» Новини » Вугільна ера у Словаччині: чому і за що в країні затримали активістів Greenpeace?

Вугільна ера у Словаччині: чому і за що в країні затримали активістів Greenpeace?

Днями у Словаччині сталася подія, яка якраз пов`язана з політикою та з екологією водночас. Поліція затримала групу активістів міжнародної організації «Greenpeace»* які влаштували акцію протесту в Братиславі, вимагаючи від уряду завершення «вугільної ери». Що ж це все означає і чому активістів затримали?

Що сталося?

Все відбулося на території гірничорудного регіону Верхня Нітра на заході Словаччини. Активісти Greenpeace  влаштували  акцію протесту у м. Новаки на одній із шахт 28 листопада. 12 активістів зі Словаччини, Чехії, Фінляндії, Німеччини та Бельгії забралися на копер вугільної шахти і вивісили банери, що закликають припинити добування вугілля у Словаччині.

Реакція правоохоронних органів Словаччини на протест була досить неочікуваною як для самих активістів, так і для  світової спільноти. Спершу поліція затримала усіх учасників акції протесту та відвезла їх у СІЗО. А незабаром районний суд міста Прьевідза в Словаччині ухвалив рішення взяти під арешт усіх активістів. Такий запобіжний захід було обрано в зв’язку з тим, що велика частина затриманих – це іноземці, громадяни Чехії, Фінляндії та Бельгії. Правоохоронці побоювалися, що вони можуть спробувати покинути Словаччину і уникнути відповідальності. Суд порахував, що своїми діями протестувальники поставили під загрозу життя шахтарів, які перебували в цей момент в забої. Надземна конструкція, що забезпечує роботу шахтарів, не розрахована на такі навантаження і могла обрушитися.  Крім того, негайне виключення буксирного пристрою і зупинення видобутку вугілля могло б нанести не лише значних економічних збитків, а і ставило б під загрозу безпеку і життя 342 шахтарів, які перебували у шахті. Принаймні, такою є офіційна версія слідства.

Для підтримки своїх колег, до Прьевідза  прибули прихильники Greenpeace з декількох країн Євросоюзу, а також проти затримання активістів виступили деякі словацькі опозиційні парламентські партії.  Але 4 грудня активісти все ж вийшли на свободу. Вони повернулись додому, але їм як і раніше, висувають кримінальні звинувачення в «навмисній загрозі діяльності вигідного об’єкта або підприємства».

Що Greenpeace хочуть від Словаччини?

Вся справа у вугіллі, яке активно видобувається у Словаччині. У жовтні активісти організації проаналізували десять зразків осаду. Зразки були взяті з п’яти водних шляхів, до яких підприємства з видобутку вугілля скидали стічні води.

Всі протестовані зразки містили критичну кількість миш’яку. Значення коливалися від 21, 1 мг/кг до 3780 мг/кг., а словацький закон встановлює граничне значення для миш’яку лише 20 мг/кг.  Якщо ж порівнювати показники Greenpeace з наявним законодавством, концентрація миш’яку в одному місці в 189 разів перевищує норму.

Таким чином, Greenpeace довели, що екологічний тягар у регіоні є справді серйозним. Саме тому активісти наполягали на припиненні видобутку вугілля у  Верхній Нітрі та пропонували словацькому уряду звернутися до світових лідерів на кліматичній конференції ООН з пропозицією  «відмовитися від вугілля». Акція протесту відбулася після доповіді ООН про катастрофічні наслідки неконтрольованої зміни клімату і стала відповіддю на підтримку вугільної промисловості урядом Словаччини.

Чи може Словаччина відмовитися від вугілля?

Низка країн ЄС прийшли до розуміння того, що вугільні ТЕС  погано сумісні з цілями екологічної політики ЄС. У Словаччині це питання ускладняється перш за все тим, що в країні добувають буре вугілля, що приносить їй значний прибуток. Ніхто не хоче відмовлятися від таких доходів, тим більше власники шахт і держава.

Друга проблема – небажані для уряду соціальні наслідки у разі закриття підприємств. Мова йде насамперед про втрату робочих місць і зростання безробіття. Більше того, люди можуть вийти на вулиці на акції протесту, а рейтинги уряду будуть падати, що також зменшує політичну волю влади для ухвалення кардинальних рішень по вугільних шахтах.

З іншого боку, Словаччина цілком може відмовитися від вугілля, це не є неможливою задачею. Справа у тому, що вугілля забезпечує лише 11% тепла та електроенергії в країні. З цього буре вугілля становить лише 2%. Більше того, словацький лігніт, який видобувають у Верхній Нітрі є доволі неякісним матеріалом, а відтак не усі від нього у захваті.

Втрати Словаччини не будуть критичними у разі поступової відмови від вугілля. Зрештою, плани з перетворення вугільних шахт, який нещодавно представив уряд. Він розрахований до 2023 року. Втім політичної волі реалізувати його поки що не вистачає. До того ж, існують домовленості між частиною влади та бізнесменами, які також контролюють видобуток вугілля в країні. Це і є основною проблемою Словаччини на шляху до енергетичних реформ.

 Валерія Півень, стажер-аналітик УІМ

*Greenpeace – це міжнародна неурядова природоохоронна організація, основними завданнями якої є сприяння екологічному відродженню планети та привертання увагу громадськості та влади на екологічні проблеми. Вона була заснована у 1971 році в Канаді. Сьогодні її прихильників налічується до 50 мільйонів по всьому світу, що робить організацію однією з найбільших на планеті.