» Аналітичні матеріали, Доповіді, Новини » Освіта в Україні: кожен п‘ятий націлений вчитися тільки за кордоном

Освіта в Україні: кожен п‘ятий націлений вчитися тільки за кордоном

Український інститут майбутнього  разом з “Нью Імідж Маркетинг Груп” провели дослідження щодо оцінки настроїв населення щодо нинішнього стану освіти в Україні. Географія дослідження: Україна (національний проєкт)

Обсяг вибірки: 1353

Терміни проведення: 25.02.2021-04.03.2021

Методика: Опитування онлайн по структурованій анкеті з використанням власного програмного забезпечення для проведення опитувань «Lemur». Статистична похибка з ймовірністю 0,95 не перевищує 3,5%.


Навчання заради навчання

Ключове для всього цивілізованого світу питання «Що для вас визначає якісну освіту?», на жаль, не дискутується в Україні в принципі. Тому, коли ми говоримо про якість шкільної освіти, то відповідь, де-факто, зводиться до принципу: «Вчитися щоб вчитися», а школа має відповідати одному критерію «Дитина має хотіти вчитися». Саме так вважає більше 70% респондентів опитування

Застосування знань на практиці потребують менше половини українців – 49% . Простіше кажучи, половина наших співгромадян навіть не очікує, що школа дасть якісь поактичні знання.

Також, варто зазначити, що оцінки у школі доволі слабко корелюються з поняттям якісної освіти. Хороша оцінка важлива для 37% українців.

Водночас міжнародний досвід і дискусії, які точаться в інших країнах, демонструють грандіозну різницю між нами та країнами, які ще нещодавно мали схожі системи освіти.

 


Хороший підручник вирішує все

Хороший підручник вирішує все.Саме так вважає 71% респондентів. Тобто хороша освіта для більшості дорослих українців зводиться до того, чи добре написаний підручник.

Коли ж мова заходить про нові підходи у викладанні чи зміни в системі викладання через новітні технології, то тут ми маємо більш ніж сумну картину. Лише 33% вважають, що потрібне сучасне обладнання. І лише 22% респондентів висловилися за інноваційні методи в викладанні.


Дистанційне навчання – це катастрофа Майже три чверті (72%) громадян вважають, що запровадження дистанційних інструментів і методів навчання у 2020-2021 роках частково або відчутно знизило якість шкільної освіти. У протилежному упевнені лише 9% респондентів. Стільки ж вважають, що за цей час нічого не змінилося.


Якість освіти і знань, отриманих у виші, не має значення

На запитання, чи є вища освіта запорукою успіху, 65% українців відповідають ствердно. В той же час є пряма кореляція між віком респондента та оптимізмом у цьому питанні. Молодь найменше вірить у те, що вища освіта є запорукою успіху: всього 55% підтримують цю ідею.


Що ж таке вища освіта в розумінні українців?

Перш за все, це знайомства і зв’язки на майбутнє (61%). 49% респондентів вважають, що у суспільстві склався певний стереотип щодо того, що освіта є запорукою успіху.
Стільки ж (49%) зазначають, що університет дає змогу спробувати заснувати бізнес з мінімальним ризиком. Тобто виш – це соціальна мережа, а не наука, знання чи практичні навички у вибраному фаху.

Важливо звернути увагу на те, що 45% вважає, що окрім вишу треба мати певний фах. 8% вважають, що після школи потрібно взяти паузу у навчанні.

В той же час така важлива функція, як профорієнтація і вибір майбутньої професії, де-факто, знаходиться на периферії наших уявлень про школу.

Так, 60%  вважає, що предмет «Профорієнтація» вирішить проблему вибору професії. Простіше кажучи, пропонується ввести такий предмет в школі.


Втеча за кордон

Кожен 5-ий респондент націлений на навчання тільки закордоном. Лише 30% цілком впевнені у тому, що вчитися треба в Україні. І ще третина вважають, що вибираючи між поганим іноземним вишем і хорошим українським, треба обирати хороший український.


Висновки

- Люди не бачать можливості отримати в школі якісні знання, які можна застосувати на практиці.
– Цифровізований формат навчання української школи незмінений і неадаптований  до онлайн-реалій.
– Поняття профорієнтації для людей має мало спільного із реальністю.
– Вища освіта для сучасних студентів  є не джерелом знань, а джерелом зв’язків та легких стартапів.