» Новини » Право на помилку: у школах вводять нові стандарти

Право на помилку: у школах вводять нові стандарти

Відповідь експерта з освіти Миколи Скиби на питання “Укрінформ” “Що змінить новий стандарт української школи та чим відрізнятиметься від попереднього?”

1. Увага вчителя передусім переноситься з вивчення предмету на конкретну дитину. Це і відображено у підходах до оцінювання. 

“Новий підхід говорить про те, що особливості у розвитку і засвоєнні матеріалу є у кожного. Стандарт якраз і враховує це. Дитина розвивається нерівномірно у цьому віці, вона може довго не прогресувати, погано засвоювати матеріал, а потім спрацьовує ефект накопичення, і в неї складається «картинка». Але, можливо, це відбудеться не в першому, а в другому класі, саме тому педагогам рекомендується враховувати темп, відповідно до якого навчається дитина, і підбивати перші підсумки навчання у другому класі”.

2. Компетентності, які закладаються у стандарті, є наскрізними і навчання їх може відбуватися через усі освітні галузі

«Це означає, що, наприклад, мовної компетентності діти навчаються не лише на уроці з мови чи читання, як було раніше, а й на уроках з мистецтва, де педагог може так само звертати увагу на мовлення дитини. Це означає, що педагог може розподілити навантаження, побудувати свою стратегію навчання через ігрові моменти».

3. Стандарт передбачає різноманіття форм навчального процесу, що дає краще розуміння і засвоєння дітьми матеріалу. 

«Тобто на уроках може бути багато активності – дослідження, рольові ігри, групова робота. У стандарті прописано, що урок – це не тільки сидіння за партою і писання в зошитах. Стандарт дає більше можливостей і свободи вчителям, але щоправда й більше навантаження. На основі стандарту є дві, затверджені міністерством, типові навчальні програми, які можна використовувати вчителям. Але педагог може розробити і власну авторську програму, що дає більше можливостей, адже з такими навичками педагог стає конкурентнішим, а інформацію у процесі діяльності діти засвоюють швидше», – говорить експерт.

Нагадаємо, що Кабінет Міністрів затвердив Державний стандарт початкової освіти, за яким навчатимуть першокласників з 1 вересня 2018 року. Простими словами, у ньому прописано, що мають знати і вміти учні початкової школи. Робота над стандартом тривала 2 роки, і в ньому, як пояснюють в МОН, враховані зауваження та пропозиції, які надійшли під час його публічного обговорення. До слова, батьки нинішніх школярів початкової школи нарікають на перевантаження дітей інформацією, яка нерідко при цьому є застарілою для сучасного світу.