Українська пенсія може відповідати європейським стандартам. Про це заявив Анатолій Амелін, керівник економічних програм Українського інституту майбутнього під час заходу «Як українцям отримати європейську пенсію в Україні?», який відбувся 16 листопада у приміщенні UIF.
На початку презентації Анатолій Амелін зазначив, що за словами Прем‘єр-міністра України Дениса Шмигаля, через 15 років Україна вже не зможе виплачувати пенсії своїм громадянам. Амелін погодився з висновками Прем’єра та запевнив, що за умови функціонування чинної системи, з роками ситуація з рівнем пенсій дійсно лише погіршуватиметься. Натомість керівник економічних програм представив концепцію пенсійної реформи від Українського інституту майбутнього, яка дозволить не лише уникнути злиднів, а і підвищити пенсії у майбутньому до європейського рівня.
«Ситуація патова. А для тих, хто виходитиме на пенсію, ситуація буде погіршуватись ще більше: накопичення будуть понижуватись, як і можливості для економії. Солідарна система, яка діє сьогодні, створювалась ще за часів Радянського Союзу. Тож коли працівників було більше, ніж пенсіонерів, ця модель працювала добре. Зараз, коли пенсіонерів стає більше, ніж платників єдиного соціального внеску, зростає навантаження на останніх, і ми не забезпечуємо необхідний рівень заміщень та накопичувань, а маємо лише складнощі.
У нас сьогодні пенсіонерів 11,4 млн осіб, а платників ЄСВ – 10,3 млн осіб. У 2030 році ситуація буде гіршою. У нас буде дещо менше пенсіонерів, але навантаження на платників ЄСВ зросте, якщо Україна розвиватиметься у чинній моделі. На 2050 рік ситуація буде достатньо критичною.
У нас низький рівень пенсійного забезпечення: 70% пенсіонерів за статистикою отримують пенсію нижче середньої. Також у нас є складнощі з Пенсійним фондом. Там працюють тисячі людей, але процеси недостатньо автоматизовані… В цілому це неефективна та громіздка інституція, яка сама по собі з’їдає достатньо багато ресурсів і найголовніше – не забезпечує необхідний рівень пенсій в Україні», – розповів Анатолій Амелін.
За словами спікера, мета будь-якої пенсійної системи – забезпечити гідний рівень життя людей після виходу на пенсію. Тож він представив 5 ключових цілей пенсійної реформи:
1. Підвищення стандартів життя населення та соціальної захищеності;
2. Зниження навантаження на Державний бюджет та перерозподілу коштів через державу;
3. Стимулювання інвестиційної активності в Україні та формування внутрішнього інвестиційного ресурсу, зниження його вартості;
4. Створення умов для залучення іноземних інвестицій;
5. Забезпечення довгострокового зростання економіки і добробуту громадян.
Крім того, Анатолій Амелін докладно презентував концепцію пенсійної реформи, розроблену експертами Українського інституту майбутнього.
За його словами, зміст концепції UIF полягає у:
- Ліквідації солідарної пенсійної системи з 2030 року і заміні державних пенсій на соціальні гарантії;
- Можливості знизити у довгостроковій перспективі навантаження на бюджет;
- Зростанні українських пенсій до європейського рівня;
- Формуванні внутрішнього інвестиційного ресурсу за рахунок коштів у накопичувальних пенсійних фондах.
Вам також буде цікаво:
Швидкість зближення з НАТО дозволить Україні вступити в альянс через 120 років
Андріан Прокіп: Європі вигідний “Північний потік – 2”
Ілія Куса: Інституційна криза у Великобританії може загостритися
Дефолт Украины – угроза или возможность.
Капітальні інвестиції – рушій економічного зростання
Тендер на проведення моніторингу