» Без категорії » ​Верховний Суд США: епоха Трампа починається

​Верховний Суд США: епоха Трампа починається

Президент США Дональд Трамп висунув кандидатуру 49-річного апеляційного судді зі штату Колорадо Ніла Горсача на пост судді Верховного Суду США. Правда, необхідно враховувати, що ця кандидатура ще повинна бути підтримана сенатом, у якому, утім, більшість становлять однопартійці Трампа – республіканці.

Цікаво, що вакансію, що відкрилася ще 13 лютого минулого року у зв’язку зі смертю верховного судді Антоніо Скаліа, спочатку намагався заповнити президент Обама, висунувши в березні 2016 року кандидатуру ультраліберального голови апеляційного суду федерального округу Колумбія Мерріка Гарланда, однак тоді сенат відмовився відкривати слухання по його кандидатурі на тій підставі, що благородніше було б надати цю можливість новому президенту. Та й сам Обама не особливо наполягав, щиро вважаючи, що наступним главою держави буде Хілларі Клінтон.

І ось тепер заповнити «святе місце» належить Дональду Трампу.

Ситуація помітно ускладнюється ще й тією обставиною, що вибір Трампом тієї чи іншої кандидатури в нинішніх умовах може мати вирішальний вплив на проведену Судом правову політику. Остання, як відомо фахівцям, може бути ліберальною або консервативною. «Консервативні рішення – це рішення у кримінальних справах, де рішення прийнято не на користь обвинуваченого; у цивільних справах, де рішення прийнято не на користь жінок або меншин; і у справах, пов’язаних з Першою поправкою та вимогою належного розгляду, де рішення прийнято не на користь приватної особи», – зазначає професор університету Берклі Террі Перетті [1].

Так ось, після смерті Скаліа з решти восьми суддів, які залишилися, четверо є лібералами (Брейєр, Гінзбург, Каган, Сотомайор), а ще четверо – консерваторами (Аліто, Кеннеді, Томас і голова Суду Робертс). Крім того, варто взяти до уваги вже давно хитке здоров’я судді Руф Гінзбург, яка належить до ліберального табору, зазвичай підтримуваного Демократичною партією, і досить хитку позицію судді Кеннеді, який, не будучи послідовним консерватором, швидше належить до типу «swing justice» (суддя, який сумнівається; зазвичай примикає до ситуативної більшості). Отже, призначення Трампом ліберально або консервативно налаштованого юриста остаточно схилить чашу терезів на користь одного з двох утворених у Суді таборів.

На сьогоднішній день розклад сил у Верховному Суді виглядає так:

Ім’я судді

Дата наро-дження

Рік призна-чення до Верховно-го Суду

Ким призначений

Попередня професійна діяльність

Ідеологічні уподобання

Дж. Робертс

(голова)

1955

2005

Буш-мол.

Практикуючий

юрист, апеляцій-ний суддя

Консерватор

Е. Кеннеді

1936

1988

Рейган

Професор права, апеляційний суддя

Консерватор

К. Томас

1948

1991

Буш-ст.

Апеляційний суддя

Консерватор

Р. Гінзбург

1933

1993

Клінтон

Професор права, апеляційний суддя

Ліберал

С. Брейєр

1938

1994

Клінтон

Професор права, голова апеляційного суду

Ліберал

С. Аліто

1950

2006

Буш-мол.

Апеляційний суддя

Консерватор

С. Сотомайор

1954

2009

Обама

Апеляційний суддя

Ліберал

Е. Каган

1960

2010

Обама

Професор права, Генеральний соліситор США

Ліберал

Що стосується самого Горсача, то його життєвий шлях не викликає особливих нарікань навіть у демократів. Він народився в 1967 році в штаті Колорадо, закінчив Колумбійський університет, у якому став лауреатом стипендії Трумена, рік пропрацював клерком у Верховного судді Кеннеді, з яким зараз йому належить зустрітися знову, але вже як повноправний колега. Потім була тривала, більше ніж 10-річна робота в Міністерстві юстиції (в Америці, як відомо, прокуратура входить в систему Мін’юсту), де Горсач пропрацював аж до 2006 року, поки не був призначений президентом Дж. Бушем-молодшим апеляційним суддею у своєму рідному штаті.

За своїми ідеологічними переконаннями Горсач ближчий до консервативного табору, називаючи себе, подібно до великого попередника Скаліа, оригіналістом і прихильником суддівського самообмеження. Оригіналістом в Америці традиційно називають того суддю, який вважає, що інтерпретуючи Конституцію США, судді слід «не займатися самодіяльністю», а строго дотримуватися того змісту, який вкладали в неї батьки-засновники. В цьому відношенні характерна дискусія між суддями, що розгорнулася в ході усних слухань по одній зі справ, яка розглядалися в 2010 році. Суддя Аліто, якому на мить зрадила його постійна стриманість, поставив судді Скаліа, одному з найяскравіших оригіналістів у Суді, провокаційне запитання: «Мабуть, шановний суддя хоче знати позицію Джеймса Медісона щодо відеоігор, які пропагують насильство?». На що спритний Скаліа миттєво відповів: «Ні, мене лише цікавить, що Медісон думав про насильство». Наскільки Горсач буде вірний заповітам свого кумира, покаже час.

Поки що, як і личить справжньому консерваторові, Горсач виступає проти евтаназії, якій навіть присвятив окреме дослідження, досить критично ставиться до одностатевих шлюбів, вважаючи, що ліберали, які знаходилися при владі, розміняли справжні переваги демократичного правління на дуже сумнівні цінності, і підтримує низку інших ініціатив Республіканської партії .

Ризикну припустити, що досить високі професійні якості та лояльність новому президенту забезпечать Нілу Горсачу підтримку з боку сенату в момент його затвердження суддею Верховного Суду США.

Джерело фото: dw.com/reuters

Залишити Коментар