Опозиційний проєвропейський блок розпадається на дві частини ще до формування уряду, а Ігорю Додону доводиться виправдовуватися перед закордонними партнерами за відсутність коаліції.
Замість того, щоб об’єднуватися і формувати коаліцію, депутати, навпаки, розділяються. Передвиборчий блок ACUM, який зайшов в парламент єдиним списком, вирішив розділитися на дві фракції – «Партія дія і справедливість» та «Платформа гідність і правда». Перша налічуватиме 14 депутатів і її очолить Майя Санду, друга – 12 депутатів, її лідером буде Андрей Нестасє.
Саме ACUM були головним ньюсмейкером минулого тижня. Зокрема, на зустрічі лідерів фракцій з президентом Ігорем Додоном Майя Санду та Андрей Нестасє вчергове підтвердили, що в коаліцію вступати ні з ким не будуть, але при цьому висловили готовність сформувати уряд меншості, де вони самі отримають посади прем’єр-міністра та спікера парламенту. Такій заяві обурилась Демократична партія олігарха Влада Плахотнюка. Мовляв, вони ж пропонували ACUM пост глави уряду при формуванні спільної коаліції, а ті відмовились.
Ще до розділення депутати ACUM встигли зареєструвати свій пакет законів, якими вони хочуть задекларувати, що Молдова зараз – це захоплена держава, а потім вжити заходів для того, щоб звільнити країну від контролю олігархів. А вже після розділення Андрей Нестасє як лідер однієї з частин колишнього блоку закликав і Партію соціалістів підтримати цей пакет законопроектів. Однак ті поки не висловлюють великого ентузіазму з цього приводу.
І хоча ACUM розділилися, все ж діють вони поки спільно. Зокрема, 6 депутатів направили офіційний запит в Національний банк з вимогою, щоб той опублікував 2 частину звіту Kroll про викрадення мільярду доларів з банківської системи у 2014 році. Крок певною мірою дивний, оскільки раніше голова центробанку заявляв, що звіт знаходиться не у них, а в прокуратурі.
Тим часом закордонні партнери починають втомлюватися від коаліціади, а скоріше її відсутності. Зокрема, посольство США закликало парламент максимально прозору сформувати уряд. У ньому додали, що Штати готові співпрацювати з будь-яким урядом, але головне – не затягувати з його формуванням, щоб Молдова мала стабільну та функціонуючу владу. Заспокоювати американських колег у посольство пішов президент Ігор Додон. Для балансу він зустрівся і з російським послом Олегом Васнєцовим.
Наступні консультації лідерів фракцій щодо формувальна парламентської більшості відбудуться 2 квітня. Соціалісти досі сподіваються на союз з ACUM, а демократи готові співпрацювати з будь-ким, хто захоче співпрацювати з ними. Але поки бажаючих не знаходиться.
Яр Батог, стажер UIF
Вам також буде цікаво:
Перший день нового ринку електроенергії. Політ нормальний.
Чи є альтернатива кредитам МВФ?
Перспективний, але непривабливий для інвесторів: п’ять напрямів реформування українського ОПК
Українське рейдерство: як впізнати ворога без “обличчя” й перемогти його?
Визначення масштабів наркотичної та алкогольної залежності. Громадські наслідки
Анатолій Амелін: Зеленський має сформувати антикризовий Кабмін із досвідчених менеджерів