде приділяти більше уваги європейській політиці. У тому числі посилиться її допомога Україні. Джон Гербст коментує: “Я не певен, чи буде це збройна підтримка. Проте санкції щодо Росії точно поглибляться”. Вплив санкцій на Росію очевидний: Кремль постійно намагається послабити їх, а значить вони досить відчутні в економіці країни. За цифрами, які подає Джон Гербст, у наслідок санкцій Росія втратила 1-1,5% ВВП. І пан Гербст пояснює користь Мінських домовленостей: “Вони не ідеальні, але поки немає нічого, що могло би їх замінити. Мінські домовленості дають важіль у руки Ангели Меркель і вона може не знімати санкції”.