» Прогнози » Прогноз 2018: виклики і можливості

Прогноз 2018: виклики і можливості

Аналітичні прогнози Українського інституту майбутнього (UIF) на 2017 і 2018 під загальною назвою “Виклики та можливості” являють собою збірки висновків експертів UIF про майбутнє інформаційних процесів у сферах міжнародної та внутрішньої політики, національної безпеки та оборони, економіки, правоохоронної та судової системи та освіти, що досліджуються на основі загальних тенденцій розвитку ґалузей протягом року.

Завантажити безкоштовно ПРОГНОЗ 2018: ВИКЛИКИ І МОЖЛИВОСТІ pdf

Метою випуску щорічної збірки прогнозів експертів є інформаційне сприяння розширенню горизонту планування розвитку країни і як наслідок – ухвалення топ-менеджментом держави успішної стратегії на майбутні 10-15 років.

rai.org.ua публікує повну онлайн-версію видання прогнозу “2018: виклики і можливості”.

Передмова до прогнозу “2018: виклики і можливості” від виконавчого директора UIF Віктора Андрусіва

Якщо б мене запитали, як назвати рік, що минає, я б без вагань назвав 2017 роком американської демократії. Сьогодні вже дуже важко згадати ті гнітючі настрої та очікування, які панували рівно рік тому, а саме ризик великої угоди між Трампом і Путіним, використовуючи інтереси України.

Ситуація мала достатньо безнадійний вигляд для нас, і на цьому фоні дедалі гучнішими були голоси про необхідність пошуку компромісів з Росією. Сьогодні, озираючись назад, можна сказати, що найгірший сценарій не здійснився, і це не відбулось завдяки інститутам американської демократії.

Як ми і прогнозували, команда Дональда Трампа спробувала розпочати налагодження стосунків із Кремлем. Однак, квапливість росіян зіграла злий жарт із Майклом Флінном, радником Президента з питань безпеки, і замість спроб укласти «Велику угоду» – генерал став підозрюваним ФБР. У подальшому ситуація розвивалась для росіян ще гірше, інформація про можливе втручання у вибори перетворилась на  безпрецедентні санкції проти росіян, і Трамп, зрештою, таки відмовився від намірів домовитись із Путіним. У “Прогнозі 2017” ми говорили про те, що сценарій «Миротворець», який передбачав «Велику угоду», поступово перейде у сценарій «Прагматичний», або інакше «ні війни, ні миру». І в цьому ми не помились. Американська демократія змогла встояти проти ексцентричної політики Трампа, і значною мірою завдяки цьому вдалось встояти Україні, не здавши ані Крим, ані Донбас.

Щодо інших наших прогнозів, логіка запропонованих сценаріїв виявилась досить точною, незважаючи на окремі помилки. Зокрема, ми прогнозували зростання внутрішньої політичної дестабілізації у другій половині 2017 року з метою проведення дострокових виборів, і навіть визначали ключових гравців: Саакашвілі, Тимошенко, “Свобода” та інші. Як бачимо, осінь минула в протестах та протистоянні опозиції з владою. Ми помилились щодо того, що дострокові вибори таки будуть призначені, це свідчить про стійкість влади і слабкість опозиції. Повністю підтвердився наш прогноз щодо конфлікту на Сході України, а саме: ми давали понад 50% вірогідності, що бойові дії будуть відновлені, а шанси реалізації Мінська-2 менші за 10%. Економічний прогноз був достатньо позитивний і ситуація, загалом,  виявилась подекуди навіть кращою, аніж ми прогнозували. Так, зростання ВВП відповідало нашому реалістичному прогнозу і склало 2,3%, тоді як інфляція під кінець року вийшла у песимістичний сценарій, і за прогнозами НБУ складе 12,2 %, а за нашим торішнім прогнозом – 13%. Курс валюти перевищив навіть наші позитивні очікування і склав 26,6 грн/дол, за нашим прогнозом – 27,6 грн/дол. Підсумовуючи, можна сказати, що наш підхід до прогнозування ключових сценаріїв розвитку 2017 року значною мірою виправдав себе, і ми можемо використати його для прогнозування наступного року.

Чого ж очікувати від 2018 року? Міжнародна політика продовжує переживати турбулентність, запущену в сюрпризному 2016. Однак, ми схиляємося до того, що 2018 рік стане роком визначеності у багатьох кризах. Так, курс на жорстку політику США щодо Росії може принести перші свої плоди у вигляді мирного поступу на Донбасі. Ми очікуємо, що починаючи з другої половини 2018 буде реалізовуватись миротворча операція з метою стабілізації регіону. Зменшення агресії Росії також може бути зумовлена додатковими факторами, як-от: вибори президента РФ та проведення Чемпіонату світу з футболу. Із турбулентності почне виходити і ЄС. Так, у 2018 році буде завершено вихід Британії та розпочнуться важливі реформи функціонування європейських інститутів. Неспокійним буде залишатися Близький Схід, і, великою мірою, саме там можна очікувати «чорних лебедів», які можуть підірвати стабілізаційні процеси міжнародної політики.

У внутрішній політиці рік буде відбуватись під символом майбутніх президентських та парламентських виборів. Це визначатиме логіку поведінки ключових політичних гравців, а саме: створення коаліцій, концентрацію ресурсів та розгортання штабів. І влада, і опозиція розпочнуть змагання у популізмі, що означає серйозне зменшення динаміки реформ, а, відповідно, і серйозне зменшення підтримки Заходу. Це також буде складний рік для української економіки. Так, наш прогноз говорить про те, що слід очікувати падіння гривні до 29,6 грн/дол, та досить високу інфляцію на рівні 11%. Чимало зовнішніх факторів можуть значно погіршити економічні показники, оскільки є побоювання щодо можливого стрімкого зміцнення долара, що негативно позначиться на цінах на сировину. Серйозним викликом стануть зовнішні борги, котрі має виплатити Україна.

У 2018 році також слід очікувати впровадження двох дуже важливих реформ, що були ухвалені минулого року: освітня та судова. Щодо першої, то вже  станом на 1 вересня має бути перепідготовлено 22 тисячі вчителів початкової школи. Судову ж реформу очікує цілий комплекс заходів, починаючи від зміни кількості окружних судів, закінчуючи повномасштабним кваліфікаційним оцінюванням суддів.

Загалом, дивлячись на наступний рік з позиції сьогоднішнього дня, можна сказати, що це перехідний рік. Ми очікуємо, що по-справжньому кризовим буде 2019 рік, на який накладається дуже багато політичних та економічних факторів, такі як вибори і ризики дефолту на тлі виплати значних сум зовнішніх боргів. Перехід означає, що більшість політичних гравців зосереджуватимуться на накопиченні ресурсів і підготовці до 2019 року, тому будуть уникати кризових ситуацій. Водночас, від того, наскільки успішно ми пройдемо 2018-й, залежить наша спроможність відповісти на головні виклики 2019 року.

Висловлюю вдячність засновникам Українського інституту майбутнього, а також всім небайдужим громадянам, які долучились до фінансової підтримки нашої організації. Без вашого внеску цей прогноз не став би можливим. Особливо вдячний нашим авторам, як команді UIF, так і тим, хто приєднався до написання цього документу. Саме завдяки вашій якісній роботі ми можемо представити сценарії та ключові події 2018 року широкому загалу.

Впевнений, що подана доповідь допоможе кожному читачеві не тільки краще зрозуміти, чого очікувати від наступного року, а й підготуватись до нього. Бо, як відомо, «попереджений – значить озброєний».

Щоб отримати друкований примірник прогнозу “2018: виклики та можливості”, необхідно:

1. Зробити благодійний внесок для Українського інституту майбутнього обсягом від 200 грн. на банківську картку 5169 3305 0924 2936 із позначкою “безповоротна фінансова допомога”. П.І.Б. Код ЕДРПОУ-40506138 Р/р 26004053158235 ПАО КБ «Приватбанк» в м. Києві МФО 321842 не платник ПДВ

2. Написати на скриньку [email protected] лист.

Тема листа: Прогноз 2018 для мене Зміст листа: “Я зробив(-ла) благодійний внесок і хотів(-ла) би отримати друкований/ електронний (обрати один варіант) примірник. У листі вкажіть, яким чином, вам буде зручно отримати видання.

Зібрані кошти будуть використані для друку аналітичних матеріалів та досліджень

Аналітичний прогноз 2017: виклики і можливості доступний на сайті за посиланням.

UPD 09/02/2018

Станом на початок лютого тираж вичерпався, отримати “прогноз” у друкованому вигляді більше неможливо. Але ми розглядаємо можливість додаткового друку. Тому хотіли б дізнатися, скільки осіб хотіли б отримати друкований примірник на умовах, які були озвучені раніше. Для цього просимо заповнити форму.