1. Ситуація у воєнній сфері (резюме):
Ситуація у воєнній сфері протягом звітного періоду зазнала незначних змін та характеризується:
активними бойовими діями ЗС РФ та ЗСУ в Курській області;
наступальними діями наземних угруповань військ РФ на східному напрямку (продовжують мати успіх в просуванні);
оборонними та стримуючими/стабілізаційними діями обох сторін на інших напрямках;
нанесенням Силами оборони України (далі – СОУ) ударів по об’єктах на території РФ та тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ);
нанесенням агресором комплексного та систематичних ракетно-авіаційних ударівпо об’єктах на всій території України, зокрема з акцентом на газотранспортну інфраструктуру та об’єкти ОПК;
Стосовно наземної складової – без змін, противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжує стратегічну наступальну операцію на території північно-східних, східних та південно-східних областей України з основним завданнями щодо виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, спробами розширення зони окупації в Харківській області та на півдні з одночасними діями щодо відсічі ЗСУ в Курській області.
Триває активне обговорення з боку зацікавлених сторін (Україна, РФ, США/ «колективний» Захід, інші геополітичні гравці) щодо перспектив та умов закінчення війни (припинення воєнних дій).
Обстановка в смузі угруповання військ для оборони м. Київ змін не зазнала та залишається контрольованою. Продовжують мати вплив чинники активності ЗС РФ на територіях, які прилягають до Чернігівської та Сумської областей, а також практично щодобового застосування БпЛА по об’єктам регіону, загрози масованих та/або комплексних ударів високоточними засобами великої дальності.
2. Деталізований виклад інформації стосовно поточної ситуації у воєнній сфері
2.1. Загальна обстановка
В рамках наведеногоагресор продовжує бойові дії на 12 напрямках, з яких 11 є активними (включно з напрямком в Курській області).
Сили оборони України ведуть оборонні операції та бойові дії, проводячи у випадку сприятливих умов локальні контратаки.
Загалом поточна обстановка залишається складною, має тенденцію до загострення.
Через поступове, але постійне просування противника на основних напрямках, захоплення ним населених пунктів, втрати серед наших військ залишаються без змін попередні оцінки/прогнози про загрози утримання СОУ лінії фронту на східному напрямку (зокрема, як один з чинників примушення України до переговорів з РФ).
Наступальні дії ЗСУ на території Курської області минулого тижня у військовому вимірі залишилися на тактичному рівні, хоча продовжували мати певний позитивний вплив на політичному та інформаційному рівнях.
Продовжується активність Сил оборони України щодо ураження цілей в глибині території противника (підтримується тенденція до поступового зростання щодо дальності та інтенсивності) та тимчасово окупованих територіях, відповідних діях ССпО, ГУР, СБУ, проведення кібератак та заходів інформаційного впливу, що надають українській стороні можливості зменшення воєнного та економічного потенціалу держави-агресора та досягти деморалізуючих ефектів впливу на її населення, які мають потенціал набуття рівня стратегічних ефектів.
Триває активне нарощування потенціалу ЗС РФ, зусиль російського ВПК, перекидання з території РФ до районів проведення т.зв. «СВО» військ, озброєння, військової та спеціальної техніки, маневр військами між операційними напрямками, нарощування оборонних спроможностей на тимчасово окупованих українських територіях.
2.2. Дії засобів повітряного нападу противника, основні удари та обстріли
Агресор протягом тижня продовжував авіаційні та ракетні удари по об’єктах на території нашої держави. Основні удари та обстріли:
12.01.2025: 42 авіаудари, 58 КАБ, 1 ракетний удар із застосуванням 1 ракети, понад шість тисяч обстрілів, зокрема 126 – із реактивних систем залпового вогню, 2992 дронів-камікадзе. У ніч з 12 на 13 січня 2025 року (із 19.00 12 січня) противник атакував 110 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Орел, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 78 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Дніпропетровській, Миколаївській, Запорізькій, Житомирській, Хмельницькій та Донецькій областях. Через падіння збитих ворожих безпілотників на Сумщині, Київщині, Житомирщині та Запоріжжі є пошкодження будівель підприємств, приватних та державних установ, приватних будинків та автотранспорту (попередньо без жертв та постраждалих). 31 БпЛА локаційно втрачений (без негативних наслідків).
13.01.2025: 1 ракетний та 62 авіаційних удари, 99 КАБ, близько 4,5 тисяч обстрілів, з них 85 — із реактивних систем залпового вогню. У ніч з 13 на 14 січня 2025 року (із 18.30 13 січня) противник атакував 80 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Орел, Курськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 58 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Київській, Житомирській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях. Збиті ворожі безпілотники завдали збитків на Сумщині, Київщині, Житомирщині Харківщині та Черкащині. 21 БпЛА локаційно втрачений (без негативних наслідків).
14.01.2025: 50 авіаударів, 89 КАБ, 5441 обстріл, зокрема 143 – із реактивних систем залпового вогню, 3086 дронів-камікадзе. У ніч з 14 на 15 січня 2025 року російські окупанти здійснили комбінований удар по Україні ракетами різних типів повітряного, наземного та морського базування, а також ударними БпЛА типу «Shahed» та дронами-імітаторами інших типів. Загалом радіотехнічними військами Повітряних Сил ЗС України виявлено та здійснено супровід 117 повітряних цілей противника:
1 балістичну ракету «Іскандер-М»/KN-23 (район пуску — Бєлгородська обл.);
7 крилатих ракет Х-22/32 із літаків Ту-22М3 (район пусків — Тульська обл. – РФ.);
4 крилаті ракети «Калібр» (із акваторії Чорного моря);
27 крилатих ракет Х-101/Х-55см із стратегічних бомбардувальників Ту-95мс (район пусків — Волгоградська обл.);
4 керовані авіаційні ракети Х-59/Х-69 із літаків тактичної авіації (район пусків — Бєлгородська обл.);
74 ударних БпЛА «Shahed»/дронів-імітаторів різних типів (із районів Брянськ, Міллерово, Орел, Приморсько-Ахтарськ – РФ).
Заявлено про збиття 77 повітряних цілей:
23 крилатих ракет Х-101, Х-55см;
3 крилатих ракет «Калібр»;
4 керованих авіаційних ракет Х-59/Х-69;
47 ударних БпЛА «Shahed»/дронів-імітаторів різних типів, ще 27 не досягли цілей (локаційно втрачені).
Згідно повідомлення ПС ЗСУ, не всі ракети, що не потрапили у статистику збитих, досягли цілей.
Противник атакував об’єкти української енергетики, зокрема газову інфраструктуру на Харківщині, Львівщині та Івано-Франківщині. Українська влада підтвердила про ранковий удар з акцентом по газотранспортній системі України. Уражено окремі наземні об’єкти найбільшого сховища газу в Стрию. Підземна інфраструктура згідно офіційних заяв не постраждала.
15.01.2025: 1 ракетний та 50 авіаційних ударів, 71 КАБ, понад п’ять тисяч обстрілів, з них 142 — із реактивних систем залпового вогню, 2361 дрон-камікадзе. У ніч з 14 на 16 січня 2025 року (із 20.00 15 січня) противник атакував 55 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Орел, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 34 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Житомирській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій та Миколаївській областях. Кілька БпЛА влучили у фермерське господарство на Чернігівщині, також, внаслідок падіння збитих ворожих безпілотників, пошкоджено приватні будинки на Харківщині та Полтавщині. 18 БпЛА локаційно втрачені (без негативних наслідків).
16.01.2025: 3 ракетних (2 ракети) та 35 авіаційних ударів, 60 керованих авіабомб, близько 5000 обстрілів, з них 116 – із реактивних систем залпового вогню, 2670 дронів-камікадзе. У ніч з 16 на 17 січня 2025 року (із 19.00 16 січня) противник застосував 2 балістичні ракети «Іскандер-М» (пуски із Ростовської обл.), а також атакував 50 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із п’яти напрямків: Міллерово, Орел, Брянськ, Курськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 33 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областях. Зафіксовано влучання ворожих ударних безпілотників у підприємства на Одещині, також, внаслідок падіння збитих ворожих БпЛА, пошкоджено будівлі установ, приватного підприємств та домогосподарств на Харківщині, Черкащині та Київщині. 9 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків), ще 1 БпЛА вийшов з повітряного простору України в напрямку Румунії.
17.01.2025: 1 ракетний удар із використанням 2 ракет, 2147 дронів-камікадзе, близько чотирьох тисяч артилерійських обстрілів, з них 154 – із реактивних систем залпового вогню. У ніч з 17 на 18 січня 2025 року (із 19.00 17 січня) противник атакував 39 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Міллерово, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ., а також застосував 4 балістичні ракети «Іскандер-М»/KN-23 (пуски із Воронезької та Брянської областей). Заявлено про збиття 2 балістичних ракет «Іскандер-М»/KN-23 на Київщині та 24 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Хмельницькій, Житомирській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Херсонській та Донецькій областях. 14 ворожих безпілотників-імітаторів локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ворожого удару по Києву загинули люди — збиті балістичні ракети упали в Шевченківському районі міста. Частково зруйновано виробничу будівлю підприємства, пошкоджено будинки, вхід в метро, автомобілі та магістральний водогін.
18.01.2025: 5 ракетних (7 ракет) та 25 авіаційних ударів, 37 КАБ, близько п’яти тисяч обстрілів, з них 117 — із реактивних систем залпового вогню, 2420 дронів-камікадзе. У ніч з 18 на 19 січня 2025 року (із 20.00 18 січня) противник атакував 61 ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Брянськ, Орел — РФ. Заявлено про збиття 43 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Житомирській, Дніпропетровській та Миколаївській областях. 15 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків).
Загалом об’єктами ударів були більшість регіонів держави. Також впродовж тижняартилерійські обстріли, удари ракетами, тактичної авіації, БпЛА наносилися по населеним пунктам вздовж державного кордону з РФ та лінії фронту на тактичну глибину.
Протягом звітного періоду для зниження оборонного потенціалу України та впливу на цивільну інфраструктуру агресор застосовував наземний (зокрема, ОТРК «Іскандер» з ракетами «Іскандер»/KN-23), морський (КРМБ «Калібр») та повітряний компоненти, зокрема ракети Х-101/55см, Х-22/32, Х-59/69, керовані авіаційні бомби, БпЛА типу «Shahed-136/131» та інші, баражуючі боєприпаси типу «Ланцет», а також FPV-дрони.
Розвідка Великої Британії проаналізувала російські атаки БпЛА по території України в грудні 2024 року та відзначила певні зміни. Про це зазначено в огляді міністерства оборони Британії від 13 січня. Як зазначили у британській розвідці, впродовж грудня 2024 року Росія запустила по регіонах України приблизно 1700 ударних дронів різних типів. В огляді йдеться, що це менше, ніж у листопаді, коли їх було запущено 2300. Відтак це вперше з березня по квітень 2024 року, коли спостерігалося зниження кількості дронів. У розвідці зазначили, ймовірно, що погодні фактори вплинули на операції на початку місяця, про що можуть свідчити кілька ночей з хвилями понад 100 безпілотників, які слідували за періодами особливо низької або відсутньої активності.
Повітряні сили України повідомили, що 53% російських безпілотників були збиті, тоді як решта були виведені з ладу засобами радіоелектронної боротьби або вже відхилилися від курсу, не спричинивши значної загрози, додали у відомстві.
«Різні фактори можуть позитивно чи негативно впливати на щомісячну кількість пусків, однак залишається ймовірним, що Росія може підтримувати кількість пусків на рівні, щонайменше, 1500 на місяць», – підсумували у британській розвідці.
Авіація противника
Чисельність авіаційного угруповання противника на тимчасово окупованих територіях і довкола України залишається на попередньому рівні, більша частина літальних апаратів тактичної авіації передислоковано на аеродроми в глибині території РФ, з яких виконуються бойові польоти. Безпосередньо до ударів може залучатися близько 300 літаків оперативної/тактичної авіації та приблизно аналогічна кількість вертольотів, хоча їх інтенсивність через погодні умови та передислокацію зменшилася. У бойовому складі ВПС та військ ППО ЗС РБ перебувало 29 бойових літаків та 33 вертольоти (ударних – 19).
Особливості та зміни застосування засобів повітряного нападу противника:
- продовжується щоденний ракетно-бомбовий терор по цивільним об’єктам адміністративних центрів (в першу чергу м. Києва, Харкова, Сум, Одеси, Дніпра, Запоріжжя), критичній та військовій інфраструктурі, зокрема з метою розхитування суспільно-політичної обстановки, деморалізуючого інформаційного тиску на цивільне населення, посилення капітулянтських настроїв. Протягом тижня (з 13.01.25 по 19.01.25) протиповітряною обороною збито понад 500 засобів повітряного нападу противника: 33 ракети різних типів; понад 300 ударних БпЛА типу «Shahed»; 72 розвідувальних БпЛА; 106 БпЛА інших типів.
- у ніч на 15 січня під час масованої атаки по Україні російські війська запускали крилаті ракети Х-55СМ з масо-габаритними макетами бойових частин, щоб ускладнити роботу українських сил протиповітряної оборони.
- зберігається відносна менша інтенсивність застосування тактичної та армійської авіації в районах наземних бойових дій. Частково наведене пов’язано з несприятливими зимовими погодними умовами, передислокацією авіації в глибину території РФ, покладанням завдань ударів по наземним цілям на БпЛА різних типів;
- триває щодобово активне застосування БпЛА типу «Шахед» та дронів – хибних цілей, зокрема протягом значної частини доби по цілям в глибині території держави, що через постійні повітряні тривоги значно впливає на життєдіяльність населення та роботу економіки.
2.3. Наземне угруповання противника
Загалом у складі об’єднаного угруповання військ (сил) противник утримує кількість особового складу на рівні близько 600 тис. військовослужбовців. Поповнення надходить переважно на покриття поточних втрат. На окупованих територія також розгорнуто угруповання військ «Росгвардії» чисельністю до 35 тисяч військовослужбовців.
2.4. Оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та в морських операційних зонах
Загалом оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та морських операційних зонах для українських військ залишалася складною та характеризується просуванням наземних сил противника у ключових для них секторах/напрямках.
Деталізовані дії противника та Сил оборони на кінець звітного періоду (станом на 08.00 19.01.2025) згідно оцінок ГШ ЗСУ:
на території Курської області противник проводить наступальні дії з метою розгрому угруповання ЗСУ та звільнення територій. Водночас ЗСУ окрім ведення оборони також продовжили спроби наступальних дій, мали частковий успіх;
на Харківському напрямку ворог намагався вести наступ в районі н.п. Вовчанськ;
на Куп’янському напрямку Сили оборони відбивали штурмові дії противника в районі Петропавлівки, Лозової та Піщаного. За оцінками моніторингових ресурсів, загальна площа захопленої території по правому берегу Оскола з 23 листопада 2024 року по 15 січня 2025 року склала близько 8 км²;
на Лиманському напрямку ворог намагався просунутись поблизу населених пунктів Зелений Гай, Першотравневе, Копанки, Новоєгорівка, Новосадове, Новолюбівка та Зарічне;
на Сіверському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі населеного пункту Білогорівка;
на Краматорському напрямку противник атакував позиції наших військ в районах Ступочок, Предтечиного та Часового Яру;
на Торецькому напрямку бойові дії тривали в районі в районах Торецька, Кримського та Щербинівки;
на Покровському напрямку ворог намагався просунутись в районі н.п. Водяне Друге, Зелене Поле, Малинівка, Покровськ, Котлине, Звірове, Удачне, Новоандріївка, Єлизаветівка, Промінь, Лисівка, Зелене, Шевченко, Успенівка, Слов’янка, Андріївка, Дачне, Улакли та Янтарне. Через чинник бойових дій Україна зупинила видобуток коксівного вугілля на ключовій шахті для сталеливарної промисловості країни у Покровську (згідно інформації від «Reuters»). Шахтоуправління «Покровське» є єдиним внутрішнім джерелом коксівного вугілля, його зупинка призведе до падіння виробництва сталі в країні;
на Новопавлівському напрямку ворог активно атакував наші позиції поблизу Великої Новосілки;
на Оріхівському напрямку ворог атакував позиції ЗСУ в напрямку Новоданилівки;
на Гуляйпільському напрямку на кінець звітного періоду активних бойових зіткнень не відбувалося;
на Придніпровському напрямку станом на кінець звітного періоду активних відбулося два штурми наших позицій;
на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено. У прикордонних з Україною районах продовжують перебувати підрозділи ЗС Білорусі. На початку звітного періоду фіксувалося перебування орієнтовно 4-5 підрозділів батальйонного рівня. В українському прикордонні продовжували виконувати завдання підрозділи Сил спеціальних операцій. На даний час переміщення бойових підрозділів ЗС Росії на територію Білорусі не відмічено.
на кордоні України з РФ (в межах Чернігівської та Сумської областей, поза межами території, яка прилягає до району дій ЗСУ в Курській області) противник зберігає військову присутність, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Мали місце спроби дій диверсійно-розвідувальних груп противника, які отримали відсіч. Також представники 67 окремої механізованої бригади ЗСУ заявили, що відбили штурм росіян через кордон з Курської області РФ у напрямку села Журавка Сумської області;
у Чорноморській та Азовській операційних зонах оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала. Ворог здійснює контроль надводної та повітряної обстановки, насамперед у районах пунктів базування Чорноморського флоту та об’єктів державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз». Противник утримує в готовності кораблі і підводні човни для завдавання ракетних ударів по території України та перешкоджає морській економічній діяльності нашій державі в регіоні. Водночас ворог вдосконалює систему охорони та оборони Керченського мостового переходу.
Щодобова кількість бойових зіткнень протягом тижня:
12.01.2025: 140
13.01.2025: 166
14.01.2025: 170
15.01.2025: 124
16.01.2025: 141
17.01.2025: 174
18.01.2025: 199
Моніторингові джерела (зокрема, «DeepStatе», ISW тощо) свідчать, що станом на:
12.01.2025: ворог просунувся в Часовому Яру, Торецьку, Янтарному, Нововасилівці, біля Єлизаветівки, Зеленого, Звірового та Котлиного (орієнтовна втрата території – 13,5 км²);
13.01.2025: Сили Оборони України відновили положення у Шевченку. Ворог окупував Зелене, а також просунувся в Торецьку, Піщаному, Ясеновому, Новому Комарі, біля Воздвиженки, Удачного, Успенівки, Новоєлизаветівки, Слов’янки, Нескучного та Андріївки (орієнтовна втрата території – 9,2 км²);
14.01.2025: ворог окупував Янтарне, а також просунувся в Ясеновому, Успенівці, Часовому Яру, біля Новоєлизаветівки та Янтарного (орієнтовна втрата території – 10 км²);
15.01.2025: Сили Оборони України відновили положення біля Успенівки. Ворог окупував Нескучне, а також просунувся у Времівці, Торецьку, Котлиному, біля Удачного, Янтарного, Нововасилівки, Сухих Ялів (орієнтовна втрата території – 20 км²);
16.01.2025: ворог окупував Піщане, Слов’янку, Ясенове, а також просунувся біля Новоандріївки, Дачного, Котлиного, Звірового, у Времіївці та Часовому Яру (орієнтовна втрата території – 12,7 км²);
17.01.2025: ворог просунувся в Тихому, біля Зеленого Гаю, Удачного, Котлиного, та Дачного (орієнтовна втрата території – 9,1 км²);
18.01.2025: ворог просунувся в Котлиному, Удачному, біля Новоандріївки, Сухих Ялів, Времівки та Великої Новосілки (орієнтовна втрата території – 10 км²)
За оцінками ресурсу «DeepStatе» за тиждень просування противника оцінюється орієнтовно в 84 км². Для порівняння, протягом попереднього тижня – близько 71 км².
Триває продовження диверсійних дій РФ в глибині території України, включно з залученням українських громадян: спалення автомобілів Сил оборони, напади на працівників та об’єкти ТЦК та СП, поліції, диверсії на об’єктах залізниці тощо.
Наведене підтвердив очільник Нацполіції України Іван Вигівський, який у звітному періоді заявив, що спецслужби Росії почали полювати на українських поліцейських: «Спецслужби (РФ – ред.) почали конкретно полювати на поліцейських. З осені минулого року почалися такі терористичні атаки на наших працівників. Це декілька фактів у Києві, Житомирі, Дніпрі – всі вони розкриті спільно з СБУ, особи затримані. Тобто є конкретні завдання полювати на поліцейських. Ми стали для них мішенню».
В даному контексті упродовж 2024 року правоохоронці затримали 201 особу за вчинення 229 підпалів авто і 7 осіб, які вчинили теракти біля адмінбудівель.
Також у звітному періоді СБУ та Нацполіція затримали агентів ФСБ. Двоє наркозалежних із Дніпра пішли на співпрацю із спецслужбами РФ. За інструкцією ворога агенти виготовили вибухівку у власній оселі. Після чого заклали її на колію, де стояла цистерна з пальним. Служба безпеки та Нацполіція запобігли теракту.
2.5. Удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території
Протягом тижня продовжувалися українські удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території, які досягли успіху. Основні результати:
12.01.2025: ЗСУ нанесено удар по командному пункту 2 гвардійської загальновійськової армії РФ, розташованому в місті Новогродівка Донецької області;
13.01.2025: в ніч з 13 на 14 січня Сили оборони України здійснили наймасовіший удар по військових об’єктах окупантів на відстані від 200 до 1100 км в глибині російської федерації. Під удар потрапили цілі в Брянській, Саратовській, Тульській областях та Республіці Татарстан. Повторно успішно атаковано базу зберігання нафтопродуктів «Комбінат Крістал» в Енгельсі Саратовської області, де щойно загасили пожежу, що тривала 5 днів після попереднього удару. Також, уражено Брянський хімічний завод в місті Сєльцо – стратегічний об’єкт військово-промислового комплексу РФ. Тут виготовляються боєприпаси для ствольної артилерії, реактивних систем залпового вогню, авіації, інженерні боєприпаси та компоненти крилатих ракет Х-59. На території заводу спостерігалася вторинна детонація, що тривала кілька годин. В ході атаки знищено два ворожих зенітних ракетних комплекси – «Тор» та «Бук». Окрім цього, підрозділами Головного управління розвідки та Служби безпеки України уражено стратегічні об’єкти військово-промислового комплексу РФ – Саратовський нафтопереробний завод та завод «Казаньоргсинтез». На обох об’єктах зайнялась пожежа;
14.01.2025: БпЛА UJ-26 «Beaver» атакувано спиртзавод «Талвис» поблизу Тамбову. Також зафіксовано вибух та пожежа на території Волгоградського нафтопереробного заводу компанії «Лукойл». Це підприємство здатне переробляти понад 15 мільйонів тонн нафти на рік;
15.01.2025: в ніч з 15 на 16 січня 2025 року підрозділи Сил спеціальних операцій Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони успішно атакували нафтобазу «Ліскінська», що у Воронезькій області РФ. За наявною інформацією, зафіксовано влучання в ціль щонайменше трьох ударних БпЛА. На об’єкті виникла масштабна пожежа;
17.01.2025: в ніч з 17 на 18 січня підрозділи Сил спеціальних операцій ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали успішного удару по базі «Роснефти» у н.п. Людиново Калузької області РФ. Також підрозділи Головного управління розвідки Міноборони України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, атакували федеральну державну казенну установу «8 марта» у Тульській області. На цьому об’єкті, зокрема, зберігалися нафтопродукти. На території підприємства зафіксовано пожежу. Окрім цього, українські ударні БпЛА влучили в радіолокаційну станцію “Небо-СВУ” на тимчасово окупованій Херсонщині. Ракетні війська Збройних Сил України завдали вогневого ураження по комплексу «Бук-М3» та радіолокаційній станції 9С32М зенітного ракетного комплексу С-300, що перебували на ТОТ Донецької області.
Метою зазначених ударів (спеціальних дій) СОУ є підрив потенціалу російських окупантів.
OSINT-дослідник «Kytox» проаналізував публікації, які він зібрав з початку повномасштабної війни та нарахував 868 інцидентів на залізниці, які трапилися в Російській Федерації. З них – 342 акти саботажу/диверсії, 296 зіткнень (з автомобілями, людьми, іншими поїздами) та 156 випадків сходу поїздів з рейок. Автор вважає, що кількість диверсійних дій є більшою – не всі партизанські/диверсійні групи оприлюднюють звіти про свою діяльність, а російські ЗМІ неохоче говорять про це. У той же час, кількість інцидентів на залізниці зростала з року в рік – у 2022 році їх було 148, у 2023 – 304, у 2024 – 416.
Наведене спричиняє підготовку противником ударів у відповідь та пошуку ним рішень щодо мінімізації спроможностей дій ЗСУ по території РФ в прикордонних районах та на великі відстані.
3. Загальний прогноз обстановки на наступний тиждень/короткострокову перспективу
3.1. Загальний прогноз
Керівництво РФ залишає свої стратегічні цілі щодо нашої держави незмінними та продовжує війну на виснаження, розраховуючи на поступове зменшення оборонного потенціалу України (особливо людський потенціал) та надання безпекової підтримки нашої держави зі сторони США/НАТО/ЄС на рівні, який виключає досягнення переваг України на фронтах.
3.2. Прогноз щодо воєнних дій в операційних зонах та районах
Що стосується наземних дій, то противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжить стратегічну наступальну операцію на території України, зокрема щодо виконання пріоритетного завдання з виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей з одночасними аналогічними діями на південно-східному напрямку. Також продовжаться активні дії з північно-східного напрямку. Одночасно будуть продовжуватися заходи з відбиття українського наступу в Курській області та загального посилення угруповань військ РФ.
Протягом наступного тижня:
1. Прогнозується продовження спроб РФ нанести удари по адміністративним центрам і критичній інфраструктурі України, ймовірно в форматі комбінованих/групових ударів (ракети, БпЛА) з акцентом на енергетику, ОПК та транспортну інфраструктуру, а також на аеродроми та визначені міста (в першу чергу м. Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Суми). Противник відновив готовність до чергового масованого/комбінованого ракетно-авіаційного удару, його нанесення залежить від прийняття відповідного політичного рішення.
2. ЗС РФ продовжать попередні наступальні дії по ключовим напрямкам на лінії бойового зіткнення (зазначені вище). Найбільша активність противника буде зберігатися щонайменше на Покровському напрямку, включаючи спроби охопити місто Покровськ. Як відзначили в «Інституті вивчення війни» (ISW), російська окупаційна армія знаходиться досить близько до адміністративного кордону Дніпропетровської області. Продовження наступу в даному напрямку очікується, але ймовірно такі дії будуть спрямовні виключно для інформаційних операцій, навряд чи вплинуть найближчим часом на ситуацію на Дніпропетровщині.
3. В Курській області – продовжаться спроби противника посилити свій контрнаступ та створити умови для розгрому ЗСУ і відновлення положення щонайменше по державному кордону. ЗСУ продовжать спроби вести активні дії щодо нанесення максимального ураження угрупованню ЗС РФ на даному напрямку.
3.3. Прогнози застосування засобів повітряного нападу, стан готовності носіїв високоточної зброї великої дальності:
Рівень загрози:
Зберігається безпосередня загроза продовження ракетних/авіаційних ударів високоточними засобами, включно з балістичними ракетами, БпЛА та керованими авіаційними бомбами по адміністративних та промислових центрах, ОПК, транспортній та енергетичній інфраструктурі держави, місцях зосередження авіації, резервів військ та запасів боєприпасів і пального – по всій території держави (з одночасною постійною зміною їх тактики нанесення). Противник набув операційної готовності до чергового масованого ракетно-авіаційного удару.
Стосовно повітряної компоненти:
На початок нового тижня стратегічна/дальня авіація РФ, яка залучається для ударів по цілях в Україні, розосереджена по аеродромах в глибині російської території. Ворог відновлює носії крилатих ракет у готовність до застосування.
Продовжується спорядження носіїв крилатих ракет та проведення екіпажами літаків тренувань з відпрацюванням виходу у райони пусків ракет.
Дислокація літаків на аеродромах та рівень їх операційної готовності постійно змінюється. Очікується продовження польотів літаків МіГ-31К/І, включно з виходом у район застосування авіаційних засобів ураження.
З моменту останньої ракетної атаки 15.01.2025 передислокаційних рейсів між авіабазами немає.
Попереднього разу всі борти Ту-95МС здійснили зарядку КР Х-101 на авіабазі «Енгельс-2».
Можна очікувати на міжбазові передислокаціії для спорядження КР Х-101. 15.01.2025 на авіабазу «Енгельс-2» прилітав транспортний Іл-76, що може вказувати на доставку крилатих ракет. Також відмічено тренування екіпажів на авіабазі «Енгельс-2».
Стосовно морської компоненти:
Ситуація в ПБ «Новоросійськ» – без суттєвих змін.
Загалом з акваторії Чорного моря до застосування КРМБ потенційно можуть бути залучені – 2 фрегати проекту 11356Р “Адмирал Макаров”, “Адмирал Эссен” (по 8 КР), 3 малих ракетних кораблі пр. 21631 “Ингушетия”, “Грайворон” (по 8 КР) та “Вышний Волочек” (7 КР), 3 підводних човна проекту 636.3 (по 4 КР).
Станом на ранок 19.01.2025 на виході у Чорному морі носії крилатих ракет «Калібр» не перебували.
Стосовно загрози ударів балістичними ракетами середньої дальності:
Рівень загрози – без змін.
Ракетна система «Орешник», яку Володимир Путін наприкінці минулого року представив як відповідь на удари західною далекобійною зброєю по Росії, перестала згадуватись у виступах російських офіційних осіб, про що свідчить проведений «Агентством» аналіз повідомлень ТАРС. Про «Орешник» російські офіційні особи та медіа не згадали навіть під час найінтенсивнішого удару українськими безпілотниками по Росії, під час якого використовувалися, зокрема, західні ракети.
Висновки:
Загалом передумов для зменшення ракетних та повітряних атак проти України не спостерігається. Вичерпання РФ запасів ракетного озброєння найближчим часом не очікується, з огляду на кількість та інтенсивність поточних ракетних і авіаційних ударів, утримання частини ракет в резерві та підтримання існуючих темпів їхнього виробництва.
Залишаються ризики ураження наземних об’єктів на території України до м. Київ та обласних центрів північних і західних областей включно. Очікується продовження існуючої інтенсивності практично щодобових ударів керованими авіабомбами (включно з КАБ), ракетами ОТРК «Іскандер», Х-59/69 та БпЛА типу «Шахед» з спробами охопити максимально більшу територію України.
Прогнозуються нові заходи противника щодо ураження системи ППО держави, активного впливу на авіацію ЗСУ на землі та в повітрі, аеродромну мережу загалом і використання створеного дефіциту потенціалу ЗСУ для подальших масованих (зосереджених) ударів по ключових об’єктах.
4. Питання оборони України, продовження/закінчення війни, середньо- та довгострокові оцінки та прогнози
Держава-агресор продовжить курс на затягування війни та спроби розширення і утримання тимчасово окупованих територій України, для чого продовжить активні наземні дії, перекидання з глибини території РФ до районів оперативного призначення військ (сил) та інших ресурсів, інтенсивні ракетно-авіаційні удари з одночасним накопиченням крилатих і балістичних ракет та ударних БпЛА. Для забезпечення цих заходів у довгостроковій перспективі в РФ:
збільшують фінансування воєнних витрат;
продовжують формування нових з’єднань і військових частин з метою подальшого застосування у бойових діях на території нашої держави;
намагаються розширити партнерські відносини з союзниками;
вживають заходів забезпечення військ (сил) поповненням;
нарощують постачання ОВТ.
З метою мотивації громадян до військової служби в РФ постійно збільшується рівень одноразових виплат російським контрактникам. Динаміка зміни наведена на інфографіці:
На даний момент середня виплата близько $26 тис; у листопаді було $24 тис, а у жовтні $23 тис.
Президент Росії Володимир Путін підписав указ про призов громадян, які перебувають у запасі, на планові військові збори у 2025 році. При цьому два пункти указу мають обмежене поширення з позначкою «для службового користування». Указ повторює за змістом попередні щорічні укази наведеного спрямування. Хоча не виключається, що закриті частини нормативного акту в поточному році можуть мати спрямування в контексті потреб т.зв. «СВО»,
Загалом воєнні витрати Росії, які після повномасштабного вторгнення в Україну зросли в чотири рази й досягли рекордного з часів СРСР рівня, можуть бути істотно вищими за офіційно відомі цифри. Про це заявив інвестбанкір, який у минулому обіймав посаду заступника голови ради директорів «Bank of America Merrill Lynch», Крейг Кеннеді, передає «The Moscow Times». За оцінкою Кеннеді, на доповнення до 22 трлн руб., які на статтю «національна оборона» виділив федеральний бюджет Росії, ще близько 25 трлн руб. ($249 млрд) на військові потреби пішло через російські банки, які активно кредитували підприємства військово-промислового комплексу, переведені в тризмінний режим роботи.
К.Кеннеді зауважив, що з середини 2022 року обсяги корпоративного кредитування в Росії злетіли на 71%, або близько $450 млрд у грошовому вираженні. Від 50% до 60% цих позик дісталося пов’язаним із обороною галузям, йдеться в галузевій статистиці Центробанку РФ.
Це кредити, які держава змусила банки виділити переважно некредитоспроможним підприємствам ВПК на пільгових умовах. У результаті позабюджетне фінансування (війни) практично зрівнялося з потоками, які йшли через федеральний бюджет.
Розмір «таємного» військового бюджету Кремля, як випливає з оцінок експерта, міг становити в середньому близько $83 млрд на рік, або близько $228 млн на день, а сумарно за три роки практично зрівнявся із незамороженою частиною резервів ЦБ РФ (трохи більше $300 млрд) і перевищив річний ВВП таких країн як Греція ($238 млрд), Катар ($235 млрд) або Угорщина ($212 млрд).
Аналогічну позабюджетну схему Кремль уже використав раніше, хоча й у менших масштабах: через пільгові банківські кредити у 2010-х роках фінансувалася держпрограма озброєнь вартістю 20 трлн руб., у рамках якої президенту РФ В. Путіну обіцяли поставити у війська дивізії танків, 600 літаків та тисячі гелікоптерів, збільшивши частку сучасних озброєнь у російській армії до 70%. Тоді досягнення ВПК залишилися лише на папері, а російському уряду довелося списати кредити оборонним заводам на сотні мільярдів рублів.
На думку К. Кеннеді, ситуація може повторитися. Видача позик підприємствам ВПК створює «передумови для системної кредитної кризи» в Росії, зрештою державі, можливо, доведеться рятувати як самі оборонні заводи, так і банки, які їх кредитували.
Загалом Російська Федерація демонструє готовність до подальшої ескалації війни проти України, публічно відкидаючи можливість компромісів, таких як заморожування лінії фронту або створення демілітаризованих зон.
Заходи щодо забезпечення обороноздатності держави
Верховною Радою України у звітному періоді розглянуто низку законопроєктів, які мають вплив на обороноздатність державі:
1. Про продовження строку дії воєнного стану в Україні – в цілому (12404)
Продовжили воєнний стан в Україні до 9 травня 2025 року.
2. Про продовження строку проведення загальної мобілізації – в цілому (12405).
Продовжили загальну мобілізацію в Україні до 9 травня 2025 року.
3. Щодо актуалізації та удосконалення деяких положень Бюджетного кодексу України – в цілому (12245).
Уточнили відповідальність постачальників за порушення зобов’язань за оборонними закупівлями, встановивши такі санкції: за порушення зобов’язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) – штраф 20%; за порушення строків – пеня у розмірі 0,1% вартості прострочених товарів (робіт, послуг) за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів – додатково штраф у 7% такої вартості. Також передбачили, що джерелами публічних інвестицій є, зокрема, кредити державі від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій, державного фонду регіонального розвитку тощо.
4. Щодо окремих питань направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав у період дії воєнного стану – в цілому (12378).
Передбачили, що у період дії воєнного стану підрозділи ЗСУ можуть направлятися до інших держав та перебувати там з метою відсічі і стримування збройної агресії проти України, захисту її суверенітету та територіальної цілісності.
5. Щодо державної підтримки та економічного відновлення ракетно-космічної галузі в умовах воєнного стану – 1 читання (12271).
Запропонували встановити, що до закінчення воєнного стану зупиняється вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень, боржником за якими є ДП «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», а також підлягають зняттю арешти, накладені до набрання чинності Закону на кошти та майно цього підприємства.
Також урегульовано питання залучення іноземних компаній до модернізації військової техніки для Сил оборони України ( повідомило Міноборони). Таке рішення ухвалив Кабінет Міністрів. Особлива увага приділяється модернізації повітряних суден державної авіації, їхніх компонентів та обладнання, а також кораблів. Очікується, що модернізація застарілої техніки суттєво підвищить її ефективність через застосування передових західних технологій. Ключові питання:
документ вносить зміни до Порядку розроблення, освоєння та випуску нових видів продукції оборонного призначення, а також припинення випуску існуючих видів такої продукції;
оновлений механізм тепер поширюється на зовнішньоекономічні контракти з оборонних закупівель і встановлює чіткі умови співпраці з іноземними партнерами;
відтепер іноземні компанії зможуть долучатися до розробки та модернізації озброєння за наявності спеціальних дозволів на передачу військових технологій та експорт відповідних товарів і послуг;
у постанові прописано порядок передачі техніки для модернізації, вимоги до підтримання її справності і питання навчання персоналу та контролю якості;
ініціатива відкриває перспективи для іноземних партнерів у створенні спільних високотехнологічних проєктів з дотриманням міжнародних стандартів та принципів прозорої співпраці;
документ врегульовує розподіл прав інтелектуальної власності та порядок передачі створеної науково-технічної продукції;
нововведення має забезпечити потреби в розробці нових зразків та модернізації існуючого озброєння, військової та спеціальної техніки, а це сприятиме посиленню обороноздатності України в умовах протидії російській агресії.
Президент Володимир Зеленський провів 17 січня поточного року засідання Ставки ВГК ЗСУ з порядком денним щодо українського виробництва дронів, ракетної програми, технологічних компонентів для армії та роботизованих систем.
Міністерство оборони 2024 року кодифікувало і допустило до експлуатації у Силах оборони України майже 30 зразків автомототехніки для пересування в умовах складного рельєфу місцевості та бездоріжжя. Про це повідомили в Міноборони. Зазначається, що йдеться, зокрема, про квадроцикли, багі, транспортні засоби – амфібії тощо. Серед кодифікованих торік є продукція європейських, американських, азійських та українських виробників.
«Використання цього сегменту засобів пересування дозволяє нашим воїнам виконувати широкий спектр завдань на передовій. Зокрема, з логістичного забезпечення, евакуації поранених, швидкісного переміщення особового складу та вантажів там, де не має змоги організувати заїзд звичайного вантажного автомобіля, чи легковика», – зазначив заступник міністра оборони Дмитро Кліменков.
Крім того, серед допущених до експлуатації минулого року зразків є транспортні засоби з електричними двигунами. Зокрема, український електромотоцикл «Атом Мілітарі» використовують на фронті не лише як малопомітний безшумний засіб пересування, але і як мобільне джерело електричного живлення, оскільки він має можливість дозаряджання інших електричних пристроїв від власної батареї.
Також протягом 2024 року Міністерство оборони кодифікувало та дозволило для використання у Силах оборони понад дві сотні зразків автотранспорту.
Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння та військової техніки. Зазначається, що близько 50% з кодифікованих торік автомобільних новинок для Сил оборони – вітчизняного виробництва. Це в рази більше, ніж за попередні два роки разом узятих.
Серед кодифікованих зразків є, зокрема, легкі тактичні авто, пікапи, машини технічної допомоги, мобільні майстерні, автомобілі логістики та інші транспортні засоби, вироблені українськими та іноземними автомобілебудівними компаніями. Зокрема MAN, Iveco, Scania, Volvo, DAF, Peugeot, Toyota, Mitsubishi тощо.
Департамент забезпечення Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України (Держспецз’вязку) 11-13 січня уклав контракти на придбання 12 тисяч дронів з тепловізорами «Mavic 3T» на загальну суму 1,78 млрд грн.
Замовлені за бюджетні кошти квадрокоптери мають до 20 березня доставити у Київську, Житомирську, Вінницьку області, пишуть «Наші гроші» із посиланням на дані у системі «Prozorro».
Середня вартість «Mavic 3T» в січневих контрактах Держспецз’вязку становить 148,6 тис. грн (мінімальна – 146,5 тис. грн, максимальна – 149 тис. грн).
Востаннє Держспецз’вязку закуповувала «нічні мавіки» у жовтні минулого року за рекордно-низькими цінами: 137,5-141,05 тис. грн.
Зростання ціни обумовлене обмеженнями на експорт дронів та електроніки, які з вересня минулого року ввів Китай, пояснює видання. За даними інтернет-сервісу «Hotline» середня ціна дронів «Mavic 3T» в торгових мережах України на 13 січня становила 186,9 тис. грн, з літа минулого року вона зросла на 20%.
Для порівняння, в інших січневих закупівлях на «Прозорро» їх ціна вища:
в/ч А0297 – 168,9 тис. грн;
Львівське КП “Ратуша-сервіс” – 157,9 тис. грн;
Виконком Луцької міської ради – 164 тис. грн;
Департамент економічного розвитку Рівненської міської ради – 160 тис. грн;
Львівське КП “Міський центр інформаційних технологій” – 164,9 тис. грн.
Міністерство оборони повідомило про розробку системи кваліфікації для операторів безпілотних літальних апаратів, яка складається з чотирьох базових кваліфікаційних рівнів (БКР), кожен з яких визначає можливості та обмеження для керування різними типами дронів.
Початковий рівень БКР І призначений для керування мікро- та міні-БПЛА. Він дозволяє здійснювати візуальні польоти у повітряному просторі класів E, F та G за класифікацією ICAO на висоті до 900 метрів над землею. Оператор має розуміти основи авіаційної метеорології, знати характеристики свого дрона та володіти базовими навігаційними навичками.
Другий рівень БКР ІІ розширює можливості до керування малими БПЛА І класу та додає доступ до повітряного простору класу D на висоті до 1 500 метрів. На цьому рівні з’являються вимоги до роботи з радіолокаційними станціями та розширеного планування польотів з урахуванням вітру на різних висотах.
Рівень БКР ІІІ відкриває доступ до керування тактичними БПЛА у всьому повітряному просторі, крім класу А, на висоті до 5 500 метрів. Оператор повинен вміти керувати польотом за приладами, працювати з системами розпізнавання та запобігання зіткнень, а також виконувати зліт і посадку на різних аеродромах.
Найвищий рівень БКР IV надає право керувати оперативними та стратегічними БПЛА ІІІ класу у будь-якому повітряному просторі та за будь-яких погодних умов. Оператор має володіти навичками польоту за приладами, роботи із супутниковим зв’язком та взаємодії з органами управління повітряним рухом.
Кожен базовий кваліфікаційний рівень містить чіткий перелік знань, умінь та компетенцій оператора БПЛА.
Водночас для польотів за межами прямої видимості обов’язково потрібен рівень БКР IV, незалежно від розміру дрона, а кожен наступний рівень включає всі вимоги попередніх та потребує проходження відповідного навчання з демонстрацією практичних навичок.
Українська компанія «Інфозахист» повідомила про оновлення мобільного радіотехнічного комплексу «Пластун» та розкрила інформацію про кількість переданих Збройним Силам України систем.
За останній рік військові отримали 35 таких комплексів, які використовуються на фронті для виявлення позицій противника, повідомили в «Defence Express».
«Пластун» призначений для визначення координат джерел радіосигналів, як-от радіостанції, дрони та інші засоби зв’язку ворога. Завдяки модернізації комплекс отримав покращене програмне забезпечення, що дозволяє швидше обробляти дані та підвищує точність визначення цілей.
Міністерство оборони України долучається до проєкту НАТО щодо розробки технологій, націлених на забезпечення надійної роботи невеликих електромереж з використанням відновлювальних джерел енергії.
Дослідження відбуватимуться в межах проєкту «MILGRID» – Військової ініціативи стійкості мікромережі, яка реалізується в рамках Програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» (SPS). Участь у ньому візьме один з вищих військових навчальних закладів системи Міністерства оборони України. Міноборони сприятиме визначенню потреб та розгортанню мікромереж, проведе її тестування за визначеними сценаріями та направить результати учасникам проєкту. В рамках проєкту передбачено обмін інформацією між країнами-учасниками ініціативи. Фінансування відбуватиметься коштом гранту від Північноатлантичного альянсу.
Ситуація навколо 155 окремої механізованої бригади імені Анни Київської, навчанням та оснащенням якої займалася Франція, призвела до того, що процес формування нових підрозділів за участю союзників України тимчасово припинився. Про це йдеться в матеріалі видання «The Economist». Видання пише, що бригада стала своєрідною «вітриною підтримки НАТО». Президент України Володимир Зеленський сподівався, що інші союзники візьмуть приклад з Франції та також долучаться до підготовки інших 14 бригад української армії. Але розгортання бригади через шість місяців навчання «обернулося катастрофою». Як пише «The Economist», дезертирство у 155 бригаді стало свідченням того, що в Україні з великими труднощами проходить процес мобілізації, а також показало, що верховне командування не реагує на те, що відбувається. Ситуація також викликала невдоволення серед союзників України, які не мають права голосу у виборі стратегії Києва, але оплачують військову допомогу і тренування нових підрозділів.
За словами аналітика з «Центру нової американської безпеки» Джеффрі Едмондса, навчання та оснащення озброєнням 155 бригади обійшлося в близько 900 мільйонів євро. Раніше США пообіцяли підготувати й оснастити дві бригади для України, а Німеччина — одну. Також у грудні 2024 року В. Зеленський заявив, що Франція підготує ще одну бригаду. Зараз терміни навчання та комплектування українських військових підрозділів стали розпливчастими. Видання пише, що скандал зі 155 бригадою змусив В. Зеленського тимчасово припинити формування нових бригад.
Продовжує залишатися гострим питання комплектування СОУ особовим складом.
Радник президента США Джо Байдена з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Україні доведеться ухвалити рішення про зниження мобілізаційного віку до 18 років, однак це суверенне рішення Києва. Про це Д. Салліван сказав в інтерв’ю «Bloomberg Television». У нього запитали, що він думає про заяву свого наступника Майка Волтца, який напередодні заявив, що Україна стикається з серйозним браком людських ресурсів, оскільки призовний вік не становить 18 років.
Д. Салліван у відповідь нагадав, що Україна знизила призовний вік з 27 до 25 і ухвалила ще низку змін, щоб полегшити вступ до Сил оборони людей, молодших за 25 років.
«Але ви маєте визнати, що проблема особового складу в Україні впродовж останнього року стала гострішою. Потреба України повністю укомплектувати бригади та батальйони в той час, як ми надаємо величезні обсяги військового обладнання, стала більшою. Ми казали про це прямо», – наголосив Д. Салліван.
Він зазначив, що команда Байдена проінформувала про це команду Д. Трампа.
«Подивимося, як тепер це розвиватиметься надалі. Зрештою, це суверенне рішення, яке Україна повинна ухвалити сама. Але ми чітко, навіть публічно, наголошували, що питання людських ресурсів є важливим. Це те, з чим Україна має впоратися, навіть коли ми робимо свою частину, забезпечуючи їх боєприпасами, яких вони потребують», – резюмував Салліван.
У звітному періоді набуло розголосу питання необґрунтованого переведення фахівців Повітряних Сил ЗСУ у піхотні підрозділи. З цього приводу мали місце відповідні заяви президента України, керівництва МОУ та ЗСУ, численні публікації в медіа та соціальних мережах. Поточну ситуації характеризує заява ТВО командувача Повітряних Сил ЗС України генерал-лейтенант Анатолія Кривоножко:
«Враховуючи резонанс у медіа стосовно переведення фахівців інженерно-авіаційної служби в підрозділи інших родів та видів ЗСУ, офіційно повідомляю — такі переведення здійснюватись не будуть! Це стосується й інших дефіцитних у Повітряних Силах спеціальностей.
Також не йдеться про переведення людей, які навчались за кордоном на західну техніку зенітних ракетних військ, підготовлених воїнів з розрахунків мобільних вогневих груп, інших вузькоспеціалізованих фахівців, знайти заміну яким обʼєктивно важко.
Ситуація на фронті дійсно вимагає непростих рішень від вищого військового керівництва, зокрема це стосується і переведення в підрозділи інших родів та видів ЗСУ військовослужбовців Повітряних Сил.
Повітряні Сили уже не перший рік посилюють бойових побратимів на передовій, передусім це стосується підрозділів, які готуються на базі Зведеної стрілецької бригади Повітряних Сил, і воюють на найгарячіших напрямках фронту.
Крім того, відповідно до прийнятих рішень, Повітряні Сили поетапно переводять в сухопутні підрозділи визначену кількість особового складу для посилення бригад на лінії фронту. Втім, це не буде стосуватись саме дефіцитних спеціальностей й фахівців, які задіяні для виконання завдань бойовою авіацією.
Зазначу, ми постійно проводимо роботу щодо посилення наших підрозділів зенітних ракетних військ, удосконалюємо систему роботи мобільних вогневих груп, підвищуємо ефективність застосування авіаційної компоненти, і такий розвиток Повітряних Сил буде продовжуватись».
В Повітряних Силах створено спеціальну комісію, яка вивчає стан справ стосовно переведення військовослужбовців Повітряних Сил в інші роди та види Збройних Сил України. Комісія працює з метою недопущення переведення військовослужбовців дефіцитних спеціальностей, що може суттєво вплинути на боєздатність підрозділів Повітряних Сил.
Передусім це стосується, тих, хто експлуатує та обслуговує технологічну авіаційну техніку, техніку зенітних ракетних, радіотехнічних військ, фахівців РЕБ та інших спеціальностей, укомплектованих мобільних вогневих груп, а також військовослужбовців, які проходили навчання за кордоном на західні зразки озброєння.
Було прийнято відповідні рішення щодо недопущення переведення військовослужбовців дефіцитних спеціальностей в інші роди та види Збройних Сил. Наразі комісія Повітряних Сил перевіряє, чи мають місце порушення. Якщо такі випадки, будуть встановлені, прийматимуться рішення щодо їх виправлення. В органах військового управління працюють гарячі лінії (call-центри), а також електронна пошта.
Усі громадяни України, які до 4 травня 2024 року були визнані «обмежено придатними» до військової служби, в термін по 04 лютого 2025 року підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби. Якщо вони не цього не зроблять – у «Резерв+» відобразиться статус «в розшуку».
Також в контексті мотивації до проходження військової служби викликає неоднозначну оцінку проєкт нормативного акту КМУ «Деякі питання матеріального стимулювання окремих категорій військовослужбовців». Зокрема, уряд планує перекласти доплати військовим на місцеві бюджети. Про зазначене написав військовослужбовець та громадський діяч Кирило Сазонов, закликавши уряд змінити проєкт постанови: «У пункті 5 проєкту постанови уряд наполегливо рекомендує коштом місцевих бюджетів виплачувати військовим щомісячну фінансову підтримку 10 тисяч гривень, одноразову виплату в сумі 50 тисяч гривень за укладений контракт, щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 100 тисяч гривень ну і так далі. Але засада в тому, що… маленьке містечко або селище ніколи не виплатить військовому таку суму. Бо в бюджеті цього містечка цих грошей немає. В мене особисто питання: хто придумав скинути на місця фінансові обов’язки держави?».
Він вважає, що якщо виплати передадуть місцевим бюджетам, то «будемо мати соціальний вибух, бо одні отримають космос, а всі інші – нуль!… Беремо взвод чи роту, де киянин чи львів’янин отримує додатково кілька сотень тисяч гривень, а солдат із бідної сільської громади – нічого. Як це позначиться на боєздатності підрозділу? Сильно виросте загальна мотивація? Скажу більше – ця історія закінчиться соціальним вибухом. Коротше, пункт 5 в тій постанові – небезпечний і має бути вилучений».
Довідково: Міноборони внесло на розгляд уряду проєкт постанови «Деякі питання матеріального стимулювання окремих категорій військовослужбовців». Цей документ у звітному періоді мав бути розглянутий на урядовому комітеті з питань цифрової трансформації. Відомо, що НАЗК виступив проти пункту 5 постанови, який і передбачає вищевказані виплати. Однак Міноборони не врахувало зауваження Нацагентства.
Залишається актуальним питання ресурсного забезпечення Сил оборони України від країн-партнерів.
Основні події звітного періоду:
Відбулося засідання міністрів оборони країн Е5 — Польщі, Німеччини, Франції, Італії та Великобританії. Про це повідомило Міністерство оборони України. Це нове об’єднання держав, які мають найбільші оборонні бюджети серед європейських країн і спільно працюють над зміцненням європейської безпеки та підтримку України. Е5 відіграє ключову роль у важливих оборонних коаліціях:
Бронетехніка — Німеччина, Польща.
Артилерія — Франція.
ППО/ПРО — Франція, Німеччина.
Безпілотники та морська безпека — Велика Британія.
Міністр оборони Рустам Умєров долучився до зустрічі, під час якої обговорили ключові пріоритети оборони України у 2025 році:
1. Зброя для фронту: артилерійські снаряди, далекобійне озброєння, західна бронетехніка.
2. Посилення ППО: нові системи протиповітряної оборони та боєприпаси.
3. Розвиток оборонної промисловості: у 2025 році Україна планує рекордне виробництво озброєння на 35 млрд доларів, із яких 17 млрд профінансує український уряд. Решту коштів можуть забезпечити союзники.
Заступник міністра оборони України Сергій Боєв закликав країни-учасниці «Рамштайнської групи» збільшити інвестиції в оборонну промисловість України. Він виступив на засіданні національних директорів з озброєння, яке відбулося у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. С. Боєв зазначив, що український оборонно-промисловий комплекс не працює на повну потужність через брак фінансування. Однак, за його словами, в 2023-2024 роках виробництво артилерійських систем в Україні збільшилось у три рази, бронетранспортерів — у п’ять разів, протитанкової зброї — вдвічі, а боєприпасів — на 2,5 рази. Також Україна може виробляти понад 4 млн БПЛА на рік за умови повноцінного фінансування виробництв.
Україна та Британія підписали угоду про 100-річне партнерство задля поглиблення безпекових зв’язків та зміцнення партнерства. Договір посилить військову співпрацю у сфері морської безпеки через нову структуру для зміцнення безпеки Балтійського, Чорного та Азовського морів і стримування триваючої російської агресії.
Ця угода також закріплює за Британією статус пріоритетного партнера України в енергетичному секторі, стратегії видобутку критично важливих корисних копалин та виробництві екологічно чистої сталі.
100-річне партнерство є кроком у підтримці довгострокової безпеки України – гарантуючи, що вона більше ніколи не буде вразливою до жорстокості, якої зазнала від Росії – і зобов’язуючись стояти пліч-о-пліч із суверенною Україною протягом наступного століття.
В рамках візиту, під час якого було підписано зазначену угоду, премʼєр-міністр Британії К. Стармер повідомив про нові проєкти підтримки України. Зокрема, Британія передасть Україні 150 стволів для артилерійських систем. Постачання почнеться найближчим часом. Також він повідомив, що щорічно Україні буде надаватись фінансова допомога від Британії на суму 3.6 млрд дол. та ще країна надасть 3 млрд дол. за рахунок заморожених російських активів.
Кір Стармер оголосив про плани постачання в Україну 15 ЗРК. Експертна спільнота зазначає, що мова йде про ЗРК «Gravehawk». Перші дві установки «Gravehawk», що використовують ракети «повітря-повітря» AIM-132 ASRAAM, за даними британської сторони, були надані Україні у жовтні 2023 року.
ЗРК було спроектовано Британією та профінансована за підтримки Данії для потреб України. Принцип застосування ЗРК – за рахунок інфрачервоної головки наведення на ЗКР AIM-132. Дальність пуску оцінюється в 10-15 км. К. Стармер заявив, що ЗРК зможе використовувати українські ракети, ймовірно мова йде про Р-73, яку вже інтегрували в морські безпілотники та на ЗРК «Оса».
Також Велика Британія виділяє £162 млн на розширення виробництва легкої багатофункціональної ракети «Martlet» та передасть 650 таких ракет Україні до кінця 2025 року.
«Martlet» відрізняються своєю легкістю (13,5 кг), дальністю до 6 км та можливістю запуску з різних платформ – вертольотів, наземних та морських установок. «Martlet» оснащено двоканальною головкою самонаведення, здатною використовувати як інфрачервоний, так і лазерний канали наведення, забезпечуючи стабільне наведення ракети в різних умовах.
До нового пакету військової підтримки від Німеччини увійшли:
- 18 самохідних артустановок RCH 155;
- 9 колісних БМП RCT-30 «Boxer»;
- 5 БМП «Marder»;
- 600 ударних безпілотників HF-1;
- 50 розвідувальних безпілотників VECTOR;
- 46 розвідувальних дронів RQ-35 HEIDRUN;
- 43 розвідувальних дронів SONGBIRD;
- 11 тисяч 120-мм мінометних мін;
- турнікети, польові окуляри та вовняні ковдри.
В рамках нового пакету допомоги, Німеччина анонсувала передачу Україні першої партії САУ RCH 155.
У виданні «Hartpunkt» припускають, що машини RCT-30 поставляються з мобільним центром управління вогнем та будуть використовуватися не як колісні бойові машини піхоти, а як машини управління вогнем артилерії та машини для охорони і оборони підрозділів артилерії.
У звітному періоді у виданні «The New York Times» було оприлюднено інформацію з посиланням на розсекречені документи уряду США про таємні проєкти підтримки (включаючи фінансування) розробки і виробництва українських БпЛА. Основні тези:
США виділяли кошти як на підтримку виробників дронів, так і на закупівлю деталей для безпілотників. Також США направляли співробітників американської розвідки, які допомагали українським військовим у розробці програми виробництва БпЛА. Завдяки підтримці США Україна змогла розпочати виробництво дронів нового покоління на своїй території та згодом розширити його.
Восени 2022 року США та Україна дійшли висновку про необхідність розвитку індустрії БпЛА, оскільки межі стандартних можливостей стали очевидними в умовах війни.
Активна розробка та фінансування розпочалися восени 2023 року. Спочатку США виділили 800 млн дол. на закупівлю деталей та налагодження виробництва. Пізніше після візиту В. Зеленського до Вашингтона Д. Байден оголосив про виділення додаткових 1,5 млрд дол. на розвиток української індустрії безпілотників.
Джейк Салліван, радник президента США Д.Байдена з питань національної безпеки, заявив, що ця підтримка має «реальний стратегічний вплив» на війну. «Ми бачили, як БпЛА стають все більш центральним елементом боротьби в Україні й будуть центральним елементом усіх майбутніх боїв», — сказав він.
Робота над безпілотниками почалася після першого контрнаступу ЗСУ восени 2022 року, коли стали очевидні межі звичайних можливостей України. Робота також тривала й у 2023 році. Контрнаступ 2023 року став для них «важким уроком», адже російські дрони атакували танки та бронемашини, надані США і Європою, коли ті намагалися подолати мінні поля. Після цього у США збільшили підтримку українських виробників безпілотників.
Вашингтон також відправив в Україну працівників розвідки для допомоги в розробці програми та працював над налагодженням звʼязків між американськими технологічними компаніями й українськими виробниками безпілотників.
Віце-прем’єр-міністр, міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш готує візит представників польської оборонної промисловості до України. Про це польський урядовець заявив під час виступу в п’ятницю у Варшаві перед представниками військового дипломатичного корпусу, передає Укрінформ з посиланням на «Wnp.pl». За словами Косіняка-Камиша, у 2025 році для нього важливим буде просування можливостей для польського ОПК. Він зауважив, що в понеділок вирушає з відповідною місією до Швеції, а через декілька тижнів – до Франції. Він також підкреслив, що Польща «підтримуватиме Україну, буде хабом для воюючої України й надаватиме їй допомогу так довго, як це потрібно.
Італія надала Україні черговий пакет військової допомоги. Про це повідомив міністр оборони Рустем Умєров на сторінці у «Facebook». Італія та Україна також планують запуск спільних підприємств.
5. Оцінки ситуації та прогнози щодо перспектив ведення та закінчення війни з боку стейк-холдерів та експертного середовища
Перед цьогорічною зустріччю в Давосі в рамках 55-го Всесвітнього економічного форуму 20 січня експерти підготували традиційний щорічний звіт про те, які головні глобальні виклики стоятиме перед світом у цьому році. У цьому документі війна в Україні названа найбільшою небезпекою 2025 року.
У звітному періоді в Сенаті США тривав розгляд кандидатів на посади в адміністрації Трампа. Серед інших, виступав кандидат на посаду державного секретаря Марко Рубіо, який описав своє бачення майбутньої політики США щодо України та Росії. Основні тези:
Це війна на виснаження, глухий кут, затяжний конфлікт. Динаміка тут змінилася. І я думаю, що це перегукується з думкою президента Трампа. В інтерв’ю близько року тому він сказав: «Я хочу, щоб люди перестали вмирати. Я хочу, щоб припинилися вбивства». І, чесно кажучи, я не знаю, як хтось може сказати протилежне.
Я вважаю, що офіційною позицією США має бути припинення цієї війни. І постає питання, яку роль ми можемо відіграти? Мої розбіжності з адміністрацією Байдена полягають у тому, що вони ніколи чітко не визначали, якою була кінцева мета, що саме ми фінансували, на що саме ми витрачали гроші. В багатьох випадках це звучало «стільки, скільки буде потрібно». Це не реалістична позиція.
Правда в тому, що Росія не може захопити всю Україну. Українці надто хоробрі і борються надто завзято, а держава надто велика. Також нереалістично повірити, що Україна відкине росіян туди, де вони були напередодні вторгнення – незалежно від того, наскільки некомпетентною є Росія і яких би збитків вона не отримала від цього вторгнення.
Я нещодавно побачив цитату… Проблема України полягає не в тому, що в них закінчуються гроші, а в тому, що в них закінчуються українці. Різниця в розмірі тут важлива. Те, що зробив Путін, є неприйнятним, тут немає жодних сумнівів. Але ця війна має закінчитися, і я думаю, що це має стати офіційною політикою Сполучених Штатів.
Як виглядатиме цей план – це буде складна робота. Це не буде легко, тут буде потрібна рішуча дипломатія. І я сподіваюсь, що це почнеться з певного припинення вогню. Щоб досягти цілей в Україні, всім важливо бути реалістами. Мають бути поступки з боку Росії, але також з боку українців і США.
Мета Путіна зараз полягає в тому, щоб отримати максимальний вплив, щоб він міг фактично нав’язати Україні нейтралітет, відновитися і вторгнутися знову через чотири-п’ять років. І я думаю, що це не той результат, який будь-хто з нас підтримає.
Водночас так само важливо, щоб українці мали важелі впливу – але їм також доведеться піти на поступки, щоб досягти цієї угоди. Це буде дуже важко. Це буде нелегко. Конфлікти такого характеру, які мають історичне підґрунтя, вимагатимуть наполегливої дипломатії та жорсткої роботи. Але це те, що має статися: цей конфлікт має закінчитись.
У звітному періоді в інформаційному просторі була присутня тема ймовірного введення іноземних військ в Україну для забезпечення виконання умов перемир’я, створення «буферної зони», контролю за припиненням вогню тощо у випадку у реалізації таких сценаріїв. В даному контексті заслуговує уваги публікація видання «The Telegraph», в якому наведено три сценарії, змодельовані британським виданням з цього приводу.
Сценарій №1: Формування сил швидкого реагування західною коаліцією по лінії фронту з залученням авіації та бронетехніки, які вступлять в бій в разі нападу з боку РФ.
Сценарій №2: Забезпечення захисту Києва та інших регіонів західними військами, що дозволить вивільнити українські війська для боротьби з Росією по лінії зіткнення.
Сценарій №3: Захист системами ППО західного кордону України та формування в цих регіонах українських військ під інструктажем країн НАТО. Наразі, цей варіант розглядається як найбільш реалістичний.
Жоден з наведених сценаріїв наразі не розглядається як базовий для прийняття реальних рішень. Водночас вони демонструють підходи до бачення ситуації в Україні серед наших партнерів.
Звітний період продовжив тенденцію попереднього і загалом він характеризується появою низки діаметральних оцінок поточної ситуації в Україні та її перспектив, а також дій провідних геополітичних «гравців» стосовно наведеного. Наведене значним чином було обумовлене вступом в посаду президента США Д.Трампа. Основні відмінності полягають в сценаріях, термінах їх реалізації, формату залучення/участі західних країн, в першу чергу США тощо. Особливістю також є збільшення в оцінках питомої ваги чинника непередбачуваності.
6. Загрози застосування зброї масового ураження, ядерна безпека, радіаційна обстановка та ситуація навколо ЗАЕС
Ймовірність застосування ядерної та хімічної зброї по території України залишається загалом на попередньому рівні.
Ризик ядерної ескалації Росією залишається низьким.
Стратегічні ядерні сили (СЯС) ЗС РФ визначеним складом знаходяться на бойовому чергуванні, зміни в характері їх дій не спостерігаються (згідно відкритих оцінок розвідувальних органів, аналізу супутникових знімків, інформації від профільних ОSINT-спільнот та власного моніторингу УІМ).
Частина носіїв ядерної зброї стратегічного призначення залучена до ударів по території України ракетами в звичайному (неядерному) спорядженні.
«Ядерна ескалація» потенційно можлива у разі загрози втрати РФ значної частини власної території та тимчасово окупованих територій України, які вона незаконно включила до свого складу.
Щодо питань поширення зброї масового ураження та засобів її доставки
Номінант на посаду директора ЦРУ Реткліфф під час слухань у Сенаті США заявив про ризик втягнення США у конфлікт із ядерною державою через війну Росії проти України. Російсько-українська війна триває, поширюючи спустошення і збільшуючи ризик для США бути втягнутими у конфлікт із ядерною країною, – заявив він, маючи на увазі Росію.
Держдепартамент США висловив занепокоєння розвитком балістичних ракет у Пакистані, відзначивши що це може стати новою загрозою для національної безпеки. Зазначається, що Пакистан активно модернізує свій арсенал ракет, включаючи створення міжконтинентальної балістичної ракети «Shaheen-III» з дальністю до 2750 км, яка може бути оснащена ядерними та конвенційними боєголовками. США наклали санкції на чотири пакистанські організації, включаючи Національний комплекс розвитку, через їхню участь у розробці ракетних технологій. У відповідь Міністерство закордонних справ Пакистану заявило, що розвиток стратегічного озброєння необхідний для захисту суверенітету та підтримки миру у Південній Азії.
На фото: Shaheen-III.
Радіаційна ситуація на території України
Радіаційна ситуація на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень, а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП “НАЕК “Енергоатом” та ДСП “Екоцентр”, залишалася стабільною. Радіаційний фон складає від 0.08 до 0.13 мкЗв/год (допустимий рівень радіаційного фону становить до 0.30 мкЗв/год згідно Норм радіаційної безпеки України).
Залишається актуальною можливість руйнувань об’єктів атомної та хімічної промисловості, що є загрозою регіонального/місцевого масштабу.
Запорізька АЕС (м. Енергодар) працює з ризиками порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Радіаційний фон складає 0.10-0.11 мкЗв/год. Викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень. Реактори №1-6 станції перебувають в режимі холодної зупинки. Стан енергоблоків – стабільний. Станція отримує живлення від основної зовнішньої повітряної лінії електропередачі ПЛ-750 кВ “Дніпровська” та резервної ПЛ-330 кВ “Феросплавна-1”. Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС стабільний. Територія ЗАЕС використовується окупаційними військами для розміщення військ . Ймовірним сценарієм радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС продовжує вважатися аварія з втратою живлення циркуляційних насосів, що призведе до припинення охолодження активної зони реактора.
Слід також звернути увагу, що залишаються потенційні загрози в регіоні в контексті бойових дій в Курській області, в якій розташовано Курську АЕС. Не виключаються провокації з боку РФ з метою висунення звинувачень Україні «за протиправні дії у відношенні АЕС».
Аварій та обстрілів хімічно небезпечних об’єктів не зафіксовано.
Продовжується застосування ЗС РФ хімічних боєприпасів в районах ведення бойових дій. Про це повідомили в Генеральному штабі ЗСУ. Зазначається, поруч зі звичайними засобами вогневого ураження противник застосовує боєприпаси, споряджені небезпечними хімічними речовинами, такі як К-51 та РГ-ВО, які є засобами боротьби із заворушеннями та заборонені для використання як засоби ведення війни. Також є значна частка боєприпасів, що містять небезпечні хімічні сполуки невстановленого типу. Всього у грудні 2024 року підрозділи радіаційної, хімічної, біологічної розвідки Сил підтримки Збройних Сил України зафіксували 434 випадки застосування таких боєприпасів. Загалом зафіксовано 5389 випадків використання небезпечних хімічних речовин. З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. РФ грубо порушує правила ведення війни, ігнорує норми та зобов’язання щодо Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення.
7. Примітки:
Структура та загальні тенденції в огляді можуть повторювати окрему інформацію/висновки з попередніх звітів у випадку, якщо вони не зазнали принципових/значних змін.
Питання, пов’язані з економічними, політичними, зовнішньополітичними, інформаційними тощо аспектами російсько-української війни, які загалом є складовими сфери оборони, в даному документі, як правило, не розглядаються, оскільки вони відображені в інших тижневих оглядах, дайджестах УІМ;
В огляді використані виключно відкриті джерела та інформація, яка була оприлюднена протягом звітного періоду (тижня). В деяких випадках може мати місце використання та цитування інформації, яка була оприлюднена раніше та не була включена до попередніх оглядів, але зберігає свою актуальність у звітному періоді.
Команда УІМ по замовчуванню не ставить під сумнів достовірність інформації від офіційних джерел (державних органів) України. В будь-якому випадку відповідальність за достовірність інформації лежить на першоджерелах її походження;
Відповідальність за достовірність інформації з власних джерел та оцінки експертів УІМ несе УІМ.
Кількісно-якісні та інші характеристики тих чи інших подій можуть відрізнятися від інформації з інших джерел, різниця обумовлена якістю вхідної інформації, методами збору, обробки та експертного оцінювання.
В огляді використані усталені словосполучення, скорочення та абревіатури, наприклад, ЗСУ, ОПК, ОВТ, КАБ тощо.
Вам також буде цікаво:
Круглий стіл “Якісне регулювання – запорука прогресу країни”
Університетське підприємництво – крок до спроможної системи освіти
Пророцтво у «Візії України 2030» та завдання для Уряду
Нема підстав для оптимізму до виборів 2019 року
Що робити з Донбасом та Кримом після деокупації: світова практика правосуддя перехідного періоду
Экономика Украины в 2018: угроза или возможность?