» Новини » Піднімати ціну треба, доки існує дефіцит квитків

Піднімати ціну треба, доки існує дефіцит квитків

Подорожчанням квитків на пасажирські потяги хочуть зменшити збитки Укрзалізниці. Прогнозують, що фінансові втрати від пасажирських перевезень у 2020 році можуть сягнути 14,3 млрд. грн. Поки перекривають збитки прибутками від вантажних перевезень.

“Досвід минулих років показує, що підняття цін на квитки не впливає на якість наданих послуг. Це помітно мені, як клієнту Укрзалізниці, бо щомісяця користують потягами. Тих 2 відсотки, про які вони говорять, цього недостатньо. Це покриє 5-10 відсотків збитків і взагалі не вирішить проблему”, – говорить директор програми “Інфраструктура” Українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер.

Піднімати ціну треба доти, доки існує дефіцит на квитки. Коли він припиниться, можна зупинитись на подорожчанні квитків, вважає експерт.

“Абсолютно спокійно можна підняти ціни в два рази. В 2015 році мав точно таку ж дилему, коли був головою комісії з тарифів у Міністерстві інфраструктури, – згадує Шульмейстер. – Тоді Укрзалізниця ініціювала піднімати тариф тричі по 7 відсотків на пасажирській перевезення. Так хотіли зробити, щоб пасажирам це було не так помітно. Я запропонував підняти один раз. Аргументував тим, що люди знатимуть, що з такого-то числа дорожчає квиток. А так їм тричі доведеться звикати до нових цін. Регуляторна служба не дозволила підвищити ціни на квитки, бо це ще і соціальна складова. Тоді збитковість Укрзалізниці на пасажирських перевезеннях складала близько 5 мільярдів гривень. Цього року зросте до 10 мільярдів”.

Покращити ситуацію можна завдяки зі збільшенням вартості квитків. Тарифи треба вирівняти. Зробити їх конкурентними з тими, які є на пасажирських автомобільних, автобусних та авіа-перевезеннях, зауважив Шульмейстер.

“У всьому світі вони вирівнюються. Через те, що на сьогодні маємо низькі ціни на залізно-дорожні квитки у нас є обмеження у розвитку іншого пасажирського транспорту. Наприклад, автобусного. Такий в Європі дуже добре розвивається. Тому подорожчання квитків на потяги важливі для розвитку іншого транспорту”, – додав він.

Торік Укрзалізниця підвищила тарифи на пасажирські перевезення двічі. На 12% – у травні та 12% – у жовтні.  Підвищення тарифів планується здійснювати поетапно – щомісяця, починаючи від 1 березня по 31 грудня 2020 року в усіх категоріях вагонів, окрім 1-го класу поїздів Інтерсіті+.

 

Володимир ​Шульмейстер, директор програми “Інфраструктура майбутнього” UIF

Вперше опубліковано: Gazeta.ua