» Аналітичні матеріали, Доповіді, Новини » Визначення масштабів наркотичної та алкогольної залежності. Громадські наслідки

Визначення масштабів наркотичної та алкогольної залежності. Громадські наслідки

Український інститут майбутнього презентує результати національного дослідження щодо проблеми наркотичної залежності.

Кожен десятий українець зустрічався з наркотичною залежністю серед свого ближнього кола – сім’ї, родичів, друзів, сусідів або колег по роботі. Кожен п’ятий стикався серед ближнього кола з алкогольною залежністю.


Чи є серед Ваших членів сім’ї, родичів, друзів, сусідів або колег по роботі особи з залежністю?

Молодь 18-24 роки вдвічі частіше за середній показник по країні зустрічалася з наркотичною залежністю – 10%.

Серед різних макрорегіонів та типів населених пунктів немає суттєвих розбіжностей щодо цих показників. Можна виділити лише Схід, де сукупна частка тих, хто має близьких та знайомих з наркотичною залежністю складає 14%.

Найчастіше ті, хто стикався у своєму ближньому оточенні з наркотичною залежністю, згадували такі речовини як канабіс (31%) та амфетаміни (18%). Ці два наркотики звучать набагато частіше за інші.

Втім, значна частина назвала також такі важкі наркотики, як дизайнерські наркотики або «солі» (8%), макова соломка (7%), а також метадон і спайси (по 6%).

Якщо є особи з наркотичною залежністю, то від яких саме речовин? 


Абсолютна більшість (65%) молоді 18-24 роки має родичів, друзів або знайомих залежних від вживання канабісу, що вдвічі перевищує показник по країні.

Кожен третій (30%) з цієї ж вікової групи має людей з близького кола з залежністю від амфетамінів, що перевищує показник по країні майже вдвічі.

Кожен п’ятий (26%) опитаний до 24 років заявив, що має людей з ближнього кола, які вживають «солі» – що втричі перевищує аналогічний показник по країні.

Серед молоді 18-24 роки в чотири рази більше тих, хто має родичів, друзів або знайомих, які вживають героїн (17% проти 4% по країні) та ідентична ситуація з кокаїном (17% проти 4% по країні).

9% молоді до 24 років мають близьких або знайомих з залежністю від первитину або «вінта» (показник 1% по країні).

Лише 13% молодих людей 18-24 роки, які стикалися з проблемою наркоманії серед близьких та знайомих, не змогли визначитися про які речовини йдеться, тоді як серед людей старшого віку (55+) ця частка є найбільшою – 55%.

Серед регіональних особливостей, слід виділити, що на Сході та в Центрі набагато частіше згадували про залежність від амфетамінів порівняно з жителями Заходу та Півдня: відповідно 29% та 27% проти 5% та 6%.

На Заході більше людей, у яких близькі або знайомі мають залежність від макової соломки (13% проти 7% по країні), кокаїну (10% проти 4% по країні), а також близько 3% згадують залежність від такого важкого наркотика як дезоморфін, який через характерні прояви на тілі залежних ще називають «крокодил».

У Центрі вдвічі частіше, аніж в середньому, згадують метадон (13% проти 6%) та бутират (4% проти 1% по країні).

Більше половини громадян (53%), які стикалися з проблемою наркоманії серед свої близьких або знайомих, відповідають, що їм відомі випадки, коли ці люди були небезпечними: для самих себе (19%), для оточуючих (14%) або одночасно для себе та оточуючих (20%).

При цьому 45% відповіли, що їм невідомі такі випадки.

Чи відомі Вам випадки, коли ці особи були?

 

 

Опитані, які мають близьких або знайомих з проблемою наркозалежності, називають цілу низку дій, які ті вчиняли по відношенню до власних рідних та оточуючих. По відношенню до родини – на першому місці це виніс речей з дому без дозволу з метою продажу – 35%, також крадіжки грошей у рідних (23%) і ще 15% повідомили про вчинення домашнього насильства.

Потерпають від цих осіб, за словами респондентів, і їхні друзі, сусіди, колеги та просто знайомі:  18% опитаних пригадали крадіжки у них речей з метою продажу, ще 12% розповіли про крадіжки грошей  і 8% про насильницькі дії наркозалежних стосовно оточуючих.

9% респондентів, з числа тих, хто має близьких або знайомих з наркозалежністю, знають про їхні спроби зашкодити собі чи скоїти самогубство.

 

Чи скоювали ці особи щось з переліченого?


Лише третина громадян, у яких є близькі або знайомі з наркозалежністю, знають про випадки, коли ті зверталися до спеціалізованих закладів: 20% розповіли про звернення цих людей до державних закладів допомоги наркозалежним і 14% про звернення до приватних закладів.

При цьому, в більшості випадків, за твердженням опитаних, це або не дало результатів (40%) або мало лише короткостроковий ефект (44%). Про повну зміну людини внаслідок звернення до спеціалізованого закладу заявили лише 12%.

Натомість половина громадян, які стикалися з наркозалежністю у свої родичів, друзів або знайомих, розповіли, що ті не зверталися по допомогу.

Головними перепонами для цього респонденти назвали небажання самих наркозалежних (36%), відсутність віри у результат (23%) та відсутність грошей для оплати лікування (15%).

Чи зверталися ці особи або їхні рідні за допомогою для лікування наркотичної залежності? 


Якщо зверталися, то який був результат?


Якщо не зверталися, то чому?

 

Близько половини (46%) громадян країни вважають, що, за бажання, дістати наркотичні речовини було б легко або скоріше легко. Протилежної думки усього 14% опитаних. Ще близько сорока відсотків не можуть визначитися.

Наскільки легко, на Вашу думку, за бажання, було б дістати наркотичні речовини на «чорному ринку» у Вашому населеному пункті?

 

Молодь до 24 років найчастіше з усіх вікових когорт відповідає, що, за бажання, можна легко або скоріше легко дістати необхідні речовини – 54%. Зі зростанням віку респондентів ця впевненість падає і становить лише 38% серед осіб віком за 55 років.

На Півдні та Сході набагато частіше відповідають, що у їхньому населеному пункті легко або дуже легко дістати наркотики – відповідно 56% та 54% проти 34% на Заході.

13% респондентів заявили, що знають про одну чи навіть кілька точок нелегального продажу наркотиків, неподалік від своєї оселі.

Понад три чверті опитаних заявили, що таких місць не знають.


Чи є відомі Вам нелегальні точки продажу наркотичних речовин, неподалік від Вашої оселі?

Вища частка впевнених у легкості доступу до нелегальних речовин серед жителів Півдня та Сходу  корелює з їхніми відповідями щодо знання про конкретні точки збуту наркотиків поблизу їхніх осель: 18% та 14% відповіли, що знають одну чи кілька таких точок. Тоді як на Заході відповідний показник – 10%.

Більше половини (53%)  населення вважає, що ситуацію може виправити посилення кримінальної відповідальності за збут і розповсюдження наркотиків. Трохи більше третини виступають за примусове лікування від наркоманії і ще третина хоче посилення антинаркотичної пропаганди серед молоді.


Які зміни, на Вашу думку, можуть покращити допомогу особам з наркотичною залежністю?