Український інститут майбутнього підготував низку глобальних проєктів, над якими планує працювати протягом наступного року. Без вирішення проблем, яким присвячені дослідження наших експертів, розвиток України, як глобального геополітичного гравця з гідним рівнем життя своїх громадян, не є можливим. У рамках даних проєктів ми плануємо видавати доповіді та інші аналітичні матеріали і влаштовувати публічні заходи для презентації наших наробітків та суспільного обговорення запропонованих рішень. Розроблені документи будуть не лише викладені у відкритий доступ, а і надіслані відповідним інституціям, що відповідають за впровадження рішень у тій чи іншій галузі. Тож пропонуємо ознайомитись з програмами Українського інституту майбутнього, які будуть представлені вже цього року.
Програма «Нова національна ідея та новий суспільний договір»
Результати соціологічного дослідження «Хто ми: портрет українців очима українців», що було проведене Українським інститутом майбутнього у 2021 році, виявило низку глобальних проблем українського суспільства. Для їх вирішення потрібна стратегія, що передбачає довготривалу і тяжку роботу з масою помилок. Саме тому так гостро постала необхідність формування нового суспільного договору та національної ідеї.
На сьогоднішній момент у країні критична ситуація, тому що в державі, по суті, немає суспільного договору. Де-факто сьогодні ми живемо у парадигмі, що нам подобаються деякі спроби влади щось зробити, але ми все ж не віримо, що влада це зробить. Суспільство, яке не має суспільного договору, приречене на поразку.
До того ж, одна з ключових проблем сучасних українців – відсутність приводів для гордості. Ми живемо у міфологізованому минулому і не бачимо чогось величного та значущого у сьогоденні. Таким чином, національна ідея зразка кінці 80-х років, яка працювала досі, де-факто перестала працювати. Схематично її можна описати так: «ми пишаємося тим, що ми українці, бо ми українці». Ця теза безумовно стане частиною наступної великої національною ідеї, але цього вже недостатньо. Тож формування нової національної ідеї нерозривно пов’язане з формуванням нового суспільного договору, який має базуватися на довірі у суспільстві, піднятті рівню національної гордості за сучасні здобутки та сформованій картині майбутнього нашої країни, якої, на жаль, поки що немає.
Програма «Трильйон доларів для України. Як зробити ВВП країни 1 трильйон до 2040 року»
ВВП в один трильйон для України – це не казки і не фантазії. Це абсолютно реальна ціль для нашої з вами держави! ВВП України може зростати у темпі мінімум 7-8% на рік, і таким чином, він буде подвоюватись кожні 10 років. Якщо такий темп зростання буде підтримуватися протягом двох десятиліть, то український ВВП досягне рівню 1 трильйону доларів.
Для цього Україні потрібна послідовна економічна політика, яка дозволить вийти з порочного кола бідності. Серед головних показників, які має поставити за мету дана політика, є забезпечення:
1) Зовнішньої безпеки (членство в НАТО);
2) Індексу рівня корупції до рівня – 6,0;
3) Індексу верховенства права – 65;
4) Переходу до бюджетного профіциту з 2025 року;
5) Досягнення оптимального розміру держави ( 20% ВВП) з орієнтацією на 2040 рік.
Головна мета даної програми — розпочати суспільний діалог щодо необхідності сталого економічного зростання, внести ряд ідей, пропозицій та критики й разом обговорювати це в українському експертному середовищі.
Програма «Радикальне зменшення податків як основа економічного зростання»
Війна має багато вимірів. І економічні зміни – один з ключових. Тому Український інститут майбутнього запропонував Новий податковий кодекс, який дозволить прискорити перемогу у війні.
Податкова політика української влади протягом останніх років показала свою пагубність і безглуздість, що унеможливлює розвиток країни. Ми не зможемо рухатися далі, зокрема і у гібридній війні, якщо не зробимо радикальне зниження податків. Вся проблема у тому, що на сьогоднішній момент бізнес намагається максимально уникнути оподаткування, і ми протягом останніх років були чи не єдиною країною у Європі, яка підвищувала податки, що було дуже безглуздо. Тому Український інститут майбутнього запропонував свій концепт нового податкового кодексу, який дозволить дати можливість бізнесу працювати «по білому» і економіці наповнюватися грішми.
Ключові цілі податкової реформи: зниження податкового навантаження: 10% – податок з роздрібних продажів (замість 20% ПДВ); зниження до 10% – ПДФО; 10% – податок на виведений капітал (замість 18% податку на прибуток). А ПДВ, ЄСВ, податок на прибуток, військовий збір та інші дрібні податки – ліквідовуються.
Ці зміни реалістичні та дозволять в найкоротший термін перезапустити нашу економіку і зробити її конкурентною.
Програма «Україна буде годувати 1 млрд жителів планети»
До 2030 року на планеті Земля буде жити як мінімум 9 млрд людей. Це стає критичною масою для планети по забезпеченню такої кількості населення їжею та питною водою.
Україна є однією з 5-6 унікальних територій у світі, які можуть забезпечувати харчуванням величезні маси людей на маленьких територіях. Сьогодні в усьому світі немає дефіциту зерна, але є дефіцит протеїну. Тож наша головна задача – зробити так, щоб ми не втратили ті технології по виробництву зерна, які маємо, але і водночас різко наростити тваринництво та виробництво тваринного білка.
Тож Український інститут майбутнього представить результати дослідження щодо того, як Україні стати Бразилією у центрі Європи і великим протеїновим хабом для Євразії.
Програма «Енергетична незалежність України до 2029 року»
Так історично склалось, що Україна є залежною від імпорту енергетичних ресурсів, а ця залежність не раз трансформувалась у економічну та політичну. Спроби посилення енергетичної безпеки часто провалювались, незважаючи на те, що природний потенціал дозволяє якщо не зробити країну енергетично незалежною, то суттєво скоротити залежність. Ми представимо своє бачення скорочення енергетичної залежності від імпорту нафтопродуктів, вугілля, газу, напрями зміцнення надійності вітчизняної енергосистеми.
Програма «Україна – світовий інкубатор оборонних технологій»
Україна фактично розпочинає будівництво власних конкурентних переваг у галузі виробництва зброї з нуля. Наша країна здатна вже сьогодні зайняти та розвинути нішу підрядника щодо реалізації будь-якої технології від етапу оцінки самої ідеї, до створення технології серійного виробництва продукції та випробування готової продукції.
У рамках Концепції буде розроблений план дій, що обов’язково включатиме заходи щодо переорієнтування ОПК, закріплення та розвиток нової моделі, поліпшення інвест-клімату у галузі, міжнародне просування ідеї, відмову від амбіції посилення ролі лідера в експорті готової зброї, розробку державної стратегії підготовки інженерно-конструкторських кадрів.
Програма «Україна без рейдерства»
Проєкт «Україна без рейдерства» — це сучасний погляд на «стару» проблему, комплексне дослідження проблематики рейдерства, аналіз правової природи і суспільно-економічних ризиків цього явища крізь призму міжнародного досвіду та національних реалій, а також стратегічне бачення щодо основних кроків для подолання рейдерства в Україні.
У рамках проєкту пропонується реалізувати 8 кроків:
Крок 1. Дати законодавче визначення поняттю «рейдерство» та встановити кримінальну відповідальність за такий злочин;
Крок 2. Закріпити підслідність «рейдерських» кримінальних проваджень за новоствореним Бюро економічної безпеки України;
Крок 3. Запровадити антирейдерський механізм «судовий титул власності», який матиме на меті унеможливити реєстраційні зловживання під час виконання судових рішень;
Крок 4. Затвердити Державну стратегію протидії рейдерству на 2022-2027 роки;
Крок 5. Провести державний аудит нерухомості, розташованої на тимчасово окупованих та непідконтрольних Україні територіях;
Крок 6. Здійснити масштабну ІD-паспортизацію українців;
Крок 7. Реалізувати проєкт «Оцифроване право — захищена власність»;
Крок 8. Створити новий державний сервіс «Моє майно», який дасть змогу власникам нерухомості отримувати сповіщення про вчинення будь-яких реєстраційних дій зі своїми речовими правами та мати можливість заблокувати підозрілі майнові «операції».
Програма «Нова Конституція»
Україна має надважливу мету: подолати ряд проблем, що можливо лише шляхом зміни Конституції України. Тож на кінець року Український інститут майбутнього запропонує концепцію Нової Конституції України, де ключовими питаннями, які ми зокрема підійматимемо протягом року, стануть:
Двопалатний парламент. Одним із шляхів оптимізації існуючої моделі парламентаризму в Україні вважається запровадження двопалатного парламенту на заміну існуючому однопалатному. Наші експерти проаналізують певні історичні аспекти різних форм організації парламентів, їхні сучасні форми й особливості та можливі шляхи вдосконалення організації діяльності вищого законодавчого органу з урахуванням світового досвіду розвитку парламентаризму та українських реалій.
Лобіювання та лобістська діяльність. Ми обговоримо різні підходи правового регулювання лобістської діяльності й лобіювання, а також можливі шляхи правового врегулювання в Україні гарантованого Конституцією права громадян як індивідуально, так і разом з іншими в законний спосіб впливати на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб та на їхні рішення.
Суд присяжних в Україні. Введення інституту присяжних у судочинство України як форми безпосередньо участі народу передбачено Конституцією України. З участю присяжних у судочинстві й досягненням у такий спосіб правосуддя значна частина громадян України пов’язує свої сподівання на правдиве вирішення своєї долі народними представниками, а не суддями як носіями державної влади та на підняття авторитету судової влади.
Президент та виконавча гілка влади в Україні. Президент та виконавча гілка влади в існуючому вигляді не виконують ефективно свої головні функції. За таких умов природнім є не тільки пошук шляхів покращення існуючої моделі президентства та організації виконавчої влади в Україні, а й оцінка світового досвіду та можливих форм їх відбудови, які були б прийнятні в українських умовах.
Самоврядування в Україні. Ми дослідимо питання не тільки, пов’язані з місцевим самоврядуванням, а й поняттям самоврядування в широкому сенсі та його взаємодії з державою.
Програма «Як правильно завершити децентралізацію»
Завданнями даної програми буде напрацювання рекомендацій щодо продовження реформи у кількох перспективних напрямках. Наприкінці 2021 року було презентовано нашу доповідь щодо стану розвитку регіональних політичних еліт та необхідності врахування цієї тенденції при формуванні нових повноважень для регіонального рівня влади.
Однією із актуальних тем буде використання теми децентралізації під час переговорів Тристоронньої контактної групи. Багато з того, що сім років тому виглядало як особливий статус, на сьогодні стало реальністю для кожної громади України. Непідконтрольні території після реінтеграції зможуть користатися тими ж повноваженнями і можливостями, що і інші регіони. Дослідження буде сфокусоване на конституційному статусі, специфіці можливого проведення виборів, економічних і бюджетних повноваженнях, обов’язкам правоохоронних органів та культурно-мовним особливостям.
На сьогодні фактично завершилася децентралізація на рівні громади, всі основні рішення уже ухвалені. Наступним етапом є реформа повноважень регіональних органів влади. Щодо цього питання є пропозиції і щодо змін до Конституції, і пакету змін до законів. Український інститут майбутнього буде аналізувати питання розподілу повноважень, перш за все економічних та адміністративних, між рівнями громада-регіон-центр, та даватиме свої рекомендації щодо необхідних законопроектів і рішень по їх реформуванню.
Профільні асоціації органів місцевого самоврядування виступають із ініціативами формування муніципальної поліції, яка буде підпорядкована місцевим органам влади. Ми проведемо аналіз як переваг такої реформи, так і можливих ризиків, в тому числі для національної безпеки та територіальної цілісності, і надасть свої експертні рекомендації.
Статус столиці України – міста Києва – стає в черговий раз предметом політичних дискусій. Київрада ухвалила рішення про формування районних рад і передачу їм частини повноважень. Водночас у Верховній Раді знаходиться законопроєкт, який може дозволити призначати на посаду Голови КМДА не лише міського голову. Відповідні процеси також перебуватимуть у фокусі аналізу наших експертів.
Програма «Нова концепція зовнішньої політики. Як залишити прозахідний вектор без вступу до ЄС та НАТО»
На зовнішньополітичному напрямку магістральною темою стане розвиток великої роботи, яка була закінчена у 2021 році. Йдеться про Концепцію зовнішньої політики України. Робота окреслила основні напрями посилення ролі нашої країни у світовій системі. У 2022 році буде написана доповідь «Україна в регіональній політиці». У ній розглядатимуться інтереси нашої країни у регіоні, а саме: Чорноморському басейні, Східній Європі, пострадянській групі держав. Ми маємо намір акцентувати увагу на можливостях розвитку відносин із сусідами, побудови тимчасових та постійних регіональних союзів та за рахунок цього – збільшення суб’єктності України, її ваги у регіональній та світовій політиці. Доповідь можна назвати концентрованим підходом у дусі realpolitik до регіональної проблематики, з огляду на інтереси нашої країни та підвищення її суб’єктності, а також ролі України у регіональному та світовому балансі.
Програма «Як побороти контрабанду»
Контрабанда в Україні давно стала глобальною проблемою. Про боротьбу з нею говорять і президент, і уряд, і парламентарі. І хоча очільники української митниці змінюються регулярно, проблема залишається. Саме тому Український інститут майбутнього вважає, що нам потрібна якісна та продумана політика, а не швидкі кадрові рішення. Контрабанда є складним та комплексним явищем, способом заробітку і бізнесом. Намагатися боротися з нею лише політичними заявами та механізмами примусу – безперспективно. З бізнес-процесом можлива боротьба лише економічними методами, як із соціальним явищем, комплексом політичних та економічних рішень.
Український інститут майбутнього вже два роки поспіль досліджує контрабанду як явище. Станом на сьогодні ми можемо говорити про те, що існує 12 ключових схем постачання товарів з порушенням митного оформлення на територію України (або з території України). Лише третина всіх схем тієї чи іншою мірою зав’язана на митниці.
На основі наших досліджень та інтерв’ю з особами, залученими в процеси, як з одного так і з другого боку, вже цього року Український інституту майбутнього підготує доповідь «12 схем контрабанди та 12 методів боротьби з ними». Документ буде надісланий для ознайомлення депутатам, президенту та уряду. Далі залежатиме від них: знайти раціональне зерно та працювати, або ж і надалі йти шляхом швидких кадрових рішень.
Програма «Нова українська історія як система боротьби з російською пропагандою»
У міру того, як погіршуватиметься економічний стан Росії, Кремль все більше уваги приділятиме пропаганді – «телевізор» замість «холодильника». Зокрема, посилиться тиск на російсько-українському «історичному фронті» – міфи про «єдиний народ», «країну 404» та «КримНаш» отримають нове дихання. Цілями їхнього поширення є консолідація російського суспільства, деморалізація українського та відвернення західних країн від підтримки Києва.
З метою протистояння російській пропаганді Український інститут майбутнього планує у 2022 році серію контрзаходів.
По-перше, відбуватиметься моніторинг історичної політики Кремля як всередині Росії, так і назовні. Уже підготовлена доповідь про історію як ресурс внутрішньої політики Москви, і ця робота продовжуватиметься.
По-друге, ведеться підготовка до створення нової концепції історії України, на основі якої буде видана науково-популярна книга. З одного боку вона допоможе відкинути російські претензії на єдність з українським минулим, з іншого – дозволить краще пояснити феномен сучасної України, її чеснот та вад. Для роботи над концепцією залучені найкращі історики з різних міст країни.
У більш віддаленій перспективі планується переклад основних тез англійською мовою для боротьби із російськими наративами на Заході.
Програма «Як реорганізувати Національну академію наук України»
Наука покликана допомогти суспільству діяти на випередження і впоратися з невизначеністю. Проте в Україні частка витрат на науку за останні сім років скоротилася з 0,70% ВВП 0,41% у 2020 році. Слабка віддача наукової сфери позначається на спроможності підприємців. Так, малий і середній бізнес вимушений витрачати кошти на придбання готових технологій. Це зменшує конкурентоздатність українського бізнесу, національної економіки і суспільства.
Одна з причин – недовіра урядовців і значної частини суспільства до національної системи досліджень і розробок та зокрема – НАНУ, як, втім, і університетів. Назрів час істотної трансформації системи урядування у сфері науки: повноцінної автономії університетів з підвищенням їхньої спроможності, аудиту інститутів НАНУ і створення дієвого державного органу, що буде здатний ефективно розподіляти і контролювати витрати на наукові дослідження та адвокатувати збільшення бюджету на цю сферу. Саме тому Український інститут майбутнього ініціює розроблення Плану заходів з реформування Національної академії аграрних наук, Національної академії правових наук, Національної академії педагогічних наук на 2021-2022 роки.
План заходів передбачає проведення у 2021-2022 роках:
- аудиту актуального стану земельних ділянок, майнових комплексів та матеріально-технічної бази;
- аудиту фінансового стану та ефективності використання коштів державного бюджету;
- аудиту організаційної структури наукових установ та їх реорганізації;
- аудиту стану та напрямів підвищення ефективності і розвитку наукової діяльності;
- заходів з розвитку міжнародної наукової та науково-технічної діяльності тощо.
Вам також буде цікаво:
Мирослава Чорноусько: перед місцевими виборами незручних мерів можуть виводити з гри кримінальними справами
Данило Монін: Знизиження обліковї ставки Нацбанку сприятиме вирівнюванню дисбалансів в економіці
П’ять порад новому Генеральному прокурору
Річниця авіакатастрофи у Броварах. Вічна пам’ять Денису Монастирському та Євгену Єніну
UIF підписав меморандум про співпрацю з литовським аналітичним центром EESC
Звіт за результатами соціологічного опитування щодо настроїв росіян на вересень 2023 року.