Що напрогнозував Український інститут майбутнього на 2017 рік?
Підготовлена Українським інститутом майбутнього доповідь-прогноз «2017: виклики та можливості» – це унікальна розгорнута аналітика щодо ключових сценаріїв розвитку політичної та економічної ситуації наступного року. Прогноз охоплює як міжнародну та внутрішню політику, економіку, правоохоронну та судові сфери, і таким чином дає комплексну картину ситуації, в якій перебуватиме Україна. Прогноз написаний у вигляді сценаріїв розвитку подій. Такий підхід дозволяє кожному самостійно розуміти, в якому напрямку будуть розвиватися події наступного року. Разом з цим, в тексті виділені сценарії, які вважаються експертами найбільш реалістичними.
Основним меседжем 2017 року для України є «перевірка на стійкість». Міжнародна ситуація складається таким чином, що Україна може втратити більшість підтримки, яку їй надавали впродовж останніх років. А це означає, що саме від нашої здатності долати виклики і загрози залежить подальше існування держави. Ніколи ще фраза «покладатись на свої сили» не набувала такого практичного значення як в наступному році. І ось чому.
2017: Виклики і можливості from UIFuture
ЩО ЧЕКАТИ УКРАЇНІ НА МІЖНАРОДНОМУ РІВНІ?
Брекзит та перемога Трампа створили дуже несприятливе для України міжнародне середовище, що буде проявлятись в 2017 році. Тому виходячи з великої кількості факторів ми побудували три ймовірні сценарії наступного року.
Сценарій «Миротворець». Даний сценарій найбільш вірогідний передбачає зближення Трампа та Путіна. Очевидно, що відразу після інавгурації відбудуться перші спроби розпочати діалог, в якому дійти згоди щодо розподілу сфер впливу і ролі Росії та США в світі. Ми вважаємо, що такий сценарій передбачає: тиск на Україну щодо виконання умов Мінськ – 2, зменшення фінансової підтримки збоку США, часткове скасування санкцій щодо РФ за конфлікт на Донбасі, де-факто визнання окупації Криму.
Інші два сценарії: «Прагматичний» та «Конфронтаційний». Перший – передбачає, що все залишається приблизно на тому ж рівні, що й сьогодні. В конфліктах панує невизначеність, санкції з РФ не знімаються, Мінськ-2 залишається головною темою вирішення конфлікту на Донбасі. Даний сценарій ще інакше можна назвати «ні війни, ні миру». Другий – передбачає наростання конфліктних стосунків між Заходом та РФ. Такий сценарій, малоймовірний, однак його настання буде мати багато наслідків. Стратегія Путіна буде й далі будуватись на планах домовитись через залякування та тиск. За цього сценарію Україна стає важливим оплотом Заходу, тому нам надаватимуть летальну зброю та фінансову підтримку.
Також слід пам’ятати, що 2017 рік є роком президентських виборів у Франції та парламентських у Німеччині. У Франції наразі лідирують кандидати прихильні до В. Путіна, тоді як у Німеччині на результати виборів буде впливати і вирішення проблеми на Донбасі Ангелою Меркель.
ЩО ЧЕКАТИ У ВНУТРІШНІЙ ПОЛІТИЦІ?
Оскільки Україна сильно залежить саме від міжнародної політики, то внутрішні сценарії частково корелюються з міжнародними. Тому тут теж виділені три сценарії «стабільний», «керована дестабілізація» та «некерована дестабілізація». Перший сценарій передбачає приблизне збереження ситуація на сьогоднішньому рівні, що малоймовірно на фоні тектонічних змін у міжнародній політиці. Тому найбільш вірогідним є сценарій «керованої дестабілізації», який передбачає формування нової влади шляхом перевиборів до парламенту внаслідок загострення політичної кризи, масових протестів або спроб силового захоплення влади. Третій сценарій «некерована дестабілізація» – це сценарій, який розгортається я умовах широкої зовнішньої агресії або нових регіональних конфліктів, що малоймовірно у наступному році.
Окремо важливим питанням залишається ситуація на Сході країни. У нашому прогнозі ми вважаємо, що сценарій ескалації є найбільш ймовірним. Ми виходимо з того, що Мінськ-2 не влаштовує жодну зі сторін конфлікту, і ескалація буде спробою вчергове переглянути домовленості на свою користь. Ми прогнозуємо, що сепаратисти разом з російськими військовими спробують провести точкову операцію, щоб поставити Україну в невигідне положення. Під загрозою такої операції на нашу думку перебуває Маріуполь.
ЩО ЧЕКАТИ В ЕКОНОМІЦІ?
Експерти УІМ позитивно оцінюють динаміку економіки України станом на останній квартал 2017 року. Водночас, економічне зростання у наступному році буде недостатнім і Україна потребувати фінансової допомоги міжнародних організацій або значного залучення інвестицій. Ключові показники на наступний рік згідно реалістичного прогнозу:
підвищення цін на сировину на міжнародних ринках,
зростання експорту (+8%),
середньорічний курс – приблизно 27,6 UAH/USD,
інфляція на рівні 8,5%,
зростання частки інвестицій у ВВП до 16%.
Експерти відзначають, що українська економіка зберігає значний потенціал для росту за умови проведення внутрішніх реформ.
ЩО ЧЕКАТИ В ПРАВООХОРОННІЙ ТА СУДОВІЙ СФЕРІ?
Реформа правоохоронних органів та судів залишається серед пріоритетних для стабілізації внутрішньої ситуації. Наступного року кілька подій визначатимуть розвиток в даній сфері. Перш за все – це запуск Державного бюро розслідувань, який має розслідувати справи проти суддів, правоохоронців та вищих посадовців. Найімовірніше створення нового органу буде зірвано, в силу не співпадіння політичних інтересів. У наступному році також слід очікувати завершення ще однієї конфліктної ситуації НАБУ – ГПУ. Судова практика та зміни до законів мають розв’язати це протистояння. Також важливими питаннями наступного року будуть обрання голови Конституційного суду та обрання нового складу Верховного суду.
Доповідь-прогноз вміщує багато іншої важливої аналітичної інформації про події наступного року: ціни на енергоресурси, дестабілізація Близького Сходу, авторитарна модернізація в Туреччині, події на Кавказі тощо. Завдяки такій широкій аналітичній інформації наш прогноз пропонує рамку для прийняття рішень в наступному році з урахуванням всіх можливих викликів та загроз, з якими стикнеться Україна.
Вам також буде цікаво:
ПРОГНОЗ 2020: ВИКЛИКИ І МОЖЛИВОСТІ
2024 – де точка визначеності. Прогноз експертів UIF
Відеопрогноз на 2019 рік
Прогноз 2022
Найскладніший рік України: якими ми будемо через 20 років
Прогноз 2018: виклики і можливості