» Без категорії » Битва за Гетвік: дрони атакували британський аеропорт?

Битва за Гетвік: дрони атакували британський аеропорт?

Публікуємо черговий матеріал з нашого циклу #міжнародка_для_чайників, де простими словами пояснюємо складні міжнародні процеси 

Днями у Великій Британії сталася доволі дивна подія, яка, на перший погляд, є незначною, але змусила поставити «на вуха» усю країну і спровокувати політичну суперечку. Вона вже цілий тиждень займає увагу громадськості. Мова йде про певною мірою безглуздий проліт приватних дронів-безпілотників над аеропортом «Гетвік» поблизу Лондона і викликаний ним транспортний колапс, який зненацька зіпсував життя десяткам тисячам британців та іноземців. У історію ця подія увійшла під назвою «Битва за Гетвік».

          Ця мізерна, але у той же час епічна у своїй фантасмагоричності, історія виявила чимало проблем у розвиненому світі, пов`язаних як з внутрішньою політичною ситуацією у Британії, так і зі становленням нового науково-технологічного порядку. Зараз поясню.

 

Так, стоп. Про що йдеться?

          19 грудня два безпілотні літальні апарати помітили над міжнародним аеропортом «Гетвік» неподалік Лондона. Це другий за величиною аеропорт Британії і один з найбільш завантажених після аеропорту «Хітроу». Він розташований у 46 км від британської столиці.

          Проліт двох БПЛА змусив службу безпеки аеропорту негайно підняти тривогу та скасувати усі авіарейси на найближчий час. Здійнялася паніка серед персоналу, і аеропорт призупинив роботу. У свою чергу, це спричинило транспортний колапс, понад 700 авіарейсів були скасовані або відкладені через міркування безпеки: охорона вважала, що два безпілотники могли бути інструментами терористичного нападу.

          Параліч аеропорту «Гетвік» тривав 36 годин і став безпрецедентною подією в історії британських аеропортів.

Читайте також: ЩО ОЗНАЧАЄ ДЛЯ БРИТАНІЇ СКАСОВАНЕ ГОЛОСУВАННЯ ПО БРЕКЗІТУ?

 

Дрони пролетіли над аеропортом, і це стало національною подією? Що з цими англійцями не так?

          Проблема не так з британцями, як із загальним сприйняттям ситуації і готовністю країни до таких інцидентів. Це вперше, коли БПЛА паралізував цілий аеропорт і спричинив транспортний хаос. Головна проблема полягала у тому, що, як виявилося, адміністрація аеропорту не була готовою до такого зіткнення, а також не мала і досі не має адекватних заходів протидії безпілотникам.

          Зазвичай, аеропорти мають кілька інструментів, які можна використовувати для боротьби з несанкціонованими польотами дронів, які порушують повітряний простір аеропортів, залізничних вокзалів, автобусних станцій і адміністративних будівель. Це радіо глушилки, автоматизовані системи розпізнавання власників дронів (якщо вони зареєстровані), акустичні гвинтівки і спеціальні лазери, які вимикають безпілотники, щойно вони виходять на відстань радіусу дії лазерних установок. Також у самих дронах є програмне забезпечення, яке змушує їх розвертатися або автоматично сідати, щойно БПЛА підлітає до меж аеропортів.

 

          Однак ситуація навколо «Гетвіка» показала, що нічого з цього у британців або немає, або не було використано для запобігання потрапляння БПЛА у повітряний простір аеропорту. Дрони можуть нести загрозу літакам при зіткненні і серйозно їх пошкодити. Саме тому, щойно їх помітили у повітрі, охорона почала панікувати і просто заблокувала аеропорт.

          Утім, найбільший резонанс викликала не сама ситуація, яка вже мала місце в багатьох інших країнах світу, а те, наскільки хаотично та неефективно діяла адміністрація аеропорту. Якщо минулого року подібний інцидент спричинив при зупинку роботи аеропорту у Манчестері на 20 хвилин, то тут протистояння з двома дронами затягнулося ледь не на цілу добу.

          До того ж дуже швидко, інцидент перетворився на фарс і справжній цирк. До аеропорту приїхало понад 20 поліцейських підрозділів. Пізніше, міністр оборони Гевін Вільямсон долучив до них армію, яка намагалася збити безпілотники, що літали над аеропортом. Сцена з двома маленькими БПЛА, з якими нічого не можуть вдіяти цілий натовп поліцейських, сил спецпризначення у повному спорядженні, кілька загонів військових і адміністрація аеропорту, викликала у людей щонайменше подив, щонайбільше гнів.

 

          Сотні рейсів одразу скасували (навіть не відклали), людей не повідомили про причини зупинки роботи аеропорту, чим спричинили паніку, а пізніше бунт пасажирів, які боялися не встигнути додому на Різдво, а також не знали, чи компенсують їм часом дорогі квитки. Кілька літаків вісім годин поспіль простояли на злітній смузі, чекаючи, поки їм дадуть «зелене світло» на зліт.

          Тотальний провал у комунікаціях з пасажирами спричинив довжелезні черги до кабінок інформації. Люди стояли там по 5 годин лише щоб дізнатися, що сталося і чи варто переживати за своє життя. Почали ходити чутки про захоплення аеропорту терористами.

 

          Пізніше ситуація затягнулася через те, що уряд зібрався на позачергове засідання і обговорював ситуацію з дронами над «Гетвіком». Це ще більше роздратувало людей.

          Тим часом, в аеропорті адміністрація забрала у місцевих магазинах «Duty Free» їжу та шоколад і почала роздавати людям, які чекали на відновлення роботи летовища.

 

А хто запустив ці дрони і навіщо?

          Як це не смішно, але попри зусилля цілої армії поліцейських та військових, ніхто не знає, хто запускав ці дрони, куди вони зникли і навіщо це зробили.

          Після практично двох діб блокади аеропорту, поліція зуміла затримати двох людей за підозрою у організації провокації з БПЛА над «Гетвіком». Ними виявилися 47-річний чоловік та 54-річна жінка, які проживали у селищі Кроулі неподалік аеропорту. Втім, пізніше, їх відпустили. Поліція заявила, що вони не причетні до інциденту.

          Тим часом, винуватців інциденту шукають. Аеропорт «Гетвік» навіть пообіцяв винагороду на суму в £ 50 тисяч за інформацію, яка дозволить затримати зловмисників.

Читайте також: ЩО ОЗНАЧАЄ ДЛЯ БРИТАНІЇ СКАСОВАНЕ ГОЛОСУВАННЯ ПО БРЕКЗІТУ?

 

А запускати дрони – це злочин у Британії?

          Взагалі, ні. Але якщо політ дрона відбувається у безпосередній близькості до аеропорту (зона в 1 км), він становить загрозу для повітряного транспорту та пасажирів. Закони про заборону польотів БПЛА біля аеропортів ухвалили минулого року. Власникам дронів, які порушують цей закон, загрожує до 5 років в`язниці.

          Власники дронів, що важать більше 250 грамів, мають зареєструвати свій літальний апарат в Управлінні громадянської авіації, а також провести безпековий тест онлайн, щоб довести, що БПЛА у справному стані та може літати, не загрожуючи оточуючим. Щоправда, ці правила поки що не набули чинності, це станеться у листопаді 2019 року.

 

          Інших законів, окрім цих двох, у Британії не існує. Лише ці два пакети правил регулюють роботу дронів і діяльність їхніх власників на території Сполученого Королівства.

 

Що досі обговорюють у Лондоні, якщо інцидент вичерпався?

          Шквал критики на адресу уряду обрушився з боку населення та різноманітних організацій саме через провал адміністрації аеропорту у запобіганні ситуації і подальші панічні дії чиновників, які спричинили хаос і колапс у «Гетвіку». «Битва за Гетвік», яка дуже швидко стала мемом і жартом тижня, підняла на поверхню давнє питання, за яке останні 2 роки боролися профспілки та британська влада. Йдеться про спеціальні «закони про дрони», які мають регулювати подібні інциденти і загалом роботу БПЛА у країні з огляду на їхню інтеграцію в транспортну інфраструктуру.

Коли ці закони ухвалили минулого року, чимало організацій вважали їх недостатніми та вкрай туманними. Ситуація у «Гетвіку» виявила, що критики мали рацію, а це стало ударом по британському уряду, який нині і без того переживає кризу через Brexit. Першими на це звернули увагу в Асоціації пілотів Британських авіаліній (British Airlines Pilots’ Association) одразу після інциденту у «Гетвіку». Зокрема, генеральний секретар організації Браян Страттон запропонував внести зміни до законодавства:

«Ми ретельно працювали з Міністерством транспорту по цих питаннях, і були раді ухваленню минулого року законів про безпілотники. Однак ми казали, що цього недостатньо. Уряд нам чітко заявив, що був готовий розширити безпольотну зону радіусом 1 км навколо аеропортів, а зараз ми бачимо, що це необхідно робити негайно. Ми вимагаємо розширення зони до 5 км».

Аналогічну заяву зробила бізнес-спільнота через британську Торгову палату. Вони закликали ухвалити жорсткіші закони, які б регулювали польоти БПЛА у Британії поблизу об`єктів критичної інфраструктури, оскільки те, що сталося у «Гетвіку» – б`є по бізнесу та економіці країни.

«Було неприємно дивитися на параліч основного стратегічного об`єкту інфраструктури країни. Аеропорти, залізниці та бізнес мають відтепер очікувати від уряду конкретних кроків, які б запобігли таким ситуаціям у майбутньому» – йдеться у заяві Палати.

          Британська влада вже відреагувала та анонсувала зміни до законодавства про дронів. Зокрема, планують заборонити користуватися БПЛА дітям до 18 років, посилити кримінальну відповідальність за порушення повітряного простору аеропортів, а також розширити безпольотну зону до 5 км. Крім того, уряд планує доручити своїм експертам у галузі кібер-боротьби розробити заходи, які б дозволили відслідковувати власників дронів.

          Міністр транспорту Крістофер Грейлінг заявив, що нинішній інцидент не пов`язаний з тероризмом, і назвав ситуацію «небаченою раніше», з якою необхідно «зробити висновки».

 

Які висновки можна зробити з цієї події?

          По-перше, головний висновок – про населення і людей. Ситуація показала, наскільки люди не готові до надзвичайних ситуацій і як легко впадають у паніку та повний інфантилізм. За 15 годин блокування аеропорту дронами, люди витратили £ 100 млн. на дзвінки до своїх авіакомпаній, щоб дізнатися, що відбувається. При цьому чимало пасажирів дзвонили кілька разів поспіль і скаржилися на те, що авіакомпанії змінити ніяк не могли. До того ж, моментальний шквал критики населенням британського уряду та дуже швидка політизація теми засвідчила, наскільки доведеними «до ручки» є нині британці, в умовах Brexit, політичної кризи, передріздвяної метушні. Також, інцидент яскраво проілюстрував надзвичайно велику залежність людей від комфорту сучасних послуг і їхню психологічну неготовність (принаймні у Британії) до дискомфорту, особливо серед молоді.

          По-друге, Велика Британія (а, можливо, з нею і решта світу) не готова до протидії проблемі дронів, які поступово стають частиною нашого щоденного життя. Це потенційна тріщина у сфері безпеки, якою можуть скористатися справжні терористи. А неефективність законодавства продемонструвала, що якоїсь єдиної позиції щодо інтеграції дронів у життя людей, наразі немає.

          По-третє, британська влада і особливо Міністерство транспорту зазнало нищівного удару по своїй репутації і рейтингах серед населення. В умовах, коли прем`єр-міністр Тереза Мей їздить по регіонах і намагається умовити людей і депутатів підтримати її проект договору з ЄС по Brexit, такі інциденти – це типові «чорні лебеді», які можуть зіграти поганий жарт з прем`єром у найбільш неочікуваний момент.

Читайте також: ЩО ОЗНАЧАЄ ДЛЯ БРИТАНІЇ СКАСОВАНЕ ГОЛОСУВАННЯ ПО БРЕКЗІТУ?

 

          По-четверте, інцидент з «битвою за Гетвік» показує, як нова технологічна революція здешевлює інструменти боротьби проти держав з боку недержавних акторів. Один маленький дрон зумів паралізувати роботу цілого аеропорту на 36 годин, завдати державі і бізнесу багатомільйонних збитків, посіяти паніку серед людей і обвалити рейтинги конкретних політиків. Дрони – це лише один з продуктів нової науково-технологічної епохи, яка стрімко на нас насувається. А ми маємо бути готові до цього. Чи готова до цього Україна?

Ілія Куса, експерт з міжнародних відносин УІМ

Залишити Коментар