Центральну вулицю Києва, Хрещатик, перекрили для автомобілістів на час проведення пісенного конкурсу “Євробачення – 2017” (9-13 травня).
За словами директора програми “Інфраструктура” Українського інституту майбутнього Володимира Шульмейстра такий крок призведе до транспортного колапсу у столиці.
“Під час перекриття Хрещатика виникають затори у 8-9 балів і транспортний колапс. Тому перекривати Хрещатик навіть на такі заходи як Євробачення у робочий час, у “години пік” – категорично неможна”, – заявив Шульмейстер.
Перекриття центру Києва у вихідні дні експерт вважає цілком прийнятним.
Володимир Шульмейстер прокоментував перекриття Хрещатика на час проведення “Євробачення -2017”
Читайте також: Євробачення-2017 – одна з найбільших загроз для Нацполіції України
Аби вирішити проблему транспорта в Києві, Володимир Шульмейстер пропонує оптимізувати громадський транспорт і ввести оплачувані місця для паркування.
“Парковки у центрі мають бути добре врегульованими, платними і дорогими. Однозначно має бути жорстке покарання для тих, кто паркується у непризначених для цього місцях”, – стверджує експерт.
Читайте також: Електрички не цікаві владі Києва
Як екс-заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер пригадав про те, що у 2015 році був розпочатий проект з оптимізації муніципального транспорту, що був профінансований світовим банком.
“Результатом цього проекту мало б бути скорочення часу, який люди втрачають у транспорті, на 30%. Нажаль, цей проект лишився на папері і в Києві чомусь так і не був реалізований”, – розповів Шульмейстер.
Читайте також: Що не так з “Укрзалізницею”? Частина 2 – “Закупівлі”
Вам також буде цікаво:
Лобіювання та лобістська діяльність в Україні: легалізована корупція чи інструмент ефективного діалогу суспільства з владою?
Як перетворити затори на золото?
UIF розробив стратегію повернення довіри суспільства до держави у питанні вакцинації
Спікер парламенту проти санкцій, накладених на Росію, учасники масових протестів в Словаччині проти спікера
Типова освітня програма у школі: як виховати особистостей?
Як не втратити післявоєнне майбутнє. Досвід та помилки інших країн