Після детального аналізу законопроєкту 2207-1Д «Про управління відходами», команда UIF доклала всіх можливих зусиль для внесення поправок та зауважень, які б змогли привести даний проєкт до збалансованого і логічного оформленого документу. Але в процесі роботи експерти прийшли до наступних висновків щодо нього:
– не відповідає нормам законотворчості;
– є таким, що не повністю враховує Директиви ЄС;
– трактування деяких термінів, принципів та інших визначень згідно Директив ЄС, виписані не точно, некоректно та/або спотворені формулюванням, доданими авторами;
– відсутні деякі визначення термінів, механізмів, принципів і статей та їх обхват в проєкті;
– в цілому не вирішує існуючих проблем у сфері управління відходами, консервуючи деякі старі положення та підходи;
Виходячи з цього, наша команда, роблячи свої пропозиції до законопроєкту, прийшла до висновку, що в результаті всіх змін, які повинні привести в порядок всі вищевказані недоліки, ми отримаємо новий документ.
Тому ми прийшли до висновку про створення нашого варіанту рамкового законопроєкту «Про управління відходами», який буде відповідати нормотворчій та законодавчій технікам, своїй назві і цілям, які покладені в його основу. Це буде рамковий законопроєкт, який реально запустить реформу в сфері управління відходами.
Незабаром очікуйте структуру нового проєкту закону «Про управління відходами» на сайті інституту.
Вам також буде цікаво:
“Антикорупційна рахункова палата України”. Why not?
Отчет НБУ и языковой вопрос: прогноз на неделю от политического эксперта UIF
Російська Федерація: анатомія економічної поразки
Україна може почати експорт електроенергії. Чому це правильно?
Лобіювання та лобістська діяльність в Україні: легалізована корупція чи інструмент ефективного діалогу суспільства з владою?
Несколько алгоритмов борьбы с демографической проблемой