У вівторок, 18 липня, Сергій Громенко, керівник програми “Історична та культурна політика” Українського інституту майбутнього презентував доповідь «Основи російської державності» як нова ідеологія Росії на «після Путіна».
З 1 вересня 2023 року на першому курсі всіх спеціальностей і форм навчання в російських вишах буде викладатися нова обов’язкова дисципліна – «Основи російської державності». Попри конституційну заборону ідеології в Росії, весь 2022 рік був присвячений її розробці. За формою та позиціонуванням «Основи» схожі на «науковий комунізм» радянської доби, але за змістом ближчі до імперської тріади: «православ’я, самодержавство, народність». Поява де-факто обов’язкової ідеології є одним з найголовніших маркерів переходу Росії від персонального авторитаризму до тоталітаризму. Головна мета цього процесу – забезпечити збереження сучасного російського режиму в умовах «після Путіна».
Наявність в Росії державної ідеології чи офіційно проголошеної «національної ідеї» – правило, а не виняток. Після 1991 року офіційної ідеології в Російські Федерації немає, однак пошуки її ведуться на найвищому рівні, незважаючи на пряму заборону в 13-й статті конституції.
Головним джерелом ідеології в нинішній Росії є Володимир Путін – його особисті погляди впливають на внутрішню та зовнішню політику країни. Можна упевнено стверджувати, що тріада: необмежений суверенітет (нерозрізнений з імперіалізмом) – консерватизм/традиціоналізм (з акцентом на гомофобію) – патріотизм (точніше, лояльність державі та йому особисто), – становить стрижень світоглядної картини президента, а відтак і всієї російської держави.
В останні кілька років було здійснено кілька спроб сформулювати офіційну російську ідеологію, обійшовши конституційні обмеження: «10 граней патріотизму», «пентабазис» (у двох версіях), «чотири ціннісні константи» та «Основи російської державності», які увібрали в себе попередні напрацювання. З 1 вересня 2023 року «Основи» будуть запроваджені в якості окремого курсу в російських вишах та на окупованих територіях України. Предмет «ОРД» буде задавати рамку для вивчення суспільно-гуманітарних предметів в наступні роки («єдино вірне вчення»).
Концепція «Основ» містить головний постулат нової російської ідеології державництва: «Росія – це окрема держава-цивілізація». Росію роблять унікальними розміри, природні багатства, культурне розмаїття, економіка та успішно пережиті в минулому випробовування. Основу російського світогляду становлять принципи: на рівні країни – єдності різноманіття, держави – суверенітету, суспільства – злагоди та співробітництва, родини – любові та відповідальності, людини – сотворення та розвитку. Головними цінностями російської цивілізації є стабільність, місія, відповідальність та справедливість.
Дві третини принципів та цінностей запозичені «ОРД» із імперської тріади «православ’я, самодержавство, народність», ще третина – з радянського комунізму. Ідеальна картина Росії та світу, викладена в «Основах», передбачає: а) глобальний вплив Росії на міжнародну політику, б) традиційність та непорушність її внутрішнього устрою, в) гордість та патріотизм росіян.
Таким чином, нову російську ідеологію можна виразити тріадою: імперіалізм – авторитаризм – шовінізм. Саме у напрямку посилення кожного з цих елементів і буде скерована діяльність російської влади в найближчому майбутньому. Запровадження єдиної державної ідеології у вишах є маркером переходу російського режиму зі стану персонального авторитаризму до стану тоталітаризму. Ідеологічно обґрунтований тоталітаризм радянського зразка – єдиний шлях збереження сучасного російського режиму після смерті/відходу/усунення Володимира Путіна.
Вам також буде цікаво:
Давос приніс Україні новину про можливість отримання траншу МВФ
Новий Шовковий шлях: потенціал для України
Привід для оптимізму. Хто і як змінить ринок електроенергії
UIF запрошує до співпраці експерта з економічного аналізу
На суші, на морі, у повітрі: три напрямки посилення української армії 2030
Давос і Мюнхен 2017: найважливіше про світові тенденції