1. Ситуація у воєнній сфері (резюме):
Ситуація у воєнній сфері протягом звітного періоду зазнала незначних змін та характеризується:
активними бойовими діями ЗС РФ та ЗСУ в Курській області;
наступальними діями наземних угруповань військ РФ на східному напрямку (продовжують мати успіх в просуванні);
оборонними та стримуючими/стабілізаційними діями обох сторін на інших напрямках;
нанесенням Силами оборони України (далі – СОУ) ударів по об’єктах на території РФ та тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ);
нанесенням агресором систематичних ракетно-авіаційних ударівпо об’єктах на всій території України.
Стосовно наземної складової – без змін, противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжує стратегічну наступальну операцію на території північно-східних, східних та південно-східних областей України з основним завданнями щодо виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, спробами розширення зони окупації в Харківській області та на півдні з одночасними діями щодо відсічі ЗСУ в Курській області.
Триває активне обговорення з боку зацікавлених сторін (Україна, РФ, США/ «колективний» Захід, інші геополітичні гравці) щодо перспектив та умов закінчення війни (припинення воєнних дій).
Обстановка в смузі угруповання військ для оборони м. Київ змін не зазнала та залишається контрольованою. Продовжують мати вплив чинники активності ЗС РФ на територіях, які прилягають до Чернігівської та Сумської областей, а також практично щодобового застосування БпЛА по об’єктам регіону, загрози масованих/систематичних ударів високоточними засобами великої дальності.
2. Деталізований виклад інформації стосовно поточної ситуації у воєнній сфері
2.1. Загальна обстановка
В рамках наведеногоагресор продовжує бойові дії на 12 напрямках, з яких 9 є активними (включно з напрямком в Курській області).
Сили оборони України ведуть оборонні операції та бойові дії.
Загалом поточна обстановка залишається складною, має тенденцію до загострення. Через поступове, але постійне просування противника на основних напрямках, захоплення ним населених пунктів, втрати серед наших військ залишаються актуальними оцінки/прогнози про загрози утримання СОУ лінії фронту на східному напрямку (зокрема, як один з чинників примушення України до переговорів з РФ).
Наступальні дії ЗСУ на території Курської області минулого тижня у військовому вимірі залишилися на тактичному рівні, хоча мали певний позитивний вплив на політичному та інформаційному рівнях.
Продовжується активність Сил оборони України щодо ураження цілей в глибині території противника (підтримується тенденція до поступового зростання щодо дальності та інтенсивності) та тимчасово окупованих територіях, відповідних діях ССпО, ГУР, СБУ, проведення кібератак та заходів інформаційного впливу, що надають українській стороні можливості зменшення воєнного та економічного потенціалу держави-агресора та досягти деморалізуючих ефектів впливу на її населення, які мають потенціал набуття рівня стратегічних ефектів.
Триває активне нарощування потенціалу ЗС РФ, зусиль російського ВПК, перекидання з території РФ до районів проведення т.зв. «СВО» військ, озброєння, військової та спеціальної техніки, маневр військами між операційними напрямками, нарощування оборонних спроможностей на тимчасово окупованих українських територіях.
2.2. Дії засобів повітряного нападу противника, основні удари та обстріли
Агресор протягом тижня продовжував авіаційні та ракетні удари по об’єктах на території нашої держави. Основні удари та обстріли:
05.01.2025: 3 ракетних удари із застосуванням 4 ракет, 65 авіаударів, 99 КАБ, 5484 обстрілів, з них 188 – із реактивних систем залпового вогню, понад 2900 дронів-камікадзе. У ніч з 05 на 06 січня 2025 року (із 18.00 05 січня) противник атакував 2 керованими авіаційними ракетами Х-59 із південного напрямку та 128 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Брянськ, Міллерово, Орел, Курськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 2 керованих авіаційних ракет Х-59 та 79 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Миколаївській, Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Дніпропетровській, Житомирській, Кіровоградській та Вінницькій областях. Влучань не зафіксовано. 49 ворожих безпілотників локаційно втрачені (без негативних наслідків). Через падіння збитих ворожих безпілотників є пошкодження будівель підприємств, установ та приватних будинків на Чернігівщині, Сумщині, Черкащині, Полтавщині та Київщині.
06.01.2025: 64 авіаційних ударів, 95 КАБ, 2700 дронів-камікадзе, понад п’ять тисяч обстрілів, з них 163 – із РСЗВ. У ніч з 06 на 07 січня 2025 року (із 19.30 06 січня) противник атакував 38 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Курськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 28 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Миколаївській, Херсонській та Кіровоградській областях. Влучань не зафіксовано. 10 ворожих безпілотників локаційно втрачені (без негативних наслідків), 3 із них полетіли в напрямку Росії.
07.01.2025: 45 авіаційних ударів, 93 КАБ, 2021 дрон-камікадзе, близько п’яти тисяч артилерійських обстрілів, з них 139 – із реактивних систем залпового вогню. У ніч з 07 на 08 січня 2025 року (із 19.30 07 січня) противник атакував 64 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Орел, Курськ, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 41 ударного БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Житомирській, Дніпропетровській, Миколаївській та Кіровоградській областях. 22 ворожих безпілотники локаційно втрачені (без негативних наслідків), 3 із них полетіли в напрямку Росії, 1 — в Білорусь.
08.01.2025: 35 авіаційних ударів, 62 КАБ, понад п’ять тисяч обстрілів, зокрема 144 – із реактивних систем залпового вогню, 2333 дрони-камікадзе. У ніч з 08 на 09 січня 2025 року (із 19.30 08 січня) противник атакував 70а ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Орел, Курськ, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 46 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Дніпропетровській, Херсонській та Миколаївській областях. 24 ворожі безпілотники локаційно втрачені (без негативних наслідків). Через падіння збитих ударних БпЛА пошкоджено приватні будинки на Харківщині, Сумщині та Черкащині.
09.01.2025: 1 ракетний удар із застосуванням 3 ракет, 55 авіаударів, 76 КАБ, понад шість тисяч обстрілів, з них 200 – із реактивних систем залпового вогню, 2408 дронів-камікадзе. О 14:10 09 січня 2025 року противник атакував місто Кривий Ріг 3 крилатими ракетами наземного базування «Іскандер-К». Усі 3 ракети збито підрозділами Повітряного командування «Схід» Повітряних Сил ЗС України. У ніч з 09 на 10 січня 2025 року (із 20.30 09 січня) противник атакував 72 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Орел, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 33 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Дніпропетровській, Запорізькій, Хмельницькій, Вінницькій та Херсонській областях. Зафіксовано 5 влучань БпЛА (підприємства та господарчі будівлі) у прифронтовому районі на півночі Чернігівщини, поранено цивільну особу. На Київщині уражений БпЛА упав на багатоповерхівку, пошкоджено будівлю та два десятки автівок. Попередньо, обійшлось без жертв. 34 БпЛА локаційно втрачені (без негативних наслідків), 1 із них — полетів у напрямку РФ.
10.01.2025: 17 авіаударів, 39 КАБ, понад чотири тисячі обстрілів, зокрема 218 – із реактивних систем залпового вогню, 1942 дрони-камікадзе. У ніч з 10 на 11 січня 2025 року (із 20.00 10 січня) противник атакував 74 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Орел, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 47 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Херсонській та Миколаївській областях. Через падіння збитих БпЛА у семи областях України пошкоджено цивільні об’єкти. 27 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені.
11.01.2025: 17 авіаударів, 39 КАБ, понад чотири тисячі обстрілів, зокрема 218 – із реактивних систем залпового вогню,1942 дрони-камікадзе. У ніч з 11 на 12 січня 2025 року (із 18.00 11 січня) противник атакував 94 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Орел, Брянськ, Курськ — РФ. Заявлено про збиття 60 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Запорізькій, Кіровоградській, Житомирській, Хмельницькій та Донецькій областях. Через падіння збитих ворожих безпілотників пошкоджені будинки на Харківщині, Сумщині та Полтавщині. 34 БпЛА локаційно втрачені (без негативних наслідків).
Загалом об’єктами ударів були більшість регіонів держави. Також впродовж тижняартилерійські обстріли та удари тактичними БпЛА наносилися по населеним пунктам вздовж державного кордону з РФ та лінії фронту на тактичну глибину.
Протягом звітного періоду для зниження оборонного потенціалу України та впливу на цивільну інфраструктуру агресор застосовував наземний (зокрема, ОТРК «Іскандер» з ракетами «Іскандер-К) та повітряний компоненти, зокрема ракети Х-59/69, керовані авіаційні бомби, БпЛА типу «Shahed-136/131» та інші, баражуючі боєприпаси типу «Ланцет», а також FPV-дрони.
Авіація противника
Чисельність авіаційного угруповання противника на тимчасово окупованих територіях і довкола України залишається на попередньому рівні, більша частина літальних апаратів тактичної авіації передислоковано на аеродроми в глибині території РФ, з яких виконуються бойові польоти. Безпосередньо до ударів може залучатися близько 300 літаків оперативної/тактичної авіації та приблизно аналогічна кількість вертольотів, хоча їх інтенсивність через погодні умови та передислокацію зменшилася. У бойовому складі ВПС та військ ППО ЗС РБ перебувало 29 бойових літаків та 33 вертольоти (ударних – 19).
Особливості та зміни застосування засобів повітряного нападу противника:
- продовжується щоденний ракетно-бомбовий терор по цивільним об’єктам адміністративних центрів (в першу чергу м. Києва, Харкова, Сум, Одеси, Дніпра, Запоріжжя), критичній та військовій інфраструктурі, зокрема з метою розхитування суспільно-політичної обстановки, деморалізуючого інформаційного тиску на цивільне населення, посилення капітулянтських настроїв. Противником застосовано близько 700 авіабомб та понад 600 ударних БпЛА. Протягом тижня (з 06.01.25 по 12.01.25) протиповітряною обороною збито 400 засобів повітряного нападу противника, зокрема 4 ракети різних типів; 299 ударних БпЛА типу «Shahed»; 67 розвідувальних БпЛА; 30 БпЛА інших типів;
- зберігається відносна менша інтенсивність застосування тактичної та армійської авіації в районах наземних бойових дій. Частково наведене пов’язано з несприятливими зимовими погодними умовами, передислокацією авіації в глибину території РФ, покладанням завдань ударів по наземним цілям на БпЛА різних типів;
- триває щодобово активне застосування БпЛА типу «Шахед» та дронів – хибних цілей, зокрема протягом значної частини доби по цілям в глибині території держави, що через постійні повітряні тривоги значно впливає на життєдіяльність населення та роботу економіки;
- ВМС ЗСУ опублікували матеріал про ураження ЗГРК «Панцирь» FPV-дроном біля н.п. Привілля (70 км від контрольованої території). Наведене означає, що спроможності українських БЕК вийшли на новий рівень, доставивши в район міста Скадовська FPV-дрони, які в подальшому уразили цілі.
На ресурсі «Око Гора» оновлено інфографіку за підтвердженими збиттям російських розвідувальних БпЛА за допомогою FPV-дронів ППО (за категоріями):
Зокрема:
«Zala» – 433 од.;
«Supercam» – 249 од.;
«Орлан» – 106 од.;
«Ланцет» – 11 од.;
інше – 10 од.
Усього: 809 од. (+35% за 1,5 місяці).
Варто уточнити, наведено інформацію від основних постачальників, такі як «Спільнота Стерненка» та «Повернись Живим», які за оцінками авторів розрахунків займають близько 75% ринку. З урахуванням наведеного є сенс використати коефіцієнт 1,25, що дає можливість вести мову про орієнтовно 1000 збитих БпЛА. Близько 70% усіх безпілотників збиваються на глибину до 75 км від ЛБС.
Також оприлюднено інформацію з зазначеного ресурсу щодо кількості застосовуваних авіабомб (УМПК + ФАБ) ЗС РФ, підсумки грудня 2024 року:
кількість застосувань за 31 день грудня – 1394 од. (-56%);
середня щоденна кількість застосувань – 44 од. (-60%).
кількість авіаударів, порівняно з попередніми місяцями, не збільшилася (за 2 місяці -65%.)
Інформація по застосуванню противником КАБ+УМПК:
Загалом спостерігається тенденція зниження інтенсивності застосування.
2.3. Наземне угруповання противника
Загалом у складі об’єднаного угруповання військ (сил) противник утримує кількість особового складу на рівні близько 600 тис. військовослужбовців. Поповнення надходить переважно на покриття поточних втрат. На Курському напрямку перебуває орієнтовно 60 тисяч військових РФ. Частину військ окупанти перекинули з-під Харківщини. Також росіяни провели ротацію та перекинули на Покровський та колишній Курахівський напрямки свіжі сили, зосередивши там понад 150 тисяч особового складу.
На окупованих територія також розгорнуто угруповання військ «Росгвардії» чисельністю до 35 тисяч військовослужбовців.
2.4. Оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та в морських операційних зонах
Загалом оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та морських операційних зонах для українських військ залишалася складною та характеризується просуванням наземних сил противника у ключових для них секторах/напрямках.
Судячи з чергового оперативного зведення, Генштаб ЗСУ уточнив розподіл напрямків на лінії фронту. Курахівський напрямок перейшов до Покровського, тобто їх об’єднали в один. Також перейменували і розширили Времівський напрямок на Новопавлівський.
Деталізовані дії противника та Сил оборони на кінець звітного періоду (станом на 08.00 12.01.2025) згідно оцінок ГШ ЗСУ:
на території Курської області противник проводить наступальні дії з метою розгрому угруповання ЗСУ та звільнення територій. Водночас ЗСУ продовжили спроби наступальних дій. За оцінками «ISW»українські сили досягли тактичних успіхів. Геолокаційні кадри, опубліковані 5 і 6 січня, вказували на те, що українські сили просунулися вперед у південному Бердині, центральній частині Руського Поречного і центральній частині Новосотницького (всі на північний схід від Суджі).
на Харківському напрямку ворог намагався вести наступ в районах населених пунктів Стариця та Вовчанськ;
на Куп’янському напрямку Сили оборони відбивали штурмові дії противника неподалік Кучерівки, Петропавлівки, Піщаного, Загризового та Лозової.
Начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін заявив, що лінія фронту знаходиться за два кілометри від Куп’янська. Ситуація біля самого міста дуже складна. Ворог намагався вийти на основну трасу Сватове-Куп’янськ, щоб потім вийти на саме місто. Також дуже складна ситуація на напрямку Загризове-Лозова-Кругляківка. Там ворог постійно проводив штурми, щоб вийти на лівий берег річки Оскіл, повідомив 09.01.2025 ресурс «РБК-Україна» з посиланням на національний телемарафон;
на Лиманському напрямку ворог намагався просунутись поблизу населених пунктів Твердохлібове, Греківка, Зелений Гай, Першотравневе, Макіївка, Терни та Зарічне;
на Сіверському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі населеного пункту Білогорівка;
на Краматорському напрямку противник атакував позиції наших військ в районах Білої Гори, Предтечиного, Часового Яру та Ступочок;
на Торецькому напрямку бойові дії тривали в районі в районах Торецька та Щербинівки;
на Покровському напрямку ворог намагався просунутись в районі н.п. Новополтавка, Тарасівка, Баранівка, Миролюбівка, Єлизаветівка, Промінь, Лисівка, Мирноград, Новий Труд, Звірове, Удачне, Котлине, Новоолександрівка, Нововасилівка, Новоандріївка, Новоєлизаветівка, Андріївка, Курахове, Дачне, Петропавлівка, Ясинове та Янтарне;
Голова Покровської міської військової адміністрації Сергій Добряк 10 січня в ефірі національного телемарафону, який транслював канал «Рада» заявив, що у Покровську щодня погіршується безпекова ситуація, війська РФ застосовують для обстрілів усе наявне озброєння. Він зазначив, що росіяни б’ють як по самому місту, так і по селах довкола. Унаслідок обстрілів майже вся критична інфраструктура знищена, місто залишилося без енергетики, газу, великого водо- й теплопостачання. Наразі у Покровську залишається приблизно 7 тис. людей;
на Новопавлівському напрямку ворог атакував наші позиції поблизу Костянтинополя, Зеленівки, Розливу, Роздольного, Великої Новосілки та Нескучного;
на Оріхівському, Гуляйпільському та Придніпровському напрямках станом на кінець звітного періоду активних бойових зіткнень не відбувалось;
на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено. У прикордонних з Україною районах продовжують перебувати підрозділи ЗС Білорусі. На початку звітного періоду фіксувалося перебування орієнтовно 4-5 підрозділів батальйонного рівня. Моніторингові ресурси повідомляли, що Білорусь певним чином наростила військову присутність в українському прикордонні. Підрозділи Сухопутних військ ЗС РБ було перекинуто до Столинського, Лельчицького, Мозирського та Гомельського районів.
Довідково: За наявною інформацією, в українське прикордоння було перекинуто наступні підрозділи:
11 механізована бригада (в/ч 33933, м. Слонім): окремий механізований батальйон, 841 група артилерії (окремі підрозділи), розвідувальний батальйон (окремі підрозділи), зенітний ракетно-артилерійський дивізіон (окремі підрозділи). Підрозділи бригади розквартировані у Столінському районі (Брестська область) та Лельчицькому районі (Гомельська область).
147 зенітний ракетний полк (в/ч 96869, м. Бобруйск) – батарея ЗРК «Оса-АКМ» (місце дислокації не відомо).
120 механізована бригада (в/ч 04147, м Мінськ): 358 окремий механізований батальйон, 310 група артилерії (окремі підрозділи), розвідувальний батальйон (окремі підрозділи), зенітний ракетно-артилерійський дивізіон (окремі підрозділи). Підрозділи бригади розквартовані на околицях аеродромів «Зябрівка» (Гомельський район) та «Боків» («Мозир») (Мозирський район).
Точний час перекидання підрозділів ЗС РБ не відомий. Ймовірно, це сталося у другій половині грудня 2024 року.
При цьому в українському прикордонні продовжували виконувати завдання підрозділи Сил спеціальних операцій.
Авіаційна активність спостерігалася на аеродромах «Мачулищі», «Барановичі» та «Лунинець». Фіксувалися польоти літаків та вертольотів ВПС РБ та ВКС РФ.
На даний час переміщення бойових підрозділів ЗС Росії на територію Білорусі не відмічено.
на кордоні України з РФ (в межах Чернігівської та Сумської областей, поза межами території, яка прилягає до району дій ЗСУ в Курській області) противник зберігає військову присутність, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Мали місце спроби дій диверсійно-розвідувальних груп противника, які отримали відсіч;
у Чорноморській та Азовській операційних зонах оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала. Ворог здійснює контроль надводної та повітряної обстановки, насамперед у районах пунктів базування Чорноморського флоту та об’єктів державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз». Противник утримує в готовності кораблі і підводні човни для завдавання ракетних ударів по території України та перешкоджає морській економічній діяльності нашій державі в регіоні. Водночас ворог вдосконалює систему охорони та оборони Керченського мостового переходу.
Щодобова кількість бойових зіткнень протягом тижня:
05.01.2025: 184
06.01.2025: 218
07.01.2025: 176
08.01.2025: 192
09.01.2025: 161
10.01.2025: 213
Заслуговує уваги низка оцінок результатів поточних бойових дій, які оприлюднено у звітному періоді.
Зокрема, видання «Українська правда» опублікувало бачення ситуації на фронті та її перспектив з боку командира 3 окремої штурмової бригади Андрія Білецького. Основні тези:
Наступного року і ми, і противник заходимо в новий виток науково-технічної революції на полі бою.
Наземні роботизовані безпілотні комплекси будуть так само поширені, як зараз БпЛА, у БпЛА з’явиться машинний зір, а у FPV – самонаведення.
Це потребує вже зараз структурних і штатних змін у Силах оборони. Масоване застосування роботизованих і безпілотних систем дозволить зменшити як кількість піхоти, так і навантаження на неї.
Більшість із цих кроків вже відтестувала на собі наша найбільша в ЗСУ Третя штурмова бригада:
Рекрутинг. Шукати людей відповідно до потреб та функціоналу – реально працююча схема і назріла необхідність;
Якісний та радикально професійніший рівень бойової підготовки нових людей в армії та регулярна перепідготовка рядових. Про це вже багато говорили, але час, якого у нас мало, виходити за межі коментарів та інтерв’ю і перейти до практики: прибрати/перенавчити совкових інструкторів в «учебках» і запровадити стандарти та системи НАТО з інтеграцією досвіду наших бойових бригад;
Створення якісного сержантського корпусу, побудованого за західним зразком. Сержант – не другорядна роль після офіцерів, а паралельна важлива гілка. Фахова підготовка й навчання сержантів – сьогодні життєво важлива для армії потреба, бо сержанти – її хребет;
Радикальна зміна штабної культури. Нинішню можна охарактеризувати як жахливу. Робота в штабах потребує високого рівня інтелекту і мотивації. Фахівці мають потрапляти в штаби після IQ- та психологічних тестів, а не за зірками на погонах. Штабних працівників потрібно навчати за протоколом MDMP і готовими комплектами передавати у війська. Де їх брати, хто їх має навчати і протягом якого часу – ми відтестували в 3 ошбр і готові ділитися досвідом;
Повна заборона на «розсмикування» військ. Командири повинні воювати власними підрозділами, а не нарізкою зі шматків інших. Ліпше воювати меншою кількістю, але своїми, ніж вінегретом з приданих;
Ми нарешті маємо перейти до більших оперативних і тактичних структур – дивізій і корпусів. Це виключить попередньо згадане «розсмикування» і підвищить ефективність бойової взаємодії як на конкретних ділянках фронту, так і на всій його протяжності. На новий рівень вийде виконання масштабних наступальних і оборонних операцій;
Масоване запровадження наземних роботизованих комплексів і штатних структур під них. Розширення завдяки цьому ударних і спостережних спроможностей бойових підрозділів;
Напрацювання тактики (насамперед в обороні) повітряних і наземних безпілотних систем. Я бачу цю тактику у створенні вздовж усього фронту стаціонарних постів безпілотних літальних систем із постійною прив’язкою до позицій. Вони повинні розуміти свою місцевість, радіогоризонт, малюнок РЕБу противника і так далі. Вони повинні складатися з підрозділів спостереження, підрозділів ураження, наземних дронів-камікадзе, важких бомберів. Перебуваючи в другій лінії за передовими підрозділами, вони зможуть ефективно стримувати противника та завдавати йому максимальних втрат;
максимальне зниження оподаткування виробництва ОПК і дозвіл на експорт. Приватний бізнес дає фору державним мастодонтам і виготовляє найбільш успішні зразки продукції оборонної сфери. У підприємств має бути єдине залізне обмеження – замовлення держави і бригад. Якщо продукція виготовлена, оплачена, вчасно поставлена і при цьому виробник може робити більше, він повинен мати право продавати в дружні та нейтральні країни. Це потрібно для того, щоб бізнес мав стимул виробляти більше і мати великі оборотні кошти, щоб йти в ногу з часом на дуже конкурентному ринку.
Це те, що диктує здоровий глузд, і те, що не викликає дискусій у прогресивної частини наших Сил оборони та суспільства.
Згадані мною моделі перетворень всередині армії успішно випробувані в Третій штурмовій бригаді, якій вдалося протягом 2024-го наростити як штатні структури, так і необхідну кількість фахівців.
Ми виросли не лише в абсолютних цифрах, але й заклали фундаментальні внутрішні новації. Наш успіх – не магія, а наслідок конкретних дій, виконаних всупереч багатьом обставинам та перешкодам.
Засновник проєкту «Ukrainian Witness» та фонду «Повернись живим» Віталій Дейнега разом з відомим військовослужбовцем Анатолієм Козелом, позивний «Купол», у відео від Ukrainian Witness обговорили питання, які заважають нашій армії досягати успіхів. Нижче наведено низку ключових тез:
Анатолій «Купол»: «Якщо говорити реально, противник наступає по всьому фронту. Постійно йде втрата територій. Це проблема системна. І стратегічна помилка нашого вищого військового керівництва в тому, що ми воюємо за територію».
Тактично фронт посипався, оперативно — ні.
Правильним рішенням він вважає адекватну маневрену оборону з завданням максимального знищення особового складу противника. Для цього треба дати владу кожному командиру бригади здійснювати цю оборону, а не вести оборонно-наступальні дії. Саме особовий склад являється сильною стороною противника, тому ми маємо зосередитися на його знищенні.
Нашою головною перевагою Анатолій «Купол» вважає мотивацію війська. Креативність, прийняття нестандартних рішень в критичних ситуаціях — теж наша сильна сторона, але вона гаситься військово-політичним керівництвом.
«Починаючи з 2022 року наш генералітет втратив кращий елітний бойовий потенціал мотивованих патріотичних українців саме бездарними лобовими атаками», – вважає «Купол». Наслідками таких втрат стало військо «бусифікованих», які здаються в полон і тікають в СЗЧ.
Він впевнений, що необхідно серйозно укріплювати Дніпропетровську, Запорізьку області та Херсон. Треба прийняти політичне рішення і застосовувати всю необхідну техніку в тих районах для будівництва фортифікацій.
Кризу управління у війську «Купол» бачить на всіх ланках: «У нас обман йде на всіх рівнях — від самого низу до самого верху. Верховний головнокомандувач отримує вже на 100% спотворену інформацію… Проблема наших генералів наразі в тому, що є ті, які не командували бригадами і батальйонами під час бойових дій».
Він також говорить, що має бути реформа ЗСУ в управлінні. Наразі відповідальність командирів ОТУ (оперативно-тактичне управління) розмита, має бути штатний штаб і штатний комплект військ замість тимчасових утворень. Для цього треба мінімізувати прикомандирування тимчасових підрозділів до основних частин.
«Купол» констатує, що якщо ми не будемо змінюватися, то ризикуємо потрапити в переговорний процес, результатом якого буде втрата державності. Не змінюючись, ми будемо нести не тактичні втрати територій, а оперативні та стратегічні.
На питання ведучого: «Ми програли війну?», він відповів: «Поки що ні. Але потрібні кардинальні зміни».
За оцінками командувача ВМС Естонії Іво Вярка, у традиційному розумінні морської війни ні Росія, ні Україна наразі не мають домінування в Чорному морі: «Сьогодні все Чорне море можна вважати в цьому сенсі спірною морською акваторією, де обидві сторони фактично мають певний ступінь свободи дій. І ця свобода дій, очевидно, є більшою біля узбережжя. Де обидві сторони мають власні засоби протиповітряної оборони, морські міни, підтримку з боку різних систем озброєння з берега… Кораблі зазвичай виходять у море лише для проведення конкретних дій, але жодна зі сторін не йде на надмірний ризик… Обидві сторони використовують газові бурові установки в Чорному морі… Вони надають хорошу можливість для обох сторін розмістити там розвідувальне обладнання, а потім вести звідти спостереження за морською обстановкою. Однак відомо, що вони не перебувають постійно в руках жодної зі сторін, тобто переходять з рук в руки».
Стосовно результатів бойових дій на Курському напрямку (підсумки від Генштабу ЗСУ): У звітному періоді настало 5 місяців з моменту початку Курської операції. Операція Сил оборони України в Курській області почалась 6 серпня 2024 року – вперше за 11 років війни бойові дії були перенесені на територію Росії. Метою операції було недопущення початку бойових дій на території Сумщини. Окупанти були вимушені стягнути туди одні з найбільш боєздатних підрозділів ВДВ, морської піхоти та спецпризначення. Також КНДР відправила до РФ майже 12 тисяч своїх солдатів. Близько 4 тисяч із них уже ліквідовано, а частина підрозділів втратила боєздатність. За 5 місяців активних бойових дій загальні втрати окупантів у живій силі склали понад 38 тисяч осіб, з них близько 15 тисяч – убитими. В полон було взято 860 чол. особового складу. ЗСУ знищили: 104 танки; 575 бойових броньованих машин; 1104 одиниці автомобільної техніки; 330 артилерійських систем; 12 РСЗВ; 12 засобів ППО; 1 літак; 3 вертольоти; 859 безпілотників; 32 одиниці спеціальної техніки.
За оцінками у звітному періоді з боку розвідки МО Великої Британії, втрати РФ на фронті зростають 6 місяців поспіль, ймовірно у січні збережеться аналогічна тенденція.
Як зазначено у звіті, грудень став шостим місяцем поспіль, коли російські війська зазнали збільшення місячних загальних втрат. Середньодобові втрати противника становили 1 570 осіб. 19 грудня російські війська втратили за одну добу 2 200 солдатів. Росія, ймовірно, продовжить зазнавати високих втрат у січні 2025 року, продовжуючи атаки піхотою на різних ділянках фронту
Моніторингові джерела (зокрема, «DeepStatе», ISW тощо) свідчать, що станом на:
05.01.2025: ворог просунувся в Торецьку, Зеленому, Петропавлівці, біля Воздвиженки, Баранівки та Піщаного (орієнтовна втрата території – 5,4 км²).
06.01.2025: ворог окупував Лозову, Іванівку, Шевченко, а також просунувся у Торецьку (орієнтовна втрата території – 13 км²).
07.01.2025: ворог просунувся в Торецьку, Кураховому, Нововасилівці, Слов’янці, Дворічній, біля Нескучного та Янтарного (орієнтовна втрата території – 12,5 км²).
08.01.2025: ворог просунувся в Торецьку, Піщаному, біля Воздвиженки, Баранівки, Солоного, Слов’янки, Петропавлівки, Новоєлизаветівки та Курахового (орієнтовна втрата території – 15,1 км²).
09.01.2025: ворог окупував Петропавлівку, Воздвиженку, Солоне, а також просунувся у Дворічній, біля Западного, Курахового та Ясенового (орієнтовна втрата території – 9,8 км²).
10.01.2025: ворог практично завершив окупацію н.п. Курахове, а також просунувся біля Андріївки, Солоного та Новосілки (орієнтовна втрата території – 5,9 км²).
11.01.2025: ворог просунувся в Торецьку, Оріхово-Василівці, Ясеновому, Зеленому, біля Воздвиженки, Надеждинки, Лисівки, Солоного та Великої Новосілки.
За оцінками ресурсу «DeepStatе» за тиждень просування противника оцінюється орієнтовно в 71 км². Для порівняння, протягом попереднього тижня – близько 50 км².
Триває продовження диверсійних дій РФ в глибині території України, включно з залученням українських громадян: спалення автомобілів Сил оборони, напади на працівників та об’єкти ТЦК та СП, поліції, диверсії на об’єктах залізниці тощо.
У звітному періоді СБУ викрила російську агентурну мережу, яка планувала теракт з використанням вибухівки серед військових на Київщині. В результаті спецоперації було затримано 4 учасників агентурної мережі РФ – вони готували підрив вибухівки на вході до будівлі, де дислокується один із підрозділів Сил оборони. Контррозвідка СБУ запобігла теракту і затримала всю групу. Окрім вбивства, план мав на меті створити видимість конфлікту в Силах оборони, нібито один солдат підірвав групу інших в знак протесту. За матеріалами слідства, всі четверо фігурантів діяли окремо один від одного, але мали спільного куратора з РФ.
Також СБУ спільно з Нацполіцією затримала на Хмельниччині диверсантів, які методом підриву колії намагалися пустити під укіс потяг. Ними виявилися двоє мешканців Хмельницької області, які згодились на пропозицію російських кураторів встановити та підірвати на колії між станціями вибуховий пристрій. Машиніст вчасно зреагував та зупинив потяг, обійшлось без наслідків.
2.5. Удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території
Протягом тижня продовжувалися українські удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території, які досягли успіху. Основні результати:
05.01.2025: в Курську була атакована 3754 центральна авіаційно-технічна база та, ймовірно, 16 окрема бригада РЕБ (джерело: https://x.com/Dmojavensis/status/1876183019851248072 );
06.01.2025: удар БпЛА по заводу ракетного пального в Камєнск-Шахтінскому Ростовської області (в районі складів військово-технічного майна) (джерело: https://t.me/kiber_boroshno/10892);
07.01.2025: ЗСУ завдали високоточного удару по командному пункту 810 окремої бригади морської піхоти ЗС РФ у районі населеного пункту Біла (Курська область). Також у ніч з 07 на 08 січня здійснено атаку ударними БпЛА на нафтобазу «Комбінат Крістал», в м. Енгельсі Саратовської області. Дана нафтобаза забезпечувала паливом авіабазу «Енгельс-2», де базуються Ту-95МС та Ту-160. Авіаційне паливо на авіабазу доставляли по залізниці ~10 км. Станом на ранок 07.01.2025 на даній авіабазі перебували 4 Ту-95МС та 1 Ту-160.
08.01.2025: ЗСУ завдали високоточного удару по командному пункту 8 гвардійської загальновійськової армії РФ, який знаходився у місті Харцизьк Донецької області;
09.01.2025: СОУ з 09 на 10 січня атакували 3 підприємства РФ – завод «ПластФактор» (Ростовська обл.), Чалтирський цегельний завод (Ростовська обл.), хімічне підприємство «Ігрия Тех» (Ленінградська обл.). ГУР МОУ повідомило, що зазначені підприємства використовуються як прикриття діяльності в інтересах ЗС РФ;
10.01.2025: ЗСУ завдали високоточного удару по пункту управління 3 армійського корпусу ЗС РФ у окупованому ворогом місті Світлодарськ Донецької області. Також 10 січня дронами СБУ та ракетою «Нептун» нанесено удар по складу зберігання боєприпасів та дронів-розвідників поблизу села Чалтирь у Ростовській області;
11.01.2025: у Татарстані загорівся нафтопереробний завод «Танеко». Інцидент стався в місті Нижньокамськ на тлі атаки БпЛА (джерело: телеграм-канал ASTRA);
12.01.2025: ЗСУ завдали високоточного повітряного удару по командному пункту 2 гвардійської загальновійськової армії РФ, розташованому в місті Новогродівка Донецької області.
Також у звітному періоді повідомлялося, що реєстр Федеральної служби державної реєстрації, кадастру та картографії РФ було зламано, отримано доступ до особистої інформації мільйонів росіян, загальний обсяг даних приблизно 1 Тб.
Метою зазначених ударів (спеціальних дій) СОУ є підрив потенціалу російських окупантів.
Наведене спричиняє підготовку противником ударів у відповідь та пошуку ним рішень щодо мінімізації спроможностей активних дій ЗСУ по території РФ в прикордонних районах та на великі відстані.
Видання «ВВС» оприлюднило матеріал про узагальнені результати ударів по російським об’єктам в 2024 році. Основні тези:
За минулий рік українські дрони щонайменше 81 раз атакували нафтопереробні підприємства та паливні бази на території Росії, а також на окупованих територіях України. При цьому в другій половині 2024-го частота подібних атак знизилася – особливо у вересні та жовтні.
Під ударом були нафтопереробні заводи — за рік на них було не менше 31 атаки, і деяким підприємствам після цього був потрібний тривалий ремонт.
Перед Новим роком дрони атакували Новошахтинський нафтопереробний завод, там була пожежа — це стало одним із найбільших інцидентів наприкінці 2024 року. Це єдиний НПЗ у Ростовській області та найбільший постачальник нафтопродуктів на півдні Росії. Завод тричі за минулий рік припиняв роботу. Поки не зрозуміло, чи він відновив її після останньої атаки.
Як заявила українська влада, цей НПЗ забезпечував постачання палива для російських танків, бронемашин та авіації, його близькість до українського кордону була важливою для російської логістики війни.
Протягом минулого року стратегія ударів по російській нафтовій інфраструктурі змінилася.
З весни основний фокус змістився на об’єкти, що використовуються для постачання військової техніки, хоча раніше цілями частіше ставали заводи, які забезпечують паливом внутрішній ринок РФ.
У другій половині року кількість атак скоротилася. У березні 2024 року газета «Financial Times» (FT) писала, що влада США закликала Україну припинити атаки на енергетичну інфраструктуру Росії. Вони побоювалися, що удари по російських НПЗ можуть призвести до зростання світових цін на нафту, а також спровокувати дії Москви у відповідь. У жовтні «FT» повідомляла, що Україна начебто хоче переговорів з Росією про взаємне припинення ударів по енергетичній інфраструктурі, але поки що відмовлятися від таких ударів вона не збирається.
Під удари найчастіше потрапляли нафтові об’єкти в південних регіонах Росії. Близько 20% усіх атак, за підрахунками ВВС, сталися в Краснодарському краї, вісім — у Ростовській області, шість — у Білгородській області та по п’ять — у Орловській та Волгоградській областях. Як мінімум у 64 випадках атаки призвели до пожеж.
У грудні було щонайменше три атаки на інфраструктуру, пов’язану з магістральним нафтопроводом «Дружба» — його південна гілка є єдиним дозволеним маршрутом постачання російської нафти до ЄС.
Повідомлялося про два інциденти в Орловській області, де розташована нафтобаза, що обслуговує «Дружбу», а також про атаку на нафтоперекачувальну станцію «Десна» у Брянській області.
Як джерела «ВВС» використовує заяви російської та української влади, дані різних ЗМІ і телеграм-каналів. При підрахунку враховувалися лише атаки, підтверджені хоча б двома незалежними джерелами. Наприклад, у підрахунках не враховано серпневі пожежі на Омському нафтопереробному заводі, оскільки участь безпілотників у цих інцидентах не була однозначно підтверджена.
У 2024 році виробництво бензину та дизеля в Росії, згідно з доступною статистикою, скоротилося, а ціни на пальне зросли.
Рентабельність енергосектору минулого року впала, писав російський експерт з енергетики Кіріл Родіонов у своєму телеграм-каналі. Простіше кажучи, компанії, які займаються виробництвом бензину та дизеля, стали менше заробляти — тепер їм доводиться витрачатися на відновлення пошкодженої інфраструктури, а зробити це складно з урахуванням санкцій.
Терміни позапланових ремонтів стають непередбачуваними, як наслідок — скорочення випуску нафтопродуктів, вказує Родіонов.
Це підтверджують і дані агентства «Reuters»: атаки дронів і санкції призвели до простою потужностей на 41,1 млн тонн — це понад 12% від їхнього загального обсягу в Росії. Обсяг переробки нафти 2024 року впав до мінімального значення за 12 років, писало агентство.
Російська влада відреагувала на це передбачувано: Міненерго минулого року перестало публікувати статистику про виробництво бензину «з метою забезпечення інформаційної безпеки ринку нафтопродуктів» на тлі почастішання атак дронів на російські НПЗ. Згідно з доступною статистикою, за січень-травень випуск бензину та дизельного палива скоротився на 20% та 11% відповідно.
Протягом року в РФ бензин подорожчав на 10,85%, а дизель — на 8,56%. За останніми даними на 23 грудня 2024 року, середня вартість літра бензину в Росії становила 60,6 рублів, а літра дизеля – 69,9 руб. Для порівняння: середні ціни на бензин у Росії на 25 грудня 2023 становили 54,6 руб. за літр, але в дизельне пальне – 64,4 руб.
Росія, ймовірно, зніме ембарго через «певну стабілізацію і навіть зниження цін на оптовому ринку», вважає російський експерт «Агрікапітал» Сергій Суверов. Він каже, що ціни на бензин марок А-95 та А-92 у грудні впали на біржі 10%.
«Тому якихось великих проблем із пропозицією бензину на внутрішньому ринку, незважаючи на ось ці ремонти, зараз немає, але, можливо, ситуація погіршиться ближче до високого сезону (який традиційно припадає на літо). Тоді, можливо, знову доведеться вводити заборону на експорт продуктів», – сказав експерт ВВС.
Відповідно, влада РФ намагається захистити НПЗ.На початку січня стало відомо, що Хамовницький суд м. Москви зобов’язав «Яндекс» за позовом прокуратури закрити доступ до карт та фотографій інфраструктури одного з великих НПЗ. Видання «Медіазона» з’ясувало, що це завод Рязанської нафтопереробної компанії, яка входить до реєстру підприємств оборонно-промислового комплексу Росії. Завод минулого року зазнав щонайменше двох підтверджених атак безпілотників — обидві призвели до пожеж. У судовому рішенні йдеться про чотири атаки, внаслідок яких постраждали інфраструктура заводу та його співробітники.
Неясно, чи допомагає держава російським компаніям у захисті від атак БПЛА. У травні 2024-го російська газета «Комерсант» з’ясувала, що Мінфін відхилив пропозицію «Роснєфті» про податкові пільги для компенсації витрат на захист НПЗ від атак безпілотників.
У березні 2024 року представник Міненерго РФ Артем Верхов говорив, що відомство спільно з Росгвардією розробляє заходи безпеки для нафтопереробних заводів, які включають встановлення на НПЗ зенітних ракетно-гарматних комплексів «Панцир». втор фото,Astra
Але, судячи з відкритих даних, їх не вистачило б на усі російські НПЗ. Понад 50 комплексів «Панцир» вже були задіяні для прикриття російських об’єктів від атак безпілотних апаратів на початку року. За даними Міненерго РФ, у березні 2024 року в Росії налічувалося 38 нафтопереробних заводів, що діють, сім перебували на стадії будівництва, 42 — у проєктній фазі, а Білгородський НПЗ проходив реконструкцію. У жовтні 2024 року прокремлівські блогери повідомили, що нафтопереробний завод у Капотні, атакований дронами на початку осені, захистили спеціальними тросами від дронів. Подібна конструкція була до цього помічена на НПЗ у Новошахтинську, але це не вберегло завод від пожежі та подальшої зупинки на початку літа 2024-го. Антидронові сітки також встановлені на резервуари Слов’янського нафтопереробного заводу, який зазнав мінімум трьох атак дронів цього року.
3. Загальний прогноз обстановки на наступний тиждень/короткострокову перспективу
3.1. Загальний прогноз
Керівництво РФ залишає свої стратегічні цілі щодо нашої держави незмінними та продовжує війну на виснаження, розраховуючи на поступове зменшення оборонного потенціалу України (особливо людський потенціал) та надання безпекової підтримки нашої держави зі сторони США/НАТО/ЄС на рівні, який виключає досягнення переваг України на фронтах.
3.2. Прогноз щодо воєнних дій в операційних зонах та районах
Що стосується наземних дій, то противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжить стратегічну наступальну операцію на території України, зокрема щодо виконання пріоритетного завдання з виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей з одночасними аналогічними діями на південно-східному напрямку. Також продовжаться активні дії з північно-східного напрямку. Одночасно будуть продовжуватися заходи з відбиття українського наступу в Курській області та загального посилення угруповань військ РФ.
Протягом наступного тижня:
1. Прогнозується продовження спроб РФ нанести удари по адміністративним центрам і критичній інфраструктурі України, ймовірно в форматі комбінованих/групових ударів (ракети, БпЛА) з акцентом на енергетику, ОПК та транспортну інфраструктуру, а також на аеродроми та визначені міста (в першу чергу м. Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Суми). Противник відновив готовність до чергового масованого ракетно-авіаційного удару, його нанесення залежить від прийняття відповідного політичного рішення.
2. ЗС РФ продовжать попередні наступальні дії по ключовим напрямкам на лінії бойового зіткнення (зазначені вище). Найбільша активність противника буде зберігатися щонайменше на Покровському напрямку.
3. В Курській області – продовжаться спроби противника посилити свій контрнаступ та створити умови для розгрому ЗСУ і відновлення положення щонайменше по державному кордону. ЗСУ продовжать спроби вести активні дії щодо нанесення максимального ураження угрупованню ЗС РФ на даному напрямку. Держсекретар США Ентоні Блінкен з цього приводу заявив, що «позиції ЗСУ в Курській області дуже важливі, тому що, безумовно, це те, що матиме значення для будь-яких переговорів, які можуть відбутися в найближчий рік».
Як зазначено з цього приводу у публікації звітного періоду у виданні «The Washington Post», якщо ЗСУ відступлять з Курської області, то 60 тисяч російських військових почнуть звідти масштабний наступ на Україну. Основні тези публікації:
ЗСУ та армія РФ намагаються суттєво покращити свої позиції у Курській області до 20 січня. Це стане ключовою позицією на мирних переговорах, які Дональд Трамп вже пообіцяв провести.
Постійна увага України до Курська свідчить про те, наскільки важливо для Києва утримати цю територію, особливо з огляду на те, що повернення Д. Трампа може посилити тиск на обидві сторони, щоб вони сіли за стіл переговорів. Українські офіційні особи також попередили, що якщо їхні війська відступлять через кордон, то 60 тисяч військовослужбовців, яких, за словами Києва, розгорнула Росія, підуть за ними в Україну і займуть більшу територію.
Серпневе вторгнення в Курськ стало єдиним очевидним просуванням України на полі бою за останній рік, що робить його ще більш важливим для України.
«Існує чіткий стимул для України намагатися утримати Курськ якомога довше, тому має сенс проводити невеликі операції з покращення своїх позицій, щоб вони могли утримувати його довше й намагатися продемонструвати, що вони все ще мають наступальні можливості у цій війні», – зазначив військовий аналітик з Центру військово-морського аналізу, що базується у Вірджинії, Майкл Кофман.
3.3. Прогнози застосування засобів повітряного нападу, стан готовності носіїв високоточної зброї великої дальності:
Рівень загрози:
Зберігається безпосередня загроза продовження ракетних/авіаційних ударів високоточними засобами, включно з балістичними ракетами, БпЛА та керованими авіаційними бомбами по адміністративних та промислових центрах, ОПК, транспортній та енергетичній інфраструктурі держави, місцях зосередження авіації, резервів військ та запасів боєприпасів і пального – по всій території держави (з одночасною постійною зміною їх тактики нанесення). Противник набув операційної готовності до чергового масованого ракетно-авіаційного удару.
Стосовно повітряної компоненти:
На початок нового тижня стратегічна/дальня авіація РФ, яка залучається для ударів по цілях в Україні, розосереджена по аеродромах в глибині російської території. Ворог відновлює носії крилатих ракет у готовність до застосування. Продовжується спорядження носіїв крилатих ракет та проведення екіпажами літаків тренувань з відпрацюванням виходу у райони пусків ракет. Дислокація літаків на аеродромах та рівень їх операційної готовності постійно змінюється. Очікується продовження польотів літаків МіГ-31К/І, включно з виходом у район застосування авіаційних засобів ураження.
Станом на 09.01.2025 відомо про як мінімум 7 Ту-95МС, які вже споряджені КР Х-101 та перебувають на авіабазі «Оленья» в Мурманській обл. Загальна кількість Ту-95МС поблизу України станом на 08.01.2025 (17:30) становила 18 одиниць:
«Оленья» – 11 Ту-95МС.
«Енгельс-2» – 4 Ту-95МС.
«Дягилево» – 3 Ту-95МС.
На авіабазу «Енгельс-2» 08.01.2025 прилетів транспортний Іл-76, що свідчить про ймовірну доставку КР Х-101.
Експертне середовище вважає, що удар по базі пального поблизу аеродрому базування стратегічної авіації «Енгельс-2» негативно вплинув на спроможності ПКС ЗС РФ найближчим часом здійснювати бойові вильоти літаків стратегічної авіації з зазначеного аеродрому. Відповідно, ризик нових зосереджених/групових ударів крилатими ракетами повітряного базування по об’єктам в Україні хоч і не зник, але певним чином зменшився. Через відсутність можливості забезпечити літаки пальним у повному обсязі існує необхідність їх перебазування та застосування з інших аеродромів.
Що стосується застосування бомбардувальників Су-24:
За оцінками моніторингових джерел, станом на початок 2024 року на аеродромах базування було зафіксовано близько 97 Су-24. Загалом фахівцям з OSINT вдалось ідентифікувати близько 130 таких бомбардувальників (разом з літаками в місцях зберігання несправної техніки). Протягом 2022-2023 років підтверджені втрати літаків Су-24 становлять 10 од. знищених та 3 од. пошкоджених. Що стосується їх використання протягом 2024-2025 років, то через відносно малі зміни в ЛБЗ (мається на увазі в контексті бойового застосування авіації), посилення ППО та нові спроможності СОУ, можливості ефективного застосування Су-24 в якості фронтового бомбардувальника критично зменшилися, зокрема через наявне озброєння та його дальність, оскільки для використання засобів ураження бомбардувальнику потрібно входити в зону дії нашої ППО.
За оцінками ГШ ЗСУ до 20 серпня 2024 року противником було використано 1547 КАР Х-25, Х-29, Х-31, -Х-35, Х-58, Х- 59, Х-69, для запуску яких використовувалися Су-24М разом з іншими зразками літаків-носіїв КАР. Ефективність збиття в такому випадку становила 4,5:1. Доцільність ударів та точність: 3,6:1. Також противник використовував Су-24 для ведення розвідки на фронті та виявлення БЕК в акваторії Чорного моря, протягом 2023-2024 року противник виконав мінімум 70 вильотів для ведення розвідки.
Ймовірно в 2025 році літаки будуть виконувати обмежену кількість операцій з огляду на їх обмежену кількість, технічний стан, необхідність входження в зону дії засобів ППО ЗСУ та високу ймовірність втрат. Очікується, що росіяни продовжать спроби адаптувати Су-24 під використання УМПК з огляду на наявність такої потенційної можливості. Ймовірно, триває пошук росіянами нових рішень адаптації більш сучасних далекобійних засобів ураження на Су-24. Кількість літаків Су-24, які перебувають на зберіганні, близько сотні, що дає можливість компенсувати можливі втрати. Водночас через незначні темпи надходження Су-34 у війська та їх втрати росіяни призупинили переозброєння полків з Су-24 на нову техніку. Ймовірно що до повного такого переозброєння ПКС ЗС РФ необхідно близько 7 років.
Стосовно морської компоненти:
Ситуація в ПБ «Новоросійськ» – без суттєвих змін. Загалом з акваторії Чорного моря до застосування КРМБ потенційно можуть бути залучені – 2 фрегати проекту 11356Р “Адмирал Макаров”, “Адмирал Эссен” (по 8 КР), 3 малих ракетних кораблі пр. 21631 “Ингушетия”, “Грайворон” (по 8 КР) та “Вышний Волочек” (7 КР), 3 підводних човна проекту 636.3 (по 4 КР).
Станом на ранок 12.01.2025 на виході у Чорному морі перебував 1 носій крилатих ракет «Калібр» (загальний залп – 4 ракети).
Стосовно загрози ударів балістичними ракетами середньої дальності:
Рівень загрози – без змін.
Висновки:
Загалом передумов для зменшення ракетних та повітряних атак проти України не спостерігається. Вичерпання РФ запасів ракетного озброєння найближчим часом не очікується, з огляду на кількість та інтенсивність поточних ракетних і авіаційних ударів, утримання частини ракет в резерві та підтримання існуючих темпів їхнього виробництва.
Залишаються ризики ураження наземних об’єктів на території України до м. Київ та обласних центрів північних і західних областей включно. Очікується продовження існуючої інтенсивності практично щодобових ударів керованими авіабомбами (включно з КАБ), ракетами ОТРК «Іскандер», Х-59/69 та БпЛА типу «Шахед» з спробами охопити максимально більшу територію України.
Прогнозуються нові заходи противника щодо ураження системи ППО держави, активного впливу на авіацію ЗСУ на землі та в повітрі, аеродромну мережу загалом і використання створеного дефіциту потенціалу ЗСУ для подальших масованих (зосереджених) ударів по ключових об’єктах.
4. Питання оборони України, продовження/закінчення війни, середньо- та довгострокові оцінки та прогнози
Держава-агресор продовжить курс на затягування війни та спроби розширення і утримання тимчасово окупованих територій України, для чого продовжить активні наземні дії, перекидання з глибини території РФ до районів оперативного призначення військ (сил) та інших ресурсів, інтенсивні ракетно-авіаційні удари з одночасним накопиченням крилатих і балістичних ракет та ударних БпЛА. Для забезпечення цих заходів у довгостроковій перспективі в РФ:
- збільшують фінансування воєнних витрат;
- продовжують формування нових з’єднань і військових частин з метою подальшого застосування у бойових діях на території нашої держави;
- намагаються розширити партнерські відносини з союзниками;
- вживають заходів забезпечення військ (сил) поповненням;
- нарощують постачання ОВТ.
У звітному періоді було повідомлено, що у війська було поставлено партію наземних роботизованих платформ «Депеша». Дані дрони є дистанційно керованими платформами на колісному шасі, куди може встановлюватися різне обладнання або перевозитися вантажі. У вантажному виконанні «Депеша» здатна доставляти до 200 кг або евакуювати поранених (для гусеничної версії вказувалося його вантажопідйомність до 100 кг).
Також у Росії очікується серійне виробництво ударних роботизованих комплексів «Маркер», оснащених протитанковим ракетним комплексом «Корнет» із боєприпасами різної номенклатури.
Заслуговує уваги інформація, що у РФ запатентували модуль планування та наведення для реактивного снаряда.
Модуль планування та наведення виконаний у вигляді навісного пристрою для реактивного снаряда. Він включає фюзеляж, передні та задні крила, хвіст, а також верхній та бічні приладові блоки, що містять пристрої навігації та наведення.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України на порталі «War & Sanctions» започаткувало розділ з інформацією про російських виробників озброєння та військової техніки. Перша опублікована категорія ― виробники БпЛА держави-агресора. Розділ містить ідентифікаційні дані підприємств, опис їхньої діяльності, список пов’язаних компаній та номенклатуру БпЛА. Перегляд та навігація доступні як за підприємствами, так і за моделями БпЛА. Щодо окремих підприємств доступні посилання на перелік іноземного обладнання, що ними використовується, та ідентифіковану в БпЛА компонентну базу. В опублікованому переліку ― дані 79 російських підприємств, що беруть участь у кооперації з виробництва та постачання БПЛА для війни проти України. Серед них:
підприємства, які виробляють російські версії іранських БПЛА “Shahed-136” – “Герань” та “Гарпия” – АТ “ОЕЗ ППТ АЛАБУГА”, ТОВ “АЛЬБАТРОС”, АТ “ІЕМЗ КУПОЛ” та інші залучені до процесу виробництва цих БПЛА та складових для них;
група компаній Zala Aero, що входить до концерну “Калашников”, та виробляє баражуючі “Ланцети”, розвідувальні “Zala”;
виробники багатоцільових російських БПЛА “Орион” та “Альтаир” – АТ “Кронштадт” та АТ “Уральський завод цивільної авіації”;
виробники FPV-дронів, що передають свою продукцію безпосередньо підрозділам ЗС РФ в Україні, організовують для них збори коштів, школи пілотів на тимчасово окупованих територіях, доопрацьовують свою продукцію на замовлення російських військових.
Видання «Bloomberg» опублікувало матеріал про військову економіку РФ. Основні тези:
Повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну спричинило економічний бум, заснований на державних стимулах. Але за майже три роки з’явилося все більше ознак того, що рахунок незабаром доведеться оплатити.
Автори видання вважають, що настрої в російських містах залишаються піднесеними – ресторани переповнені, магазини працюють, але поєднання рекордно високих відсоткових ставок і стійкої інфляції несе загрозу подальшому очікуваному зростанню.
«Відносно хороший період для російської економіки, що ґрунтувався на раніше накопичених ресурсах, закінчився», – вважає Олег В’югін, економіст і колишній високопоставлений чиновник центробанку. «Висока інфляція з’їдає весь цей, здавалося б, короткочасний успіх».
Крім того, Росія стикається з санкціями, ослабленою валютою, незрозумілими перспективами цін на нафту, побоюваннями, що головний партнер – Китай – не впорається з економічними проблемами.
Досі економіка продовжує працювати, попри західні санкції, і поряд із високими зарплатами це допомагає послабити суспільне неприйняття війни. Дві третини росіян, як і раніше, впевнені в завтрашньому дні. Споживчі настрої, хоча і знизилися, але залишаються вищими, ніж будь-коли з 2022 року.
«Якщо говорити про середній клас, то він зараз почувається добре», – вважає Сергій Дмитрієв, фахівець з інформаційних технологій. «Високі відсоткові ставки не змогли стримати зростання цін, що більш ніж удвічі перевищує цільовий показник».
Рекордні витрати за позиками вже почали позначатися. За даними дослідницької групи «Автостат», російським автосалонам загрожує хвиля банкрутств. Також сільськогосподарський сектор зазнає труднощів. Навіть найбільші компанії переглядають свої стратегії. Державний оператор трубопроводів ПАТ «Транснефть» і ВАТ «Російські залізниці» різко скоротили інвестиційні програми, почасти через вартість запозичень.
Приватні компанії, як сталеливарна компанія ПАТ «Северсталь» і гірничодобувна компанія ПАТ «ГМК «Норильський нікель», також скорочують витрати. При цьому «United Co. Rusal International PJSC», провідний виробник алюмінію, розглядає можливість скорочення виробництва більш ніж на 10%, посилаючись на економічну ситуацію.
Центррбанк прогнозує інфляцію на рівні 4,5-5% до кінця року, а ключову ставку в середньому на рівні 17-20%.
«Це буде рік затягування пасків», – вважає Софія Донець, економіст компанії «T-Investments». «Кредитори виграють, а позичальники насилу уявляють, як вони будуть жити».
Для споживачів і підприємств це означає скорочення кредитів для покупок та інвестицій. Обвал вартості нафти – один із найбільших ризиків для економіки 2025 року. Якщо ціна впаде ще нижче, Росії доведеться йти на жертви.
Аналітики «Промсвязьбанку» вважають, що швидке закінчення війни може сприяти зміцненню рубля, поверненню іноземних інвесторів і експортної виручки. Якщо ж переговори затягнуться, то інфляція і жорстка політика, найімовірніше, збережуться, що призведе до уповільнення зростання.
Значне ослаблення рубля по відношенню до долара і проблеми з транскордонними платежами, викликані загрозою санкцій з боку США, також чинять свій вплив.
Ризик рецесії також є найвищим за останні три роки. У деяких кварталах 2025 року можливе падіння. Поки що основний прогноз – зростання до кінця року, трохи нижче 1%.
Аналітики зазначили, що Центральному банку Росії не вдається стримати інфляцію, незважаючи на підвищення ключової ставки до 21%. У листопаді загальна інфляція становила 8,9% у річному вимірі, а базова інфляція – 8,2%. Серед ключових чинників – майже двозначне зростання заробітної плати, військові витрати, знецінення рубля та зростання кредитування приватного сектору на 61% із середини 2022 року.
Служба зовнішньої розвідки України повідомляє, що через війну російська економіка втратила від 1,5 до 1,7 млн працездатних громадян. У 2025 році на ринку праці в РФ очікується посилення дефіциту кадрів. Причина – продовження російсько-української війни.
Негативним є також прогноз щодо розвитку ситуації на ринку праці в РФ у довгостроковій перспективі – до 2045 року ринок зайнятості у Росії скоротиться на 7–10 млн осіб із поточних 76 млн зайнятих громадян.
Як зазначають у СЗР, погіршення ситуації на ринку праці призводить до поглиблення стагфляційних процесів у російській економіці – підвищення рівня інфляції через зростання зарплат, зниження рівня виробництва, банкрутств низки підприємств.
Дефіцит працездатного населення РФ також є одним із чинників, які утримують російську владу від оголошення нової хвилі мобілізації.
Також за інформацією СЗР України, на відміну від офіційного Кремля, російські наукові та експертні кола не розглядають сценарій ані перемоги РФ, ані військової поразки України в 2025 році як базові. З таким прогнозом виступила Російська академія наук у своїй щорічній доповіді «Росія та світ: 2025». Для реалізації «переможного» сценарію у цьому році Москві необхідні значні додаткові ресурси, суттєві організаційні зусилля та сприятливі зовнішні умови.
Загалом російські аналітики розглядають два ймовірних варіанти розвитку подій у поточному році.
Перший – у другій половині 2025 року адміністрація президента Дональда Трампа організує переговорний трек «з позиції сили». Тиск США на Росію передбачатиме посилення санкцій та збільшення постачання озброєння Україні.
Другий варіант – продовження бойових дій з поступовим посиленням ударів углиб території Росії, оскільки країни Заходу не бажають поразки України, зважаючи на інвестиції в її підтримку.
Водночас такі розбіжності між офіційним Кремлем і «науковими» колами не впливають на мету цієї країни – знищення України як держави.
Загалом Російська Федерація демонструє готовність до подальшої ескалації війни проти України, публічно відкидаючи можливість компромісів, таких як заморожування лінії фронту або створення демілітаризованих зон.
5. Рішення, плани, заходи української сторони щодо ведення та закінчення війни, які оприлюднені у звітному періоді
06.01.2024 відбулося чергове засідання Ставки ВГК ЗСУ. На ній було обговорено питання по комплектуванню військових частин та їх ротації, формування і підготовки бригад.
Також засідання Ставки ВГК ЗСУ було проведено 08.01.2025. На порядку денному – виробництво та постачання дронів для ЗСУ, а також засобів радіоелектронної боротьби. За словами президента Володмира Зеленського, «дрони – це те, що вже змінило характер війни, і ці зміни ще далеко не завершені. Сьогодні існує пряма залежність: щоб зупинити просування ворога, щоб не втрачати людей і території, нам потрібні дрони. Дрони стримують ворога – тримають його на відстані. Це реально зробити. Виробництво дронів в Україні є рентабельнішим, ніж будь-де. Цього року ми в Україні хочемо встановити рекорд за кількістю та якістю дронів, які ми виробляємо та отримуємо від наших партнерів. І ми фокусуємося на дронах, які потрібні нашим бригадам, щоб утримувати лінію фронту, і на дронах, необхідних для підтримання безпеки, як-от морські дрони, і на дронах, розроблених для завдання дальніх ударів по військових об’єктах та інфраструктурі ворога на його території».
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що торік у грудні уряд додатково профінансував 100 бойових бригад на 25-27 млн грн кожну. У січні процес дофінансування бригад продовжиться. Про це він сказав, виступаючи з трибуни Верховної Ради на тему: «Про фінансове забезпечення сектору безпеки й оборони, стан економіки та енергетики і забезпечення їх функціонування у 2025 році», передає «Укрінформ».
Перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк додав, що наразі «суми коштів, які напряму з загального бюджету будуть виділятися бригадам, разом з їхнім ПДФО, який був раніше, складатимуть понад 30 млн грн щомісячно на бригаду». За його словами, кошти спрямують на закупівлю всього необхідного для бригад, не тільки дронів.
Також прем’єр-міністр оприлюднив іншу релевантну інформацію:
- видатки з держбюджету на озброєння та військову техніку у 2025 році складатимуть 739 млрд грн.;
- на збільшення спроможностей ОПК Уряд спрямує майже 55 млрд грн. В планах наростити наявні виробничих спроможності вітчизняного ОПК до 30 млрд дол.;
в пріоритетах:
- запуск довготривалих контрактів з виробниками на 3-5 років за проєктом «Зброя перемоги»;
- розширення фінансування далекобійної зброї;
- розвиток т.з. «данської моделі». На 2025 рік очікуємо залучити щонайменше 1 млрд дол. за цією моделлю;
- наростити локалізацію та залучити міжнародні оборонні концерни до виготовлення зброї в Україні;
- продовжити посилення інноваційного компоненту та підтримувати приватних виробників в оборонній сфері грантами.
Міністр оборони України Р. Умєров у звітному періоді заявив, що під час недавньої зустрічі у форматі «Рамштайн» партнерам було представлено стратегію України на 2025 рік, яка базується на чотирьох ключових пріоритетах:
- стабілізація лінії фронту;
- зміцнення обороноздатності України;
- посилення захисту неба та морських шляхів;
- асиметрична відповідь на спроби агресора досягти переваги через масштаб.
Продовжує залишатися резонансною ситуація навколо формування та застосування 155 механізованої бригади імені Анни Київської. Частина експертного середовища вважає ситуацію в цій бригаді фактично дзеркалом ситуації у низці інших бойових частин. З цього приводу командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал М. Драпатий дав публічний коментар, який наведено нижче:
Днями доповів Верховному Головнокомандувачу Збройних сил про ситуацію в 155 бригаді та рішення, які ухвалюються Командуванням Сухопутних військ для підтримки підрозділу та вирішення проблемних питань, озвучених як самими військовослужбовцями, так і журналістами. Роз’яснив ситуацію, назвав причини, відповідальних. Також зустрічався з командуванням бригади та французькими журналістами, які зараз працюють в підрозділі, відвідують позиції, щоб на власні очі побачити, як воїни “Анни Київської” виконують бойові задачі та оперують наданим Францією озброєнням.
Вважаю, що було зарано виходити в публічну площину до встановлення всіх обставин, однак станом на сьогодні уже можу поінформувати суспільство про заходи, які вживаються в КСВ, для стабілізації ситуації в 155 бригаді.
Більшість системних недоліків, допущених Командуванням Сухопутних військ, Генеральним штабом ЗСУ, оперативним командуванням на всіх етапах формування 155 бригади наразі проаналізовані, їм надана оцінка, по окремих питаннях вже реалізуються рішення.
Бригада на фронті менше місяця. Це – той період, коли проявляються всі недоліки у комплектуванні та підготовці особового складу. Коли розкривається дух воїна. Я дуже вдячний бійцям, які адаптуються до непростих умов і воюють. Попри всі складнощі, бригада зайняла смугу, виконує бойові завдання, тримає позиції, і паралельно – працює над усуненням помилок та покращенням боєздатності. Це відбувається в трьох напрямках: підготовка та бойовий дух; забезпечення; управління та керованість особовим складом.
Новому командиру бригади надається підтримка КСВ, у нього працює робоча група від Командування. Наразі фокус – на комплектуванні досвідченими офіцерами та командирами всіх ланок. Я цим питанням займаюсь особисто. За моїм рішенням відсьогодні діятиме спеціальна гаряча лінія командувача Сухопутних військ для військовослужбовців 155 бригади. Окрім офіційних щоденних доповідей хочу мати прямий контакт та чути бійця, розуміти, наскільки наші рішення впливають на його мотивацію та реальний стан справ.
І наостанок. Вважаю, що 155 бригада імені Анни Київської – перспективна і ще проявить себе. Так, потрібен час і зусилля багатьох для виправлення помилок, допущених під час формування. Але українська новостворена бригада імені Анни Київської може і має стати справжнім «гальським півнем» – символом Франції: гордою, незламною, та готовою до бою за свободу.
В Міноборони затвердили «Стратегію розвитку людського капіталу в Силах оборони до 2027 року». Мета – модернізація управління військовим персоналом. Зокрема, стратегія передбачає:
- вдосконалення військової освіти та її інтеграції з управлінням кар’єрою;
- впровадження прозорої системи грошового забезпечення та соціального захисту;
- покращення медичного обслуговування та реабілітації військовослужбовців;
- підтримку сімей загиблих та зниклих безвісти захисників.
Особлива увага приділяється співпраці з НАТО та впровадженню євроатлантичних стандартів, які зміцнять обороноздатність України та прискорять євроатлантичну інтеграцію.
Продовжує залишатися надзвичайно гострим питання комплектування СОУ особовим складом.
Про це зазначається в публікації видання «The Washington Post», яке цитує «Громадське». Упродовж 2024 року Україна змогла мобілізувати до війська приблизно 200 тисяч новобранців у той час як планувалося 500 тис., заявили неназвані в публікації українські та західні посадовці. Водночас українські військові критикують уряд за «повільну та неузгоджену мобілізаційну кампанію». Україна почала призов занадто пізно, коли підрозділи вже були «серйозно неукомплектовані після місяців без замін». Стало більше дезертирів, тому що «люди більше не йдуть воювати добровільно, а їх змушують». Один анонімний український офіцер зазначив, що Київ «так довго чекав», щоб почати мобілізацію колишніх в’язнів, хоча Росія робила це в перші місяці війни. Видання пише, що ряди українських солдатів стали все більш виснаженими та нездатними відбивати російський тиск. Також нібито військові дедалі більше підтримують заклик новообраного президента США Трампа розпочати переговори щодо припинення війни.
В даному контексті Нацполіція розпочала комплекс заходів щодо перекриття каналів вивозу «ухилянтів» за кордон і провела у звітному періоді понад 600 обшуків як перший етап цієї спецоперації. Заходи тривали по всіх областях України. Мова йде про організаторів та учасників груп, які допомагають нелегально перетинати кордон поза пунктами пропуску.
ДБР повідомило, що після прийняття відповідного Закону України до українського війська повернулось понад 7 тисяч військових, які вперше самовільно залишили частини. З них 4 тис. 396 осіб вже офіційно поновлені на військовій службі, щодо решти відбувається процес поновлення та закриття кримінальних проваджень. Ця цифра збільшується, оскільки Верховна Рада продовжила термін добровільного повернення на службу тих військових, які самовільно залишили частину, до 1 березня 2025 року.
Верховна Рада схвалила за основу проєкт закону «Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідний законопроєкт №12093 у першому читанні на засіданні у четвер підтримав 231 нардеп, повідомив перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк («Голос») у «Telegram». Законопроєкт ще мають розглянути у другому читанні, тож до нього можуть внести зміни.
У пояснювальній записці до проєкту документа необхідність його ухвалення пояснюється тим, що «у 2024 році понад 6 000 000 військовозобов’язаних громадян не уточнили свої персональні дані» вчасно. Неуточнення персональних даних у вказаний строк без поважних причин є адміністративним правопорушенням (ст.ст. 210, 210-1 КУпАП), за яке передбачена адміністративне стягнення – штраф у розмірі від 17 000 грн до 25 500 грн.
Автори законопроєкту пропонують надати можливість призовникам, військовозобов’язаним та резервістам самостійно звернутися до ТЦК та СП для уточнення персональних даних, сплативши при цьому за скоєне адміністративне правопорушення штраф у розмірі 50% від мінімального розміру (8500 грн).
Для цього військовозобов’язані зможуть подати заяву через Електронний кабінет військовозобов’язаного, призовника, резервіста.
Оскільки передбачається, що уточнення персональних даних буде передумовою для економічного бронювання та використання інших важливих функцій Електронного кабінету, то очікується, що такою можливістю скористається велика кількість військовозобов’язаних громадян, – вважають автори законопроєкту.
У звітному періоді Кабмін привів у відповідність процедуру зміни цільового призначення земель з віднесенням їх до земель оборони. Уряд привів у відповідність до вимог Земельного кодексу та Закону «Про Державний земельний кадастр» Порядок ведення Державного земельного кадастру. Відповідну постанову № 6 «Про внесення змін до Порядку ведення Державного земельного кадастру» ухвалено на засіданні Кабміну 7 січня. Визначено процедуру внесення відомостей до Державного земельного кадастру у разі зміни цільового призначення особливо цінних земель, земельних лісових ділянок з віднесенням їх до земель оборони.
Згідно з постановою одночасно із внесенням відомостей про віднесення відповідної земельної ділянки до земель оборони до Державного земельного кадастру вносяться відомості про обмеження у використанні земель щодо заборони зміни цільового призначення такої ділянки.
У випадку, визначеному ч. 12 ст. 20 Земельного кодексу, внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою особи, яка подала заяву про зміну цільового призначення земельної ділянки особливо цінних земель, земельної лісової ділянки з віднесенням її до земель оборони, до якої додається документація із землеустрою, на підставі якої здійснюється зміна цільового призначення земельної ділянки. Якщо відповідно до закону зміна цільового призначення земельної ділянки здійснюється без розроблення документації із землеустрою, до заяви додається технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.
6. Оцінки ситуації та прогнози щодо перспектив ведення та закінчення війни з боку стейк-холдерів та експертного середовища
Звітний період характеризується появою низки нових і часто діаметральних оцінок поточної ситуації в Україні та її перспектив, а також дій провідних геополітичних «гравців» стосовно наведеного. Основні відмінності полягають в сценаріях, термінах їх реалізації, формату залучення/участі західних країн, в першу чергу США тощо. Особливістю також є збільшення в оцінках питомої ваги чинника непередбачуваності.
Обраний президент США Дональд Трамп заявив, що сподівається закінчити війну Росії проти України за шість місяців. Про це він у вівторок, 7 січня, сказав на прес-конференції у маєтку Мар-а-Лаго. Основні тези його виступів:
Сподіваюся [на завершення війни], набагато раніше, ніж через шість місяців. Росія та Україна втрачають багато молодих людей.
Він знає, що російський диктатор Володимир Путін хоче зустрітися, проте зустріч може відбутися лише після його інавгурації 20 січня.
Це війна, якої ніколи не повинно було бути. Гарантую вам, якби я був президентом, цієї війни ніколи б не було.
Д.Трамп зазначив, що може зрозуміти позицію Росії щодо членства України в НАТО та звинуватив адміністрацію Джо Байдена у провокуванні війни РФ проти України.
На уточнювальне питання журналіста, чи бачить він Україну членом НАТО, Трамп відповів, що його бачення «завжди було зрозумілим».
«Я гадаю, що в них була угода [ймовірно, Росії та України], але Байден її порушив. Угода, яка була б дуже задовільною для України та для всіх інших, але Байден сказав, що вони мають мати можливість приєднатись до НАТО», — вважає Д.Трамп.
Майбутній спецпредставник обраного президента США Дональда Трампа з питань України, Кіт Келлог заявив, що має на меті спробувати знайти рішення для завершення повномасштабної війни РФ проти України протягом 100 днів з моменту інавгурації Трампа. Таку заяву він зробив в етері телеканалу «Fox News». За словами Келлога, і він, і Дональд Трамп розуміють, що часу для пошуку рішення у них мало. Обраний президент США хоче завершити війну настільки швидко, наскільки можливо.
«Людям потрібно розуміти: він не намагається дати щось Путіну чи росіянами. Він насправді намагається врятувати Україну та її суверенітет», – зазначив Кіт Келлог .
Він також вважає, що «найбільшою помилкою» Байдена була відмова говорити з російським диктатором Володимиром Путіним протягом більш ніж двох років. Водночас Трамп налаштований це зробити. Обраному президенту США вдасться запропонувати прийнятне рішення правителю Кремля та президенту України Володимиру Зеленському «в короткостроковій перспективі».
За словами глави Пентагону, російські втрати в Україні перевищили дві третини від загальної чисельності російської армії на початку широкомасштабної війни. Міністр оборони США Ллойд Остін наголосив, що Росія втратила 700 тисяч вбитими і пораненими у війні проти України та продовжить нести великі втрати. Про це він повідомив на брифінгу після засідання Контактної групи з питань оборони України. Основні тези його виступу:
З 2022 року Росія зазнала понад 700 тисяч втрат в Україні. За три роки повномасштабної війни Москва понесла більше втрат, аніж в усіх інших конфліктах разом після Другої світової війни. Російські втрати в Україні тепер перевищили дві третини від загальної чисельності російської армії на початку обраної Путіним війни. Лише у листопаді 2024 року Росія втрачала майже півтори тисячі військових на день.
Москва навіть залучає з Північної Кореї війська до війни, у якій вони не мають брати участі. Це ще одна чітка ознака відчаю Путіна. Війська з Північної Кореї вже зазнали понад тисячу втрат від моменту долучення до війни Путіна проти України у грудні, але інші оцінки свідчать про набагато більші втрати.
Тим часом, економічна ціна від імперських фантазій Путіна для простих росіян також є приголомшливою. Кремль планує витрати близько 40% російського бюджету на 2025-й рік для продовження війни. Це збільшення витрат на війну на 25% у порівнянні з минулим роком. Водночас, російський рубль продовжує падіння, а Кремль став більш ізольованим. Світовий статус і стратегічна позиція Росії продовжує занепадати.
Загалом В. Путін не досяг жодної зі своїх стратегічних цілей.
І війна не завершена. Вони продовжать нести більше втрат й надалі. Вони втратили багато техніки. Путін ізольований. Він не має здатності проектувати бойову міць, як би він це зробив у минулому. Ми бачили це у Сирії. Тож, я думаю, я би поставив під сумнів, чи зазнала невдачі Україна. Я думаю, що Росія зазнала невдачі.
Водночас наведену вище оцінку ситуації у звітному періоді з боку міністра оборони США, що Росія зазначала невдачі з огляду на значний рівень втрат важко назвати всебічною та повною, оскільки в питаннях досягнення РФ воєнно-політичних цілей війни проти України рівень втрат не займає провідного значення, в першу чергу через цінності воєнно-стратегічної культури серед керівництва РФ.
Потенційна мирна угода між Росією та Україною може бути укладена через кілька тижнів після того, як обраний президент США Дональд Трамп повернеться до влади. Про це заявив міністр закордонних справ Британії Девід Леммі, пише «The Sun» із посиланням на його інтерв’ю для «BBC Radio 4». Він також уточнив, що це може статися ближче до Великодня. 9 січня Леммі сказав, що «малоймовірно», що угода буде досягнута 21 січня. Однак він повідомив «неймовірні подробиці про мирний план Трампа», який, на його думку, може запрацювати за кілька тижнів після інавгурації, яка, як відомо, запланована на 20 січня.
Д. Леммі також заявив, що поки не бачить «жодних доказів» того, що Путін готовий сісти за стіл переговорів, щоб припинити війну. Також Леммі зазначив, що ера миру після холодної війни «закінчилася», а майбутня безпека Європи знаходиться «на вістрі ножа».
Наразі Україна перебуває під ризиком програти війну, однак погана угода, нав’язана Дональдом Трампом, може стати гіршим варіантом, адже врегулювання за рахунок територій України стане винагородою для Путіна та підірве довіру до США. Як інформує Цензор.НЕТ, про це йдеться в редакційні статті The Washington Post
«Наступні кілька тижнів визначатимуть, чи зможе Україна надалі існувати як суверенна держава в межах своїх кордонів до вторгнення чи приблизно до них – із повними гарантіями безпеки для своїх громадян – або ж президент РФ Путін отримає винагороду та натхнення у своїй війні щодо територіального розширення»,- зазначає видання.
Видання наголошує, що те, в який спосіб розв’язуватиметься конфлікт, вплине на процеси далеко за межами України і навіть Європи. «На карту поставлена довіра до Сполучених Штатів та Організації Північноатлантичного договору, які спочатку допомогли Україні після незаконного та неспровокованого вторгнення РФ та пообіцяли продовжувати свою підтримку “стільки, скільки буде потрібно”, щоби дати відсіч російській агресії», – йдеться у публікації.
Відступ на нинішньому етапі означатиме, що США та їхнім союзникам бракує витримки, а також що їхні обіцянки дійсні лише до чергових виборів. Це також може дати сигнал Китаю, де його авторитарний лідер Сі Цзіньпін розмірковує над можливістю збройного захоплення демократичного острову Тайвань.
Тим часом Україна відчуває серйозні втрати, насамперед свого людського потенціалу. Однак найцінніший ресурс для українців – це час.
Якщо Україна хоче закінчити війну з Росією, то вона має провести «реалістичні дискусії» щодо територіальних питань. Таку думку висловив президент Франції Еммануель Макрон під час щорічної зустрічі французьких послів, повідомило «Reuters». Е. Макрон закликав українців «вести реалістичні дискусії щодо територіальних питань», бо «тільки вони можуть їх вести», щоб зупинити вторгнення Росії.
«Сполучені Штати Америки повинні допомогти нам змінити характер ситуації та переконати Росію сісти за стіл переговорів, тоді як європейці мають побудувати гарантії безпеки для України, що стане їх першочерговим обов’язком», – заявив Макрон.
При цьому президент Франції припустив, що за нинішніх умов «швидкого та легкого рішення в Україні не буде… Новий американський президент сам знає, що Сполучені Штати не мають жодних шансів щось виграти, якщо Україна програє».
У звіті «Американського інституту підприємництва» (AEI) зазначено, що перемога Росії у війні не лише не дозволить заощадити США на допомозі Україні, але і вимагатиме різкого збільшення витрат Пентагону на понад 800 млрд дол. до 2029 року. Також у звіті зазначається, що перемога Путіна у війні з Україною змінить обличчя Європи і додасть Росії сміливості погрожувати членам військового альянсу НАТО. Як пише з цього приводу видання «Bloomberg», збільшення таких витрат США знадобиться для того, щоб допомогти стримати, а в разі необхідності і перемогти неядерну російську атаку за межами України. Прогнозується, що такий розвиток подій збільшить суму поточного п’ятирічного плану Міністерства оборони США з 4,4 трлн дол. до 5,2 трлн дол., або приблизно на 165 млрд дол. більше щорічно, ніж заплановано на ці роки. У звіті AEI вказано, що основна увага дослідження приділяється бюджету МО США, «необхідному у світі, де Росія перемагає Україну, і потенційному каскадному впливу на безпеку Америки, бо інші супротивники вчаться на перемозі Росії і відмові світу від підтримки України… Ми робимо висновок, що підтримка України в найкращих інтересах Америки з фінансової точки зору… Короткострокові витрати на допомогу Україні, щоб вона могла захистити себе від російської агресії, набагато дешевші, ніж довгострокові витрати на те, щоб дозволити Росії перемогти».Видання «Politico» розмістило публікацію, в якій наведено прогнозований список «чорних лебедів» – непередбачуваних і малоймовірних подій, які, на думку вчених, футуристів та аналітиків, можуть відбутися в 2025 році.
Серед ключових сценаріїв:
- таємні переговори світових держав — Росія, США, Іран та Ізраїль можуть домовитися про стримування іранської ядерної програми та запобігання конфлікту між Тегераном та Тель-Авівом;
- найбільша кібератака в історії;
- несподіваний альянс Д.Трампа, Сі Цзіньпіна та В.Путіна для роботи над врегулюванням конфлікту в Україні;
- масштабна епідемія у США;
- обвал ринку та глобальна паніка;
- секретна програма Південної Кореї щодо створення ядерної зброї;
- відставка президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка;
- збройні зіткнення в США через зміни кордонів штатів.
7. Загрози застосування зброї масового ураження, ядерна безпека, радіаційна обстановка та ситуація навколо ЗАЕС
Ймовірність застосування ядерної та хімічної зброї по території України залишається загалом на попередньому рівні.
Ризик ядерної ескалації Росією залишається низьким.
Стратегічні ядерні сили (СЯС) ЗС РФ визначеним складом знаходяться на бойовому чергуванні, зміни в характері їх дій не спостерігаються (згідно відкритих оцінок розвідувальних органів, аналізу супутникових знімків, інформації від профільних ОSINT-спільнот та власного моніторингу УІМ).
Частина носіїв ядерної зброї стратегічного призначення залучена до ударів по території України ракетами в звичайному (неядерному) спорядженні. У звітному періоді відбулося часткове перебазування літаків стратегічної/дальньої авіації ПКС ЗС РФ між аеродромами.
«Ядерна ескалація» потенційно можлива у разі загрози втрати РФ значної частини власної території та тимчасово окупованих територій України, які вона незаконно включила до свого складу.
Щодо питань поширення зброї масового ураження та засобів її доставки
Опубліковано звіт про випробувальний запуск в КНДР гіперзвукової балістичної ракети середньої дальності. Основні тези:
Головне управління ракетобудування КНДР здійснило випробувальний запуск новітньої гіперзвукової балістичної ракети середньої дальності.
Для виготовлення корпусу двигуна новітньої гіперзвукової ракети використано новий композиційний матеріал, армований вуглецевими волокнами, а систему управління польотом і наведенням впроваджено комплексний і ефективний спосіб, заснований на накопичених технологіях.
Гіперзвукова плануюча боєголовка ракети, запущеної з полігону у північно-східному напрямку, зі швидкістю в 12 разів швидше за швидкість звуку пролетіла по наміченій траєкторії польоту, досягнувши першої максимальної висоти 99,8 км і другої максимальної висоти 42,5 км, і точно потрапила в задану акваторію у відкритих водах на відстані 1500 км.
Судячи з екранів спостереження, показаних на оприлюднених Північною Кореєю фотографіях, ракета після запуску піднялася і досягла першого апогею, приблизно в цей час відокремилася боєголовка, а потім опустилася і піднялася до другого апогею, після чого перейшла до термінальної фази.
Фахівці ставлять під сумнів реальне досягнення показників, які наведені в офіційній заяві. Якщо Північній Кореї справді вдалося досягти другого апогею або змінити траєкторію в середині польоту, це було б технологічним досягненням. Однак два підйоми та спуску вважаються недостатніми для гіперзвукової ракети.
«Ми вважаємо, що заявлені Північною Кореєю дальність польоту та висота другого апогею з великою ймовірністю є обманом», – заявив на брифінгу Лі Сун Чжун, начальник управління зв’язків із громадськістю Об’єднаного комітету начальників штабів Республіки Корея, додавши, що достатньої висоти другого апогею не було.
Водночас військова розвідка Південної Кореї повідомляє, що армія Північної Кореї готується розгорнути поблизу столиці 250 одиниць пускових установок (ПУ) оперативно-тактичних ракетних комплексів. Залежно від типу ракетного комплексу сумарний залп 250 ПУ може бути від 500 до 1500 ракет. Вважається, це дозволить впевнено долати ПРО противника таким числом ракет, навіть за її високої ефективності, та забезпечити нанесення гарантованої шкоди. У серпні 2024 р у Пхеньяні відбулася церемонія передачі КНА 250 ПУ ракетного комплексу, який у західній класифікації має найменування «Hwasong-11D».
У звітному періоді президент Турції Р.Ердоган повідомив, що його країна розробляє ракети радіусом дії понад 2000 км та збільшить запаси ракет дальністю до 800 км.
Радіаційна ситуація на території України
Радіаційна ситуація на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень, а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП “НАЕК “Енергоатом” та ДСП “Екоцентр”, залишалася стабільною. Радіаційний фон складає від 0.09 до 0.12 мкЗв/год (допустимий рівень радіаційного фону становить до 0.30 мкЗв/год згідно Норм радіаційної безпеки України).
Залишається актуальною можливість руйнувань об’єктів атомної та хімічної промисловості, що є загрозою регіонального/місцевого масштабу.
Запорізька АЕС (м. Енергодар) працює з ризиками порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Радіаційний фон складає 0.11 мкЗв/год. Викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень. Реактори №1-6 станції перебувають в режимі холодної зупинки. Стан енергоблоків – стабільний. Станція отримує живлення від основної зовнішньої повітряної лінії електропередачі ПЛ-750 кВ “Дніпровська” та резервної ПЛ-330 кВ “Феросплавна-1”. Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС стабільний. Територія ЗАЕС використовується окупаційними військами для розміщення військ . Ймовірним сценарієм радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС продовжує вважатися аварія з втратою живлення циркуляційних насосів, що призведе до припинення охолодження активної зони реактора.
Слід також звернути увагу на потенційні загрози в регіоні в контексті бойових дій в Курській області, в якій розташовано Курську АЕС. Не виключаються провокації з боку РФ з метою висунення звинувачень Україні «за протиправні дії у відношенні АЕС».
Аварій та обстрілів хімічно небезпечних об’єктів не зафіксовано.
Продовжується застосування ЗС РФ хімічних боєприпасів в районах ведення бойових дій.
8. Примітки:
Структура та загальні тенденції в огляді можуть повторювати окрему інформацію/висновки з попередніх звітів у випадку, якщо вони не зазнали принципових/значних змін.
Питання, пов’язані з економічними, політичними, зовнішньополітичними, інформаційними тощо аспектами російсько-української війни, які загалом є складовими сфери оборони, в даному документі, як правило, не розглядаються, оскільки вони відображені в інших тижневих оглядах, дайджестах УІМ;
В огляді використані виключно відкриті джерела та інформація, яка була оприлюднена протягом звітного періоду (тижня). В деяких випадках може мати місце використання та цитування інформації, яка була оприлюднена раніше та не була включена до попередніх оглядів, але зберігає свою актуальність у звітному періоді.
Команда УІМ по замовчуванню не ставить під сумнів достовірність інформації від офіційних джерел (державних органів) України. В будь-якому випадку відповідальність за достовірність інформації лежить на першоджерелах її походження;
Відповідальність за достовірність інформації з власних джерел та оцінки експертів УІМ несе УІМ.
Кількісно-якісні та інші характеристики тих чи інших подій можуть відрізнятися від інформації з інших джерел, різниця обумовлена якістю вхідної інформації, методами збору, обробки та експертного оцінювання.
В огляді використані усталені словосполучення, скорочення та абревіатури, наприклад, ЗСУ, ОПК, ОВТ, КАБ тощо.
Вам також буде цікаво:
КАЛЕНДАР КЛЮЧОВИХ ЕКОНОМІЧНИХ ПОДІЙ
Ринок землі: нерозкритий потенціал
Ігар Тишкевич про демографічну кризу в України: цифри офіційної статистики завищені
«Особливості національної реклами»: чому весь світ повірив у євгеніку від Yves Rocher?
Володимир Шульмейстер: 1,5 млрд гривень врятують українців на дорогах
Віртуальні платформи відіграватимуть ключову роль у трансформації галузі охорони здоров’я