Результати виборів у Нідерландах показали, що прем’єр Марк Рютте чудово опанував політику як “мистецтво можливого”. Усього за кілька днів до виборів, незважаючи на звинувачення у недемократичності його дій, їхньої невідповідності дипломатичному протоколу чи цілком реального погіршення стосунків з Туреччиною, жорстке блокування агітації представників турецького уряду в Роттердамі дало йому кілька ключових відсотків.
До 20% виборців навіть за кілька днів до виборів вагалися, за кого ж з 28 партій в бюлетені їм голосувати. Тому жорсткі дії Рютте з блокування масових заходів турецької меншини, аж до видворення турецької міністра з країни, показали частині електорату, яка настроєна антиісламістськи, однак не до кінця готова голосувати за радикальних популістів з Партії Свободи Вілдерса, що прем’єр контролює ситуацію та зважає на їхні побоювання.
Звісно, це зайва ілюстрація того, що хоча Вілдерс і не виграв вибори, все ж він продовжує потужно впливати на голландську політику.
По-перше, він ледь не вдвічі розширив представництво своєї партії в парламенті, до 20 мандатів, перетворившись на другу за впливовістю політичну силу Нідерландів.
По-друге, що вже не раз відзначалося, під його впливом провідні голландські політичні партії суттєво поправішали та перейняли частину його ідей. І конфлікт Рютте з Ердоганом прекрасно це ілюструє.
Для України виграш Рютте на виборах є добрим знаком, як загалом – адже перемогла проєвропейська партія – так і в конкретному аспекті подолання наслідків минулорічного референдуму щодо Угоди про Асоціацію.
Важливо, щоб однією з частин коаліційних перемовин з християнськими демократами CDA (попередньо 3-4 результат і 19 мандатів), які після референдуму різко і публічно перестали підтримувати Асоціацію з Україною, стало забезпечення позитивного голосування представників цієї партії в Сенаті.
Вам також буде цікаво:
Коротко про “Троянських коней Кремля”
Тендер на проведення соціологічного опитування
Результати виборів у Німеччині повинні насторожити Україну та Польщу
Політолог назвав причини “непереконливості” інформації про перенесення дати виборів президента
Not scary at all: why Russian oil companies were not afraid of the embargo
Експерт Українського інституту майбутнього назвав 3 політичні тренди 2018 року