Через рік після вбивства журналіста Яна Куцяка на вулиці Словаччини знову вийшли активісти, обурені відсутністю змін у країні та владою, яка покриває злочинність та корупцію. Паралельно у Братиславі відбулася акція протесту фермерів, які також незадоволені чинною владою…
Голова Національної Ради Словаччини (Парламенту країни) Андрій Данко, черговий раз «відзначився» спробою розвинути контакти з Москвою – провів в столиці РФ зустріч з Головою Державної Думи РФ В’ячеславом Володіним та висловився за скоріше припинення санкцій проти Росії. Вона, за словами словацького політика була дружньою і професійною. Данко підкреслив, що хотів би зустріти Володіна в Братиславі, але це неможливо на даний момент через санкції, введені Європейським Союзом у зв’язку з його участю в анексії Криму. Тому, Андрій Данко висловив надію на те, що санкції скоро припиняться і зустрічі з російськими представниками зможуть проходити і в Братиславі. Партнери підкреслили гарні відносини між двома парламентами, які можна ще більше поглибити, з метою зміцнення економічного співробітництва між країнами. Андрій Данко також заявив, що буде продовжувати розвивати партнерські стосунки з Росією, адже вона є важливим стратегічним партнером для Словаччини у різних сферах, так само як і США.
У свою чергу, Міністр закордонних і європейських справ Словаччини Мирослав Лайчак, назвав візит Андрія Данка до Росії досить незвичним. За його словами, Міністерство дізналось про нього за два дні до приїзду Данка у Росію, а зазвичай, посольства мають узгодити та обговорити зустріч заздалегідь.
Андрія Данко також згадали і на протестній акції цього тижня. Активісти закликали його подати у відставку і назвали Данко ганьбою словацького парламенту. Протести були присвячені річниці вбивства журналіста Яна Куцяка* та його нареченої Мартіни Кушнірової. Тисячі словаків знову вийшли на вулиці, щоб вшанувати пам’ять вбитого журналіста і його нареченої, повторивши вимоги, на яких наполягали протягом останнього року. До акції приєдналися люди з інших міст та країн. Зокрема, на протесті був присутній батько Яна Куцяка, Йозеф Куцяк, який подякував організаторам протесту та людям, які підтримували його сім’ю в цей важкий час. Один з організаторів, Юрай Шеліга наголосив, що вимоги активістів все ще тривають: вони все ще закликають до незалежного розслідування вбивства журналіста, без політичного втручання. Крім того, учасники протесту згадали про Роберта Фіко, який фігурував у розслідуваннях Яна Куцяка, а нещодавно мав намір балотуватися на посаду конституційного судді. Натовп закликав посадити Фіко за грати та піти з посади. Представники вчених і неурядових організацій також звернулися до натовпу зі сцени. Крім того, активісти подякували фермерам, які долучилися до протестів, адже їх об’єднує спільна мета: прибрати уряд, який покриває шахрайство і корупцію у країні.
Акція протесту фермерів припала на ті ж дати, що й день пам’яті вбивства журналіста. 20 лютого фермери заблокували один з головних мостів столиці і кілька прилеглих вулиць, незважаючи на попередню обіцянку, що їхній протест не вплине на рух транспорту у Братиславі. Фермери прибули до Братислави, щоб обговорити питання консолідації земель, можливості фермерів отримати землю і як Агентство сільськогосподарської оплати (PPA) ігнорує права власності. Фермери також зустрілися з Прем’єр-міністром Словаччини Петером Пеллегріні. За результатами зустрічі єдиною пропозицією, яку вони визнали, є створення екологічної кримінальної поліції.
На протести фермерів відреагувала також Міністр внутрішніх справ Деніса Сакова, яка заявила, що зацікавлена у створенні спеціальних органів з подолання екологічної злочинності. Вона додала, що ці органи стосуються не лише фермерів, а ще й забруднення навколишнього середовища. За її словами, екологічна злочинність також включає нелегальні звалища, передачу ядерних матеріалів, або знищення хімічної зброї. Це речі, які турбують не тільки наше покоління, але й покоління наших дітей, тому, на думку Сакової, екологічні проблеми не можна відкладати на потім.
* Ян Куцяк— словацький журналіст, який зосереджувався головним чином на розслідуванні податкового шахрайства кількох бізнесменів, пов’язаних із словацькими політиками вищого рівня. У лютому 2018 року був убитий невідомою донині людиною, з мотивом вбивства, очевидно, пов’язаного з його журналістською діяльністю. Вбивство Яна Куцяка привернуло світову увагу як перше убивство журналіста в історії Словаччини і спричинило масові протести та загальне потрясіння по всій країні.
Валерія Півень, стажер УІМ
Вам також буде цікаво:
На сколько хватит Евгения Пригожина?
Експерт програми «Право» UIF Віктор Шишкін прокоментував Указ президента Зеленського щодо деяких питань забезпечення національної безпеки України
Звіт за результатами соціологічного опитування щодо настроїв росіян на вересень 2023 року.
Варшава різко збільшила оборонний бюджет, проте коштів на постійну американську базу там не закладено
Кадровий голод і якість вищої освіти в Україні
У Сирії чергова ескалація: чому Асад пішов у наступ?