Андріан Прокіп, експерт УІМ, керівник програми “Енергетика”
Нафтогаз України оголосив про початок імпорту природного газу із ЄС. Може виникнути запитання: а для чого імпортуються газ, якщо минулого року ми пройшли зиму виключно на газі власного видобутку? Чому цей імпорт оголошений саме зараз?
А повідомленнями Нафтогазу, минулу зиму Україна пройшла виключно на газі національного видобутку. Цього року ситуація із видобутком газу навіть покращились. За перше півріччя 2024 року державні компанії – Укргазвидобування та Укрнафта, як є дочірніми структурами Нафтогазу, продемонстрували нарощення обсягів видобутку на 8 %.
Проте за цей же період, як зрештою і минулого року, приватні видобувники дещо скоротили продуктивність. Частково це було зумовлено зупинкою дії ліцензії для арештованої Укрнафтобуріння, а також арешт деяких компаній Smart Group.
Проте, у серпні сталися дві важливі події. Держгеонадра, за рішенням суду повернула ліцензію Укранфтобуріння і компанія відновила видобуток та реалізацію газу на біржі. Так само відновили роботу зупинені раніше компанії з групи Smart. Відтак, за результатами року є передумови очікувати ще кращих результатів у нарощенні видобутку газу в країні.
Окрім цього, протягом поточної зими меншим буде споживання газу електростанціями. Так, частина ТЕС і ТЕЦ, які працювали на газу, були зруйновані російськими атаками навесні цього року. Водночас, відбуваються ремонти, а також будівництво малої газової генерації. При цьому, варто очікувати, що споживання газу електроенергетикою буде меншим, аніж рік тому. І це може навести на питання: якщо споживання буде меншим, а видобуток зростає, то для чого імпорт?
Перш за все ми перебуваємо в умовах війни та російського енергетичного терору. І ворог постійно здійснює атаки на вітчизняні газовидобувні підприємства та підземні газосховища. Відтак, стабільне зростання видобутку газу та самозабезпеченість ресурсом в будь-якому разі перебувають під загрозою. В таких умовах ніколи не буде зайвим перестрахуватись.
Окрім цього, раніше Нафтогаз отримав від ЄБРР позику розміром у 200 млн євро. Цільовим призначенням позики є саме поповнення газових запасів. Але навіть якщо в країні і виникне надлишок газу, то згодом його можна буде перепродати в зручний момент за вищою ціною. Тут головне обрати правильну торгівельну стратегію.
З моменту закінчення минулого опалювального сезону, ціни на газ у Європі зростали. А відтак, виникає питання, а чи резонно закуповувати газ у Європі саме протягом найближчого місяця, а не, наприклад, у травні? Навесні, очікувалось що обсяги закачування газу нерезидентами (європейськими компаніями) будуть вищими, ніж вони є зараз. Якщо значні обсяги європейського газу зберігаються в українських сховищах, то легше його купити, тобто юридично “імпортувати”. Але обстріли газової інфраструктури, а також невеликий спред цін літо-зима певною мірою скоротили інтерес європейців до українських сховищ.
Тому розмірковуючи згодом про потенційний імпорт, не виключено, що логіка Нафтогазу полягала в очікуваннях щодо цін на найближчі півтора-два місці. Справа в тому, що Європейські газові сховища сьогодні заповнені на більш ніж 90 %. А в таких умовах, за відсутності криз, традиційно в Європі ціна газу починає скорочуватись. Відтак, в умовах “спокійних ринків” і потенційного профіциту газу через велику пропозицію скрапленого природного газу, можна очікувати падіння ціни на газ у Європі. І якщо, це падіння почнеться, цей момент буде зручним для закупівлі газу.
Джерело: delo.ua
Вам також буде цікаво:
Україна не може покарати за злочини, скоєні на окупованих територіях, без змін у законодавстві
Катастрофа під Смоленськом вплинула на стосунки між Росією і Польщею
Російський газпром запустить “Північний потік-2” через Європу до 2023 року
Зростання економіки на 5% -7% у рік: що для цього потрібно?
Куди рухається Україна в цифрову епоху
Доповідь: Партії регіонів: у що і як грають регіональні групи впливу на полях незавершеної децентралізації