Проєкт закону №2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України»
Сьогодні в парламенті розглядається проєкт закону про обмеження обігу пластикових пакетів. Мета цього проєкту закону, згідно роз’яснювальної записки до нього, наступна:
«Визначення правових та організаційних засад обігу пластикових пакетів, упорядкування відносин, що виникають під час розповсюдження пластикових пакетів на території України, а також стимулювання розвитку виробництва біорозкладних пластикових пакетів, що надасть можливість українським виробникам стати на шлях глобальних європейських і світових тенденцій та зайняти провідне місце у світовому виробничому ланцюгу».
Тобто основною метою автори проєкту закону вважають стимулювання виробництва «біорозкладних» пластикових пакетів через обмеження поширення звичайних. Проаналізуємо наслідки заміни пластикових пакетів на «біорозкладні».
Аби стимулювати виробництво біопакетів, передовсім необхідно максимально обмежити обіг пластикових пакетів.
Олена Колтик у своєму виступі говорить: «Світовий досвіт нам показує, що обмеження використання чи повна заборона, залежно від країни, ніяк не корелюється з побудовою самої системи управління відходами. Відтак тези, які ми чуємо проти ухвалення законопроєкту, що потрібно спочатку запровадити комплексне перероблення відходів в Україні, а вже тоді обмежити використання пластиків, – є помилковим баченням. Тому що обмеження пластикового пакету – це перша стадія встановлення ієрархії з відходами.
Про що законопроєкт: є розуміння, що не можна без альтернативи на ринку, має бути перехідний період, має з’явитись ринок біопластику, ринок альтернатив…»
Отже, виділимо два основних напрямки, які визначилися під час обговорення:
2. Альтернатива – «біорозкладні» пластикові пакети.
Обмеження обігу пластикових пакетів
Не можна не погодитися з тезою, що необхідно обмежувати використання пластикових пакетів. І для цього не потрібно чекати реалізації реформи системи управління відходами в Україні, яка має визначити новий підхід до перероблення відходів. Відразу зазначу, що проєкт закону №2207-1Д «Про управління відходами», який сьогодні перебуває на розгляді в парламенті, не є актом, який зможе реформувати нинішню систему поводження з відходами, тому розраховувати на зміни в найближчому майбутньому не доводиться.
Виходить, що законопроєкт дозволяє використання пластикових пакетів, якщо за них платять. А для того, щоб продавці не шахраювали, автори вирішили підкинути роботу КМ України і зобов’язали його встановити мінімальні ціни на продаж пластикових пакетів. Тепер ціни на пластикові пакети можна буде прирівняти до комунальних платежів.
Напрошуються відразу два висновки:
1. Політичної волі немає – тому, що змогли, те й зробили. Чи буде це працювати – не ясно і не відомо, але краще щось, ніж нічого.
2. Відповідно до цілей законопроєкту – це підтримка бізнесу з виробництва «біорозкладних» пластикових пакетів. А нам кажуть, що жодних інтересів він не відстоює.
А чи є «біорозкладні» пластикові пакети «біорозкладними»
Перше, що необхідно зрозуміти, наскільки велика проблема – пластикові пакети в Україні. У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що в ЄС у рік використовуються 800 000 тонн одноразових пакетів, але нічого немає про кількість в Україні. І зараз зрозумієте, чому. Згідно з даними, які надав Павло Замотаєв, в Україні виробляється 40 000 тонн пластикових пакетів, що становить 0,3% від усієї утвореної кількості ТПВ в країні. У перерахуванні на душу населення – це близько 1 кг пакетів на українця в рік. І ось для вирішення цієї проблеми написали закон, який повинен замінити пластикові пакети на «біорозкладні» пластикові пакети. Я не збираюсь зневажати проблему, але на речі все ж треба дивитися реально.
Крім того, багато споживачів не знають, що «компостований» пластик тестується на біорозпад на промислових підприємствах з компостування, а не у відкритому середовищі. У листопаді 2019 року датський суд ухвалив у справі Ellepot v Sungrow, що горщики для рослин з PLA не повинні називатися біоразкладними, оскільки вони не розкладаються мікроорганізмами, за винятком особливих умов, характерних для промислових підприємств з компостування.
Компостування
2. Домашнє компостування.
У разі відсутності таких умов «біорозкладні» пластикові пакети нічим не відрізняються від пластикових.
Домашнє компостування – це компостні контейнери, які найчастіше можна зустріти на приватних ділянках, в яких населення компостує зелені відходи і органіку. Але, у дослідженні для французького уряду йдеться, що «управління компостуванням має відповідати передовій практиці, рекомендованій ADEME (французька агенція з навколишнього середовища): це щотижневе перемішування протягом одного місяця; кожні 1-2 місяці контроль вологості; середня температура навколишнього середовища протягом перших трьох місяців компостування повинна бути близькою до стандартної – зовнішня температура 25 ° C ± 5 ° C.» Малоймовірно, що всі ці умови виконуються у приватних будинках, зокрема, при дотриманні належних методів компостування.
Крім того, в дослідженні наголошується, «що біорозпад пластикових пакетів, які підходять для домашнього компостування, практично не впливає на утворення гумусу, тому що, відповідно до тестів на біорозпад цих матеріалів, відповідно до стандарту, не менше 90% органічного діоксиду вуглецю перетворюється в діоксид вуглецю».
Біогранули
Висновки
Відсутність промислових установок з компостування, а також не розвинене у населення домашнє компостування, ставить під сумнів доцільність заміни пластикових пакетів на «біорозкладні».
В Україні наразі існує безліч підприємств із перероблення пластику, які можуть переробляти близько 300 000 тонн на рік, включаючи пластикові пакети. За відсутності роздільного збору і подальшої сепарації пакетів, потрапляння «біороскладних» пакетів у переробку, буде негативно відображатися на якості готового переробленого матеріалу, а точніше, його псування. Що може змусити профільні підприємства повністю відмовитися від перероблення пластикових пакетів.
Виходячи із вищевикладеного, можна констатувати, що найімовірніше реалізація проєкту про обмеження пластикових пакетів залишиться на папері. А до пластикових пакетів, які літають на звалищах, додадуться ще й «біорозкладні» пластикові пакети.
Олександр Лимар, експерт з управління відходами UIF
Вам також буде цікаво:
ДБР: перешкоди на старті
Відкриті дебати “Конкурс до Верховного суду: зрада чи перемога?”
Національна інноваційна система: підсумки парламентських слухань
Паркування по–новому: коли запрацюють нововведення?
Бюджет України 2017: підсумки І півріччя (doc)
Чи все так солодко з Брекзитом?